Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 06:52:52 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια και συμβουλες!  (Αναγνώστηκε 25516 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:51:45 πμ »

Καλημερα!
Το θεμα αλλιως ξεκινησε κι αλλου πηγε!  Χαμόγελο
Εγω το ξανα λεω! Δεν εχω σκοπο να μπω σ'αυτον τον χωρο για να μαθω το ποσο παιζει σε χρηματικη αξια ο ΕΡΜΗΣ ποσο ο ΔΙΑΣ και ποσο η ΩΡΑΙΑ ΕΛΕΝΗ!
Ηταν κατι που μου αρεσε οταν ημουν πιτσιρικας και τωρα που βρηκα την παλια συλλογη ( σκουπιδια ) ειπα να ξανα ασχοληθω λιγο με το αντικειμενο που το ειχα αφησει για πανω απο 20 χρονια.
Αν θελω να πουλησω κατι για να καλυψω καποιες αναγκες μου,δεν θα ειναι σιγουρα απο αυτον τον τομεα.
Το βιβλιο το αγορασα γιατι το ηθελα. Τα βιβλια για τις καταδυσεις που εχω τ'αγορασα γιατι το ηθελα κτλ. Οτι κανω το κανω επειδη μου αρεσει και το θελω! Δεν τον βλεπω σαν επενδυση ουτε σαν τροπος στο να βγαλω χρηματα. Το κανω μονο και μονο για το κεφι μου.
Τα μουσικα οργανα που εχω γεμισει το σπιτι μου, τα πηρα επειδη μου αρεσει και κανω το κεφι μου,δεν τα πηρα για να βγαλω χρηματα.
Θελω να πω με λιγα λογια πως,δεν βλεπουμε ολοι τον συλλεκτισμο σαν επενδυση αλλα σαν χομπι!
Καποιοι ισως εχουν τα χρηματα και μπορουν να το προχωρησουν,καποιοι αλλοι ομως μενουν μεχρι εκει που αντεχουν οι δυναμεις τους κι εμενα οι δυναμεις μου ειναι μεχρι εκει. Δεν μπορω να το δω σαν επενδυση, μου φτανει ομως που το βλεπω απλα σαν χομπι κι αυτο μου ειναι αρκετο!
Κατα τ'αλλα ολα καλα;  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:00:09 πμ »

O salonico με κάλυψε απόλυτα, οι εκθέσεις όπως και το champions league υπάρχουν επειδή υπάρχουν τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 05:12:44 πμ »

Θελω να πω με λιγα λογια πως,δεν βλεπουμε ολοι τον συλλεκτισμο σαν επενδυση αλλα σαν χομπι!

Κάθε πράγμα στον καιρό του. Μπορεί να συνεχίσεις στο "επόμενο στάδιο", μπορεί και όχι. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε και κάποιοι συνεχίσαμε, κάποιοι δεν συνεχίσαμε.
Παράλληλα, ένας παλιός συλλέκτης μπορεί να έχει προχωρήσει σε κάποιον τομέα, αλλά παραμένει σε αρχικά στάδια σε κάποιον άλλον. Π.χ. εγώ έχω ασχοληθεί "σοβαρά" με τα χαρτονομίσματα και τα νομίσματα, αλλά παραμένω "χαβαλετζής" (= αρχάριος) στα γραμματόσημα και στις τηλεκάρτες. Τηλεκάρτες έχω καμιά 50ρια στη συλλογή μου και... απλώς τις κοιτάω. :-)

Σε αυτό το σημείο μπαίνει και το ερώτημα αν κάποιος που μπαίνει στον συλλεκτικό χώρο ως επενδυτής (π.χ. ενδιαφέρεται για λίρες), μπορεί να γίνει και συλλέκτης. Αλλά... ας μην ξεφύγουμε από το αρχικό θέμα...
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 12:43:29 μμ »

Συνήθως ο νέος συλλέκτης θα ξεκινήσει από τα φθηνά κομμάτια,θα μαζεύει ότι πέσει στα χέρια του πιθανά να πλατιάσει σε διαφορετικές περιόδους, χώρες ,θέματα κλπ.

Στη πορεία αυτή θα μάθει πράγματα για το χόμπι,  θα δει τί τον κερδίζει περισσότερο,συγκεκριμένη χώρα; εποχή;θέμα; και θα ασχοληθεί περισσότερο, αν όχι αποκλειστικά με αυτά.

Στο στάδιο αυτό, θα αναγκαστεί για να πετύχει πληρότητα στην εξειδικευμένη πια  συλλογή του ,να αγοράσει ακριβότερα κομμάτια.

Τα κομμάτια που δεν τον ενδιαφέρουν από την αρχική συλλογή,πιθανά να τα χαρίσει, πουλήσει ή ανταλλάξει ( γι αυτό πιστεύω υπάρχουν και οι πωλήσεις-ανταλλαγές στο Στέκι).

Στα πλαίσια του χόμπι γίνονται όλα και είναι υγιές να συμβαίνουν.Μεράκι να υπάρχει και να αντλούμε ευχαρίστηση και γνώσεις μέσα από αυτό που συλλέγουμε!

Τα ίδια πάνω κάτω πιστεύω ισχύουν σε όλα τα συλλεκτικά αντικείμενα.

Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:07:15 μμ »

Ο νεος συλλεκτης γραμματοσημων ξεκινα με ολοκληρωμενες προσφατες ασφραγιστες σειρες (παμθηνες σημερα στο εμποριο),και μετα παει στις ακριβες,φπηκ,σφραγιδες,κλπ.Τα υπολοιπα για σφραγισμενα κλπ ειναι ανευ σημασιας. Άνεση
Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:10:27 μμ »

Τα χυμα? του εμποριου ειναι πεταμενα λεφτα για ατομα που δεν βλεπουν τον φιλοτελισμο σοβαρα.Σπανια Άνεση χυμα γραμματοσημα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:21:04 μμ »

Επανέρχομαι μόνο και μόνο επειδή ψιλοπέσατε να με φάτε για να σας πω ότι ο φιλοτελισμός καλώς η κακώς έχει και κανόνες και χρηματικές αξίες όπως όλα σε αυτή την ζωή.
Δεν είμαι εναντίον τις ιδέας ότι κάποιος μπορεί να αρχίσει από κάπου και ούτε καν της άποψης ότι μόνο οι σοβαρές συλλογές είναι συλλογές. Απλά είμαι ρεαλιστής. Ο αυριανός φιλοτελιστής κάποια στιγμή θα θέλει να πάρει και τα "κλειδιά" και τότε τι γίνετε ?
Αφετέρου αν παρατηρήσατε όλη την συζήτηση κάποια στιγμή είπε ο φίλος μας:
"Εγω που ρωτησα μου ειπαν οτι τα πολυ απλα και ευκολα γραμματοσημα εχει το σακουλακι 30-40 ευρω.
Αλλο 3 ευρω κι άλλο 40."
Αμέσως λοιπόν γεννήθηκε η άξια και ποιος έχει δίκιο η άδικο στα 5 η στα 35 ευρώ.
Η σωστή καθοδήγηση και μάθηση στα γραμματόσημα ήταν και θα είναι μεγάλο προσόν και αυτή πρέπει να θέλουμε. Και κλείνοντας για τους κατέχοντες θα σας πω μια μικρή ιστορία που παρόμοιες ίσος έχετε ζήσει...
Πριν 3 4 μήνες ένας φίλος έρχεται σε ένα καφενεδάκι που μαζευόμαστε κάθε Σάββατο πρωί και μου δείχνει ένα γραμματόσημο Αυστρίας Λομβαρδοβενετίας που κυκλοφόρησε το 1854 και μου λέει κοίτα τι βρήκα σε μια σακούλα με κοινά που πήρα από τον Γιώργο. Το γραμματόσημο αυτό έχει 30 χιλιάδες κατάλογο μου λέει.
Το βλέπω και ήταν για όσους ξέρουν με υπογραφή αντί για σφραγίδα μπροστά και του απαντάω του φίλου μου... Ναι αλλά όταν είναι γραμματόσημο Γιάννη όχι χαρτόσημο !
Αυτά από εμένα και ελπίζω να μην πάρετε πάλι ότι λέω στραβά... ίσος να είμαι απλά λίγο απότομος  Άνεση
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:23:22 μμ »

Κύριε Γιάννη (που λες κι εσύ), θα ψιλοδιαφωνήσω. Ναι μεν τα γραμματόσημα του "κιλού" (ή της "χιλιάδας") δεν αξίζουν τον κόπο, αλλά από κάπου ξεκινάει κανείς. Μπορεί να είναι η αφορμή που θα του κεντρίσει το ενδιαφέρον να ασχοληθεί με τον συλλεκτισμό.

Και πάντα σε κάτι θα χρησιμέψουν. Π.χ. μια "χιλιάδα" τέτοια που είχα την έδωσα σε ένα παλληκάρι από το Μπαγκλαντες και τα έστειλε στην αδερφή του και πολύ χάρηκαν. :-)
Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:26:36 μμ »

Γιωργο γιατι να δωσεις 40 ευρω για σκουπιδια και να μην παρεις αρκετες ομορφες και συλλεκτικες σειρες ασφραγιστες?
Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:30:06 μμ »

Μεχρι το μπαγκλαντες εφτασε η Χαρη σου Γιωργο? Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:48:26 μμ »

Δηλαδή ότι ο κατάλογος για εσένα με τα γραμματόσημα που διαθέτεις έχει μόνο την έννοια του να τα βάλεις σε μια σειρά και όχι να δεις τι τιμές έχουν διότι απλά δεν έχουν τιμές.

Φίλε Γιώργο, κάπως πρέπει να μάθει να χρησιμοποιεί τον κατάλογο. :-)
Ή, όπως λες και παρακάτω, κάπως πρέπει να μάθει πώς ξεχωρίζουν τα γραμματόσημα από τα χαρτόσημα (και τι είναι οι βινιέτες, τα... BOBs κλπ.)

Ο καθένας θέλει τον χρόνο του για να μάθει και να εξασκηθεί. Ας είμαστε υπομονετικοί με τους άσχετους...



(Γενικές παρατηρήσεις, δεν αφορούν απαραίτητα το παρόν θέμα:)

Χαρακτηριστικό του δασκάλου είναι να λέει και να ξαναλέει τα ίδια "χαζά" πραγματάκια, χωρίς να κουράζεται και χωρίς να βαριέται.
"γ" και "α" > "γα"
"τ" και "α" > "τα"
όλο μαζί "γάτα"
"1+1=2"
κλπ

Υπάρχουν άνθρωποι που μαθαίνουν με την πρώτη, υπάρχουν άνθρωποι που μαθαίνουν με τη δεύτερη ή την τρίτη, υπάρχουν και κάποιοι που πρέπει να τους το εξηγήσεις 100 ή 1000 φορές. Όσο χαζός και να είναι κάποιος, με τη χιλιοστή θα μάθει. Δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν μαθαίνει με τίποτα. Γιατί να δυσανασχετούμε;

Εκείνο που με εκνευρίζει εμένα, είναι αυτοί που θέλουν να μάθουν πώς θα κερδίσουν. Αυτό πράγματι δεν διδάσκεται (ή δεν ξέρω εγώ να το διδάξω).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 01:57:05 μμ »

Γιωργο γιατι να δωσεις 40 ευρω για σκουπιδια και να μην παρεις αρκετες ομορφες και συλλεκτικες σειρες ασφραγιστες?

Ο μισός λόγος είναι να μάθει να ξεχωρίζει τα γραμματόσημα, να χρησιμοποιεί τον κατάλογο και τα υπόλοιπα που έγραψα. Ο άλλος μισός δεν υπάρχει. :-)

Δηλαδή, συμφωνώ μαζί σου, ότι θα του πρότεινα αυτό που προτείνεις κι εσύ, αλλά... αν το θέλει έτσι... :-)

(Ο Μπαγκλαντεσιανός στην Ελλάδα δουλεύει, μάγειρας σε μαγαζί φίλου.)



edit: Μου θυμίζεις χαρακτηριστικότατα αυτό που έχει μαλιάσει η γλώσσα μου να λέω, για το ευρώ. Αν θέλει κάποιος τα νομίσματα κυκλοφορίας, π.χ. του Λουξεμβούργου, γιατί να δώσει 8-9 ευρώ να τα πάρει από μασούρια και να μην δώσει 15 ευρώ να πάρει ένα επίσημο blister (του 2003). Γιατί θέλει να είναι ομοιόμορφα, είναι η απάντηση (και πράγματι, για της Πορτογαλία, ας πούμε, τα πράγματα είναι αντίθετα).
Τι να κάνεις, να τον πιάσεις από τον λαιμό; Αφού του αρέσει έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2015, 02:11:17 μμ από sac » Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 04:36:46 μμ »

Μισο να γνωριστουμε γιατι μπερδευτικα  Απορία
Εμενα με λενε Δημητρη  Άνεση
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 04:43:48 μμ »

Συγγνώμη, σε είπα Γιώργο. :-)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences