Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:43:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια και συμβουλες!  (Αναγνώστηκε 25516 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 03:02:24 μμ »

χωρις παρεξηγηση, δεν ειπε πουθενα ο ανθρωπος οτι θελει να τα πουλησει η να κονομησει απο αυτα.
του πατερα του συλλογη ηταν και απλα θελει να τη βαλλει σε ταξη (και μαγκια του).τη πλακα του κανει.


Σ'ευχαριστω πολυ!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 04:44:19 μμ »

Το πηραμε!  Χαμόγελο
Αντε!! Καλο μας διαβασμα!
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 04:53:38 μμ »

Επισης, αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι Είναι σακούλες γραμματοσήμων άπλυτα που πουλιόνται στις φιλοτελικές
εταιρίες 3 - 5 ευρώ η χιλιάδα.
Εγω που ρωτησα μου ειπαν οτι τα πολυ απλα και ευκολα γραμματοσημα εχει το σακουλακι 30-40 ευρω.
Αλλο 3 ευρω κι αλλο 40.
Απλα το ανεφερα επειδη ρωτησα και μου το ειπαν στο μαγαζι.
Το αλπμουμ εμεινε να παρω τωρα!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 05:23:15 μμ »

Καλή αρχή Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 05:29:35 μμ »

Καλή αρχή Κλείσιμο ματιού

Σ'ευχαριστω!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 07:24:47 μμ »

Επισης, αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι Είναι σακούλες γραμματοσήμων άπλυτα που πουλιόνται στις φιλοτελικές
εταιρίες 3 - 5 ευρώ η χιλιάδα.
Εγω που ρωτησα μου ειπαν οτι τα πολυ απλα και ευκολα γραμματοσημα εχει το σακουλακι 30-40 ευρω.
Αλλο 3 ευρω κι αλλο 40.
Απλα το ανεφερα επειδη ρωτησα και μου το ειπαν στο μαγαζι.
Το αλπμουμ εμεινε να παρω τωρα!

Καλησπέρα και από εμένα, στο Μοναστηράκι στους πάγκους βρίσκεις τα 500 γραμματόσημα προς 10 περίπου ευρώ σε σακουλάκι.Στην πλειοψηφία τους είναι κοινά σφραγισμένα ετών 1960-2000.Στο ebay είχα βρει τα 1000 γύρω στα 15-20 ευρώ.Αναφέρομαι στα κοινότατα , σφραγισμένα  κομμάτια και όχι σε σπανιότητες.

Στα υπόψη ότι όταν αγοράζεις με το κιλό θα βρεις αρκετά διπλά και χαλασμένα.

Στη θέση σου θα αγόραζα 2 άλμπουμ.ένα για τα ελληνικά που θα τα είχα ανά έτος σύμφωνα με τον κατάλογο και έναν για τα ξένα ανά χώρα ή θέμα και μέχρι να τα τακτοποιήσω δεν θα προχωρούσα σε νέες αγορές γραμματοσήμων γιατί θα χανόμουν..

Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:05:23 μμ »

Επισης, αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω οτι Είναι σακούλες γραμματοσήμων άπλυτα που πουλιόνται στις φιλοτελικές
εταιρίες 3 - 5 ευρώ η χιλιάδα.
Εγω που ρωτησα μου ειπαν οτι τα πολυ απλα και ευκολα γραμματοσημα εχει το σακουλακι 30-40 ευρω.
Αλλο 3 ευρω κι αλλο 40.
Απλα το ανεφερα επειδη ρωτησα και μου το ειπαν στο μαγαζι.
Το αλπμουμ εμεινε να παρω τωρα!

Καλησπέρα και από εμένα, στο Μοναστηράκι στους πάγκους βρίσκεις τα 500 γραμματόσημα προς 10 περίπου ευρώ σε σακουλάκι.Στην πλειοψηφία τους είναι κοινά σφραγισμένα ετών 1960-2000.Στο ebay είχα βρει τα 1000 γύρω στα 15-20 ευρώ.Αναφέρομαι στα κοινότατα , σφραγισμένα  κομμάτια και όχι σε σπανιότητες.

Στα υπόψη ότι όταν αγοράζεις με το κιλό θα βρεις αρκετά διπλά και χαλασμένα.

Στη θέση σου θα αγόραζα 2 άλμπουμ.ένα για τα ελληνικά που θα τα είχα ανά έτος σύμφωνα με τον κατάλογο και έναν για τα ξένα ανά χώρα ή θέμα και μέχρι να τα τακτοποιήσω δεν θα προχωρούσα σε νέες αγορές γραμματοσήμων γιατί θα χανόμουν..



Καλησπερα!
Προς το παρων δεν θ'αγορασω κανενα! Εδω καλα καλα δεν εχω φτιαξει τα δικα μου,αν αγοραζα κι ολας,αστα να πανε!
Αυτα που βρηκα εγω σε μαγαζι,τα εδινε 30-40 ευρω Μιλαμε για γραμματοσημα σφραγισμενα και κολλημενα πανω σε κομμενα χαρτακια!
Απο αλμπουμ ειδα καποια,αλλα δεν ξερω με ποσες σελιδες να παρω 8 η 16; Ελεγα να παρω τον 8 σελ. 2 αλμπουμ 1 για Ελληνικα κι 1 ξενα.
Ποσα περιπου γραμματοσημα χωραει των 8 σελιδων;
Παντως απο τα λιγα που διαβασα εχει πολυ ωραια πραγματα μεσα το βιβλιο.
Αντε να δουμε τι θα κανουμε!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 08:43:04 μμ »

8 και 16 σελίδες είναι πολύ λίγα για τόσα γραμματόσημα. Γιατί δεν παίρνεις άλμπουμ με κινητές σελίδες? Να βάλεις εχει 40-50 σελίδες να το φχαριστηθείς
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 09:55:08 μμ »

8 και 16 σελίδες είναι πολύ λίγα για τόσα γραμματόσημα. Γιατί δεν παίρνεις άλμπουμ με κινητές σελίδες? Να βάλεις εχει 40-50 σελίδες να το φχαριστηθείς

Σωστα! Απλα τα ειδα πιο ομορφα τα αλμπουμ με τις σελιδες ( 8 κ 16 )
Δεν ξερω ποσα γραμματοσημα τελικα θα μπουν στο αλμπουμ,πολλα ειναι πανω σε φακελους.
Αλλα εχεις δικιο! Καλυτερα να παρω κατι που να προσθετω φυλλα.
Το ιδιο εχω κανει και με τα νομισματα και με τα χαρτονομισματα.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 28, 2015, 11:04:31 μμ »

Σχετικά με την αξία, τα περί 3-5 ευρώ είναι δυστυχώς η πικρή αλήθεια.
Ελάχιστοι φιλοτελιστές είναι πελάτες σε καταστήματα που πουλάνε στις τιμές που ανέφερες. Ο Έλληνας, όπως γνωρίζεις, έχει μια τάση να βγάζει κια απ'τη μύγα ξύγκι. Όταν πρόκειται για πακέτα του κιλού γίνεται δραματική έκπτωση. Είσαι όμως στο σωστό δρόμο με τον κατάλογο. Στην αγορά τα σφραγισμένα γραμματόσημα πωλούνται στο 10-40% της αξίας καταλόγου.

Παράδειγμα πρόσφατο καραμπινάτο μιας θρυλικής σειράς:
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=528&lot=433393

Για άλμπουμ σου συνιστώ τα κλασικά μαύρα των 32 σελίδων των ΕΛΤΑ. Μπορείς να τα βρεις στο κεντρικό φιλοτελιστικό κατάστημα των Αθηνών, Λυκούργου με Απελλού. Φιλικές τιμές και ελληνικό προϊόν. Αν αποφασίσεις να στήσεις συλλογή, οριοθέτησε εξαρχής ποια περίοδος σε ενδιαφέρει και άφησε στο άλμπουμ κενά για τα γραμματόσημα που σου λείπουν.
Φρόντισε σύντομα να επισκεφθείς έναν φιλοτελικό σύλλογο, ώστε να δικτυωθείς και να μπεις στο φιλοτελικό κλίμα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 01:20:19 πμ »

Δεν εχω καταλαβει τον ορο 'απλυτα' . Με τις κεφαλες του Ερμη συνηθιζανε να πλενουν τη γομμα για να διασωθει το γραμματοσημο (σε καποιες περιπτωσεις). Τωρα, το να πλυνεις το σφραγισμενο γραμματοσημο αν δε γνωριζεις τη διαδικασια ειναι επικυνδυνο και δε ξερω και ποιος ειναι ο ουσιαστικος λογος, το να φαινεται τεχνητα 'σα καινουριο' δε ξερω κατα ποσο ειναι θεμιτο. Ας μας δωσουν τα φωτα καποιοι εμπειροι (αν υπαρχουν πλεον εδω μεσα τετοιοι στα γραμματοσημα).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 04:09:29 πμ »

Δεν εχω καταλαβει τον ορο 'απλυτα' . Με τις κεφαλες του Ερμη συνηθιζανε να πλενουν τη γομμα για να διασωθει το γραμματοσημο (σε καποιες περιπτωσεις). Τωρα, το να πλυνεις το σφραγισμενο γραμματοσημο αν δε γνωριζεις τη διαδικασια ειναι επικυνδυνο και δε ξερω και ποιος ειναι ο ουσιαστικος λογος, το να φαινεται τεχνητα 'σα καινουριο' δε ξερω κατα ποσο ειναι θεμιτο. Ας μας δωσουν τα φωτα καποιοι εμπειροι (αν υπαρχουν πλεον εδω μεσα τετοιοι στα γραμματοσημα).

Ποια είναι ακριβώς η απορία σου;
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 09:37:54 πμ »

Και εγώ τα κλασσικά μαύρα των 32 σελίδων θα σου πρότεινα (οι μαύρες σελίδες κάνουν καλύτερη αντίθεση από τις λευκές και προσωπικά τις προτιμώ)..πόσα γραμματόσημα χωράει η κάθε σελίδα είναι σχετικό.Μετράει πόσο συμπτυγμένα τα έχεις, τι μέγεθος έχουν τα γραμματόσημα..το υπολογίζεις αυτό..Τέτοια άλμπουμ εκτός από τα ΕΛΤΑ πουλάνε και τα μαγαζιά συλλεκτικών.

Επίσης όλα τα σχισμένα γραμματόσημα ή σε όσα λείπουν δοντάκια από αυτά που μας έδειξες, δεν έχουν καμία συλλεκτική αξία.

Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 09:39:20 πμ »

Χωρίς να δηλώνω έμπειρος ή γνώστης κλπ, πλύσιμο καταλαβαίνω τη διαδικασία να ξεκολλήσεις το γραμματόσημο απο το φάκελο. Όχι διαδικασίες του στυλ βούτηγμα σε χλωρίνες κλπ. (πάμε σε άλλα μονοπάτια συντήρησης αποκατάστασης κλπ.)

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα, είναι οτι εντάξει τους ερμήδες κάποτε τους έπλεναν για να φύγει η γόμα και να σώσουν το γραμματόσημο (δεν έχω προλάβει τέτοιες εποχές και δεν έχω δει και ερμή με γόμα απο την τότε εποχή) η απορία μου είναι αν και τα μεταγενέστερα ή σημερινά γραμματόσημα κινδυνεύουν απο τη γόμα τους όταν φτάσουν τα χρόνια των ερμήδων.

Δεύτερη απορία ήταν τελικά τόσο καταστροφική η γόμα για τα γραμματόσημα των ερμήδων ή τελικά ήταν ένα διαδεδομένο λάθος όπως οι σαρνιέρες (το ρωτάω γιατί δε το ξέρω οχι για φιλολογική συζήτηση Γλώσσα )
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 10:20:37 πμ »

Εννοω 1) για ποιο λογο να πλυνεις ενα σφραγισμενο γραμματοσημο, 2) για ποιο λογο θεωρειται μειονεκτημα το 'απλυτο' γραμματοσημο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences