Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 12:57:43 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35313 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:59:18 μμ »

Μεταξύ σοβαρού και αστείου... Νόμιζα ότι μπορούσα να χαρακτηριστώ "συλλέκτης", αλλά με βάση τα λεγόμενά σας έκανα λάθος:

Η συλλογή μου είναι αρκετά μεγάλη σε όγκο, αλλά όχι σε αξία. Και λόγω μικρής οικονομικής δυνατότας και λόγω άποψης (ίσως το ένα φέρνει το άλλο). Ο όγκος (όπως θα δείτε) μαζί με την κρίση με ανάγκασαν να... κάνω ένα διάλειμμα...

Το αγαπημένο μου κομμάτι είναι τα χαρτονομίσματα. Είναι 2.945 κομμάτια, από τα οποία 120 ελληνικά. Αξία καταλόγου γύρω στις 15.500. Κόστος απόκτησης 5.500 με 6.000 ευρώ. Μέσος όρος αξίας καταλόγου 5 ευρώ και κόστους 2 ευρώ, περίπου. 2.568 είναι ακυκλοφόρητα.

Τα περισσότερα είναι "απροσδιόριστης αξίας", όπως π.χ. πολλά "κομ#####στικά" που κανένας δεν μπορεί να πει πόσο αξίζουν. Αν μου βρει κανείς 3 Λέι Ρουμανίας 1966 σε λογική τιμή...

Ανάλογη είναι και η συλλογή των νομισμάτων μου. 4.407 ξένα, αξίας καταλόγου 10.496,67.

Νομίσματα δραχμών έχω αρκετά. Το ακριβότερο είναι ένα 20δραχμο 1884 "ας πούμε" ακυκλοφόρητο.

Ευρώ αρκετά, αλλά "κώλωσα" λόγω κόστους ΚΑΙ όγκου. Σχεδόν όλα τα επίσημα σετ 1999-2004 (τα "βασικά", βέβαια), όλα τα αναμνησττικά 2 ευρώ και όλα τα ασημένια "ακυκλοφόρητα". Επιπλέον, ένα επίσημο σετ από κάθε καινούρια χώρα και από κάθε αλλαγή (π.χ. Βέλγιο που άλλαξαν σχέδιο και θα αλλάξουν και βασιλιά). Και ό,τι άλλο μου χτυπάει στο μάτι.

Το αγαπημένο μου είναι ο ιρλανδικός κύκνος του 2004. 10 ευρώ για τη διεύρυνση της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τα ελληνικά ευρώ τα έχω πρακτικά όλα.

Θα με ενδιέφεραν κάποια "περίεργα" αναμνηστικά της Αιθιοπίας και της Γκάνας. Επειδή, I like my coffee and my women black, έχω κρατήσει κάποιους συναισθηματικούς δεσμούς με αυτές τις χώρες. Έχει κανένας τη "Λούσι";

Να μην ξεχάσω να προσθέσω ότι γενικά έχω μια αλλεργία στα νομίσματα με βασιλιάδες, ειδικά στην Ελισάβετ Β'. Δεν σημαίνει ότι δεν έχω, αλλά δεν τα προτιμώ. Εξαιρούνται, σαφώς, ο Μενελίκ και Χαϊλέ Σελάσιε της Αιθιοπίας. Είμαι και λιοντάρι στο ζώδιο, οπότε τα αιθιοπικά μου αρέσουν για έναν λόγο ακόμα.

Ούτε πολύν χρόνο διαθέτω στη συλλογή μου, ούτε πολλά χρήματα. Ούτε "σημαντικές" σπανιότητες έχω.

Απλώς τη βρίσκω να ασχολούμαι με κάποια πράγματα...

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

@vaspyr21
Έμαθα ότι ΕΡΧΟΣΑΣΤΕ και κρύφτηκα... χιχί...

edit: Αν κανένας διαβάζει αυτά που γράφω... να διευκρινήσω ότι δεν έχω στη συλλογή μου το 2ευρω με την Γκρέις Κέλλυ και... δεν σκοπεύω να ασχοληθώ μαζί του...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2014, 10:13:53 μμ από sac » Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 04, 2014, 11:56:55 μμ »

Ρε παιδια ειναι μηπως κανεις εδω μεσα που δεν ξερει τι ειναι σπανιο , τι ειναι ακριβο , τι με τεχνητους τροπους γινετε σπανιο και ακριβο ?? Δεν μπορω να καταλαβω τι ψαχνετε να βρειτε .
Πχ 100δραχμες 1935 . Παλιο νομισμα με 500κομματια τιραζ , θα επρεπε να ειναι πανακριβο αλλα λογω οτι δεν υπαρχουν 1000 ατομα συλλεκτες που το θελουνε , ειναι αμεσα διαθεσιμο αρα και προσιτο .
Πχ νο2 . 100 δρχ 35 χρυσο . Λιγα κομματια που γυρνοβολανε συνεχεια απο χερι σε χερι και απο δημοπρασια σε δημοπρασια . Αλλα αυτοι που το θελουνε ειναι περισσοτεροι απο αυτα που γπαρχουν διαθεσιμα . Αρα κρατιεται η τιμη .

Λάθος νόμισμα διάλεξες για παράδειγμα.....ποια ....500 κομμάτια τιράζ?

Ρώτα το SPINK που έχει τις μήτρες και τυπώνει...

Μια χαρα κερμα διαλεξα , απο την στιγμη που μπορω να ξεχωρισω τα προυφ απο τα καμενα μεταγενεστερα . Λαθος χομπυ διαλεξαν οσοι δεν ξερουν να τα ξεχωρισουν αλλα τα αγορασαν.

για τα χρυσα ουτε λογος
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 05, 2014, 07:47:25 πμ »

Ρε παιδια ειναι μηπως κανεις εδω μεσα που δεν ξερει τι ειναι σπανιο , τι ειναι ακριβο , τι με τεχνητους τροπους γινετε σπανιο και ακριβο ?? Δεν μπορω να καταλαβω τι ψαχνετε να βρειτε .
Πχ 100δραχμες 1935 . Παλιο νομισμα με 500κομματια τιραζ , θα επρεπε να ειναι πανακριβο αλλα λογω οτι δεν υπαρχουν 1000 ατομα συλλεκτες που το θελουνε , ειναι αμεσα διαθεσιμο αρα και προσιτο .
Πχ νο2 . 100 δρχ 35 χρυσο . Λιγα κομματια που γυρνοβολανε συνεχεια απο χερι σε χερι και απο δημοπρασια σε δημοπρασια . Αλλα αυτοι που το θελουνε ειναι περισσοτεροι απο αυτα που γπαρχουν διαθεσιμα . Αρα κρατιεται η τιμη .

Λάθος νόμισμα διάλεξες για παράδειγμα.....ποια ....500 κομμάτια τιράζ?

Ρώτα το SPINK που έχει τις μήτρες και τυπώνει...

Μια χαρα κερμα διαλεξα , απο την στιγμη που μπορω να ξεχωρισω τα προυφ απο τα καμενα μεταγενεστερα . Λαθος χομπυ διαλεξαν οσοι δεν ξερουν να τα ξεχωρισουν αλλα τα αγορασαν.

για τα χρυσα ουτε λογος


...και πάλι.... τα "καμμένα" τα ξεχωρίζει ο οποιοσδήποτε. Όμως τα καμμένα δεν εχουν σχέση με του SPINK.
Ο SPINK  διαθέτει τις ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μήτρες. Δεν μπορεί κανείς να τα ξεχωρίσει.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:32:51 πμ »

k.Νίκο θεωρέιτε πως μπορει να υπάρχουν bu κομματια που δεν εχουν σχέση οπτικά με τα καμμένα αλλά να είναι σύγχρονα ?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:39:48 πμ »

Δηλαδη ο spink κοβει εως σημερα προυφ κομματια , αυτο εννοεις ?
Τα καμμενα ειναι απο αλλες μητρες ?
 
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 05, 2014, 09:14:24 πμ »

Αρχικά να ενημερώσω ότι εδώ είναι δημόσια συζήτηση, ο οποιοσδήποτε μπορεί να τη διαβάσει.

Λάθος νόμισμα διάλεξες για παράδειγμα.....ποια ....500 κομμάτια τιράζ?
Ρώτα το SPINK που έχει τις μήτρες και τυπώνει...
...και πάλι.... τα "καμμένα" τα ξεχωρίζει ο οποιοσδήποτε. Όμως τα καμμένα δεν εχουν σχέση με του SPINK.
Ο SPINK  διαθέτει τις ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μήτρες. Δεν μπορεί κανείς να τα ξεχωρίσει.

Πως τα λες αυτά Νίκο;;
Δώσε μας τα στοιχεία που έχεις σε παρακαλώ.
Να ξέρω τι θα πω, την άλλη εβδομάδα που θα πάω Λονδίνο να το συζητήσω.

Θέλω όμως στοιχεία... όχι σούπα... μούπες... άκουσα... μου είπαν... κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:50:35 πμ »

Δηλαδη ο spink κοβει εως σημερα προυφ κομματια , αυτο εννοεις ?
Τα καμμενα ειναι απο αλλες μητρες ?
 

Ακριβώς. Άλλο τα καμμένα, άλλο από τις ΓΝΗΣΙΕΣ μήτρες που έχει ο SPINK.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:17:39 μμ »

Αρχικά να ενημερώσω ότι εδώ είναι δημόσια συζήτηση, ο οποιοσδήποτε μπορεί να τη διαβάσει.

Λάθος νόμισμα διάλεξες για παράδειγμα.....ποια ....500 κομμάτια τιράζ?
Ρώτα το SPINK που έχει τις μήτρες και τυπώνει...
...και πάλι.... τα "καμμένα" τα ξεχωρίζει ο οποιοσδήποτε. Όμως τα καμμένα δεν εχουν σχέση με του SPINK.
Ο SPINK  διαθέτει τις ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ μήτρες. Δεν μπορεί κανείς να τα ξεχωρίσει.

Πως τα λες αυτά Νίκο;;
Δώσε μας τα στοιχεία που έχεις σε παρακαλώ.
Να ξέρω τι θα πω, την άλλη εβδομάδα που θα πάω Λονδίνο να το συζητήσω.

Θέλω όμως στοιχεία... όχι σούπα... μούπες... άκουσα... μου είπαν... κλπ.

Δεν γνωρίζω τι εννοείς με τον όρο αποδείξεις. Ας πούμε φωτογραφίες την ώρα που τυπώνουν?

Για να μπαίνουν τα πράγματα σε μια τάξη...

Τι αποδείξεις έχουμε για το τιραζ του οποιουδήποτε νομίσματος? Συνήθως τη συχνότητα εμφάνισής του. Πως αποδεικνύεται ότι όντως κόπηκαν? Συνήθως με τα επίσημα αρχεία του οποιουδήποτε κράτους.

Νομίζω ότι είστε αρκετά έμπειροι να σταθμήσετε τη συχνότητα κυκλοφορίας τους...

Έχουμε 200 χρυσά εικοσάδραχμα ίδιας περιόδου, και τα βλέπουμε κάθε....χρόνο και αυτά μάλιστα έχουν hairlines του "κερατά"  και βάλε...

Από την άλλη έχουμε τα 100ρικα 500 (Απορία?) τον αριθμό, και το 99% είναι σε άψογη κατάσταση ή αν θέλετε, σε ΤΕΛΕΙΑ κατάσταση συγκριτικά με το χρυσό 20δραχμο και να κυκλοφορούν πιο τακτικά από πολλά άλλα νομίσματα...

Μάλλον είχε χτυπήσει ανωμαλία τους προγόνους μας και διατήρησαν καλύτερα τα ασημένια από τα χρυσά.

GKollect,  έχεις κάνει μια φοβερή και πετυχημένη προσπάθεια με την ιστοσελίδα σου. Όμως για πολλά κομμάτια υπάρχει και κάποια ιστορία... Να σας υπενθυμίσω τους "Ερμήδες" τους Κωνσταντίνους (χρυσούς πλατινένιους χάλκινους)  και πιστοποιημένους παρακαλώ.....

Το μόνο με τον SPINK  είναι ότι οι μήτρες PROOF έχουν περιορισμένη αποδοτικότητα και δυναμική. Χρειάζονται πανάκριβη συντήρηση. (Γι αυτό τα κράτη φτιάχνουν πολλές μήτρες στα PROOF).



Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:32:17 μμ »

@Νικος

όταν λέμε κάτι δημοσίως με τόσο κατηγορηματικό τρόπο, πρέπει να έχουμε κάποια απτά πράγματα πέρα απο εικασίες (έστω και βάσιμες). Στο καφενείο μεταξύ μας ας πούμε και για μήτρες του 40δραχμου του 1852.

Με φιλική διάθεση.

ΥΓ. βλέπω να κατρακυλάνε οι τιμές των 100ρικων  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:37:20 μμ »

ΥΓ. βλέπω να κατρακυλάνε οι τιμές των 100ρικων  Μεγάλο χαμόγελο

Μακάρι. Το γουστάρω πολύ σαν νόμισμα. Δεν με χαλάει να το πάρω τζάμπα!!!
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:39:45 μμ »

@iceman

Τι εννοείς; Αφού δεν είναι παυλάκι και νικελ  Απορία  Γλώσσα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2014, 12:53:39 μμ »

Και μενα αν μου χαρισουν!!!ενα προσφατο χρυσο πεντολιρο(αν και δεν συλλεγω αυτο το ειδος)σιγουρα δεν θα πω ΟΧΙ!!!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:09:55 μμ »

@iceman

Τι εννοείς; Αφού δεν είναι παυλάκι και νικελ  Απορία  Γλώσσα
τέρμα τα παυλακια!!
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 05, 2014, 01:58:16 μμ »

@Νικος

όταν λέμε κάτι δημοσίως με τόσο κατηγορηματικό τρόπο, πρέπει να έχουμε κάποια απτά πράγματα πέρα απο εικασίες (έστω και βάσιμες). Στο καφενείο μεταξύ μας ας πούμε και για μήτρες του 40δραχμου του 1852.

Με φιλική διάθεση.

ΥΓ. βλέπω να κατρακυλάνε οι τιμές των 100ρικων  Μεγάλο χαμόγελο

Συμφωνώ μαζί σου me.Chris.

Ακόμη και στη θρησκεία, η πίστη είναι το πιο απτό πράγμα... Το ότι δεν έχουμε δει κάποια νομίσματα επίσης, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν....

Πες μου όμως (φαντάζομαι ότι δεν είσαι νέος σαν συλλέκτης) πως μπορείς να εξηγήσεις με "απτό" τρόπο το φαινόμενο της τόσο συχνής εμφάνισης των 100ρικων  και της καλής τους κατάστασης, αν και είναι μόνο 500. (Τα 50ρικα του 1876, ακόμα κι αυτά ΔΕΝ διατηρήθηκαν σε τέτοια κατάσταση).

Πάντως πίστεψέ με μετά από 45χρόνια συλλέκτης δεν έχω κάνει συζήτηση σε καφενείο ακόμη, εκτός εάν από λάθος δεν πρόσεξα τη ταμπέλα.

Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 05, 2014, 02:00:50 μμ »

Αρχικά, σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Να τονίσω ότι δεν είναι τίποτα προσωπικό... ισχύει για όλους όσους αναπτύσσουν κάποια θεωρία, που χρήζει συζήτησης

Δεν γίνεται κάτι χωρίς αποδείξεις φίλε μου, καλές οι θεωρίες, αλλά χρειάζονται αποδείξεις.
Αν έχεις οτιδήποτε που να αποδεικνύει όσα λες, ευχαρίστως να δεχθούμε τη θεωρία σου.
Έστω και φωτογραφίες την ώρα που τυπώνουν.
Το να επικαλείσαι τη συχνότητα εμφάνισης, δεν σημαίνει κάτι, πέρα από στατιστική μελέτη της αγοράς.

Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω, σε ποια νομίσματα, που υπάρχουν ή μη στον κατάλογο αναφέρεσαι.
Τα 'δοκίμια' του Leo Holgrem... Δεν υφίστανται... Είναι ιδιωτική κοπή.
Τα Χρυσά και Πλατινένια του Κων/νου... Όσα έχουν 'ESSAI', Δεν υφίστανται... Έχουν τυπωθεί στην Kremnica, ενώ είναι γνωστό ότι αυτό το χρησιμοποιούσαν τα Γαλλικά Νομισματοκοπεία.
Αλλά και πάλι δεν έχει κάποια ουσία. Οι εταιρείες έχουν πιστοποιήσει τόσα και τόσα λάθη. Π.χ. 2 Δρχ 1926 Μονόπλευρη αποτύπωση (Να ναι καλά ο Δημήτρης που το εμφάνισε).

Πάντως, οποιαδήποτε πληροφορία για τον κατάλογο, αρκεί να μπορεί να διασταυρωθεί, είναι ευπρόσδεκτη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences