Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 03:47:57 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα νέα αποκτήματα της συλλογής μας !  (Αναγνώστηκε 45261 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 07, 2017, 06:12:39 μμ »

Ο παραλήπτης (και αρκετά πιθανό και αποστολέας) Στάμος (Σταμάτης) Γλύκας του φακέλου από Ηράκλειο προς Χίο ήταν διευθυντής της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ηρακλείου και δημιουργός πολλών ανάλογων φιλοτελικών κατασκευασμάτων της εποχής. Θεωρείται ο πρώτος εμπνευστής της ιδέας της εισαγωγής του φιλοτελισμού στα σχολεία ενώ υπήρξε σύμβουλος και αργότερα Πρόεδρος της Φ. Ε. Ηρακλείου Κρήτης. Η γιαγιά μου υπήρξε μαθήτρια του.

Η επισήμανση της Πρόνοιας είναι και ανάποδη.
Αλλά εμείς Νίκο έχουμε άποψη για τα φιλοτελικά κατασκευάσματα της εποχής.  Χαμόγελο

Tο περίεργο θα ήταν εαν η επισήμανση ήταν κανονική.
Ναι, μας αρέσουν, αρκεί να είναι σταλμένα και δύσκολα.
Ακολουθεί μια μικτή του βρετανικού ταχυδρομείου Ηρακλείου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2017, 06:29:00 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 07, 2017, 06:45:14 μμ »

Φίλε Νίκο{helios} πρέπει να είναι πολύ σπάνιο επι φακέλλου και οι δύο εκδόσεις,με την πρώτη,μπλε 20π αρκετα σπάνιο γραμμ.Αλήθεια πως και δεν γράφει αποστολέα?Ενώ η άφιξη έγινε κανονικά ,με τη {σπάνια}Χερσόνησο...

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον η αφήγησή σου με αφορμή τον φακέλλο που πήρα σήμερα,πιο πολύ το απόκτησα για να έχω στη συλλογή μου τη σειρα,της ένωσης των Επτανήσων,σφρ. και ασφρ.,βάζοντας και απο κάτω το φάκελλο με τα δύο γραμμ.της σειράς.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 07, 2017, 07:15:01 μμ »

Φίλε Νίκο{helios} πρέπει να είναι πολύ σπάνιο επι φακέλλου και οι δύο εκδόσεις,με την πρώτη,μπλε 20π αρκετα σπάνιο γραμμ.Αλήθεια πως και δεν γράφει αποστολέα?Ενώ η άφιξη έγινε κανονικά ,με τη {σπάνια}Χερσόνησο...

Πρόκειται για γνωστούς φακέλους, αναφέρονται στην βιβλιογραφία (και αραιά εμφανίζονται και σε δημοπρασίες), φέρουν τον ίδιο συνδυασμό γραμματοσήμων, συμπληρωμένοι όλοι με τον ίδιο γραφικό χαρακτήρα από τον ίδιο αποστολέα, σταλμένοι προς Χερσόνησο, άλλοτε προς τον διευθυντή Τελωνείου, άλλοτε προς τον διευθυντή Ταχυδρομείου Χερσονήσου, και άλλους παραλήπτες. Το τέλος εντός του τομέα ήταν 20 παράδες, τα επιπλέον γραμ/μα επικολλήθηκαν για φιλοτελικούς λόγους. Η σφράγιση του δύσκολου βιολέ των 20 παράδων ήταν κατά βάση φιλοτελική καθώς τα ελάχιστα που τυπώθηκαν (ανώτατη ποσότητα 3000 τεμ.) εξαφανίστηκαν γρήγορα από φιλοτελιστές, κυρίως Άγγλους στρατιωτικούς των δυνάμεων του Ηρακλείου.

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον η αφήγησή σου με αφορμή τον φακέλλο που πήρα σήμερα,πιο πολύ το απόκτησα για να έχω στη συλλογή μου τη σειρα,της ένωσης των Επτανήσων,σφρ. και ασφρ.,βάζοντας και απο κάτω το φάκελλο με τα δύο γραμμ.της σειράς.

Πολύ όμορφος ο φάκελος σου και ωραία η ιδέα της παρουσίασης!
Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 07, 2017, 07:15:16 μμ »

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον η αφήγησή σου με αφορμή τον φακέλλο που πήρα
Γράφει αποστολεα?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 07, 2017, 07:40:10 μμ »

Πολύ ωραία και ενδιαφέρον η αφήγησή σου με αφορμή τον φακέλλο που πήρα

Γράφει αποστολεα?


μου λες κάποια στιγμή το μεσημέρι,μετα την τυχαία συνάντηση στο μετρο{πιθανότητα? μία στις 10.000 Σαρκασμός} α,θα τα δω που θα τα ανεβάσεις,έτσι και εγώ τα΄φερα στο μαγαζί.
Οπότε:
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 07, 2017, 07:49:56 μμ »

Ωραίος ο πάγκος LHH!
Eίμαι με παιδικούς φίλους εξω και ειμαι στο κινητό και με κράζουν Σαρκασμός
Οπότε δεν μπορώ να σκεφτώ Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 07, 2017, 08:35:54 μμ »

εξαφανίστηκαν γρήγορα από φιλοτελιστές, κυρίως Άγγλους στρατιωτικούς των δυνάμεων του Ηρακλείου.


Αν σου πω ότι είχα ξεκινήσει να γράφω κάτι τέτοιο σχετικά,αλλά το έσβησα,καθώς σκέφτηκα πως απο τη στιγμή που δεν ξέρω με σιγουριά τα ταχ,της Κρητης,να αφήσω να μας πεις,όπως και έγινε,,σχετικά με τον φάκελλό σου.
Πλεόν μπορώ να το γράψω,και δεν είναι άλλο απο το να αναφέρω πως είχα διαβάσει σε κάποια παλιά Φιλοτέλεια,για τα Κρητικά γραμμ.όταν πρωτοκυκλοφόρησαν.
Ο ενΘουσιαμός,η χαρά αλλά και η προσδοκία μαζί με την διάχυτη προσμονή της τελικής ένωσης με τον εθνικό κορμό είχαν δώσει μια τρομερή ώθηση στο να γίνουν ανάρπαστα τα πρώτα τεκμήρια της αυτοτελούς πλέον Κρητικής πολιτείας.Γραμματόσημα και νομίσματα συλλέγονταν μανιωδώς ,όπως ανάφερε το άρθρο,και χωρις να είναι απαραίτητα συλλέκτες οι άνθρωποι που τα αγόραζαν !Ισως και αυτό έφερε και το φαινόμενο της δημιουργίας φακέλλων με το κάτι παραπάνω στα ταχ.τέλη,για την χαρά να δει ταχυδρομημένα τα γραμμ.της ελεύθερης.
πατρίδας.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,μου 'ρχονται και κάτι ιδέες... Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 07, 2017, 09:04:24 μμ »

εξαφανίστηκαν γρήγορα από φιλοτελιστές, κυρίως Άγγλους στρατιωτικούς των δυνάμεων του Ηρακλείου.

Ο ενΘουσιαμός,η χαρά αλλά και η προσδοκία μαζί με την διάχυτη προσμονή της τελικής ένωσης με τον εθνικό κορμό είχαν δώσει μια τρομερή ώθηση στο να γίνουν ανάρπαστα τα πρώτα τεκμήρια της αυτοτελούς πλέον Κρητικής πολιτείας.Γραμματόσημα και νομίσματα συλλέγονταν μανιωδώς ,όπως ανάφερε το άρθρο,και χωρις να είναι απαραίτητα συλλέκτες οι άνθρωποι που τα αγόραζαν !Ισως και αυτό έφερε και το φαινόμενο της δημιουργίας φακέλλων με το κάτι παραπάνω στα ταχ.τέλη,για την χαρά να δει ταχυδρομημένα τα γραμμ.της ελεύθερης.
πατρίδας.

Έτσι ήταν, είχα γράψει σε προηγούμενη δημοσίευση πως το διεθνές ενδιαφέρον ήταν στραμμένο στην Κρήτη τα χρόνια εκείνα λόγω της κατάστασης, της παρουσίας ξένων στρατευμάτων και των σημαντικών αρχαιολογικών ανασκαφών. (Πάντως είναι υπό σοβαρή αμφισβήτηση το εαν η Κρήτη ήταν πράγματι ελεύθερη και το εαν οι κρητικοί θεωρούσαν τους εαυτούς τους ελεύθερους υπό ξένα στρατεύματα και Αρμοστές).
Η μεγάλη φιλοτελική τάση έγινε ακόμα μεγαλύτερη με την κυκλοφορία των επισημασμένων με "μικρό ΕΛΛΑΣ" αποθεμάτων γραμματοσήμων, αμέσως μετά την μονομερή, από πλευράς της Κρήτης, κήρυξη της ένωσης με την Ελλάδα, στο τέλος Σεπτεμβρίου του 1908.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2017, 09:17:05 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 08, 2017, 06:55:43 μμ »

Ο παραλήπτης (και αρκετά πιθανό και αποστολέας) Στάμος (Σταμάτης) Γλύκας του φακέλου από Ηράκλειο προς Χίο ήταν διευθυντής της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ηρακλείου και δημιουργός πολλών ανάλογων φιλοτελικών κατασκευασμάτων της εποχής. Θεωρείται ο πρώτος εμπνευστής της ιδέας της εισαγωγής του φιλοτελισμού στα σχολεία ενώ υπήρξε σύμβουλος και αργότερα Πρόεδρος της Φ. Ε. Ηρακλείου Κρήτης. (Η γιαγιά μου υπήρξε μαθήτρια του).

Θυμόμουν πως είχα μερικούς φακέλους που αφορούν τον Σταμάτη Γλύκα, έψαξα πρόχειρα και βρήκα μερικούς χαρακτηριστικούς.

1&2 - από Αθήνα, παραλήπτης Γλύκας στο Ηράκλειο, 3&4 - αποστολέας Γλύκας, την ίδια μέρα πρός Αθήνα
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 08, 2017, 06:59:07 μμ »

5&6 - από Ρόδο, παραλήπτης Γλύκας, 7&8 - Επίδαυρος 1959, παραλήπτης Γλύκας
Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 08, 2017, 07:49:42 μμ »

Ας δείξω δυο από τα πρόσφατα αποκτήματα της συλλογής,
Hellas 217, (περίμενα αρκετά για κάποιο σχεδόν τέλεια κεντραρισμένο αντίτυπο με άριστη οδόντωση), σχεδόν ανύπαρκτο ίχνος σαρνιέρας.
Ηellas 7 & 14, τα κλειδιά των ιταλικών Χανίων, MH.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2017, 08:30:29 μμ από Helios » Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 08, 2017, 08:20:28 μμ »

Ολα πολύ όμορφα Helios,
Οι φάκελοι "φορτωμένοι" αλλά με σωστές ακυρώσεις άφιξης ,καθώς επίσης και τα γραμματόσημα όμορφα.
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 08, 2017, 08:25:20 μμ »

Οι εν λόγω φάκελοι είναι παλιότερα αποκτήματα που δεν θυμάμαι καν πως βρέθηκαν στα χέρια μου, δεν είναι κάτι σημαντικό, τους έβγαλα απλώς για να δείξω στον Παναγιώτη μερικά ακόμα φορτωμένα κατασκευάσματα που συνδέονται με τον Στάμο Γλύκα.
Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 08, 2017, 08:32:05 μμ »

Οι εν λόγω φάκελοι είναι παλιότερα αποκτήματα που δεν θυμάμαι καν πως βρέθηκαν στα χέρια μου, δεν είναι κάτι σημαντικό, τους έβγαλα απλώς για να δείξω στον Παναγιώτη μερικά ακόμα φορτωμένα κατασκευάσματα που συνδέονται με τον Στάμο Γλύκα.

Οι 2 πρώτοι είναι ίδια χρονολογία με του Πάνου 1939,και οι επόμενοι 1947 και 1959. Αρα λογικά θα υπάρχουν
πάρα πολλοί με τον συγκεκριμένο παραλήπτη. Ηδη έχουμε μία 20ετία σε 5 φακέλους.
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 08, 2017, 09:40:56 μμ »

Και εδώ φαίνεται ξεκάθαρα και μέσα απο το πολύ ωραία θέμaτα του Νίκου{helios} πως ταχυδρομούσε φιλοτελιστής προς φιλοτελιστή και μάλλον γι'αυτο τόσα γραμμ.στους φακέλλους.
Κάτι που θα έκανα και εγώ αν σας ταχυδρομούσα κάτι,το έκαναν και παλιά οι έμποροι με την αποστολή καταλόγων,φανταστήτε έχω μεγάλο φάκελλο απο τον Βλαστό του 2001 με μέσα στα πολλά γραμμ είχε βάλει και Παπανικολάου του 1973 !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences