Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 09:47:13 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικα κερματα  (Αναγνώστηκε 7611 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 31, 2013, 04:27:21 μμ »

Νίκο, αν το νόμισμα είναι χαλκάργυρο και η επιφάνειά του παρουσιάζει φαγώματα, υπάρχει περίπτωση να έχουν φύγει μερικά κομμάτια του λεπτού στρώματος αργύρου και εκεί να έχει εμφανιστεί η χάλκινη στρώση που υπάρχει από κάτω. 

Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 31, 2013, 06:40:49 μμ »

Φυσικα και δεν υπαρχει λογος να καθαριστουν. Μια αναφορα εκανα.



Υ.Σ Τα νομσιματα δεν βγηκαν στο on line για να τα πουλησω  αλλα για να μοιραστουμε τις γνωσεις μας.
 
      Ευχαριστω ολους του συμμετεχοντες!!!!!!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 31, 2013, 07:26:13 μμ »

οριστε ορισμενα απο την συλλογη μου που μου δωρισθηκαν απο συγγενικο μου προσωπο.Ειχαν περασει απο τα χερια μου και κανα δυο ακομα τα οποια πουλησα παλιοτερα.
Τα τελευταια ειναι απο ενα ''φιλο'' του στεκιου απο αυτους που κατα καιρους μας ρωτανε την αξια δειχνοντας μας νομισματα.Ειναι απο αυτους που εχουν γεμισει τρυπες στην Ελλαδα.Νομιζε οτι ειχε βρει θησαυρο  και εψαχνε να πουλησει. Βεβαια απογοητευτηκε οταν του ειπα οτι η αξια τους ειναι λιγες δεκαδες ευρω το καθενα. Κλείσιμο ματιού







Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 31, 2013, 08:35:15 μμ »

Σωτηρη πασχεις λιγο στους τιτλους που βαζεις στα θεματα.
Νομισματα,εκτιμηση και αλλα.Καλυτερα να βαζουμε περισσοτερο περιγραφικους τιτλους
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2013, 09:36:23 μμ »

αχ βρε αναργυρε.... η μονες και διπλες σου ζολωτες.. με εστειλαν!! ομορφα που ειναι... Χαμόγελο

μη με παρεξηγησεις.. αλλα ζηλεψα λιγο με την τελευταια σου φωτο... με τα πολλα μαζι....
καθαρισμενα ειναι ε;;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 31, 2013, 09:43:34 μμ »

Τα τελευταια ειναι απο ενα ''φιλο'' του στεκιου απο αυτους που κατα καιρους μας ρωτανε την αξια δειχνοντας μας νομισματα.Ειναι απο αυτους που εχουν γεμισει τρυπες στην Ελλαδα.Νομιζε οτι ειχε βρει θησαυρο  και εψαχνε να πουλησει. Βεβαια απογοητευτηκε οταν του ειπα οτι η αξια τους ειναι λιγες δεκαδες ευρω το καθενα.
Δεν ειναι δικα μου το γραφω καθαρα.Μαλλον πασχω στο θεμα της διατυπωσης!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 31, 2013, 10:26:05 μμ »

δικο μου λαθος αργυρη μου.. η κουραση βλεπεις και... Χαμόγελο

παντως εχεις ζολωτα και στις μονες φωτο... ειναι μονη ή διπλη;; λογικα διπλη ειναι ετσι;; γιατι η μονη αυτης της ημερομηνιας... 1187/11 ειναι σπανια... τουλαχιστον στην τουρκια...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 01, 2013, 08:02:16 πμ »

ειναι διπλη και ειναι απο θυσαυρο συγγενικου προσωπου που βρηκε οταν γκρεμιζε αχυρωνα στο χωριο.το αλλο αν δεν κανω λαθος ειναι γιουσλουκι νικο. Ειναι αρκετα παλιοτερο (μεσα 18ου) και ισως λιγο σπανιοτερο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 02, 2013, 09:18:54 μμ »

ειναι διπλη και ειναι απο θυσαυρο συγγενικου προσωπου που βρηκε οταν γκρεμιζε αχυρωνα στο χωριο.το αλλο αν δεν κανω λαθος ειναι γιουσλουκι νικο. Ειναι αρκετα παλιοτερο (μεσα 18ου) και ισως λιγο σπανιοτερο.


ποιο λες;; το δευτερο στην φωτογραφια;; του 1171 ΑΗ;

αυτο ειναι 1 πιαστρα.. 40 παραδες δηλαδη! τοτε ηταν αρκετα χρηματα...

ειναι κομμενο στην Κωνσταντινουπολη... αλλα φερει ονομα Ιslambol..
πανω πανω.. στην πισω οψη εχει τον αριθμο 86.. καποια απο τα νομισματα της σειρας αυτης... εχουν κανονικατο ετος βασιλειας σαν 1, 2, 3... αλαλ προς το τελος το αλλαξαν και εβαζαν τα δυο τελευταια ψηφια της χρονιας αλλα παντα σε ετος εγιρας! ετσι το 86 που φερει το δικο σου θα πει οτι κοπηκε το 1186... που ειναι το 1773 μΧ.... το 1187 (1774) βγηκα παλι νομισμα.. αλλα ηταν η τελευταια χρονια του Μουσταφα Γ΄, αφου πεθανε!

δεν ειναι δυσκολο... βρισκεται ευκολα! στην σειρα αυτη... το σπανιο ειναι το 1171/1 και δυσκολα το 1171/2, 1171/3 και οτ 1171/4! ολα τα αλλα ειναι κοινα!

προσοχη θελει στο 1171/4 γιατι υπαρχει και δυσκολη ποικιλια και ευκολη! η διαφορα τους ειναι κυριως στο μεγεθος του τουγρα που φερει το νομισμα! εχει κι αλλα σημεια που διαφερουν ελαχιστα.. αλλα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences