Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 04:00:33 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σκαλες-κλιμακες αξιολογησεις νομισματων  (Αναγνώστηκε 20671 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:28:37 μμ »

..με αυτο τι πετυχαινουμε?χανουμε τα λεφτα μας...συντηρουμε μια χαρα τους εχοντες και κατεχοντες και τους αποτρεπουμε απο το να ριξουν στην αγορα τα καλυτερα κομματια αφου εμεις τα κοροιδα φροντιζουμε για αυτο...
[/quote]
Συμφωνω  και επαυξανω σε αυτο που ειπε ο συμφορουμιτης Μιχαλης
Καταγράφηκε

m42b18 isT
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:43:36 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα.

Δεν ξέρω να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα του Γιώργου δηλαδή για το εύρος στην αξιολόγηση του XF,au,κλπ των Καταμητσου και ΠΝΕ γιατί απλούστατα ποτε δεν εχω παρευρεθεί απο κοντά στις δημοπρασίες τους. Ομως τόσο το XF όσο και το au είναι Αμερικανικοι όροι αξιολόγησης και όχι Ευρωπαϊκοί επομένως εικάζω οτι χρησιμοποιώντας τους όρους αυτούς αναφέρονται στην Αμερικανική εκδοχή που ομως απέχει μίλια απο την αντίστοιχη Ευρωπαϊκή.

 Το Αμερικανικό XF ειναι το Ευρωπαϊκό avf η gf (almost VF,good fine)! Το δε au εδώ εξαρτάται  απο τον αριθμό δηλαδή 50,53,55 η 58. Αν θεωρήσουμε σωστά αξιολογημένα νομιςματα όπου ο βαθμός τους πράγματι ανταποκρίνεται στην πραγματική κατάσταση του νομίσματος, ειναι δηλαδή σωστός (διότι δυςτυχως η υποκειμενικότητα της αξιολόγησης ευρίσκεται και στις εταιρείες που κάνουν λάθη τεκμηριωμένα) τότε το εύρος au50-53 ειναι VF-GVF το δε 55-58 EF-GEF, εξαρτάται δε και απο το νομιςμα και το μέταλλο,έτσι ενα 58 μπορει να ειναι EF για δραχμή αλλα GEF για χρυσή λίρα. Τονίζω ξανα τη σημαςια της σωστής αξιολόγησης γιατί εχω δει ms62 που ηταν VF-GVF αλλα και au55 που ηταν ακυκλοφόρητο.

Και δεν μιλάω για παλιά. Στου lisner τη δημοπραςια να δείτε λάθη να τραβατε τα μαλια σας. Το Κρητικό πχ ηταν 63 άντε 63+, η πατίνα έκρυβε πολλά κτυπηματακια. Το crown 1887 της βικτωριας κλασσικο 64, θα έλεγα ο ορισμός του 64! Ποιοι τρελοί το πήγαν $1550 δεν ξέρω η επιστήμη σηκώνει τα χέρια. Βλέπετε παντού γίνεται αυτο που γίνεται και εδώ. Όσο υπάρχουν αυτοί που αγοράζουν το grade τόσο θα υπάρχουν και αυτοί που θα πουλάνε το grade. Και δεν ειμαι εξαίρεση και εγω. Μόνο που οταν πουλάω το grade προσπαθώ να ειναι και το σωστό grade.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 08, 2014, 06:47:32 μμ »

κ. Νίκο ,

και μένα μου είστε ιδιαίτερα συμπαθής γτ εχω ακούσει για σας και επειδη χουμε ανταλλαξει και αρκετα πρσοωπικα π.μ και μου φαίνετστε ενταξει ανθρωπος.

Το ότι δεν εμπορεύεστε δεν είναι επιχείρημα κ.Νίκο. Ασφαλώς και λέτε τη γνώμη σας αβίαστα και ειλικρινά αλλά η γνώμη σας εκπορεύεται μόνο απο τα 'κακα' των εταιρειών, όπως ειναι οι πιστοποιησεις των ' ερμηδων ' που δεν ειναι νομίσματα, όπως ειναι απο ελαχιστες πιστοποιησεις ' πλαστών ' όπου οι εταιρείες ομολογουμένως έκαναν λάθος και ΜΟΝΟΝ από τα κακά των εταιρειών . Ειλικρινά δε βρίσκετε κανενα καλό?

Να σας πω εγω ένα καλό? Εγώ προσωπικά ασχολουμαι με το νομισα 2 χρόνια και μπορώ να ξεχωρίσω ενα ακυκλοφορητο νόμισμα ενώ φίλος μου Συριανός , παλιός συλλεκτης ετών 69 με πλήρη συλλογή πλην Καποδίστρια (χφ τα περισσοτερα) δε μπορεί να καταλαβει οταν δει διπλα διπλα ενα χφ με ενα unc τις διαφορές.
Πείτε και κανα καλό για την νέα γενιά που μαθαίνει 10 φορες γρηγοροτερα απο την παλαιότερη.

Διαβάστε τον λόγο σας , εσεις ο ίδιος , ανατρεξτε στα παλαιοτερα σας ποστ και θα δείτε πως ο λόγος στάζει δηλητηριο για τις εταιρείες και πόσο τυφλά τις ακολουθουμε εμεις οι νέοι. Αντί να λετε αυτά , ως παλαιοτερος και εμπειροτερος καλό θα ήταν να βοηθούσατε να ξεστραβωθούμε και μεις κ.Νίκο αντί να κατακρίνετε συνεχως τα κακως κειμενα των εταιρειών.

Βασίλης,


επαναλαμβάνω ότι ποτέ δεν έκανα σύγκριση νέας-παλιάς γενιάς. Το να λέω τα (κατ εμένα) τα κακώς κείμενα είτε λέγονται έμποροι που πλασάρουν τα "δήθεν" ακυκλοφόρητα είτε τις εταιρείες, σημαίνει ότι κατακρίνω τη νέα γενιά?

Καλώς ή κακώς, με τις εταιρείες αυτές ασχολήθηκα πολλά χρόνια πριν εμφανιστούν οι σημερινοί τους αντιπρόσωποι.

Ο Γιώργος παλεύει να κάνει συγκρίσεις με τις αξιολογήσεις. Εξήγησέ του λοιπόν σε ένα οποιοδήποτε νόμισμα που έχει τη ταμπέλα των εταιρειών με βαθμό 60-61-62-63 (πλην εξαιρέσεων) τι σημαίνει "κατάσταση νομισματοκοπείου", δηλ. ακυκλοφόρητο (ΜS) και εξήγησέ του είτε εσύ είτε εγώ ότι το ακυκλοφόρητο που γράφουν δεν είναι ακυκλοφόρητο.

Για σένα βρε Βασίλη στάζω δηλητήριο με το παραπάνω?  Εάν μου πεις ότι πραγματικά είναι ακυκλοφόρητα τότε θα ομολογήσω ότι ναι λέω αστήριχτες απόψεις.
Το ότι δεν εμπορεύομαι δεν είναι επιχείρημα? Πες μου σε παρακαλώ για ποιο λόγο κατά την άποψή σου κάνω κριτική σε αυτά που εγώ βλέπω διαφορετικά?

Αυτό που με στενοχωρεί και δεν δέχομαι είναι ότι κατακρίνοντας τα λάθη των εταιρειών κατακρίνω τους συλλέκτες (είτε νέους είτε παλιούς που για μένα αυτή το διαχωρισμό τον δημιούργησαν οι τρεφόμενοι με τα κουτάκια). Ποτέ δεν είπα ότι οι νέοι συλλέκτες ακολουθούν τυφλά τις εταιρείες. Ότι υπάρχουν ορισμένοι και κυρίως νέοι, ναι. Για τον 69χρονο φίλο σου θα του πρότεινες να ακολουθήσει τι λένε οι εταιρείες, ή να μάθει μόνος του ή με κάποιον άλλο να ξεχωρίζει το ακυκλοφόρητο από το εξαιρετικό? Δώσε μόνος σου την απάντηση.

Θετικά φυσικά και έχουν οι εταιρείες. Ο λόγος που δημιουργήθηκαν είναι ένα από τα πολύ θετικά στοιχεία. Όμως αυτό το πρόβλημα της χώρας τους (επένδυση σε νομίσματα) δεν το έχουμε (προς το παρόν΄) εδώ. Είμαι όμως περίεργος να μου πει κάποιος από που έμαθαν τα ελληνικά νομίσματα. (στου Κασίδη το κεφάλι ίσως?). Όσο αφορά τα λάθη τους στις πιστοποιήσεις, ρώτα αυτούς που ασχολούνται και θα ακούσεις πλείστα όσα.


Ξέρω πολύ καλά τη νέα γενιά και τη γνώση της στο νόμισμα. Εμένα προσωπικά ναι, η νέα γενιά μου έχει προσφέρει για αγορά νομίσματα που είναι "σλαμπαρισμένα". Όμως ΚΑΝΕΝΑΣ τους δεν μου είπε πάρε αυτό το νόμισμα γιατί είναι πιστοποιημένο ή MS ή XF45 κλπ κλπ. Μου έχουν δώσει/προσφέρει νόμισμα και μάλιστα η εκτίμησή τους, ήταν (ως συνήθως) για μένα ολόσωστη (δεν είχαμε διαφορετική άποψη πλην εξαιρέσεων) και φυσικά διέφερε από τη ταμπελίτσα του "κουτιού". Στενοχωρέθηκα όμως όταν παρακάτω, σε νέο συλλέκτη το νόμισμα/τα προτάθηκε/αν σαν MS ή με αρίθμηση. Το συμπέρασμα δικό σου. Με τον ίδιο τρόπο κατακρίνω και τον έμπορο (παλιό ή νέο) που προτείνει σε νέο συλλέκτη προβληματικό νόμισμα για ακυκλοφόρητο ή σωστό.
Βέβαια ο μόνος λόγος που λέω ΜΟΝΟ τα κακώς κείμενα είναι ότι θα ήθελα το συντομότερο, αυτός ο νέος συλλέκτης να αποκτήση το σεβασμό του εμπόρου και αυτό θα γίνει μόνο μέσα από τη γνώση.

Πραγματικά παρακαλώ αυτή τη στιγμή το Digo που είναι παλιός συλλέκτης εάν οι έμποροι ή εμποροσυλλέκτες του προτείνουν ένα νόμισμα με βάση αυτό που αναγράφει το ταμπελάκι. Πιστεύω ότι θα αγνοήσει το ταμπελάκι, θα το κρίνει μόνος του και θα το αγοράσει εφόσον του "κάνει". Κανένα ταμπελάκι δεν θα τον επηρεάσει.

Βασίλη, θα σου κάνω μια ερώτηση και θέλω να μου πεις τι θα έκανες εσύ στη θέση μου.
Δεύτερο (διπλό νόμισμα) το είχα αγοράσει 85 ευρώ (100 ήθελε ο έμπορος). Εκτίμησή μου (και του εμπόρου) XF.
Από πρόκληση και μόνο το νόμισμα αυτό έφυγε για εταιρεία πιστοποίησης. "Βαθμολογήθηκε" σαν MS63. H τιμή του στην αγορά σαν MS πλέον, 1.500 ευρώ κατ ελάχιστο. Ο έμπορος δεν περίμενε να πιστοποιηθεί σαν MS  και δεν το έστειλε για να μην επιβαρύνει με έξοδα το νόμισμα. Η άποψή σου ποια είναι? Πρέπει να σου το πουλήσω σαν ακυκλοφόρητο λοιπόν?....  


  
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 08, 2014, 07:06:21 μμ »

αααααα, μεγάλη κουβέντα αυτή!!!

Θα σας πω τη γνώμη μου και μόνον αυτήν. Εγώ θα το αγόραζα για XF . Αν το νόμισμα ειναι χφ και η εταιρεία το βγαλει μσ63 θα την γράψω στα παπαράκια μου και θα ζητησω να το αγορασω για χφ.

Επίσης αν το είχα στη συλλογή μου raw και το έκανα xf , kai το έστελνα για πιστοποίηση και μου έγραφε μσ63 πάλι θα το πουλούσα για χφ αν ήθελα να το πουλήσω. Βεβαια όλα αυτα με την προυπόθεση ότι απέχουν έτη φωτός (χφ με unc) . Γιατί αν εγώ το έκανα με το ματι μου au58 kai μου γυρνουσε μσ62 θα το πουλούσα για μσ62.

Αλλά αν ειναι ξώφθαλμη η διαφορά δεν θα προσπαθουσα να κοροιδέψω τον αγοράστη.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 08, 2014, 08:26:43 μμ »

Θα μας φαει ολο το 2014 να συνεννοηθουμε ρε παιδια..
Θα παμε σε προσωπικα παραδειγματα,,και θα φαινεται οτι ο ταδε παει "κοντρα" στον αλλο..
Παμε σε προσωπικα παραδειγματα.
-Αγορασα μια 10 1843 ακυκλοφορητη για μενα..με σκουρια την εστειλα εν γνωση μου (εχει ανεβει εδω)...για συντηρηση πιστοποιηση μπας και  κρατησει καποια χρονια..το αποτελεσμα της συντηρησης ηταν για μενα "οικτρο" της αφαιρεσε ολη την φυσικοτητα
-Αγορασα μια 10ρα 1833 απ αυτες που οι μισοι λενε κοπια και οι μισοι οχι..(εχει ανεβει εδω)..εχει σταλει για μελετη σε φιλο..και θα σταλει για πιστοποιηση να δω πως την βλεπουν οι εταιριες(αν ηταν για πωληση-κερδος)..εξ αρχης δεν θα ανεβαινε....θα πιστοποιουσα και θα εισεπρατα..αλλα θελω να ξερω "πως που και γιατι" για αυτο και την δειχνω παντου..να ξερουμε ολοι
-Απο τα λιγα slab και βασικο νομισμα στην συλλογη μου ειναι μια δραχμη 1868 του johnmak..που ειναι τοσο "πραγματικα" μαυρη ..σαν καρβουνο..που νιωθω οτι μου την κρατουσαν απο γενεα σε γενεα..και ας γραφει μονο 53
-Αγορασα προσφατα μια πενταρα 1882 που μου κανει αυτο το χρωμα με τον τροπο που "μοιραζεται" πανω στο πεδιο ..αφυσικος...ΚΑΙ θελω να δω ποσο εχουν προχωρησει αυτοι οι επιστημονες για να ξερω...μετα θελω να δω τι εχουν να πουν οι εταιριες  γι αυτο.. αλλα θελω να δω  (εχω μια 63ρβ ..που με ζαλιζει πραγματικα το original πεδιο λουστρο της )
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ηταν ευθυς εξ αρχης ..ΑΛΛΟ
Γιατι να μην χρησιμοποιω την απλη κλιμακα του AU50 AU53 AU..ΚΤΛ...ΓΙΑΤΙ?
Δηλαδη αν χρησιμοποιω σημαινει οτι ειμαι υπερ των εταιριων?
Ειναι καλυτερα να λεω καλο XF..και να λεει ο αλλος απεναντι.."τωρα αυτος εννοει το χφ ..οπως εχει καθιερωθει και εννοει 45-53?...χρησιμοποιει τον απολυτα κλασικο-παραδοσιακο και εννοει 55-61-62?
Γιατι ...παμε ξανα σε κατι που συμφωνουμε...και εχουμε ξαναπει ..οτι οι εταιριες κτλ για εμπορικους λογους κτλ..κτλ..
-Δηλαδη που το προβλημα να σου πει ο αλλος "Για μενα φιλε αυτο το κω ..λοκουτο γραφει ms 61..αλλα δεν ειναι ουτε au 53.." 
Eιναι δηλαδη πιο ευκολο να σου πει "xf ειναι ρε φιλε"..και εσυ να αναρωτιεσαι.."ΒΑΣΗ ΠΟΙΑΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ...ΜΠΑς ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙΣ"...
Γ Ι Α Τ Ι ΙΙΙΙΙΙΙ?
Ποσο δυδκολο ειναι αυτο δηλαδη..ποσο?
ΥΓ..Το θεμα δεν εχει να κανει για κατι συγκεκριμενο..αφετηρια ηταν Κλείσιμο ματιού
ΕΠΕΙΔΗ δεν εχω δει κανενα να πουλαει εδω ενα κουτι που να λεει ms61...και να ΛΕΕΙ.."Κυριοι σας πουλαω ενα καλο εξαιρετικο"..ΚΑΝΕΝΑ
Αντιθετως εχω δει να το πουλαει "ms61-62"...kai οταν ερχεται να πει Γνωμη αξιολογησης ..λεει "εξαιρετικο+ ..η gvf..ειναι το νομισμα"..
ΔΕ καταλαβαινει κανενας τι λεω?...μονος μου μιλω ..και ειμαι δυσνοητος?..
ΥΓ..το ιδιο πραγμα "ρωταω" 5 σελιδες...και συνεχιζω να γραφω εντονα σαν να θελω να θιξω τον Νικο τον digo..Ο-ΧΙ.....απλο ερωτημα ...απλες αιχμες ..απλα τα κουκια
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 08, 2014, 08:41:14 μμ »

Γιωργο(gkounto)..καλησπερα ..κατανοω τι γραφεις ..κατανοω και την αντιστοιχιση..και τα προβληματα..
εχουμε ξαναπει ΟΛΟΙ οτι μακαρι να ηταν ολοι σαν εσενα(ΚΥΡΙΟΣ)
Νικο δεν ειναι ..επειδη αυτο και τουτο....ειναι ερωτημα ουσιας και οχι προσωπικο
Digo..συμφωνω σε οτι γραφεις και με τον τροπο που γραφεις(respect)..
Nα κατανοησουμε θελω ..την ουσια του αρχικου ερωτηματος...
ΓΙΑΤΙ να μην κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη ..οταν προκειτε να ανταλαξουμε αποψεις..ΑΥΤΗ ειναι η ουσια
Ειναι Η  τριτη φορα που "αποχαιρετω" το θεμα...δεν εχει ζουμι να το τεντωσουμε αλλο..
Επιμενω οτι το θεμα ειναι χρησιμο ..για να συνεννουμαστε οταν ανταλασουμε αποψεις..
Με Εκτιμηση
Γιωργος
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 08, 2014, 08:43:16 μμ »

Θα μας φαει ολο το 2014 να συνεννοηθουμε ρε παιδια....το ιδιο πραγμα "ρωταω" 5 σελιδες...και συνεχιζω να γραφω ...




Αφου δεν με ακουτε ....τι να σας κανω  Στριφογύρισμα ματιών

ΑΜΑΝ ΑΣΑΝΣΕΡ
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 08, 2014, 09:09:30 μμ »

Βρε δεν αφηνετε τις σκαλες και τις κλιμακες  ..... Στριφογύρισμα ματιών εχει ανακαλυφθει το .....ασανσερ Κλείσιμο ματιού
+1000!!!!   Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 08, 2014, 10:28:41 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα. Να καταθέσω κι εγώ τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα...
Όταν περιγράφω νόμισμα raw (για οποιοδήποτε λόγο) λέω είναι ένα F, VF, XF, UNC νόμισμα κατά τη γνώμη μου, και συμπληρώνω με ωραίο χρώμα, με καθάρισμα, με λούστρο, με μια πρασινίλα, με μπούκλες κλπ. Όταν περιγράφω πιστοποιημένο λέω PCGS ή NGC ή ANACS κλπ. τάδε βαθμός και συμπληρώνω ό,τι σχόλιο θέλω...(overgraded, undergraded, με πατίνα,  στο βαθμό του κλπ) Δε μπορώ να διανοηθώ κάποιον να λέει έχω ένα AU 55 raw...
Η αντιστοιχία είναι κάτι που δε μπορεί να οριστεί γιατί αυτό που αγοράζεις κοστολογείται μαζί με το περιτύλιγμα.
Δηλαδή ΤΟ ΙΔΙΟ νόμισμά μου το χαίρομαι περισσότερο αν γράφει MS61 παρά AU 58 κι ας μη θέλω να το πουλήσω...
Και ως προς αυτό που λέει ο Βασίλης (solferino) ότι το νόμισμα που κατά τύχη θα του έβγαινε MS 63 θα το πουλούσε σαν XF, παρόλο που διεκδικεί μετάλλιο ηθικής, το θεωρώ υπερβολή. Είναι ένα MS63 overgraded κατά τη γνώμη σου, που μπορεί ο άλλος να το πληρώσει για MS61 και να είναι τρισευτυχισμένος με την αγορά του... Αυτό δεν είναι απάτη. Το νόμισμα και το κουτί πάνε "πακέτο"...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2014, 10:39:52 μμ από chr » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences