Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:29:36 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τεστ φωτο  (Αναγνώστηκε 12338 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:28:15 πμ »

Άλλη μια
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:30:31 πμ »

Γιάννη φοράς μπλε βερμούδα , είσαι σε εξωτερικό χώρο π.χ μπαλκόνι , και δεν έχεις σταθερή τη μηχανή σου η οποία δείχνει να έχει πολύ καλές προδιαγραφές.
Καλημέρα.
Καταγράφηκε

giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:42:48 πμ »

Γιάννη φοράς μπλε βερμούδα , είσαι σε εξωτερικό χώρο π.χ μπαλκόνι , και δεν έχεις σταθερή τη μηχανή σου η οποία δείχνει να έχει πολύ καλές προδιαγραφές.
Καλημέρα.
Παναγιωτη έτσι ακριβώς ειναι οποτε θες έλα για κανά μάθημα γιατι ειμαι σκράπας!
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2014, 08:54:30 πμ »

Γιάννη φοράς μπλε βερμούδα , είσαι σε εξωτερικό χώρο π.χ μπαλκόνι , και δεν έχεις σταθερή τη μηχανή σου η οποία δείχνει να έχει πολύ καλές προδιαγραφές.
Καλημέρα.
Παναγιωτη έτσι ακριβώς ειναι οποτε θες έλα για κανά μάθημα γιατι ειμαι σκράπας!

Θα τα πούμε Γιάννη πολύ ευχαρίστως, κάτσε μην φτιάξουμε κανά studio να γουστάρουμε. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:08:40 μμ »

Καί βέβαια ωραία αρχική προσπάθεια του φίλου και να προλάβω να γράψω το πόστ γιατί υποψιάζομαι οτι μετά λιγες ωρες δεν θα μπορώ να γράψω εκτώς αν γίνουν θεαματικές μεταστροφές που δεν ελπίζω για το ατομό μου,ο Παναγιώτης είναι αριστος στην φωτογράφιση και χαίρομαι που εχει διάθεση να βοηθήσει κόσμο  και εγω αφιλοκερδώς φυσικά επίσης για οσους με γνωρίζουν,ισως να είναι η τελευταία ευχή μου για καλή τύχη σε ολους ανεξαιρέτως,θα δείξει.

Bασιλη ξερεις πολυ καλα οτι εδω και 1,5 χρονο που ξαναγραφτηκες στο Στεκι γνωριζαμε εξ αρχης ολοι και ο Γιωργος φυσικα το ποιος εισαι και μαλιστα στο ειχα πει ο ιδιος σε π.μ .

Το να σε αποκλεισουμε ειναι 3 κλικ μονο...δουλεια ενος λεπτου και θα μπορουσε να εχει γινει απο τοτε.
Οπως ειδες δεν εγινε αυτο .

Οποτε τωρα μην γραφεις κουβεντες εντυπωσιασμου περι αποκλεισμού αποχαιρετηστηρια μηνύματα .. κλπ.

Ο Γιωργης το μονο που σου εγραψε ειναι οτι παντα περιμενει δυο κουβεντες απο σενα ....ενα "Δε βαριεσαι βρε αδερφε κι αν ειπαμε μια κουβεντα παραπανω ...Περασμενα Ξεχασμενα και παμε παλι απ΄την αρχη ηρεμα και ωραια .."
Αν σου βγει ποτε απο μεσα σου να το κανεις αυτο καντο , αν οχι μην το κανεις...


Και μια τελευταια χαρη , ΜΗΝ αρχισεις να μου λες μα θυμασαι τοτε ειπαμε ετσι και γιουβετσι και ο αλλος μου εκανε εκεινο και εγω αυτο κλπ, κλπ.
Τα ξερουμε ολα αυτα δε χρειαζεται να αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια ...

Φιλικα
Αντωνης
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:17:29 μμ »

Γιάννη φοράς μπλε βερμούδα , είσαι σε εξωτερικό χώρο π.χ μπαλκόνι , και δεν έχεις σταθερή τη μηχανή σου η οποία δείχνει να έχει πολύ καλές προδιαγραφές.
Καλημέρα.
Παναγιωτη έτσι ακριβώς ειναι οποτε θες έλα για κανά μάθημα γιατι ειμαι σκράπας!


Εάν βάλεις κόκκινη βερμούδα?
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:31:06 μμ »

Γιάννη φοράς μπλε βερμούδα , είσαι σε εξωτερικό χώρο π.χ μπαλκόνι , και δεν έχεις σταθερή τη μηχανή σου η οποία δείχνει να έχει πολύ καλές προδιαγραφές.
Καλημέρα.
Παναγιωτη έτσι ακριβώς ειναι οποτε θες έλα για κανά μάθημα γιατι ειμαι σκράπας!


Εάν βάλεις κόκκινη βερμούδα?
Θα είναι πάλι μια φωτογραφία του ποδιού , θέλει σταθερή λήψη αγαπητέ Νίκο, χρειάζεται να ακουμπήσει το νόμισμα και κάθετα να έχει σταθερή τη μηχανή κ όχι στο χέρι........έχει και #### τις μηχανές ο Γιάννης, στο πόδι που τράβαγε έβγαλε πολύ καλή καλή φώτο φαντάσου με λίγο πιο σταθερή λήψη τη εστίαση θα έχει.
Καταγράφηκε

Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 19, 2014, 03:55:35 μμ »

Χωρίς αστεία, νομίζω ότι το θέμα της φωτογράφισης είναι πάρα πολύ σοβαρό και δεν έχει δοθεί ιδιαίτερη σημασία.

Επειδή παρακολουθώ αρκετά forum σε θέματα του ενδιαφέροντός μου, ένα των οποίων αφορά τα αμερικάνικα νομίσματα (γιατί νομίζετε είμαι υπέρ των raw ?). Εκεί λοιπόν μεταξύ άλλων συζητάνε με πολύ ενδελεχή και βοηθητικό τρόπο για τη φωτογράφιση νομισμάτων είτε raw είτε σε "κουτί".

http://www.coincommunity.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=81 

Όταν κάποιος παρουσιάζει μια φωτό, πάντοτε αναφέρει τη φωτογραφική μηχανή, το φακό εάν είναι DSLR,  εάν είναι bridge η μηχανή, pocket, κλπ.
Επίσης αναφέρει το φωτισμό, το διάφραγμα και γενικά το τρόπο που τράβηξε τη φωτό. Οι υπόλοιποι που ασχολούνται, βοηθούν τον ενδιαφερόμενο με πολλές πληροφορίες τόσο για τη μηχανή, το φωτισμό κλπ, όσο και για το ίδιο νόμισμα πως πρέπει να στηθεί.

Βέβαια το site  αυτό "σηκώνει τεχνητά" καλύτερης ανάλυσης φωτό, αλλά παρ όλα αυτά θα πρότεινα στους "διοικούντες" του δικού μας site να ανοίξουν μια μεγάλη ενότητα για τη φωτογράφιση των νομισμάτων.

Επίσης υπάρχει και το εξής. Κάπου στο site (των αμερικανών) έχει μια επιλογή που λέει "Πωλήσεις των μελών μας στο ebay". Πατώντας επάνω σου κατεβάζει νομίσματα τα οποία είναι ΜΟΝΟ των μελών του site. Για το δικό μας site  είναι εφικτό ? Προσωπικά δεν πουλάω νομίσματα στο ebay, αλλά το θεωρώ χρήσιμο για αρκετό κόσμο.

Επίσης, θα μπορούν να γίνουν και παραπομπές σε χρήσιμα site για φωτογράφηση όπως http://www.sigma-2.com/camerajim/cjgcoins.htm κλπ κλπ

Ο λόγος στους "διοικούντες".




Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 19, 2014, 04:39:35 μμ »

Νίκο προσωπικά στο coin community όταν διάβασα 2-3 φορές ήταν μπέρδεμα.Καίγεται  ο Εγκέφαλος σου από τα τόσα data.
Αυτοδίδακτος.........μόνο έτσι θα ψάξεις κ θα μάθεις, θα αναζητήσεις μεμονωμένα το διάφραγμα και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά  Βήμα βήμα όμως.........ωραία τα σχεδιάκια και οι θεωρίες αλλά στην πράξη αν δεν πήξεις, πειραματιστείς ,μάθεις να αντιλαμβάνεσαι τι ζητά εκείνη τη στιγμή το νόμισμα κ πως το επιτυγχάνεις όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.
Πρακτική εξάσκηση με τον οποίο εξοπλισμό έχεις κ συνεχής πειραματισμούς
Καταγράφηκε

Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 19, 2014, 05:25:59 μμ »

Νίκο προσωπικά στο coin community όταν διάβασα 2-3 φορές ήταν μπέρδεμα.Καίγεται  ο Εγκέφαλος σου από τα τόσα data.
Αυτοδίδακτος.........μόνο έτσι θα ψάξεις κ θα μάθεις, θα αναζητήσεις μεμονωμένα το διάφραγμα και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά  Βήμα βήμα όμως.........ωραία τα σχεδιάκια και οι θεωρίες αλλά στην πράξη αν δεν πήξεις, πειραματιστείς ,μάθεις να αντιλαμβάνεσαι τι ζητά εκείνη τη στιγμή το νόμισμα κ πως το επιτυγχάνεις όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.
Πρακτική εξάσκηση με τον οποίο εξοπλισμό έχεις κ συνεχής πειραματισμούς

Πάντως εμένα με έχουν βοηθήσει και μου εχουν "κόψει" δρόμο Παναγιώτη. Προσωπικά, εάν στη φωτογραφία δεν αναφερθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν μπορείς να βοηθήσεις.

Για παράδειγμα, οι φωτό που ανέβηκαν σε αυτό το threat είναι εντελώς flat,  θαμπές και δεν αναδεικνύουν το νόμισμα. Να μεσυγχωρέσει ο φίλος που τις ανέβασε, αλλά δεν νομίζω ότι το να πούμε καλές είναι, τον βοηθάμε.

Προσωπικά, θα ήθελα τις συνθήκες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να του πω κάτι και να είναι χρήσιμο.

Μερικοί μπορεί να το "έχουν" όπως εσύ Παναγιώτη, αλλά οι περισσότεροι είμαστε λίγο για "μπάζωμα".

 




Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 19, 2014, 05:32:28 μμ »

Προσωπικά, θα ήθελα τις συνθήκες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να του πω κάτι και να είναι χρήσιμο.
Μα είπαμε Νίκο μου,
Φορούσε μπλε βερμούδα, σε μπαλκόνι κάτω από σκιά και όχι προς το Ήλιο, είχε ακουμπήσει το νόμισμα στο μπούτι και με τας χείρας κράταγε τη μηχανή όπου έκανε το τελικό Shooting.
Μίλησα με τον Γιάννη, είπαμε κάποια πράγματα, ο άνθρωπος έχει master μηχανή και σύντομα θα μας εκπλήξει απλά δοκιμές έκανε στις ρυθμίσεις της μηχανής γιατί τώρα την μαθαίνει.
Τώρα για την κόκκινη βερμούδα που ανέφερες ..............μάλλον το φόντο θα αλλάξει και όχι κάτι άλλο. Σαρκασμός
Πλάκα κάνω μην αρπάζεσαι.
Καταγράφηκε

takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 19, 2014, 05:44:45 μμ »

Καί βέβαια ωραία αρχική προσπάθεια του φίλου και να προλάβω να γράψω το πόστ γιατί υποψιάζομαι οτι μετά λιγες ωρες δεν θα μπορώ να γράψω εκτώς αν γίνουν θεαματικές μεταστροφές που δεν ελπίζω για το ατομό μου,ο Παναγιώτης είναι αριστος στην φωτογράφιση και χαίρομαι που εχει διάθεση να βοηθήσει κόσμο  και εγω αφιλοκερδώς φυσικά επίσης για οσους με γνωρίζουν,ισως να είναι η τελευταία ευχή μου για καλή τύχη σε ολους ανεξαιρέτως,θα δείξει.

Bασιλη ξερεις πολυ καλα οτι εδω και 1,5 χρονο που ξαναγραφτηκες στο Στεκι γνωριζαμε εξ αρχης ολοι και ο Γιωργος φυσικα το ποιος εισαι και μαλιστα στο ειχα πει ο ιδιος σε π.μ .

Το να σε αποκλεισουμε ειναι 3 κλικ μονο...δουλεια ενος λεπτου και θα μπορουσε να εχει γινει απο τοτε.
Οπως ειδες δεν εγινε αυτο .

Οποτε τωρα μην γραφεις κουβεντες εντυπωσιασμου περι αποκλεισμού αποχαιρετηστηρια μηνύματα .. κλπ.

Ο Γιωργης το μονο που σου εγραψε ειναι οτι παντα περιμενει δυο κουβεντες απο σενα ....ενα "Δε βαριεσαι βρε αδερφε κι αν ειπαμε μια κουβεντα παραπανω ...Περασμενα Ξεχασμενα και παμε παλι απ΄την αρχη ηρεμα και ωραια .."
Αν σου βγει ποτε απο μεσα σου να το κανεις αυτο καντο , αν οχι μην το κανεις...


Και μια τελευταια χαρη , ΜΗΝ αρχισεις να μου λες μα θυμασαι τοτε ειπαμε ετσι και γιουβετσι και ο αλλος μου εκανε εκεινο και εγω αυτο κλπ, κλπ.
Τα ξερουμε ολα αυτα δε χρειαζεται να αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια ...

Φιλικα
Αντωνης
Αντώνη φυσικά και το ξέρει απο την αρχή,δεν προσπαθώ να εντυπωσιάσω κ,λ,π,σωστά μιλάς και εχουμε οντως μιλήσει για το θέμα,με τον Γιώργο οτι είναι να ειπωθει θα γίνει σε ενα χρόνο τον Αυγουστο που θα προγραματήσω να είμαι για δουλειες συλλεκτικού ενδιαφέροντως στο Ηράκλειο.
Καταγράφηκε
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2014, 05:51:50 μμ »

Νίκο προσωπικά στο coin community όταν διάβασα 2-3 φορές ήταν μπέρδεμα.Καίγεται  ο Εγκέφαλος σου από τα τόσα data.
Αυτοδίδακτος.........μόνο έτσι θα ψάξεις κ θα μάθεις, θα αναζητήσεις μεμονωμένα το διάφραγμα και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά  Βήμα βήμα όμως.........ωραία τα σχεδιάκια και οι θεωρίες αλλά στην πράξη αν δεν πήξεις, πειραματιστείς ,μάθεις να αντιλαμβάνεσαι τι ζητά εκείνη τη στιγμή το νόμισμα κ πως το επιτυγχάνεις όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.
Πρακτική εξάσκηση με τον οποίο εξοπλισμό έχεις κ συνεχής πειραματισμούς

Πάντως εμένα με έχουν βοηθήσει και μου εχουν "κόψει" δρόμο Παναγιώτη. Προσωπικά, εάν στη φωτογραφία δεν αναφερθούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν μπορείς να βοηθήσεις.

Για παράδειγμα, οι φωτό που ανέβηκαν σε αυτό το threat είναι εντελώς flat,  θαμπές και δεν αναδεικνύουν το νόμισμα. Να μεσυγχωρέσει ο φίλος που τις ανέβασε, αλλά δεν νομίζω ότι το να πούμε καλές είναι, τον βοηθάμε.

Προσωπικά, θα ήθελα τις συνθήκες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να του πω κάτι και να είναι χρήσιμο.

Μερικοί μπορεί να το "έχουν" όπως εσύ Παναγιώτη, αλλά οι περισσότεροι είμαστε λίγο για "μπάζωμα".

 





 Το ξερω φιλε νικο οτι ειναι για τα μπαζα οι φωτογραφιες που εβαλα αλλα πηρα μια καλη μήχανη για αλλη δουλεια και προσπαθω μπας και μαθω να βγαζω κανα νομισμα σωστα αλλα ακομα τιποτα.(παναγιωτη ελα για κανα μαθημα)
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 19, 2014, 06:00:38 μμ »

Η μηχανή λίγο ρόλο παίζει. Δηλαδή αν σου δώσω την καλύτερη ρακέτα στον κόσμο θα παίξεις τέννις?

Kάποιες από τις φώτο του phil είναι τραβηγμενες 10 χρόνια πίσω. Πριν 10 χρόνια θυμαστε τι μηχανές υπήρχαν. Τώρα είναι για το μουσείο της Nikon.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 19, 2014, 11:10:55 μμ »

Η μηχανή λίγο ρόλο παίζει. Δηλαδή αν σου δώσω την καλύτερη ρακέτα στον κόσμο θα παίξεις τέννις?

Kάποιες από τις φώτο του phil είναι τραβηγμενες 10 χρόνια πίσω. Πριν 10 χρόνια θυμαστε τι μηχανές υπήρχαν. Τώρα είναι για το μουσείο της Nikon.

+1
 η γνωμη μου ειναι, γωνια ληψης και φωτισμος τα πιο σημαντικα
φωτογραφιζω με olympus των 100€
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences