Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 10:45:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 1801 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 06:47:35 μμ »

Αγαπητοί φίλοι (ας μου επιτραπεί η έκφραση να σας λέω έτσι..)

Έχω μερικές απορίες σχετικά με την συντήρηση των νομισμάτων..Για την ακρίβεια, δεν έχω καθόλου ιδέα.
Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να συντηρώ τα νομίσματά μου (ασημένια,χρυσά,νικέλινα,χάλκινα,κτλ..),
τους τρόπους φύλαξης αυτών,καθώς και να μου εξηγήσετε τις ορολογίες :
πατίνα,διάκοσμος ενός νομίσματος καθώς και άλλα μέρη του..
Επίσης,θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με το νικέλωμα νομισμάτων για την απόκτηση λάμψης(χωρίς τον σκοπό ματαπώλησης φυσικά,καθαρά για να δείχνουν πιο όμορφα.)Εννοείται φυσικά πως δέν αναφέρομαι σε μέταλλα αξίας (ασήμι,χρυσό) καθώς ούτε σε χαλκό.Τέλος, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια βιβλία σχετικά με την συντήρηση,κάποιους καταλόγους νομισμάτων,καθώς και πληροφορίες σχετικά με την αξιολόγηση και το σλαμπάρισμα αυτών.Πληροφορίες για το πώς να μπορώ να εκτιμήσω ένα νόμισμα,δεν χρειάζομαι..Το αφήνω στους ειδικούς προς το παρών!!  Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο
Συγχωρέστε με για τα μεγάλα κείμενα και για τα πολλά θέματα που ανοίγω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα,αλλά είμαι νέος επάνω στο ''χόμπυ'' και δεν γνωρίζω πολλά,και θέλω να μάθω όοοοοσο περισσότερα μπορώ!!Νομίζω κατανοήτε!!!  Χαμόγελο
Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:10:11 μμ »

Φιλε κωστακη ολες αυτες οι αποριες που εχεις θα απαντηθουν αν ξεκινησεις και διαβαζεις το φορουμ σιγα σιγα..

για το μονο που δεν θα βρεις απαντηση ειναι το νικελωμα? νομισματων? για αποκτηση λαμψης? αυτο δεν ισχυει. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:11:40 μμ »

και τα νομιμσατα σου οπως ειναι ακαθαριστα ετσι να τυα αφησεις.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:23:31 μμ »

Όπως είπα και σε άλλο θέμα,είμαι νέος στο φόρουμ και σιγά σιγά ανακαλύπτω τα θέματα, γι' αυτό και κάνω επαναλήψεις θεμάτων..Όσο για το νικέλωμα, ήταν καθαρά μία ιδέα (λίγο χαζή προφανώς,μιας και αρέσουν και σε μένα η φυσική τους μορφή,ακόμα και ακαθάριστα η μαυρισμένα..), η οποία πέρασε για λίγο από το μυαλό μου και ήθελα απλά να μάθω και την δική σας άποψη..  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences