Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:25:16 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογή που υπόσχεται πολλά.  (Αναγνώστηκε 5077 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2013, 07:47:59 πμ »

                                                    Συλλογή που υπόσχεται πολλά.

Η Συλλογή αυτή είναι τα αναμνηστικά 2Ε των χωρών της Ε.Ε. σε UNC κατάσταση πάντα, και φυσικά να εμπεριέχονται στην συλλογή και τα 5 Νομισματοκοπεία της Γερμανίας.
Είναι μία συλλογή η οποία ξεκίνησε το 2004 από τις χώρες της Ευρώπης, ανώδυνη σχετικά οικονομικά για την τσέπη του συλλέκτη, η οποία θέλει υπομονή και οργάνωση.
Είναι παγκοσμίου συλλεκτικού ενδιαφέροντος (όσο παράξενα και να ακούγεται αυτό) και υπόσχεται μεγάλη υπεραξία για μια πλήρη και σωστή κατάσταση.

http://www.coin-database.com/series/eurozone-commemorative-2-euro-coins-2-euro.html
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 01:12:15 μμ »

Εντάξει Δημήτρη, συμφωνώ ότι η συλλογή αυτή έχει παγκόσμιο ενδιαφέρον και πολλά μέλη του forum την έχουν σίγουρα. Δεν θα συμφωνήσω, όμως, ότι είναι ανώδυνη οικονομικά. Αν κάποιος θέλει να έχει πλήρη την σειρά θα πρέπει να έχει και τα 2ευρα του Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό. Και τα δύο τελευταία κρατίδια βγάζουν αναμνηστικά κάθε χρόνο με φτηνότερα τα φετινά (από 19 - 30 ευρώ). Αν σκεφτεί κανείς ότι το 2ευρω του 2005 του Βατικανό το βρίσκει κάποιος δύσκολα και σε τιμή πάνω από 150 ευρώ (πολλές φορές ξεπερνά τα 200 ευρώ), το δε 2ευρω του Μονακό του 2007 ξεπερνά τα 1200 ευρώ, τότε καλύτερα να συλλέγεις λίρες.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 02:04:18 μμ »

Κάπου είχε γίνει μια συζήτηση για ολοκληρωμένες συλλογές. Δυσκολότερα πουλιέται ένα μεγάλο πακέτο και άρα μικρότερη υπεραξία πέρνει. Αρκετά έχουν "αγοραίες" ιδιαιτερότητες. Από τη Grace Kelly μέχρι το φιλανδικό του 2004.

Στην πράξη η "ομαδοποίηση" γίνεται από την αγορά, όπως με τα γραμματόσημα, τα μεταπολεμικά μας νομίσματα κλπ. Τα ελληνικά γραμματόσημα από το 1960 και μετά διακινούνται συνήθως κατά έτος, 1922-1959 κατά σειρά και τα προηγούμενα ή μόνα τους ή σε λειψές σειρές. Η "δημοκρατία" π.χ. πουλιέται και ολόκληρη και σε κομμάτια.

Πακέτο 1960-1980 μπορεί να πουλήσει κάποιος. 1990-2010 χμμμ....
Πακέτο "Δωδεκανήσου" ή "Κρήτης"... δύσκολο μου φαίνεται.
(για ελληνικά γραμματόσημα μιλάω)
Κάπως έτσι το βλέπω και με τα δίευρα...

ΥΓ Και εγώ τα έχω όλα. Και τα Μαλτέζικα της Ολλανδίας. Έχει και η Μάλτα ποικιλίες νομισματοκοπείου.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 02:27:42 μμ »

ΥΓ Και εγώ τα έχω όλα. Και τα Μαλτέζικα της Ολλανδίας. Έχει και η Μάλτα ποικιλίες νομισματοκοπείου.
Μπράβο! Εγώ για να τα πάρω τα "μαλτέζικα της Ολλανδίας" πήρα όλη την Bu σειρά της Μάλτας. Βγήκε πιο φτηνό το 2ευρω από ότι πουλιόταν μόνο του ....
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 03:52:13 μμ »

Είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες σειρές... υπάρχουν πάνω από 100 διαφορετικά νομίσματα.
Εγώ που μαζεύω Ευρώ από το 2002 τα έχω σχεδόν όλα τα 2Ε σε UNC ή BU και όσα βγαίνουν και σε Proof.
Αλλά όντως δεν είναι και τόσο φτηνή συλλογή.
Γενικά επειδή είμαι γραμμένος στο Σαν Μαρίνο και το Βατικανό τα παίρνω στην φτηνότερη δυνατή τιμή.
Αλλά αυτό το Μονακό είναι άστα να πάνε. Δεν βγάζεις άκρη.
Το Grace Kelly το είχα πάρει 450Ευρώ (που να ήξερα να έπαιρνα 2).
Πάντως αν κάποιος, όπως εγώ, έχει φτιάξει ένα μικροδίκτυο με συλλέκτες στις άλλες χώρες και το παρακολουθεί
τα βρίσκει κάθε χρονιά σχεδόν όλα σε τιμές κοντά στην ονομαστική.
Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 05:21:09 μμ »

Εντάξει Δημήτρη, συμφωνώ ότι η συλλογή αυτή έχει παγκόσμιο ενδιαφέρον και πολλά μέλη του forum την έχουν σίγουρα. Δεν θα συμφωνήσω, όμως, ότι είναι ανώδυνη οικονομικά. Αν κάποιος θέλει να έχει πλήρη την σειρά θα πρέπει να έχει και τα 2ευρα του Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό. Και τα δύο τελευταία κρατίδια βγάζουν αναμνηστικά κάθε χρόνο με φτηνότερα τα φετινά (από 19 - 30 ευρώ). Αν σκεφτεί κανείς ότι το 2ευρω του 2005 του Βατικανό το βρίσκει κάποιος δύσκολα και σε τιμή πάνω από 150 ευρώ (πολλές φορές ξεπερνά τα 200 ευρώ), το δε 2ευρω του Μονακό του 2007 ξεπερνά τα 1200 ευρώ, τότε καλύτερα να συλλέγεις λίρες.

Δεν αναφέρομαι για τα Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό μιλώ καθαρά για 2Ε της Ε.Ε. όχι αυτά που είναι
σε blisters.
Oλα παιδιά τα μασουράτα.
Στο εξωτερικό του Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό τα αντιμετωπίζουν σαν άλλη συλλογή.
 
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 05:45:48 μμ »

οικονομική δεν την λες με τίποτα . το κακό είναι ποσ ότι έγινε κάποτε με τις τηλεκάρτες που βγάζανε μια τον μήνα και φτάσανε να βγάζουν και πάνω από 20 , θα γίνει και με τα 2eura , Βγάζανε 1 τον χρόνο , κόλλησαν τα επετειακα και φέτος κάνανε το βήμα και πολλές χώρες βγάλανε δυο , άντε και του χρόνου να βγάλουνε όλες από κανα 2- 3 να δούμε τότε πόσο εύκολο θα είναι να την συμπληρώνουμε κάθε φορά . . . . 
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 09:50:36 μμ »


Δεν αναφέρομαι για τα Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό μιλώ καθαρά για 2Ε της Ε.Ε. όχι αυτά που είναι
σε blisters.
Oλα παιδιά τα μασουράτα.
Στο εξωτερικό του Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό τα αντιμετωπίζουν σαν άλλη συλλογή.
 

Του Μονακό βγαίνουν και σε μασούρια... αλλά με πολύ μικρό τιράζ εκτός από το φετινό που έχει
πάνω από 1.000.000 κομμάτια.

Αλλά και τα άλλα που λες τα μασουράτα είναι μερικά δύσκολα να τα βρεις αν δεν τα αγοράσεις.
Για παράδειγμα της Μάλτας και του Λουξεμβούργου λίγα κυκλοφορούν.
Επίσης η Ολλανδία δίνει κάποια μασούρια σε συλλέκτες κάποια σακουλάκια σε εμπόρους και τα υπόλοιπα τα
βάζει ανάμεικτα σε μασούρια με άλλα 2Ε κυκλοφορημένα.

Πάντως όσοι μαζεύουν 2Ε ψάχνουν και του Μονακό, Σαν Μαρίνο, Βατικανό... δεν έχω ακούσει κάποιος να λέει δεν είναι αναμνηστικά 2Ε αυτά. Απλά κάποιοι λένε εγώ θα παίρνω ότι βγαίνει στην κυκλοφορία.
Με αυτή την λογική όμως δεν θα έπρεπε να παίρνουν ούτε της Μάλτας, ούτε Λουξεμβούργου ούτε κάποια άλλα.

οικονομική δεν την λες με τίποτα . το κακό είναι ποσ ότι έγινε κάποτε με τις τηλεκάρτες που βγάζανε μια τον μήνα και φτάσανε να βγάζουν και πάνω από 20 , θα γίνει και με τα 2eura , Βγάζανε 1 τον χρόνο , κόλλησαν τα επετειακα και φέτος κάνανε το βήμα και πολλές χώρες βγάλανε δυο , άντε και του χρόνου να βγάλουνε όλες από κανα 2- 3 να δούμε τότε πόσο εύκολο θα είναι να την συμπληρώνουμε κάθε φορά . . . . 
Μέχρι στιγμής οι οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης αναφέρουν για μέχρι 2 αναμνηστικά κάθε χρόνο + αν υπάρχει κοινό επετειακό.

Οπότε το πολύ 3 όπως το Λουξεμβούργο πέρσι.

Βαγγέλης
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 10:19:24 μμ »

Πάντως όσοι μαζεύουν 2Ε ψάχνουν και του Μονακό, Σαν Μαρίνο, Βατικανό... δεν έχω ακούσει κάποιος να λέει δεν είναι αναμνηστικά 2Ε αυτά. Απλά κάποιοι λένε εγώ θα παίρνω ότι βγαίνει στην κυκλοφορία.
Με αυτή την λογική όμως δεν θα έπρεπε να παίρνουν ούτε της Μάλτας, ούτε Λουξεμβούργου ούτε κάποια άλλα.

Δεν είπε αυτό, βρε Βαγγέλη, ο άνθρωπος. Απλώς τα ομαδοποίησε κατά το γούστο του.

ΥΓ Ελπίζω να με θυμάσαι. :-)
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2013, 10:40:22 μμ »

μιλώ καθαρά για 2Ε της Ε.Ε. όχι αυτά που είναι σε blisters.
Oλα παιδιά τα μασουράτα.
Να σε θυμήσω ότι το Μονακό και του 2011 και του 2012, αλλά και το φετινό τα έχει βγάλει σε μασούρια. Παρ' όλα αυτά, με εξαίρεση το φετινό που έχει μεγάλο tirage, είχαν υψηλή τιμή.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 07:20:39 πμ »

Παιδιά πάνω κάτω τα ίδια λέμε, εγώ αναφέρομαι σε όλα εκτός του Μονακό, του Σαν Μαρίνο και του Βατικανό.
Για νέο συλλέκτη αυτά είναι μία αξιόλογη συλλογή που υπόσχεται πολλά.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 12:07:19 μμ »

Για νέο συλλέκτη αυτά είναι μία αξιόλογη συλλογή που υπόσχεται πολλά.
Σαφώς, κανείς δεν έχει αντίρρηση επ' αυτού. Και όπως ειπώθηκε παραπάνω είναι πολλοί από το στέκι που τα συλλέγουν.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences