Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 04:12:50 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 euro Y Duisenberg R005  (Αναγνώστηκε 5879 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2016, 02:05:55 μμ »

Αγαπητέ Valeroi, κατ' αρχάς μίλησες για οίκους δημοπρασιών και όχι για τις κεντρικές τράπεζες των κρατών. Δεύτερον, ακούγεται λογική η εξήγησή σου περί προϊόντων, για πες μου όμως γιατί τα μασούρια αναμνηστικά δίευρα πέραν του τέταρτου πωλούνται στους ιδιώτες με καπέλο ενώ στους εμπόρους από το πρώτο; Τα πρώτα τέσσερα δεν είναι προϊόν και μετά γίνονται; Μήπως πουλάνε τα τέσσερα πρώτα με έκπτωση;

Επειδή όμως (ως συνήθως Μεγάλο χαμόγελο) ξεφύγαμε από το θέμα, δεν νομίζω να υπάρχει καμία απαγόρευση για κανένα οίκο δημοπρασιών να πουλάει σε δημοπρασία με υπεραξία ή υποαξία. Είναι καθαρά θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Όσο για το παράδειγμα με τον περιπτερά, μάλλον είναι ατυχής η σύγκριση με τις δημοπρασίες. Και σε αυτή όμως την περίπτωση, με βάση το νόμο προσφοράς και ζήτησης, αν δεχόταν τα 10ευρα για 5ευρα δεν θα ψώνιζε κανείς ενώ αν δεχόταν τα 10ευρα για 20ευρα θα κάνανε ουρές οι πελάτες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2016, 02:38:20 μμ »

Οτι εχει υπεραξια εχει....αλλα μιλαμε για 500αρικο, και οχι για 5-10-20-50, δεν μιλαω για 200αρια ειδα και τα δικα μου που ηταν UNC του κερατα....νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρεθει καποιος να το στοκαρει αν δεν ειναι UNC

Α! ρε Αντώνη με εκείνη τη δεσμίδα αχ αχ αχ !!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2016, 02:42:08 μμ »

Ακόμη και circulated έχει κάποια μικρή υπεραξια Άνεση

Ναι αλλά ποιος θα κρατήσει την σήμερον ημέρα 500ευρο κυκλοφορημένο; Όποιος θα κρατήσει για τη συλλογή του θα το θέλει οπωσδήποτε UNC...  Κλείσιμο ματιού (λόγω της μεγάλης αξίας φυσικά του χαρτονομίσματος).
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2016, 02:53:31 μμ »

Οι οίκοι δημοπρασιών λειτουργούν κάτω απο ένα νομικό πλαίσιο για το τι είναι συλλεκτικό και τι όχι το ίδιο και οι τράπεζες. Όταν και τα ευρώ θεωρηθούν "συλλεκτικό είδος" θα τα δούμε και στους οίκους.

Για τα μασούρια που λες την έδωσες μόνος σου την απάντηση θεωρεί πως απο ένα σημείο και μετά στοκάρεις για εμπορική χρήση οπότε και έρχεται ένα "αποτρεπτικό" καπέλο.

Όσο όμως το αναλύουμε περισσότερο θα ξεφευγουμε απο το θέμα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2016, 02:57:09 μμ »

Για αυτό γράψτε για το 500ευρο, να το κρατήσει ή όχι ο Ανδρέας; εγώ είπα την γνώμη μου πείτε και σεις...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 07, 2016, 03:26:56 μμ »

Η γνωμη μου ειναι οτι την υπεραξια τη δημιουργει το γραμμα Υ για εμας τους Ελληνες συλλεκτες και κατα 2ον επειδη απο τα λιγα που γνωριζω, τυπωθηκε σε λιγοτερα κομματια απο οτι τα αντιστοιχα ξενα (αν δε κανω λαθος 1 εκατομμυριο, το οποιο δε ξερω αν ειναι μεγαλο ή μικρο νουμερο σε απολυτα μεγεθη).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 07, 2016, 04:13:44 μμ »

Αν είναι πάνω απο το 10% (ή τι ποσοστό θες εσύ) του εισοδήματος σου φάτο, αλλιώς κράτησε το  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 08, 2016, 06:22:06 πμ »

Καταλήγω ότι το χαρτονόμισμα είναι καλό ΑU, δεν έχει τσάκιση στην μέση (είναι η ταινία ασφαλείας εκεί) έχει ίσως στην μια γωνία μια ελαφριά τσάκιση και μερικά σημάδια μετρήματος. Δεν γνωρίζω αν επιδέχεται κάποιας συντήρησης αφού όπως δήλωσα και παραπάνω δεν είμαι γνώστης. Αν είναι 1ΧΧ τεμάχια, δεδομένου του μετρήματος από μηχανές, τα τεμάχια που βγήκαν σε συναλλαγές στο κοινό και της επικείμενης απόσυρσης - ξεφορτώματος του κόσμου και αυτά που βγήκαν εκτός, είναι σίγουρα αρκετά δύσκολο. Φαντάζομαι ότι γενικώς  θα μείνουν ίσως λίγες χιλιάδες και ακυκλοφόρητα λιγότερα. Δεν απευθύνεται μόνο σε Έλληνες συλλέκτες...
Άρα είναι δύσκολο και θα γίνει δυσκολότερο...
Αν μου λέτε ότι έχει υπεραξία, ποια είναι αυτή;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2016, 06:36:19 πμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 08, 2016, 09:07:59 πμ »

Κατα τη γνωμη μου ειναι XF , ενα καλο AU εχει μονο 1 τσακιση, στο δευτερο σετ φωτογραφιων φαινεται μια μεγαλη στο πλαι και αρκετα μικροτερα σημαδια χρησης, και διπλωμα στη γωνια, ισως χαμηλο AU αν και δε το νομιζω. Η PMG ειναι αρκετα αυστηρη κατα τη γνωμη μου παντα, εχω δει στην PCGS μεγαλους βαθμους, αλλα βεβαια ακομα ο ογκος ειναι μικρος για συμπερασματα. Η PMG επισης εχει τον περιορισμο οτι ακομα και τελειο χαρτονομισμα να της πας, αν εχει πχ μια pinhole, τοτε θα παρει το περισσοτερο 64, μιας και ο χαρακτηρισμος EPQ ειναι υποχρεωτικος για βαθμο ανω του 65, ενω για την PCGS δεν ισχυει αυτο (τουλαχιστον ισχυε παλια, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος). Γι αυτο και αν δει κανεις στους πινακες, συσσωρευονται παρα πολλα χαρτονομισματα στο 64 σκετο, ενω οι βαθμοι 60-63 ειναι σχετικα δυσευρετοι, και ο λογος ειναι οτι ο κοσμος στελνει οσο πιο καλα χαρτονομισματα γινεται, αλλα ενας λιγοτερο εμπειρος δε μπορει να διακρινει αν το χαρτονομισμα θα παρει το EPQ, κατα συνεπεια μπορει το χαρτονομισμα τεχνικα να ναι στο 65-67 αλλα υποβαθμιζεται αυτοματα στο 64 για τον παραπανω λογο.
Επισης εχω ρωτησει καιρο τους πιο εμπειρους αλλα ακομα απαντηση δε πηρα, τι διαφορα εχει ενα 64 ΝΕΤ απο ενα 64 χωρις EPQ.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 08, 2016, 10:08:53 πμ »

Λουκ αν μπορείς να το βάλεις στην άκρη και δε σου λείψει, κράτησε το απλά. Είναι ενα καλό xf ίσως au. Έχει κυκλοφορήσει μόνο με αυτή την υπογραφή νομίζω. Δεδομένου οτι θα αποσυρθούν μερικά χρόνια αργότερα λογικά θα αξίζει κάτι παραπάνω. Πόσο? δεν ξέρω. Εδώ είναι το ρίσκο. Αλλά αν είναι να έρθει σοβαρή υπεραξία αυτή θα αργήσει να έρθει.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 08, 2016, 02:56:59 μμ »

Ανδρέα, ξόφλησε όλους τους λογαριασμούς και να με θυμάσαι.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 08, 2016, 04:56:50 μμ »

Ανδρέα, ξόφλησε όλους τους λογαριασμούς και να με θυμάσαι.  Κλείσιμο ματιού
Ευχαριστώ Θανάση, σου έχω τυφλή εμπιστοσύνη. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences