Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 06:48:43 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eρωτήματα σχετικά με την αγορά χρυσών λιρών.  (Αναγνώστηκε 47428 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
atha
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 24, 2011, 10:47:08 μμ »

Για σας φίλοι ,θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη να μου πείτε πια είναι μια σχετικά καλή τιμή για αγορά χρυσών λιρών αυτή τη περίοδο ?Σε χρυσοχοείο που ρώτησα μου είπαν 288 Ευρώ ,είναι καλή τιμή ? Πόσο ασφαλές είναι να αγοράσω από χρυσοχοείο ? Κάποιες λίρες που είδα είχαν μια σφραγίδα με μπλε μελάνι ,έγραφε ΚΩΣΤΑΣ ,τι σημαίνει αυτό ? Θα πρέπει να τους ζητήσω να την ζυγίσουν μπροστά μου ? Ευχαριστώ πολύ ,και συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 10:57:43 μμ »

Να σε καλα atha με εκανες και γελασα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Οι σαραφηδες μαρκαραν τις λιρες τους για να ξεχωριζουν ΜΕ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ή ΜΕ ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ !!
Τωρα καποιος θελοντας  να μιμηθει αυτη την παλια συνηθεια ή για να δωσει κυρος στις λιρες του
εβγαλε μια σφραγιδα και ελεγε πανω <κωστας>  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αμα ειναι σου δινω εγω με 285 την μια και θα γραφουν πανω <Γιωργος>  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Και μην ξεχνας το Γιωργος ειναι ΕΓΓΥΗΣΗ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
EgorGiOs
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:10:13 μμ »

Γεια σας μετα απο καιρο.στο ιδιο θεμα θα ηθελα να ρωτησω κ εγω.Ζω στην Αγγλια κ εχω βρει ενα νομισματοπωλειο στην πολη που ειμαι το οποιο πουλαει χρυσες λιρες,χωρις καμια συλλεκτικη αξια αλλα 7.98 γραμμαριων χωρις να εχουν οποιοδηποτε σημαδι πανω τους 220 αγγλικες λιρες,τουτεστιν 258 ευρω σημερα.Αξιζει να παρω μερικς η οχι?Ευχαριστω πολυ.
Καταγράφηκε
atha
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:25:15 μμ »

Τελικά φίλε herakliotis είναι καλή τιμή ?Παίζει καμιά απάτη με τη σφραγίδα γιατί δεν κατάλαβα . Συγνώμη ρε παιδιά αλλά είμαι άσχετος με αντικείμενο . Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:31:51 μμ »

Φυσικα και αξιζει φιλε μου. Εδω δυσκολα βρισκεις λιρες με σταθερη τιμη στα 260!!
Οι περισσοτεροι ψαχνουν να τις αγορασουν στα 230 και οσοι θελουν να πουλησουν θελουν 270/5 !!
Στην Αγγλια οπως και στην Αμερικη υπαρχουν μαγαζια σαν αυτο που λες που  αγοραζουν με το κιλο/γραμμαριο δλδ μειον 2 ευρω του γραμμαριου και πουλανε συν δυο ευρω του γρμ!!
Με δυο ευρω διαφορα στην λιρα εχουν κερδος 15 ευρω!!
Εδω οι δικοι μας ειναι απληστοι και γιαυτο η αγορα εχει χασει πλεον καθε αξιοπρεπεια κατα την δικη μου αποψη!! Πολλες φορες αναπολω τις αγορες που εκανα γυρω στο 1990-2000 !! Αυτα τωρα πια τελιωσαν Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:37:41 μμ »

Τελικά φίλε herakliotis είναι καλή τιμή ?Παίζει καμιά απάτη με τη σφραγίδα γιατί δεν κατάλαβα . Συγνώμη ρε παιδιά αλλά είμαι άσχετος με αντικείμενο . Αναποφασιστικότητα

Αγαπητο μελος ποιο πανω εξηγησα τι γινοταν παλια και τι πιθανον σημαινει το Κωστας!! Ποιο κατανοητο? Ποσο ποιο απλα να το εξηγησω??
Οσο αφορα την τιμη που λες εγω δεν θα αγοραζα ποτε σε αυτη την τιμη!! Παραειναι ακριβη!!
Πιστευω οτι αν ψαχτεις θα βρεις και φθηνοτερα.
Οσο για το θεμα ασφαλειας καλο ειναι να εχεις τα ματια σου δεκατεσσερα!! ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ υπαρχουν παντου
με στοχο να φανε τα λεφτα καπου!! Ειδικα με τον χρυσο δεν πρεπει να τον κοιταμε επιπολαια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
atha
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2011, 11:56:20 μμ »

Απλά δεν ξέρω που να ψαχτώ! Μέσα από την ιστοσελίδα ? κάποια παραπλήσια? Έχετε να μου προτείνετε κάτι ,έστω με pm?



Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 01:02:53 πμ »

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/default.aspx

τραπεζα της ελλαδος
τα χρυσομαγαζα  αγοραζουν και πουλανε βαση της τιμης της τραπεζας της ελλαδος
με τις τιμες που εχουν κερδοσκοπουν νομιμα οπως λεει και κυριος γιωργος
σε πολλες περιπτωσεις η αγορα εχει διαφορα με την πωληση 50 ευρω
συνηθως τα χρυσομαγαζα κλεβουν και κανα δυο μερες αναλογα με το πως κυμαινεται η τιμη βαση ττε στην αγγλια τα μαγαζια τις πουλανε αρκετα φτηνοτερα αλλα ειναι ρισκο να παρεις μιας που στην ελλαδα η διαφορα μεταξυ τιμης αγορας και πωλησης ειναι τεραστια.
επιπελεων παιζει πολυ πλαστο πραγμα αρα  αν δεν εχεις δικο τα ματια σου
ρηξε μια ματια στην τραπεζα .
εγω παντος εχω βαλει στο ματι ενα χρυσο του ηρακλειωτη ο οποιος ειναι πολυ μπροστα στα ελληνικα χρυσα
 
Καταγράφηκε

atha
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2011, 11:24:11 μμ »

Σε ευχαριστώ ,θα μελετήσω γενικότερα και θα επανέλθω.
Καταγράφηκε
banik33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 11:44:41 πμ »

καλημερα εγω αγορασα απο αθηνα σημερα με 255ε πολυ καλη τιμη σας παραθετω το site!!

http://nikiasgold.com/index-1.html
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:20:59 μμ »

καλημερα σε ολους,η περιφημη σφραγιδα ειναι πολλη απλη, παλια ,και μερικα χρονια μετα τον πολεμο,λογω φοβου υποτιμησεως της δραχμης,οι συναλλαγες γινοντουσαν με μασουρια απο λιρες,για αγορα σπιτιου,οικοπεδου,μεχρι και προικοσυμφωνα, πχ δινω στην κορη μου  και100 κομματια χρυσες λιρες.οι τραπεζες η οι σαραφηδες για να βρισκουν ακρη,εβαζαν ενα σημαδι με ανεξιτηλο μαρκαδωρο,για να μην τις ξαναμετρανε,εκεινην την στιγμη φυσικα.ακομα και τωρα συναντας τετοιες λιρες,τωρα ο αλλος γιατι εγραψε το ονομα,ισως για να ξερει μετα οτι ειναι οι δικες του?συνηθως εγραφαν ενα γραμμα, ενα v,γενικα διαφορα, που δεν ειναι αξια λογου,συνηθως το χρωμα ηταν μπλε, αλλα απλως εισουν πιο σιγουρος για την γνησιοτητα,επειδη τις ειχαν ξαναδοκιμασει.αυτος βεβαια δεν ειναι ειναι λογος να μενουμε ησυχοι,γιατι (ειδικα στις υποδιαιρεσεις), οι λιβανεζικες ,η οι ιταλικες κανουν θραυση.εδω εχει βρεθει λιρα ,παντα για αγγλιας μιλαμε.8 καρατιων.αμα μπειτε στην ιστοσελιδα της τραπεζας ελλαδος.θα τις δειτε,λιποβαρεις,γραντζουνισμενες,ιταλικες κλπ.σε αυτες που αλλαζει η τιμη ,για αυτο λεγανε παλαιας κοπης,ηταν οι βικτωριες με τον θυρεο, και πισω, που τωρα εχουν γινει συλλεκτικες.παιδια, οποιος δεν ξερει να τις ξεχωριζει(προς θεου,δεν κανω τον ξυπνιο)να προσεχει,εχουν βγαλει κοπιες,που και εξπερ σαραφης ,την παταει.ελπιζω να βοηθησα λιγο,ως προς τις τιμες?γιαννηςτκαλο απογευμα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:41:29 μμ »

φιλε banik33,πεντολιρο γνησιο, 1180 ευρω? ποσο ακριβως λεει αυτη η ιστοσελιδα? δεν πουλαει ουτε ο μπαμπας στην μαμα,κοκορακι τοσο φθηνο? προσεχε, μην πας για μαλλι και βγεις κουρεμενος, στο λεω, με καθε σεβασμο και ειλικρινεια,για κοιτα και αλλους ΕΜΠΟΡΟΥΣ,αυτοι δεν θελουν να πουλησουν?αυτο δεν σε πονηρευει,γιατι αυτη η τεραστια διαφορα.σε χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 12:03:50 μμ »

συγνωμη σε ολους,ως προς τις τιμες του εμπορου αλλα εβλεπα μονο τις τιμες με τα μπλε γραμματα,αλλα και παλι  φθηνο  γνησιο πεντολιρο  το βρισκεις 1500ευρω και ειδικα βικτωριας ?αλλοι το δινουν πανω απο 1700 και πανω,ισως λογω κρισης να θελει ρευστο?ευχαριστω και να με συμπαθατε για την βιασυνη μου.γιαννηςτ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 04:16:30 μμ »

Γιαννη το καταλαβαμε ολοι οτι ειδες την τιμη ΑΓΟΡΑΣ και οχι την τιμη ΠΩΛΗΣΗΣ !!
Αλλα και η τιμη πωλησης οπως αναφερες ειναι αρκετα χαμηλη.
Διχως να θελω να θιξω το εν λογω καταστημα αλλα  πεντολιρο απο πεντολιρο εχει διαφορα!!
Εχουμε πεντολιρες εξ Λιβανου εξ Ιταλιας και γνησιες αλλα σε χαμηλη κατασταση ομορφιας!!
Παντα οταν καποιος θελει να αγορασει ενα πεντολιρο πρεπει να κοιταξει ολες τις παραμετρους!!
Αν το θελει απλα σαν χρυσο, ο ανθρωπος εδω χρυσο αγοραζει χρυσο πουλαει,ιδανικη περιπτωση για οποιον σκεφτετε επενδυτικα, στα συλλεκτικα πεντολιρα ομως χρειαζονται γνωσεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 08:02:41 μμ »

εχεις δικιο,ειναι δυσκολες εποχες και ειναι κριμα να τρωμε φολες των 1000 ευρω,οταν αξιζει το χρυσαφι του μετα βιας600-700.εγω αμα δεν το δω απο κοντα δεν αγοραζω,εχω πλεωνεκτημα οτι μενω στην αθηνα ,και εχω πιο πολλες επιλογες.αλλα αμα ο αλλος ειναναι αητος,την παταμε ολοι.χαιρετω γιαννηςτ.ΥΓ αλλα η λιγη εμπειρια μου με εχει σωσει αρκετες φορες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences