Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:16:33 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σκαλες-κλιμακες αξιολογησεις νομισματων  (Αναγνώστηκε 20672 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:31:36 μμ »

Εχω την εντυπωση οτι θα βοηθουσε παρα πολυ να  συνεννοηθουμε ολοι..
για το τι εννουμε οταν χαρακτηριζουμε ενα νομισμα vf-xf-unc ..κτλ.
ΘΕΤΩ λοπον την πρωτη ερωτηση..και παρακαλω να μην μου περασει καποιος ενα λινκ..γιατι μπορω να το βρω και γω..ΕΡΩΤΗΣΗ
α) οταν η Π.Ν.Ε  και ο Καραμητσος ..χαρακτηριζουν ενα νομισμα xf(εξαιρετικο)...ποιο ειναι το ευρος του Αμερικανικου τροπου βαθμολογησης..δηλαδη ειναι (λεμε τωρα) απο 20 -50..απο 35-45...ποιο ειναι το ευρος?
ΥΓ..αν θελουν ας διαβασουν οι νεωτεροι ..και οι σχετικα νεοι(εμεις)...θα βοηθηθουμε ολοι
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:39:24 μμ »

ωραιο θεμα ανοιξες Γιωργο!!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:51:09 μμ »

για να βοηθησωhttp://steki-syllekton.gr/index.php?topic=104.45
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 07, 2014, 02:55:46 μμ »

Μιχαλη εχω τα λινκ..εννοειται..και της ngc..και κτλ.
Η ερωτηση ειναι Κλείσιμο ματιού
α) οταν η Π.Ν.Ε  και ο Καραμητσος ..χαρακτηριζουν ενα νομισμα xf(εξαιρετικο)...ποιο ειναι το ευρος του Αμερικανικου τροπου βαθμολογησης..δηλαδη ειναι (λεμε τωρα) απο 20 -50..απο 35-45...ποιο ειναι το ευρος?
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:03:23 μμ »

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει απόλυτα ακριβής κ ακριβώς απόλυτη απάντηση, ευτυχώς ή δυστυχώς..!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:03:38 μμ »

Μιχαλη εχω τα λινκ..εννοειται..και της ngc..και κτλ.
Η ερωτηση ειναι Κλείσιμο ματιού
α) οταν η Π.Ν.Ε  και ο Καραμητσος ..χαρακτηριζουν ενα νομισμα xf(εξαιρετικο)...ποιο ειναι το ευρος του Αμερικανικου τροπου βαθμολογησης..δηλαδη ειναι (λεμε τωρα) απο 20 -50..απο 35-45...ποιο ειναι το ευρος?
Διαβασε στο λινκ που εβαλα Γιωργη τα γραφει ο ρακοσυλλεκτης EXTRA FINE δηλαδη εξαιρετικο ειναι απο AU55-58
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:04:16 μμ »

Γιωργο δεν προκειτε να βγαλεις ακρη..θα βρεις τον μπελα σου οπως και εγω σε π.μ....δεν ριχνω ευθυνες σε νεους και μη γνωστες οπως καξ εγω φυσικα......αλλα σε μελη που δηλωνουν γνωστες και οτι ολοι οι αλλοι ειμαστε ασχετοι...απαιτω να μου τρκμηριωσει αυτο που λεει ετσι ωστε να πω " ναι εχει δικιο...ειμαι ασχετος και μαλλακας"......
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:08:07 μμ »

Οχι Μιχαλη θα σου πω γιατι
Γιατι το εξαιρετικο (χφ) βαση της ευρωπαικης κλιμακας ειναι απο 55-62(Γερμανια-Αγγλια)..κτλ
ΟΜΩΣ ΔΕΝ  υπαρχει(θεωρητικα) ο ορος AU....
ΕΜΕΙΣ (πολλοι απ αυτους) ομως τον χρησιμοποιουμε...οποτε δεν με καλυπτει η απαντηση(κατανοεις πως σου μιλω Κλείσιμο ματιού)
http://www.ngccoin.com/world/international-grading-scales.aspx
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 07, 2014, 03:58:01 μμ »

Οχι Μιχαλη θα σου πω γιατι
Γιατι το εξαιρετικο (χφ) βαση της ευρωπαικης κλιμακας ειναι απο 55-62(Γερμανια-Αγγλια)..κτλ
ΟΜΩΣ ΔΕΝ  υπαρχει(θεωρητικα) ο ορος AU....
ΕΜΕΙΣ (πολλοι απ αυτους) ομως τον χρησιμοποιουμε...οποτε δεν με καλυπτει η απαντηση(κατανοεις πως σου μιλω Κλείσιμο ματιού)
http://www.ngccoin.com/world/international-grading-scales.aspx


Ο πίνακας είναι λάθος. Αν είναι δυνατόν οι Γερμανοί ή οι Βρετανοί να χαρακτηρίζουν ακυκλοφόρητο ένα MS63.

Υπάρχει σοβαρό μέλος που εμπορεύεται στην Αγγλία και θα ήταν χρήσιμη η εμπειρία του...
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:09:21 μμ »

Καλη η εμπειρια και σεβαστοτατη..
"το ταμπλο τι λεει"...οχι πως εχει διαμορφωθει "πρακτικα".....
Γιατι πρακτικα ..ο καθενας ..εχει κανει την δικια του διαμορφωση..
Ξαναρωτω..οταν λεει ο Καραμητσος.."χφ"..ποιο ειναι το ευρος ?..και γιατι χρησιμοποιει τον ορο au ..αφου δεν υφισταται(θεωρητικα ...γιατι πρακτικα υφισταται)
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:17:31 μμ »

Βλεπω και δεν ενδιαφερει το θεμα..οποτε θα το κλεισω οσο πιο ομαλα μπορω..χωρις "παραμυθες"
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
α) το ενδοχωριο συστημα αξιολογησης ..αναγκαστηκε να "εισχωρηση" στο αμερικανικο γιατι ειναι πολυ πιο συγκεκριμενο..με μικροτερα ..ευρη..
Ετσι χρησιμοποιησε το AU...το οποιο "φαινεται" να το τοποθετησε  μεταξυ 55-61++++/62...."τοποθετησε" το xf μεταξυ 45-53..κτλ..ΑΛΛΑ θελει να "λεει" οτι παρεμεινε  αμιγες.
β)Για να μην μακρυγορω ...
λογω των εκαστοτε διαφωνιων.."μα τι λες ..μα το ετσι ..μα το αλλο..μα τι να μας πουν τα Αμερικανακια"...
στο συνειδητο η υποσυνειδητο...ΛΟΓΩ ΤΟΥ οτι ειναι συγκεκριμενο...και αφηνει ΜΗΔΕΝΙΚΑ περιθωρια παρερμηνειας ..καθιερωθηκε o  συγκεκριμενος ..βαθμος
γ) Δεν καταλαβαινω την δυσκολια ..να γραψει καποιος το εξης(εφοσον θελει ..και ΣΩΣΤΑ..να κρατα τις "παραδοσεις")....."παιδια το βλεπω xf ..δηλαδη au53(π.χ)"
ΔΗΛΑΔΗ αν μου ζητηθει μια εκτιμηση,...και γραψω χφ
ΑΜΑ ερθει πισω 45 ..θα πω..ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(χρησιμοποιω την εσωτερικη-πρακτικη)
ΑΜΑ ερθει πισω 50...θα πω...ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(το ιδια)
ΑΜΑ ερθει πισω 53 ..θα πω ..ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ..((το ιδια)
ΑΜΑ ερθει πισω 55..θα πω ...ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(χρησιμοποιω την ευρωπαικη κλιμακα βαθμολογησης)
ΑΜΑ ερθει πισω 58..θα πω...ΜΕΣΑ  ΕΠΕΣΑ(τα ιδια)
ΑΜΑ ερθει πισω 62... θα πω  ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(τα ιδια)
Ε μα ετσι ...δε γινεται ..να πεσω εξω..
Για αυτο .."ανακαλυψαμε" την εξης απλη φρασεολογια
ΑU 50-53-55-58...ΘΕΛΕΙ καποιος να τηρησει την παραδοση?..."ειναι ενα εξαιρετικο+ νομισμα ..κατι δηλαδη σε 53-55)..ΣΩΣΤΟΣ
ΑΛΛΙΩΣ για να καταλαβαινομαστε..και να καταλαβουμε που τοποθετειται ενα νομισμα..να  λεμε το ..χαρακτρισισμο(VF Π.Χ)...ΚΑΙ ποια κλιμακα χρησιμοποιουμε...του Καραμητσου (με au)..της π.ν.ε(με au)..την Γερμανικη-Αγγλικη-Γαλικη(που το xf "φτανει" το 61-62?...
ΥΓ.
Δεν ειμαι υπερμαχος των κουτιων...υπερμαχος του συγκεκριμενου ειμαι..και δεν φοβαμαι μηπως εκτεθω πεφτοντας εξω...


Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:22:02 μμ »

Για οποιοδηποτε λοτο της ΠΝΕ η του Καραμητσου, (νομισματα ΚΑΙ χαρτονομισματα) συνιστω ανεπιφυλακτα το viewing στο χερι. Οι αξιολογησεις γινονται απο ανθρωπους με καποιες γνωσεις αλλα παραμενουν υποκειμενικες. Μπορει να γραφει XF και στη δικη μου κλιμακα ναναι οχι μονο VF, αλλα και με προβληματακια, οπως χτυπηματα στο γυρο, PVC, οξειδωση κλπ. Προσωπικη μου αποψη ειναι, οτι εφοσον δεν προκειται για αμιγως ακυκλοφορητο, η ΠΝΕ και ο Καραμητσος χρησιμοποιουν πολυ συχνα μια η δυο σκαλες παραπανω απ'οτι θαπρεπε, πολλες φορες μετα απο σχετικο διαπληκτισμο με τον καταθετη. Υπαρχουν κοματια που περιγραφονται ως VF-XF που ουτε F δεν ειναι, συν τα συμπαραμαρτουμενα των κατηγοριων αυτων που δεν περιγραφονται και δεν φαινονται στα σκαν.

Πιο πολυ θαπρεπε να σας απασχολει αν τα ακυκλοφορητα ειναι οντως ακυκλοφορητα γιατι εκει τα ποσα ειναι πολυ μεγαλυτερα, και δυστυχως κι εκει ειναι πολυ λασκα τα ορια, και νομισματων και χαρτονομισματων. Εμπιστευθειτε τα ματια σας, μαθετε ν'αναγνωριζετε μονοι σας τις καταστασεις , δημιουργειστε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σας κλιμακα αξιολογησης, αφου ειναι υποκειμενικη, και γρηγορα θα διαπιστωσετε οτι ουτε καν μεγαλοι Ευρωπαϊκοι οικοι (Κουνκερ, Λαντζ, Γκορνυ & Μος) δεν τηρουν αυτα που θαπρεπε. Και καλη τυχη να το επιστρεψετε μετα, γι αυτο συνιστω προληψη.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:32:51 μμ »

Συμφωνω προσωπικα στις παρατηρησεις σου Κλείσιμο ματιού
Αλλ0 ΕΙΝΑΙ το θεμα ειναι ..Να συννενοηθουμε ..τι εννουμε εμεις εδω...(αυτο ειναι το θεμα ..δεν ειναι αλλο)
ΟΤΑΝ λεμε οτι ενα νομισμα εναι vf....OXI να συμφωνησουμε με το εκατοτε κουτι....δεν ειναι αναγκη.
ΑΝΑΓΚΗ ειναι να πουμε .."το κουτι γραφει au58...αλλα για μενα ειναι ενα xf(53π.χ)"...και να μην εχουμε μια κατασταση..που κανενας δεν καταλαβαινει ..κανενα
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:33:01 μμ »

Βλεπω και δεν ενδιαφερει το θεμα..οποτε θα το κλεισω οσο πιο ομαλα μπορω..χωρις "παραμυθες"
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
α) το ενδοχωριο συστημα αξιολογησης ..αναγκαστηκε να "εισχωρηση" στο αμερικανικο γιατι ειναι πολυ πιο συγκεκριμενο..με μικροτερα ..ευρη..
Ετσι χρησιμοποιησε το AU...το οποιο "φαινεται" να το τοποθετησε  μεταξυ 55-61++++/62...."τοποθετησε" το xf μεταξυ 45-53..κτλ..ΑΛΛΑ θελει να "λεει" οτι παρεμεινε  αμιγες.
β)Για να μην μακρυγορω ...
λογω των εκαστοτε διαφωνιων.."μα τι λες ..μα το ετσι ..μα το αλλο..μα τι να μας πουν τα Αμερικανακια"...
στο συνειδητο η υποσυνειδητο...ΛΟΓΩ ΤΟΥ οτι ειναι συγκεκριμενο...και αφηνει ΜΗΔΕΝΙΚΑ περιθωρια παρερμηνειας ..καθιερωθηκε o  συγκεκριμενος ..βαθμος
γ) Δεν καταλαβαινω την δυσκολια ..να γραψει καποιος το εξης(εφοσον θελει ..και ΣΩΣΤΑ..να κρατα τις "παραδοσεις")....."παιδια το βλεπω xf ..δηλαδη au53(π.χ)"
ΔΗΛΑΔΗ αν μου ζητηθει μια εκτιμηση,...και γραψω χφ
ΑΜΑ ερθει πισω 45 ..θα πω..ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(χρησιμοποιω την εσωτερικη-πρακτικη)
ΑΜΑ ερθει πισω 50...θα πω...ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(το ιδια)
ΑΜΑ ερθει πισω 53 ..θα πω ..ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ..((το ιδια)
ΑΜΑ ερθει πισω 55..θα πω ...ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(χρησιμοποιω την ευρωπαικη κλιμακα βαθμολογησης)
ΑΜΑ ερθει πισω 58..θα πω...ΜΕΣΑ  ΕΠΕΣΑ(τα ιδια)
ΑΜΑ ερθει πισω 62... θα πω  ΜΕΣΑ ΕΠΕΣΑ(τα ιδια)
Ε μα ετσι ...δε γινεται ..να πεσω εξω..
Για αυτο .."ανακαλυψαμε" την εξης απλη φρασεολογια
ΑU 50-53-55-58...ΘΕΛΕΙ καποιος να τηρησει την παραδοση?..."ειναι ενα εξαιρετικο+ νομισμα ..κατι δηλαδη σε 53-55)..ΣΩΣΤΟΣ
ΑΛΛΙΩΣ για να καταλαβαινομαστε..και να καταλαβουμε που τοποθετειται ενα νομισμα..να  λεμε το ..χαρακτρισισμο(VF Π.Χ)...ΚΑΙ ποια κλιμακα χρησιμοποιουμε...του Καραμητσου (με au)..της π.ν.ε(με au)..την Γερμανικη-Αγγλικη-Γαλικη(που το xf "φτανει" το 61-62?...
ΥΓ.
Δεν ειμαι υπερμαχος των κουτιων...υπερμαχος του συγκεκριμενου ειμαι..και δεν φοβαμαι μηπως εκτεθω πεφτοντας εξω...





Ενα μονο παραδειγμα θ'αναφερω εδω. Το 90% των Κρητικων 5δραχμων AU50-AU55 ειναι F-gF-aVF στην καλυτερη, με πολλα καθαρισμενα σε κουτια. Γι αυτο και ειναι πολυ λυπηρο ναχεις ενα πραγματι σχεδον ακυκλοφορητο Κρητικο ταλληρο, βαθμολογημενο σωστα 55-58, και να βλεπεις ενα ελεεινο χρεπι σε AU50 οπου οποιαδηποτε συγκριση θαταν και προσβολη για τον ιδιοκτητη του καλου 55-58. Τοχω ζησει πρωτο χερι αυτο. Ειδικα οι εταιρειες, ευκολοτατα ανεβαζουν ενα VF σε AU. Αν δειτε τον ορισμο του καλου Very Fine, με παραδειγμα φωτογραφικο διπλα, ξερετε για ποσο ωραιο νομισμα μιλαμε; Γι αυτο και μερικα αυστηρα βαθμολογημενα VF απο πωλητες με κυρος, γραφουν μετα 53 ας πουμε. Δεν υπαρχει τυφλοσουρτης, μονο με προσωπικη εκμαθηση και βλεποντας οσα περισσοτερα νομισματα γινεται στο χερι το πετυχαινεις αυτο.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 07, 2014, 04:36:48 μμ »

Ξαναλεω γιατι δεν εγινα κατανοητος..ενω εσυ εγινες (και συμφωνω..αλλα δεν ειναι το θεμα .αυτης της ενοτητας)..
Γιατι να μην μου πεις(σχημα λογου)...οτι ρε φιλε
αυτο που γραφει au53...για μενα δεν ειναι πανω απο xf 40 αφου θες βαθμο κουτιου...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ..
και ειναι αλλο..το να ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΩ..περι κλιμακων αξιολογησης..
Πιστευω να εγινα ακομα πιο κατανοητος..ωστε να μεινουμε στο θεμα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences