Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:21:29 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια μικρή βοήθεια?  (Αναγνώστηκε 2066 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nio_23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:17:52 πμ »

Καταρχήν είναι το πρωτο μου θέμα οπότε θα ήθελα λίγο επιείκεια.Δεύτερον σίγουρα δεν ξέρω όσα εσείς γι αυτό ζητάω την βοήθειά σας. Δεν έχω καταφέρει να προσδιορίσω τι είναι το μεσαίο κ το τέρμα αριστερά.Έχω μια υποψία πως πρόκειται για αρχαίο νόμισμα αλλά πριν το πάω σε οποιαδήποτε αρμόδια υπηρεσία θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη.(για να μην γίνω ρεζίλι)
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2014, 01:53:31 μμ »

εκτός απο τα πενηνταράκια του 1926, τα υπόλοιπα βάλε και μια φωτό την πίσω όψη.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2014, 03:53:25 μμ »

το πανω πανω... εχω την εντυπωση οτι ειναι 5 λεπτα του Οθωνα.. αλλα αρκετα φθαρμενο και με οξειδωση.. φαινεται η ημερομηνια στην πισω οψη;
στην μεσαια σειρα... οντως εχω την εντυπωση οτι το πρωτο ειναι αρχαιο... αλλα θελει πιο κοντινη φωντογραφια.. και απο τις δυο μεριες γιαν α ειμαστε σιγουροι! νομιζω βλεπω στεφανι αλλα τι ειναι αυτο μεσα του; ηπειρου ειναι;; μου θυμησε το νομισμα (αν και ειναι ασημενιο εκεινο)που ειναι στα 25 εκατομμυρια το κατοχικο...... αν θυμαμαι καλα!

το δευτερο (μεσαιο) νομιζω ειναι 20 λεπτα ελληνικο του 1926 και το τριτο ειναι μαλλον 50 λεπτα του 1926.... ισως ειναι με Β κατω απο την ημερομηνια.. ισως οχι.. (με το Β ειναι του 1930... αλλα φερουν ημερομηνια 1926 Β).

το τελευταιο εχω την εντυπωση ειναι ειναι 5 λεπτο (οβολος) του 1869 του Γεωργιου Α.

λεγοντας στα 2 νομισματα "εχω την εντυπωση" ειναι λογο μεγεθους... μπορει να ειναι και αλλη ονομαστικη αξια.. αναλογα με το μεγεθος! απλα με το που τα ειδα... μου εκατσαν για 5 λεπτα! Χαμόγελο

γενικα ειναι αρκετα κυκλοφορημενα και σε αυτες τις καταστασεις... ειναι ευκολα και φτηνα... εως πολυ πολυ φτηνα! του Οθωνα πρεπει να δουμε ημερομηνια για καλο και για κακο...

το αρχαιο το πιανει ο νομος!

Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2014, 05:04:13 μμ »

Τι μεγάλωσα λίγο αλλά και πάλι δεν φαίνονται καθαρά Αναποφασιστικότητα

Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
nio_23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 17, 2014, 12:22:09 πμ »

Οι πίσω όψεις.Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Το ξέρω είναι σε πολύ χάλια κατάσταση όλα τους.Απλά αυτό που δεν έβγαζα ξεκάθαρα ήταν το μεσσαίο κ το αριστερό.
Καταγράφηκε
nio_23
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2014, 12:32:47 πμ »

Επίσης υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσω τα νομίσματα?
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2014, 12:47:55 πμ »

ποτε μα ποτε δεν καθαριζουμε τα νομισματα...η ζημια που γινεται ειναι μεγαλυτερη...αν καποιο νομισμα αξιζει να συντηρηθει υπαρχουν εταιριες στο εξωτερικο που κανουν αυτη την εργασια με επιστημονικους τροπους
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences