Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 07:56:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισμα ξενο  (Αναγνώστηκε 1962 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 21, 2012, 07:31:07 μμ »

Μια βοήθεια όσοι ξέρουν τι νόμισμα είναι και τι άξια έχει !!

Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 21, 2012, 07:40:48 μμ »

Και η άλλη πλερα του !!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 21, 2012, 09:04:27 μμ »

αντωνη, δωσε μου μεγεθος και αν μπορεις βαρος....να σου πω ακριβως το τι ειναι...

γενικες πληροφοριες ειναι Οθωμανικο του Σουλτανου Μουσταφα Γ΄ κομμενο στην ισλαμπολ.. που ειναι η Κωνσταντινοπολη (ενα παο τα οθωμανικα ονοματα της..), και εχει ημερομηνια  1171 /85 αν βλεπω καλα.

αυτο ειναι σε ετος εγιρας! αρα το 1171 που ειναι το ετος ενθρονισης του σουλτανου... ειαν ιτο 1757 αλλα.. απο εκει και μετα.. βαζουν και το χρονο κοπης του νομισματος... (βρισκεται αλλου...) σε καποια ειναι σε ετη... πχ.. 1171/5 που θα πει οτι κοπηκε τον πεμπτο χρονο βασιλειας του σουλτανου... ή κανουν αυτο που ειναι στο δικο σου... 1171/85 θελωντας να δηλωσουν οτι κοπηκε το 1185 ετος εγιρας.... αρα το 1772 σε χριστιανικα ετη!


εχω παντως την εντυπωση οτι το νομισμα σου ειναι μαλλον 10 παραδες και ειναι χαλκαργυρο (billon). ασημενιο φαινεται αλλα ειναι χαμηλη η περιεκτικοτητα σε ασημι... νομιζω καπου στο 40% ασημι εχει ή λιγοτερο.... και ασημενια κατω απο 50% περιεκτικοτητας τα λενε χαλκαργυρα!

ειναι κοντα στα 4 γραμμαρια; ειναι γυρω στα 24 χιλιοστα; αν ναι... ειναι 10 παραδες... αν οχι και ειναι μικροτερο ή μεγαλυτερο ειναι αλλη ονομαστικη αξια...  αν μου πεις θα σου πω τιμες απο κραους...

Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2012, 07:22:26 μμ »

Δεν έχω ζυγαριά να το ζυγίσω αλλά θα το πάρω στα χεριά μου αυτές της μέρες και θα σας βγάλω ποιο καλές φωτώ να το δούμε !!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2012, 11:27:33 μμ »

διαμετρο; λογικα μπορεις να το μετρησεις... με ενα χαρακα... οποτε να ξερουμε τι ακριβως ειναι... 1, 5, 10 παραδες;  αν και μαλλον παιζει αναμεσα στους 5 και 10....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences