Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 06:22:11 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετά την καταστροφή τι ακολουθεί;  (Αναγνώστηκε 20727 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:19:57 μμ »

Μιχάλη, τα έγραψα λίγο "γενικά". Αρχίζουμε συζήτηση για "οικονομικά" και... κατευθείαν... λίρες, forex, ομόλογα, μετοχές, χρηματιστήριο... Νομίζω ότι καθι εσύ το παθαίνεις. :-)

Μα... η συζήτηση για "οικονομία" θα έπρεπε να αναφέρει "αλεύρι", "τυρόπιτες", "κατσαβίδια", "μπρόκολα" και τέτοια πράγματα. Και πήρα αφορμή από τα λόγια σου να αποκλείσω και τα "καλλυντικά".



Πέρα από αυτά, δεν μου λες τίποτα για το "μάρμαρο". Τον τυροπιτά πώς τον επηρεάζει το ανέβα-κατέβα του χρυσού; Θετικά ή αρνητικά;
Και το ευρώ πώς τον βλάφτει (τον τυροπιτά);
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:20:47 μμ »

Πρέπει να ξαναμοιραστεί η τράπουλα.Κάθε 200 μέτρα σουβλατζίδικο-πισαρία-freddo-bar.Και στην επαρχία,μια απο τα ίδια.Που πήγε ο βοσκός,ο αγρότης και ο ψαράς;
Αναθέτουν δουλειές και μετά καφενείο,στοίχημα και το βράδυ....xxx show.
Μακάρι να ήμουν απο κάποιο χωριό και να έχω γή να καλλιεργώ.Ξέρω πως είναι δύσκολη δουλειά,αλλά δεν είναι μεροδούλι-μεροφάι σαν του υπάλληλου.
Για τις φράουλες,Πακιστανοί.Για τα ψάρια,Αιγύπτιοι.Για τη γή,Αλβανοί.
Εμείς οι Ελληνες,τι ακριβώς κάνουμε;
Μην εκλάβετε το σχόλιο ως ρατσιστικό.
Ο καθένας πασχίζει να ταίσει την οικογένεια του.
Μήπως όμως χάσαμε λίγο τη μπάλα ως λαός;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:29:57 μμ »

Πρέπει να ξαναμοιραστεί η τράπουλα.Κάθε 200 μέτρα σουβλατζίδικο-πισαρία-freddo-bar.Και στην επαρχία,μια απο τα ίδια.Που πήγε ο βοσκός,ο αγρότης και ο ψαράς;

Εδώ... πρέπει να πω ότι το παράδειγμά μου με τον τυροπιτά δεν είναι και το πιο πετυχημένο, γιατί πράγματι έχει παραγίνει και με τα φαγάδικα κλπ... Ας πάμε στον τεχνίτη αυτοκινήτων ή στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς, για να μην μείνουμε μόνο στα τρόφιμα. Και στον "βιβλιοπωλείο-χαρτοπωλείο-φωτοτυπίες".
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:54:36 μμ »

Πρέπει να ξαναμοιραστεί η τράπουλα.Κάθε 200 μέτρα σουβλατζίδικο-πισαρία-freddo-bar.Και στην επαρχία,μια απο τα ίδια.Που πήγε ο βοσκός,ο αγρότης και ο ψαράς;

Εδώ... πρέπει να πω ότι το παράδειγμά μου με τον τυροπιτά δεν είναι και το πιο πετυχημένο, γιατί πράγματι έχει παραγίνει και με τα φαγάδικα κλπ... Ας πάμε στον τεχνίτη αυτοκινήτων ή στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς, για να μην μείνουμε μόνο στα τρόφιμα. Και στον "βιβλιοπωλείο-χαρτοπωλείο-φωτοτυπίες".
καλο ειναι και το παραδειγμα του τυροπιτα.Με το ευρω που εχουμε που ειναι και ενα απο τα πιο ακριβα νομισματα παγκοσμιως δεν μπορουμε να κανουμε υποτιμηση κοβωντας νεο χρημα για να αντιστρεψουμε το υφεσιακο περιβαλλον.Επομενως εχουμε ενα νομισμα που μας εχει μετετρεψει σε μη ανταγωνιστκους με μονη λυση να συρικνωνουμε το μεσο εισοδημα προσπαθοντας να κανουμε μια εσωτερικη υποτιμηση .Αυτο εχει ως αποτελεσμα ομως αντι να φθηναινει η τυροπιτα να ακριβαινει αφου μειωνετε η καταναλωση και επομενως αυξανετε το κοστος παραγωγης της τυροπιτας.Αν ο τυροπιτας πουλουσε περσι 1000 τυροπιτες φετος πουλαει 500 και του χρονου 200 ωσπου θα αναγκαστει να κλεισει.Ετσι ο τελικος χαμενος ειναι το κρατος που χανει το φ.π.α και τις ασφαλιστικες εισφορες.Αυτο δημιουργει αλυσιδωτες αντιδρασεις και το μονο βεβαιο ειναι οτι σε λιγο χρονο απο τωρα θα καταρρευσουν και οι συνταξεις.χαμενος και πιθανοτατα ανεργος θα μεινει και ο διανομεας που πηγαινει το αλευρι στον τυροπιτα καθως και ο παραγωγος που το παραγει.ολοι αυτοι θα επιβαρυνουν τον κρατικο προυπολογισμο.Αρα για καθε τυροπιτα που χανει την δουλεια του στην ουσια χανουν την δουλεια και το εισοδημα τους 4 με 5 οικογενειες.Ολες αυτες οι οικογενειες αμεσα θα κοψουνε καθε καταναλωτικη δαπανη αφηνοντας 15 οικογενειες χωρις εισοδημα που εξαρτιοταν η εργασια τους απο την καταναλωτικη δαπανη των προηγουμενων οικογενειων και αυτο θα συνεχιζετε για οσο εχεις υφεση.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:02:05 μμ »

Μια παρατήρηση...

Υπάρχει παρανόηση για το θέμα της υποτίμησης. Υποτίμηση δεν σημαίνει ότι πέφτουν οι τιμές των προϊόντων. Κάνοντας υποτίμηση, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Κρατούνται οι τιμές ψηλά ή ακόμη και αυξάνονται και μειώνεται το εισόδημα.

Απλώς έπρεπε να βγάλουν τα χρήματά τους τα λαμόγια και οι ημέτεροι από τις τράπεζες, για να γίνει σωστά η υποτίμηση. Με τα capital controls, κατάφεραν να υποτιμήσουν σωστά το νόμισμα. Μπορεί να έχουμε ευρώ, αλλά επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε εισαγωγές ότι και όσα θέλουμε, είναι σα να έχουμε εθνικό νόμισμα που το έχουμε υποτιμήσει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:07:19 μμ »

Μια παρατήρηση...

Υπάρχει παρανόηση για το θέμα της υποτίμησης. Υποτίμηση δεν σημαίνει ότι πέφτουν οι τιμές των προϊόντων. Κάνοντας υποτίμηση, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Κρατούνται οι τιμές ψηλά ή ακόμη και αυξάνονται και μειώνεται το εισόδημα.

Απλώς έπρεπε να βγάλουν τα χρήματά τους τα λαμόγια και οι ημέτεροι από τις τράπεζες, για να γίνει σωστά η υποτίμηση. Με τα capital controls, κατάφεραν να υποτιμήσουν σωστά το νόμισμα. Μπορεί να έχουμε ευρώ, αλλά επειδή δεν μπορούμε να κάνουμε εισαγωγές ότι και όσα θέλουμε, είναι σα να έχουμε εθνικό νόμισμα που το έχουμε υποτιμήσει.
πολυ σωστα οσα αναφερεις αλλα και παλι θεωρω οτι το ευρω ειναι πολυ ακριβο για να μας φερει αναπτυξη.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:10:03 μμ »

Με το ευρω που εχουμε που ειναι και ενα απο τα πιο ακριβα νομισματα παγκοσμιως δεν μπορουμε να κανουμε υποτιμηση κοβωντας νεο χρημα για να αντιστρεψουμε το υφεσιακο περιβαλλον.Επομενως εχουμε ενα νομισμα που μας εχει μετετρεψει σε μη ανταγωνιστκους με μονη λυση να συρικνωνουμε το μεσο εισοδημα προσπαθοντας να κανουμε μια εσωτερικη υποτιμηση.

Ναι, ΟΚ, τώρα χρειαζόμαστε "νοσοκομείο", σε αυτό συμφωνούμε.

Η απορία μου είναι για μετά, όταν θα έχει "στρώσει" η οικονομία μας (λέμε, τώρα) το ευρώ θα βλάφτει ή θα ωφελεί τον τυροπιτά;

Εξηγούσα πρόσφατα σε μια κοπέλα ότι η φυσική άσκηση (η γυμναστική) είναι ωφέλιμη στους υγιείς. Στους αρρώστους είναι βλαβερή. Δηλαδή, της εξηγούσα ότι όταν δεν είναι καλά, δεν θα πρέπει να γυμνάζεται. Νομίζω ότι μέχρι εκεί μπορούμε να το καταλάβουμε όλοι και δεν έχει νόημα να απορρίπτουμε το ευρώ επειδή είμαστε τώρα άρρωστοι.



Εκτός εάν κάποιος, όπως εγώ, πιστεύει ότι μια ζωή άρρωστοι θα είμαστε και θα έχουμε πάντα ανάγκη υποστήριξης (νοσοκομειακής ή άλλης), οπότε το θέμα τίθεται σε άλλη βάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2015, 01:49:33 μμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:12:23 μμ »

Μιχάλη, τα έγραψα λίγο "γενικά". Αρχίζουμε συζήτηση για "οικονομικά" και... κατευθείαν... λίρες, forex, ομόλογα, μετοχές , χρηματιστήριο ... Νομίζω ότι καθι εσύ το παθαίνεις. :-)

Ειδικά αυτά που είναι με bold , εμένα ως γνωστόν , με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

Πέρα από αυτά, δεν μου λες τίποτα για το "μάρμαρο". Τον τυροπιτά πώς τον επηρεάζει το ανέβα-κατέβα του χρυσού; Θετικά ή αρνητικά;
Και το ευρώ πώς τον βλάφτει (τον τυροπιτά);

Το ανέβα-κατέβα του χρυσού ως προς το ευρώ ή το δολάριο τον επηρρεάζει ελάχιστα , ειδικά αν είναι "ψιλικατζής" της γειτονιάς.
Αν είναι μεγαλοέμπορος / μεγαλοεισαγωγέας τον επηρρεάζει διότι όλα τα commodity εκφράζονται σε USD και έχει μεγάλη σημασία η σχέση EUR/USD.  
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:28:55 μμ »

Μιχάλη, τα έγραψα λίγο "γενικά". Αρχίζουμε συζήτηση για "οικονομικά" και... κατευθείαν... λίρες, forex, ομόλογα, μετοχές , χρηματιστήριο ... Νομίζω ότι καθι εσύ το παθαίνεις. :-)

Ειδικά αυτά που είναι με bold , εμένα ως γνωστόν , με αφήνουν παγερά αδιάφορο.

Τα σχολιάζεις, όμως. Δεν λες ότι είναι "άσχετα" με τη συζήτηση.

Για τη γυμναστική τι θα έλεγες; Ότι σε αφήνει "παγερά αδιάφορο" / "θερμά ενδιαφερόμενο" ή ότι είναι απλώς άσχετη με τη συζήτηση. (Κατάλαβες τι εννοώ;)
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:29:45 μμ »

Πρέπει να ξαναμοιραστεί η τράπουλα.Κάθε 200 μέτρα σουβλατζίδικο-πισαρία-freddo-bar.Και στην επαρχία,μια απο τα ίδια.Που πήγε ο βοσκός,ο αγρότης και ο ψαράς;

Εδώ... πρέπει να πω ότι το παράδειγμά μου με τον τυροπιτά δεν είναι και το πιο πετυχημένο, γιατί πράγματι έχει παραγίνει και με τα φαγάδικα κλπ... Ας πάμε στον τεχνίτη αυτοκινήτων ή στον ηλεκτρολόγο της γειτονιάς, για να μην μείνουμε μόνο στα τρόφιμα. Και στον "βιβλιοπωλείο-χαρτοπωλείο-φωτοτυπίες".
Επεσες στην περίπτωση.
Θα μιλήσω ως τεχνίτης αυτοκινήτων.
Στην Αθήνα το επάγγελμά μου είναι υπέρκορεσμένο με αποτέλεσμα οι μισθοί να έχουν συρρικνωθεί κατα 50%.
Συνάδελφοι,εργάζονται 3-4 μέρες εναλλάξ,για να μην απολυθεί κάποιος.Στην επαρχία και στα νησιά,υπάρχει ζήτηση για εξειδικευμένους τεχνίτες αλλά ελάχιστοι αφήνουν τη χαβούζα.
Ο τεχνικός κλάδος λειτουργεί υποστηρικτικά στην πρωτογενή παραγωγή ενώ είναι "παροχή υπηρεσιών"και ως τέτοια,δεν παράγει νέο χρήμα αλλά ανακυκλώνει το παραγόμενο (με την βοήθεια της)χρήμα.
Το ίδιο συμβαίνει με όλα τα τεχνικά επαγγέλματα.
Το εμπόριο είναι άλλο κεφάλαιο,ας το αναλύσει κάποιος έμπορος.
Οποια αλλαγή και άν επέλθει σε επίπεδο νομίσματος,δεν θα αλλάξει τίποτα για κανέναν.
Το πραγματικό μας νόμισμα είναι η ελιά Καλαμών,η ντομάτα Κρήτης,η φάβα Σαντορίνης,η κοπανιστή Μυκόνου και πολλά,πολλά άλλα προιόντα.
Οτι και αν σου δώσουν για να τα πάρουν(χρυσό,ευρώ,δολλάριο ή ρούβλι)αν δεν έχεις προιόν να ανταλλάξεις,προκοπή δεν πρόκειται να δείς.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:32:15 μμ »

Το πραγματικό μας νόμισμα είναι η ελιά Καλαμών,η ντομάτα Κρήτης,η φάβα Σαντορίνης,η κοπανιστή Μυκόνου και πολλά,πολλά άλλα προιόντα.

Ντομάτα Κυπαρισσίας, ειδικά από το Καλό Νερό.
(Και Ηλείας, καλή είναι...)



Στην επαρχία και στα νησιά,υπάρχει ζήτηση για εξειδικευμένους τεχνίτες αλλά ελάχιστοι αφήνουν τη χαβούζα.
Αυτό είναι ένα ουσιαστικό θέμα. Και για τους ίδιους και για τους άλλους. Πώς θα αναπτυχθεί η "επαρχία" χωρίς τεχνίτες κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2015, 01:47:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:44:40 μμ »

Το πραγματικό μας νόμισμα είναι η ελιά Καλαμών,η ντομάτα Κρήτης,η φάβα Σαντορίνης,η κοπανιστή Μυκόνου και πολλά,πολλά άλλα προιόντα.

Ντομάτα Κυπαρισσίας, ειδικά από το Καλό Νερό.
(Και Ηλείας, καλή είναι...)
Ημουν σίγουρος οτι αυτό θα γινόταν. Μεγάλο χαμόγελο
Περιμένω επίσης αντιδράσεις για λάδι,ελιές και ένα +απο Μυκονιάτη. Κλείσιμο ματιού
Ο τόπος μας είναι ευλογημένος.
Οταν ο Θεός δημιούργησε τη Γή,έφτιαξε την Ελλάδα για να έχει εξοχικό με μποστάνι και θέα θάλασσα.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 15, 2015, 01:50:17 μμ »

εξάγαμε ποτέ τίποτα? Δεν έχουμε εκτάσεις να παράγουμε τόσες ποσότητες ώστε να καταναλώνονται και εσωτερικά αλλά και να εξάγουμε

Τώρα το λες σοβαρά αυτό;

Συγγνώμη και για τον τόνο μου , αλλά επειδή κατάγομαι από αγροτική οικογένεια  αδυνατώ να πιστέψω ότι ο θεσσαλικός κάμπος + ο μακεδονικός κάμπος + ... + ... δεν μπορούν να θρέψουν τους κατοίκους της Ελλάδας.
Απλά , δεν (γουστάρουμε να) δουλεύουμε στα χωράφια.
Ειμαστε ανώτερη φυλή εμείς οι  Έλληνες . Σαρκασμός   Γλώσσα  

Αν σπείρεις σε ένα μπαξεδάκι 8 ρίζες ντομάτες , με διαφορά στη σπορά 1 εβδομάδα η κάθε μια , θα έχεις ντομάτες από τα μέσα Απριλίου μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου , για τις ανάγκες μιας 4μελούς οικογένειας.
Χωράφια υπάρχουν και δίνουν καρπό , εμείς δεν τα δουλεύουμε ... είπαμε ανώτερη φυλή.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πρέπει να ξαναμοιραστεί η τράπουλα.Κάθε 200 μέτρα σουβλατζίδικο-πισαρία-freddo-bar.Και στην επαρχία,μια απο τα ίδια.Που πήγε ο βοσκός,ο αγρότης και ο ψαράς;
Αναθέτουν δουλειές και μετά καφενείο,στοίχημα και το βράδυ....xxx show.
Μακάρι να ήμουν απο κάποιο χωριό και να έχω γή να καλλιεργώ.Ξέρω πως είναι δύσκολη δουλειά,αλλά δεν είναι μεροδούλι-μεροφάι σαν του υπάλληλου.
Για τις φράουλες,Πακιστανοί.Για τα ψάρια,Αιγύπτιοι.Για τη γή,Αλβανοί.
Εμείς οι Ελληνες,τι ακριβώς κάνουμε;
Μην εκλάβετε το σχόλιο ως ρατσιστικό.
Ο καθένας πασχίζει να ταίσει την οικογένεια του.
Μήπως όμως χάσαμε λίγο τη μπάλα ως λαός;

Συμφωνώ απόλυτα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 15, 2015, 02:02:29 μμ »

Στην επαρχία και στα νησιά,υπάρχει ζήτηση για εξειδικευμένους τεχνίτες αλλά ελάχιστοι αφήνουν τη χαβούζα.

Αυτό είναι ένα ουσιαστικό θέμα. Και για τους ίδιους και για τους άλλους. Πώς θα αναπτυχθεί η "επαρχία" χωρίς τεχνίτες κλπ.

Αν μείνουν άνεργοι και πεινάσουν , θα αναγκαστούν να πάνε στην επαρχία , στην ιδιαίτερη πατρίδα τους , ειδικά αν έχουν εκεί ένα "ξεχασμένο" σπιτάκι.
Εμμένω σε αυτή τη θέση μου , ότι αν δεν υπάρξει φτωχοποίηση  μυαλό δεν βάζουμε.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που βολεύονται να φυτοζωούν , να παίρνουν χαρτζιλίκι από τη σύνταξη του γέρου παππού , να κάνουν ένα μεροκάματο την εβδομάδα , να παίρνουν κατα περιόδους ταμείο ανεργίας κτλ.

Επίσης αν δεν υπάρξει φτωχοποίηση , ο νέος που παίρνει χαρζιλίκι από παπούδες και γονείς συνολικά 400 € , δεν πρόκειται να αφήσει τα freddo και να πάει να δουλέψει για 400 ή ακόμα και για 600 . Μαλ@κ@ας είναι;

Άλλο ανεργία άλλο αεργία.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 15, 2015, 02:59:39 μμ »

Χρειάζονται δραστικές αλλαγές... και ευτυχώς κάποιες υποχρεωνόμαστε επιτέλους να τις πάρουμε.

Το είχα γράψει νωρίτερα και λόγω του ότι μεσολάβησαν κάτι 'Γαλλικά' το διέγραψα.
Ο τίτλος του θέματος θα έπρεπε να είναι : Μετά την αλλαγή τι ;;

Πάντως η φτωχοποίηση και η πείνα δε θα οδηγήσουν στο αναμενόμενο αποτέλεσμα, αν το μοντέλο είναι να συνεχίζουμε να ταΐζουμε τη μισή Ελλάδα, που κατοικεί σε περιοχές που δεν έχουν καμία πρωτογενή παραγωγή (Π.χ. Αθήνα)... Χρειάζονται κι άλλες δραστικές αλλαγές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences