Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 06:47:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1909 C Gold sovereign Ottawa mint  (Αναγνώστηκε 11463 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:23:53 μμ »

Καλοριζικο το νομισμα!
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2015, 10:55:24 μμ »

Μπραβο για την επιλογή σου Χρήστο.

Μια φιλική συμβουλή επειδη εχω στείλει  NGC MS60 (old slab)  Ελληνικό νομιςμα  στην PCGS (Paris) και γύρισε ενα σοκαριστικό AU53 στείλε το στην Αμερκιη. Ιςως με την άνεση του χρονου που εχουν εκει και ιςως (λεω ιςως) άλλοι graders, που ιςως (παλι λεω ιςως), το εχουν ξαναδεί ( Απορία) να τύχει καλύτερης αντιμετώπισης.

Καλή τύχη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2015, 11:08:19 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:00:25 μμ »

Ευχαριστω πολυ Γιωργο !

Σκεφτομουν να το στειλω με οριο το MS 60 για cross, αν το σκεφτονται για παρακατω να μην το crossaroun.

Απο εκει και περα θελω να το δω απο κοντα για να δω στα δικα μου ματια τι αξιζει.

Εχω ομως την εντυπωση οτι ειναι αυστηρα βαθμολογημενο ...θα δουμε
Δεν εχω εμμονη με τα slab αν το νομισμα με ικανοποιει αλλα την συγκεκριμενη συλλογη την θελω σε pcgs!
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:01:32 μμ »

You are the boss φιλτατε
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:16:54 μμ »

Πάντως για την ιστορία εχω την εντύπωση οτι το MS60 εχει πλέον εγκαταλειφθεί και απο τις δυο εταιρίες.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:21:49 μμ »

Το ξερω ναι..οπως και το ms 61 ..προτιμουν να βαζουν 58 η 62...

Υπαρχουν οποτε δυο σεναρια..η γραφει 62 η το αφηνουμε 60  Γλώσσα
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2015, 11:34:14 μμ »

Αν το στειλεις PCGS για cross, ειναι 90% σιγουρο οτι για λογους πολιτικης δεν θα το κροσσαρουν στον ιδιο βαθμο η θα του χαμηλωσουν ενα βαθμο, εαν το δεχτεις, ειναι δε σχεδον απιθανο να του βαλουν μεγαλυτερο, εστω και αν το αξιζει...
Εαν εισαι 100% σιγουρος για το κομματι, πρεπει να το στειλεις raw, ετσι ωστε να το βαθμολογησουν αντικειμενικα, μη επηρρεαζομενοι απο την πολιτικη της εταιρειας, ελπιζοντας να παρει ετσι μεγαλυτερο βαθμο (εφοσον το αξιζει)
Αυτο ομως αποτελει ρισκο, που προσωπικα δεν θα το επαιρνα, εκτος εαν ημουν 100000% σιγουρος.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 18, 2015, 12:27:25 πμ »

Το ξερω ναι..οπως και το ms 61 ..προτιμουν να βαζουν 58 η 62...

Υπαρχουν οποτε δυο σεναρια..η γραφει 62 η το αφηνουμε 60  Γλώσσα
Ακριβώς συμφωνώ απόλυτα με σένα από au58 πάμε σε ms62
Οπως συμφωνώ 100% με τον κ.Γιώργο.
Στην περίπτωση αυτή Χρήστο, κάθεσαι ήσυχος και καταευχαριστημένος δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να περάσει το au58, εύχομαι να κάνω λάθος αλλά οι πιθανότητες είναι μηδενικές.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2015, 12:37:16 πμ »

Απλα είναι υπερ τς pcgs ο Χρηστος  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καλορίζικη Χρήστο.
Δημήτρη ο άνθρωπος ξέρει γι αυτό θέλει pcgs Κλείσιμο ματιού
Ωραία είναι χρήστο δεν σου λέω για τον βαθμό είναι παλιά πιστοποίηση αυτό τα λέει όλα.

Εσπευσε και ο ετερος Καππαδοκης της PCGS, μην χασει.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Δημήτριε Δημήτριε άλλη χάρη - άλλη ποιότητα - άλλη κοστολόγηση τι θέλεις τώρα να συνεχίσω, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια. Σαρκασμός Σαρκασμός
Προσωπικά ένα ίδιο νόμισμα σε  pcgs au58 και ms61-62 σε ngc θα αγόραζα το au58 pcgs, φυσικά το έχω κάνει και θα το ξανακάνω αρκετές φορές εφόσον πρέπει.
Δεν κυνηγώ τους βαθμούς αλλά την πραγματικότητα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2015, 04:55:41 πμ »

Πολυ αφοριστικο σε βρισκω Δημητρη.
Δηλαδη να μαζεψω οτι εχω σε PCGS AU58 ,οποιοδηποτε νομισμα και οποιασδηποτε περιοδου σλαμπαρισματος και να στο φερω, θα μου το πληρωσεις ως NGC MS62?
Να το ξερω δηλαδη, να κονομησω και κατι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Γιατι κατι Μοργκανακια σε rattler (αυστηρη περιοδος) που ειχα της αυστηρης PCGS τα εσπασα και τα εστειλα στην τωρινη "χαλαρη" NGC και πανω-κατω τα ιδια μου βγαλανε, σε ενα μαλιστα πηρα τα παπακια μου..
Αν κοιτας και πληρωνεις το νομισμα συμφωνα με την δικη σου εκτιμηση,ως εμπειρος συλλεκτης, τοτε δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει σε ποιας εκ των δυο σοβαρων εταιρειων το σλαμπ ειναι, ετσι δεν ειναι??
Εκτος εαν η PCGS δεν εχει overgraded νομισματα, η δεν εχει κανει ουκ ολιγες πατατες (ειδικα οταν αρχισε να πρωτοσλαμπαρει Ελληνικα), να το ξερουμε.
Τες πα, δεν το συνεχιζω γιατι θα χαλασουμε χωρις λογο τις καρδιες μας και ουτε εγω ουτε εσυ, ειμαστε αντιπροσωποι των εταιρειων αυτων για να εχουμε συμφερον να τις διαφημιζουμε η να τις δυσφημιζουμε συστηματικα σε ενα φορουμ .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 18, 2015, 05:45:12 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2015, 06:34:56 πμ »

Πολυ αφοριστικο σε βρισκω Δημητρη.
Δηλαδη να μαζεψω οτι εχω σε PCGS AU58 ,οποιοδηποτε νομισμα και οποιασδηποτε περιοδου σλαμπαρισματος και να στο φερω, θα μου το πληρωσεις ως NGC MS62?
Να το ξερω δηλαδη, να κονομησω και κατι.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Γιατι κατι Μοργκανακια σε rattler (αυστηρη περιοδος) που ειχα της αυστηρης PCGS τα εσπασα και τα εστειλα στην τωρινη "χαλαρη" NGC και πανω-κατω τα ιδια μου βγαλανε, σε ενα μαλιστα πηρα τα παπακια μου..
Αν κοιτας και πληρωνεις το νομισμα συμφωνα με την δικη σου εκτιμηση,ως εμπειρος συλλεκτης, τοτε δεν θα επρεπε να σε ενδιαφερει σε ποιας εκ των δυο σοβαρων εταιρειων το σλαμπ ειναι, ετσι δεν ειναι??
Εκτος εαν η PCGS δεν εχει overgraded νομισματα, η δεν εχει κανει ουκ ολιγες πατατες (ειδικα οταν αρχισε να πρωτοσλαμπαρει Ελληνικα), να το ξερουμε.
Τες πα, δεν το συνεχιζω γιατι θα χαλασουμε χωρις λογο τις καρδιες μας και ουτε εγω ουτε εσυ, ειμαστε αντιπροσωποι των εταιρειων αυτων για να εχουμε συμφερον να τις διαφημιζουμε η να τις δυσφημιζουμε συστηματικα σε ενα φορουμ .
Καλημέρα Δημήτρη,για ένα να είσαι σίγουρος δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας με τίποτα. Κλείσιμο ματιού
Να τα πάρουμε με σειρά ένα ένα, το έχω δηλώσει πιστοποίηση για μένα σημαίνει καθαρά γνησιότητα αυτό είναι και το πρωταρχικό.
Σαφώς και γίνονται λάθη και από τις δύο πλευρές σημασία έχει η συχνότητα και η πολιτική των εταιρειών.
Π.Χ. Για να είμαι ακριβοδίκαιος παλαιότερα η pcgs έκανε παράξενα μέχρι που ίσιωσε και ακολουθεί μια συγκεκριμένη γραμμή.
Νομίσματα ms61 σε ngc ναι φέρτα μου εφόσον με ενδιαφέρουν να στα πληρώσω σαν au58 της pcgs συνήθως έτσι είναι τα πράγματα δεν είναι τυχαίο που τα σφυριά πάνε σύννεφο σε κυνήγι των βαθμών (Δεν το έκανα ποτέ όσο και να με πίεσαν βλέποντας νομισματά μου).
Ναι δεν με ενδιαφέρει ποιας εταιρείας είναι το slab με ενδιαφέρει όμως να μην πληρώνω τον ταραμά για χαβιάρι λόγω βαθμού.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2015, 10:24:27 πμ »

Γιατι στηριζομαστε σε πολιτικές και τερτίπια εταιριών και όχι στο ίδιο το νόμισμα???

Το συγκεκριμένο που βάζω ως φωτογραφία το είχα πάρει με πιστοποιηση au 55 και στην pcgs έγραψε
μσ 62....γιαυτο ας κοιταμε μονο τα νομισματα και όχι το ταμπελακι

Στο κάτω κάτω αν μας ικανοποιει το νόμισμα γιατί να σκάμε με τα κουτιά?

Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2015, 03:54:23 μμ »

Δημητρη για να μην πληρωνεις φυκια για μεταξωτες κορδελες σημασια εχει να κοιτας το καθε νομισμα χωριστα, με το δικο σου ματι, και να μην επηρρεαζεσαι απο το σε ποιας εταιρειας σλαμπ ειναι.
Γιατι αν ακολουθει κανεις θεσφατα , ειναι ο ευκολοτερος τροπος να τεμπελιασει το ματι και να παρασυρθει.
Παντως η συχνη αναφορα σου σε αυτο το θεμα κατα καιρους, (τι κανει η pgcs, ποσο καλυτερη ειναι κατα την γνωμη σου απο NGC κλπ) δειχνει οτι ο βαθμος που γραφει το καθε κουτακι καθε αλλο παρα αδιαφορος σου ειναι.

Και επειδη στο χομπυ ανθουν οντως τα σφυρια, αλλα ανθει και η υποκρισια και η μεγαλοστομια (φυσικα δεν αναφερομαι στον φιλο Ελπιδοφορο που εννοει αυτα που γραφει ), εγω θα πω το εξης.
Απο την στιγμη που τα πιστοποιημενα νομισματα ειναι στην ζωη μας , οσοι κανουν την επιλογη να αγοραζουν τετοια η να πιστοποιουν, φυσικα και θελουν το νομισμα τους (ειδικα εαν ειναι ακριβο) να εχει τον καλυτερο δυνατο βαθμο που μπορει να παρει.
Και φυσικα εαν πιστευουν οτι εχει αδικηθει το σπανε και το ξαναστελνουν σε αλλη εταιρεια η στην ιδια ως raw.
Kαι αυτο οχι μονο για λογους οικονομικους, αλλα και για πολλους αλλους που εχουν να κανουν με την ψυχοσυνθεση του συλλεκτη.
Αυτο φυσικα και δεν ειναι κακο, ασχετα αν πολλοι "ντρεπονται" να το παραδεχτουν.
Αυτο που ειναι κακο ειναι οταν η διαδικασια γινεται εμμονη με αποτελεσμα να πετιωνται λεφτα τσαμπα σε απανωτα σλαμπαρισματα σε νομισματα που δεν το αξιζουν οικονομικα η που δεν προκειται να παρουν μεγαλυτερο βαθμο, δεκα φορες να τα στειλουν...
Μην με κεντριζετε παναθεμα σας, ειπα να το αφησω εδω.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2015, 04:04:05 μμ »

Δημητρη πηγαινε μια βολτα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2015, 05:59:52 μμ »

Παω Γιωργο να χαιδεψω τα σλαμπακια μου να χαλαρωσω.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences