Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:02:01 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το παράσημο «Τάγμα του Λένιν»  (Αναγνώστηκε 2185 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Perunas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 29, 2014, 01:12:21 πμ »

Αγαπητοί μου,

Σας παρουσιάζω σήμερα ένα κομμάτι από την «σοβιετική» συλλογή. (Στο μέλλον θα ανεβάσω και άλλα κομμάτια όχι μόνο από την ΕΣΣΔ αλλά και από άλλες δημοκρατίες του υπαρκτού σοσιαλισμού αν υπάρξει περαιτέρω  «ζήτηση» για τέτοια θέματα)

Το παράσημο «Τάγμα του Λένιν», θεσμοθετήθηκε με απόφαση του Προεδρείου της Κεντρικής Εκτελεστικής Επιτροπής (κυβέρνηση) της ΕΣΣΔ την 6η Απριλίου του 1930.

Το «Τάγμα του Λένιν», ήταν το ανώτατο σοβιετικό παράσημο και απονέμονταν για εξαιρετικές πράξεις συνδεδεμένες με το «επαναστατικό κίνημα, την εργασιακή δραστηριότητα, την άμυνα της σοσιαλιστικής πατρίδας, την ανάπτυξη της φιλίας και της συνεργασίας μεταξύ των λαών και άλλες εξαίρετες πράξεις προς το σοβιετικό κράτος και την κοινωνία»

Συνολικά το παράσημο του τάγματος του Λένιν αποδόθηκε μέχρι το 1991, 431.417 φορές. (υπάρχει και μία απονομή το 1996)

Να σημειωθεί πως το παράσημο «Τάγμα του Λένιν» απονέμονταν μαζί με το μετάλλιο του Ήρωα της Σοβιετικής Ένωσης και του Ήρωα της Σοσιαλιστικής Εργασίας

Το συγκεκριμένο είναι αντίγραφο του υπ' αριθμόν 261969 που κόπηκε στο Κρατικό Νομισματοκοπείο του Λένινγκραντ τη δεκαετία του 1960

Καλό ΠΣΚ σε όλους!
Καταγράφηκε

«Omnia mundi fumus et umbra»
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2014, 12:18:00 μμ »

Πολύ όμορφο! Γενικά έχουν ενδιαφέρον οι συλλογές των κρατών του υπαρκτού σοσιαλισμού. Φυσικά και υπάρχει "ζήτηση", αναμένουμε με ενδιαφέρον περισσότερα θέματα με επεξηγήσεις!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2014, 06:57:08 μμ »

Φίλε Perunas καλώς όρισες,εχω ασχοληθεί και εγω με μετάλλια αλλά σ'αυτό το πεδίο γνωρίζω ελάχιστα...
Οπότε περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις παρουσιάσεις σου!
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2014, 07:45:55 μμ »

Καλησπέρα! Το συγκεκριμένο είναι από τα ωραία του είδους. Το γνήσιο βγήκε σε χρυσό με πλατίνα και έχει δύο βασικούς τύπους. Τιμή από 2000 έως 4000 αναλόγως τύπου και κατάστασης. Στα σοβιετικά το Α και το Ω είναι ο αύξων αριθμός όσο πιο μικρός είναι, τόσο ακριβότερο γίνεται.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences