Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:59:01 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια και συμβουλες!  (Αναγνώστηκε 25512 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:40:10 μμ »

Καλησπερα παιδια!
Εχω μπλεξει τα μπουτια μου με τις συλλογες που εχω ( Νομισματα,Γραμματοσημα,Τηλεκαρτες κτλ.)
Τωρα που αρχιζω και βαζω σε μια σειρα τα νομισματα, εχουν σειρα τα Γραμματοσημα.
Μαζευα παλια,πολλα Γραμματοσημα και βρηκα και απο αλλους παρα παρα πολλα. Συνολικα πρεπει να ειναι 5.000 ισως και παρα πανω, μαζι με τα ξενα βεβαια.
Επισης παρα πολλους φακελους με κολλημενα γραμματοσημα.
Τωρα μια βοηθεια! Πως ξεκιναμε; ξεχωριζω πρωτα τα Ελληνικα απο τα ξενα ετσι;
Στην συνεχεια λογικα αγοραζω καποιο βιβλιο με τις χρονολογιες,εκδοσεις κτλ. ( πειτε καποιο καλο και φθηνο )
Αγοραζω αλμπουμ για να τα βαλω μεσα και τελος;  Σαρκασμός
Πλακα κανω! Πειτε μου λιγο,πως θα τα ξεχωρισω; γινεται χαμως! Προχθες εκατσα να τα δω λιγακι και εφαγα 3 ωρες μονο να τα δω στα γρηγορα ( τα μισα σχεδον ) Αυτα που ειναι επανω στους φακελους,τι να τα κανω; Τ'αφηνω οπως ειναι; Καλα αυτο ειναι λογικο οτι δεν τα ξεκολλαμε,αλλα που στο καλο να βαλω τοσους φακελους και κομμενα χαρτια; Γεμισα εναν ντοσιε τιγκα! Επρεπε να αφαιρεσω 2 βιβλια απο την βιβλιοθηκη για να τα βαλω! Επισης οσα ειναι απο ολυμπιακους αγωνες, μπαινουν ολα μαζι η ανα χωρα; π.χ Μεξικο,Αμερικη,Γερμανια κτλ.
Αυτα που ειναι σε χαρτακια δηλαδη απο σκισμενους φακελους,που θα μπουν; Μια βοηθεια γιατι χανομαστε!!!  Απορία Μου βγηκαν τα ματια προχθες! Σκεφτειτε τι εχει να γινει μεχρι να τα βαλω ανα ειδος και χρονολογιες! Με βλεπω σε κανενα χρονο να τελειωνω! Μια βοηθεια στο πως ν'αρχισω και πιο βιβλιο να παρω!
Ευχαριστω εκ των προτερων!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:46:12 μμ »

Εγω κουραστηκα και μονο που διαβασα το μνμ σου  Σαρκασμός Σαρκασμός


 
Όλι Ρεν-Καλό κουράγιο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:48:18 μμ »

Εγω κουραστηκα και μονο που διαβασα το μνμ σου  Σαρκασμός Σαρκασμός


 Όλι Ρεν-Καλό κουράγιο


χαχαχαχαχα!!!!!! Μαζι σου!!!!!  Σαρκασμός  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:58:10 μμ »

Χωρις βιασυνες φιλε μου.........η απολαυση ειναι αυτη να εχεις καθε μερα να κανεις κατι με αυτα που σου αρεσουν........αν τα κανεις ολα μαζι θα τα βαρεθεις και θα σε πιασει και πονοκεφαλος απο την φουρια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:58:23 μμ »

Εγω κουραστηκα και μονο που διαβασα το μνμ σου  Σαρκασμός Σαρκασμός


 Όλι Ρεν-Καλό κουράγιο


Ειναι κριμα να τ'αφησω ετσι! Τα γραμματοσημα ειναι σχεδον ολα παλια!  Ειδικα τα ξενα! Και δεν μιλαω για του 1970 και 80 αλλα για πολυ πιο παλια. Σε μεγαλο βαθμο ειναι του 19 αιωνα. Επισης πολλα του 1920 μεχρι 40
Τα πιο καινουρια ειναι απο τους ολυμπιακους αγωνες ( διαφορες χρονολογιες ) Τι να τα κανω; να τα φαω; χαχαχα!!  Σαρκασμός Ειναι κριμα να πανε χαμενα. Επισης οι φακελοι ειναι απο Δημαρχειο προς Νομαρχια,χρονολογια μαλλον 70-80 και παρα πολλα απο Αμερικη,Καναδα,Αυστραλια,Γερμανια κτλ για τους φακελους μιλαμε ετσι;
Βοηθατε Χριστιανοι!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:03:58 μμ »

Χωρις βιασυνες φιλε μου.........η απολαυση ειναι αυτη να εχεις καθε μερα να κανεις κατι με αυτα που σου αρεσουν........αν τα κανεις ολα μαζι θα τα βαρεθεις και θα σε πιασει και πονοκεφαλος απο την φουρια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Απο υπομονη μπολικη!!!
Δεν βαριεμαι ευκολα! ισα ισα με γεμιζουν με χαρα και γνωσεις αυτες οι ασχολιες,απλα αν εισαι μονος χανεσαι!
Γι'αρχη,πιο βιβλιο να παρω; οικονομικο και καλο,
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:17:43 μμ »

Όσα είναι πάνω σε χαρτιιά:

- Αν είναι σε ολόκληρους φακέλλους και θέλεις να τους κρατήσεις, ξεχώρισέ τους.
- Αν είναι σκισμένοι οι φάκελλοι και θέλεις να κρατήσεις τις σφραγίδες ή κάτι τέτοιο, κόψε τα όμορφα και κυριλέ με ένα ψαλίδι να είναι ωραία.
- Αν θέλεις μόνο τα γραμματόσημα, βάλ' τα στο νερό να διαλυθεί η κόλλα και να ξεκολλήσουν. Μετά βάλτα να στεγνώσουν, με την φάτσα κάτω, σε ένα σεντόνι (ώστε να μην ξανακολλήσουν).

(Σιγά-σιγά και σε ομάδες. μην βιάζεσαι να τα ξεκολλάς, άφησε την κόλλα να διαλυθεί τελείως, για να μην κινδυνεύεις να ξανακολλήσουν κάπου.)

Σε αυτή την περίπτωση, θα έχεις τρεις διαφορετικές συλλογές. Συλλογή από φακέλλους, συλλογή από σφραγίδες σε αποκόμματα και συλλογή από σφραγισμένα γραμματόσημα.

Και πάλι βλέπεις. :-)

Κάποια στιγμή πρέπει να τα ξεχωρίσεις ανά χώρες. Όσα είναι λίγα από κάθε χώρα (20-30), δεν χρειάζονται ιδιαίτερη τακτοποίηση. Θα τα βάλεις σε μια σελίδα από stockbook. Δες τη φωτογραφία, όσα γραμματόσημα δεν έχουν ιδιαίτερη αξία τα βάζουμε σε τέτοια βιβλία.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:22:29 μμ »

Τα γραμματόσημα από Ολυμπιακούς Αγώνες, EUROPA-CEPT κλπ είναι δικό σου θέμα πώς θα τα τακτοποιήσεις. Αν δεν έχουν κάποια πληρότητα, καλύτερα να τα βάλεις ανά χώρα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:29:28 μμ »

Αν θελεις να τα κοψεις απο τα χαρτια καλυτερα να συμπεριλαβεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη σφραγιδα αν ειναι καλα σφραγισμενο. Αν ειναι σε φακελο καλυτερα να μη τα βγαλεις καθολου, η αξια ολοκληρου του φακελου ειναι μεγαλυτερη, ειδικα σε παλια γραμματοσημα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 08:39:38 μμ »

Ευχαριστω για τα μηνυματα!
Οι πιο πολλοι φακελοι ειναι σχεδον ολοκληροι. Λειπει μονο το κομματι που ανοιχτηκε ο φακελος.
Τα αλλα χαρτακια που λεω,ειναι κομμενα αλλα με την σφραγιδα ολοκληρη επανω. Αυτος που το εκανε πριν απο εμενα,πρεπει να ηξερε καποια πραγματα.Βεβαια φαινεται κομμενο στο χερι και οχι απο ψαλιδι.
Αυριο πριν ξεκινησω να τα ξεχωριζω,θα βαλω φωτο σε τι κατασταση ειναι τωρα. Στην συνεχεια βλεπουμε!
Απο βιβλιο πιο να παρω;
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:15:06 μμ »

Καλησπέρα κι από μένα!
Για αρχή ξεχώρισε ξένα-ελληνικά κι όπως σου είπαν φακέλους κλπ. Μετά για να καταλάβεις πού ανήκει ποιο μπορείς να πάρεις έναν κατάλογο.Για ελληνικά ο πιο οικονομικός είναι Βλαστού. Αν είσαι Θεσσαλονίκη βρίσκεις και Καραμήτσο στα ΕΛΤΑ της Αριστοτέλους δωρεάν(αν απέμεινε κανένας). Αν σε βολεύει ο υπολογιστής όμως υπάρχει κι αυτό το site για ταξινόμηση και ελληνικών και ξένων: http://www.stampworld.com/ . Δεν είμαι σίγουρη ότι τα περιέχει όλα βέβαια. Καλό ξεκαθάρισμα!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:24:27 μμ »

Καλησπέρα κι από μένα!
Για αρχή ξεχώρισε ξένα-ελληνικά κι όπως σου είπαν φακέλους κλπ. Μετά για να καταλάβεις πού ανήκει ποιο μπορείς να πάρεις έναν κατάλογο.Για ελληνικά ο πιο οικονομικός είναι Βλαστού. Αν είσαι Θεσσαλονίκη βρίσκεις και Καραμήτσο στα ΕΛΤΑ της Αριστοτέλους δωρεάν(αν απέμεινε κανένας). Αν σε βολεύει ο υπολογιστής όμως υπάρχει κι αυτό το site για ταξινόμηση και ελληνικών και ξένων: http://www.stampworld.com/ . Δεν είμαι σίγουρη ότι τα περιέχει όλα βέβαια. Καλό ξεκαθάρισμα!!  Μεγάλο χαμόγελο


Σ'ευχαριστω πολυ!
Οχι Αθηνα μενω. Ειδα καπου για βιβλιο του Βλαστου αλλα ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος,δεν ξερω αν κανω λαθος και ειδα καποιο αλλο. Στα ΕΛΤΑ της Αθηνας δεν θα εχει κατι;
Για αρχη παντως αυτο θα κανω που μου λετε! Πρωτα Ελληνικα και ξενα και στην συνεχεια χρονολογιες.
ΟΥΦ!!! Σε μπελαδες μπηκα! χαχαχα!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:32:42 μμ »

Καταρχάς βάλε καμια 10αριά φωτογραφίες ενδεικτικές, γιατί είναι πολύ πιθανό να μην αξίζουν καν να ασχοληθείς μαζί τους ή να αγοράσεις τα "στοκμπουκ" που λέει και ο sac. Σε αυτήν την περίπτωση τα χαρίζεις στο δημοτικό σχολείο της γειτονιάς και ξενοιάζεις από τις εργατοώρες και το μπούγιο.
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:38:23 μμ »


Σ'ευχαριστω πολυ!
Οχι Αθηνα μενω. Ειδα καπου για βιβλιο του Βλαστου αλλα ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος,δεν ξερω αν κανω λαθος και ειδα καποιο αλλο. Στα ΕΛΤΑ της Αθηνας δεν θα εχει κατι;
Για αρχη παντως αυτο θα κανω που μου λετε! Πρωτα Ελληνικα και ξενα και στην συνεχεια χρονολογιες.
ΟΥΦ!!! Σε μπελαδες μπηκα! χαχαχα!!! Σαρκασμός
Ναι του Βλαστού ο τελευταίος είναι τσέπης. Αλλά δεν παίζει ρόλο.Την δουλειά του την κάνει! Όσο για τους μπελάδες..είναι ωραίοι μπελάδες!Αρκεί να σ'ενδιαφέρει. Θέλει υπομονή κι επιμονή! Αξίζουν δεν αξίζουν αυτά που έχεις δες το σαν μια αρχή να αρχίσεις να ασχολείσαι συστηματικά!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 09:45:33 μμ »


Σ'ευχαριστω πολυ!
Οχι Αθηνα μενω. Ειδα καπου για βιβλιο του Βλαστου αλλα ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος,δεν ξερω αν κανω λαθος και ειδα καποιο αλλο. Στα ΕΛΤΑ της Αθηνας δεν θα εχει κατι;
Για αρχη παντως αυτο θα κανω που μου λετε! Πρωτα Ελληνικα και ξενα και στην συνεχεια χρονολογιες.
ΟΥΦ!!! Σε μπελαδες μπηκα! χαχαχα!!! Σαρκασμός
Ναι του Βλαστού ο τελευταίος είναι τσέπης. Αλλά δεν παίζει ρόλο.Την δουλειά του την κάνει! Όσο για τους μπελάδες..είναι ωραίοι μπελάδες!Αρκεί να σ'ενδιαφέρει. Θέλει υπομονή κι επιμονή! Αξίζουν δεν αξίζουν αυτά που έχεις δες το σαν μια αρχή να αρχίσεις να ασχολείσαι συστηματικά!  Κλείσιμο ματιού

Χαχαχα!!! Το θεμα ειναι να γινει η αρχη!  Μεγάλο χαμόγελο Οποτε καλα ειδα οτι ειναι μικρο το βιβλιο! Αξιζει δηλαδη;
Αυριο το απογευμα,θα στειλω φωτο με την κατασταση. Το Σαββατο θα βαλω πιο καλες φωτο γιατι θα πρεπει καπως να τα φερω σε μια σειρα! Δουλευω απογευματα τωρα και μου ειναι δυσκολο να τα φτιαξω!
Δεν με νοιαζει αν αξιζουν η δεν αξιζουν,δεν το κανω για τα χρηματα,για να περναει η ωρα μου το κανω!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences