Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 17, 2024, 06:37:01 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σκεψεις στο θεμα της συλλογης  (Αναγνώστηκε 5841 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 14, 2015, 04:42:25 μμ »

Ενα θεμα στα συλλεκτικα που με απασχολει, αλλα φανταζομαι και τους περισσοτερους, ειναι οτι υπαρχουν καποιοι που προσπαθουν να υποδειξουν ποιος ειναι ο 'σωστος' συλλεκτης και ποιος οχι.
Πολλοι λενε (και ειναι και η επικρατουσα αποψη) οτι ο 'δυνατος' συλλεκτης ειναι αυτος που εχει πανακριβα νομισματα-γραμματοσημα-χαρτονομισματα στην κατοχη του (ή εστω μεγαλης αξιας).
Επειδη λοιπον μπαινει στην εξισωση και ο παραγων χρημα, τελικα το ερωτημα ειναι το εξης. Ποιοτητα η ποσοτητα. (αν το χρημα ηταν απειρο τοτε θα ειχαμε και τα 2 και δε θα υπηρχε καν κουβεντα).
Ας παμε στα γραμματοσημα. Θελω να δειξω ενα παραδειγμα. Ας πουμε οτι καποιος συλλεγει σφραγιδες. Οι σφραγιδες οι περισσοτερες ειναι κοινες. Μεμονωμενα δηλαδη μια κοινη σφραγιδα πχ Ναυπλιο, κανει 30 λεπτα. Αν καποιος μαζεψει 500 κοινα γραμματοσημα κεφαλες Ερμη με διαφορετικες σφραγιδες (ημερομηνιες) Ναυπλιου, ακομα και ελλατωματικα γραμματοσημα. Τοτε μπορει μεν ενα ενα οταν τα αγορασε να κανανε 1 ευρω και κατω, και υποθετικα ολα μαζι να κανουνε 300-500 ευρω. Ποιος ομως μπορει να αποτιμησει τη δυσκολια αυτης της συλλογης? Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ δυσκολο να την κανεις, πιο δυσκολο και απο το  να βρεις το πανσπανιο γραμματοσημο των 5000 ευρω. Αρα πως μπορει χρηματικα να αποτιμηθει μια τετοια συλλογη? Μπορεις να πας σε καποιον εμπορο και να του πεις πχ, θελω 500 σφραγιδες του Ναυπλιου, ολες διαφορετικες ημερομηνιες. Αμφιβαλλω αν μπορεσει να σε εξυπηρετησει. Αν ομως του πεις θελω το προσωρινο 20λεπτο το σπανιο που μπορει να κανει 3-4 χιλιαρικα τοτε πιστευω οτι θα σου το βρει αν του πεις εχω τα φραγκα.
Δεν αναφερα τοσο τα νομισματα επειδη στο νομισμα, τα κυκλοφορημενα νομισματα δεν εχουν διαφορες το ενα με το αλλο, ενω στο γραμματοσημο υπαρχει η σφραγιδα και στις κεφαλες Ερμη διαφοροποιειται ακομη και το ιδιο το γραμματοσημο. Στο χαρτονομισμα επισης μπορει να γινει μια τετοια συλλογη, πχ καποιος να συλλεγει το ιδιο χαρτονομισμα αλλα σε διαφορετικα νουμερα. Αν καποιος πχ συλλεγει 5ευρα και θελει να μαζεψει χαρτονομισματα απο ολα τα κρατη, ολες τις πλακες, με παραλλαγες στα νουμερα κλπ...ακομα και χρησιμοποιημενα. Θα δωσει ενα χιλιαρικο και θα εχει 200 κομματια. Με ενα χιλιαρικο μπορει να παρει ακυκλοφορητη την κοκκινη μητροτητα πχ (ισως και να μη φτανουν κιολας).  Αρα ποιος ειναι περισσοτερο συλλεκτης απο τον αλλο? Αυτος που εχει το 1 πανακριβο κομματι η ο αλλος που εχει μια συγκεκριμενη συλλογη, εχει 200 κομματια με συγκεκριμενη φιλοσοφια? Θα μου πειτε, και ο αλλος που εχει τα λεφτα μπορει αν τα δωσει να τα μαζεψει ευκολα τα 5 ευρα (η τα γραμματοσημα). Αμ δεν ειναι ετσι...ας το δοκιμασει να το κανει. Καποιος μπορει να χτιζει μια τετοια συλλογη χρονια και να πω και κατι? Για μενα η αξια της δεν ειναι μεμονωμενα κανει το ενα κομματι τοσο αρα τοσα κομματια επι τοσο κανει τοσο. Η αξια της ειναι πολυ παραπανω ακριβως επειδη για να γινει η συλλογη απαιτηθηκε μεγαλος κοπος και χρονος.
Δε ξερω αν υπαρχουν καποια λαθη στον παραπανω συλλογισμο, αλλα εκανα ολες τις σκεψεις αυτες για να δωσω και μια αλλη αποψη στο θεμα της συλλογης. Συλλογη ειναι και αυτη που μπαινει το προσωπικο κριτηριο του συλλεκτη και οχι μονο αυτη που πλασαρεται ως 'μοδα' απο τους συλλεκτικους κυκλους.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:00:44 μμ »

Η συλλεκτική δραστηριοτητα ξεκιναει απο τα πολυ παλια χρονια..Αλλοι εκαναν συλλογη για αισθητικους λογους,αλλοι για συναισθηματικους,αλλοι ωστε να ανεβουν κοινωνικο επιπεδο,αλλοι για κερδοσκοπικους λογους και για πολλους αλλους λογους.
Είναι μια δραστηριοτητα η οποία ολοι λιγο πολύ την έχουμε ακόμα και αν δεν το γνωρίζουμε.

Το συλλέγειν είναι μανία, πάθος, πρόκληση αλλά και πολυτέλεια .

Αυτη σου η φραση μου αρεσε πολυ  Κλείσιμο ματιού

Συλλογη ειναι και αυτη που μπαινει το προσωπικο κριτηριο του συλλεκτη και οχι μονο αυτη που πλασαρεται ως 'μοδα' απο τους συλλεκτικους κυκλους.

Η κορη μου κανει συλλογη απο πλαστικα καπακια μπουκαλιων σε ολα τα χρωματα και μεγεθη που βρισκει...Εχει πανω απο 100 διαφορετικα  ....ειναι η οχι συλλεκτρια ??
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:10:48 μμ »

Μια που συνεχίστηκε η συζήτηση, θα αναφέρω το παράδειγμα του Νίκου (NMS), που αποδεικνύει ότι ο συλλέκτης δεν κρίνεται από αυτά που (δεν) έχει στη συλλογή του. Όσο κι αν ακούγεται παράδοξο...

Δεν προσπαθώ, βέβαια, να υποστηρίξω ότι το "φτηνό" έχει μεγαλύτερη αξία από το "ακριβό".

:-)>
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:12:39 μμ »

Για μενα μια χαρα συλλογη ειναι...
Η διαφορα ειναι οτι εβαλα ΚΑΙ τον οικονομικο παραγοντα μεσα.
Πιστευω οτι μια τετοια συλλογη σαν αυτη που περιεγραψα , περαν της συλλεκτικης της αξιας , θα μπορουσε ανετα να εχει και μεγαλη οικονομικη αξια.
Για τα πλαστικα καπακια δε μπορω να γνωριζω γιατι δε ξερω οικονομικα μεγεθη, ποιοι αλλοι ασχολουνται, τι αγορα υπαρχει ,σπανιοτητα κλπ...
Στα γραμ/μα, νομισματα, χαρτ/τα ομως υπαρχει οργανωμενος συλλεκτισμος με οικονομικες προεκτασεις.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:36:38 μμ »

Πάντως εγώ δεν κατάλαβα το ερώτημα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 14, 2015, 05:51:09 μμ »

Πάντως εγώ δεν κατάλαβα το ερώτημα...

Ίσως το κλειδί να είναι να μην προσπαθείς να κάνεις ό,τι και οι άλλοι, αλλά κάτι διαφορετικό. Αλλά... αυτοί που έχουν τις ακριβές συλλογές... τι θα τις κάνουν, αν ο καθένας κάνει κάτι διαφορετικό;;;;
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 14, 2015, 07:14:43 μμ »

Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο sac, πανω κατω συνοψιζει λιγο οσα ηθελα να πω.....να βαλει ο καθενας δηλαδη το προσωπικο του στοιχειο σε μια συλλογη, να ξεχωριζει. Ετσι μπορει να ανακαλυψει και νεα πραγματα στο συλλεκτισμο που μια 'κλασικη' συλλογη δε τα εχει προσφερει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2015, 12:10:56 πμ »

Ωραίο και μεγάλο θέμα ανοίγεις. Είναι μεγάλη αλήθεια που τα περικλείει όλα αυτό που είπε ο ΑΝΤΟΝΙΟ "Το συλλέγειν είναι μανία, πάθος, πρόκληση αλλά και πολυτέλεια "

Είναι το μικρόβιο που μας τρώει, συλλέκτης είναι και το κορίτσι που μαζεύει καπάκια γιατι είναι μια μανία να τα ψάχνεις, είναι πρόκληση να τα μαζέψεις όλα όσα συναντήσεις και πολυτέλεια ανάλογα τη συλλογή.

Το έχουμε συνδέσει η αλήθεια είναι με για να είναι καλή η συλλογή πρέπει να είναι και πανάκριβη. Αλλά νομίζω οτι δεν είναι έτσι, ναι κάποιες φορές κάτι ακριβό μπορεί να μας τραβήξει το μάτι αλλά αυτό νομίζω είναι μόνο η επιφάνεια του.

Ο συλλέκτης που καταπιάνετε με το αντικείμενο του θα ιντρικαριστεί με πιο βαθιά θέματα, όταν είχα ξεκινήσει στο φιλοτελισμό μπορεί να ψάρωνα με ένα πανάκριβο penny black τώρα όμως μετα απο τόσα χρόνια έχω συμβηβαστει με την ιδέα οτι κάποια κομμάτια θα είναι ακριβά για να είναι ακριβά αλλα θα ιντρικαριστώ με κάτι που έχει μέσα του και ταχυδρομική ιστορία όπως οι σφραγίδες που λές που μπορεί να μην είναι ακριβές αλλά αυτή η πρόκληση που σου δημιουργεί είναι όμως το κάτι άλλο, θα σε κάνει να ψάχνεις μανιακά γι αυτές και κάποια στιγμή μπορείς να πεις οτι θα σκάσω και κάτι παραπάνω για να αποκτήσω ένα κομμάτι.


Πρόσφατα πέτυχα https://www.youtube.com/watch?v=rpzOm-p97W0 ο τύπος μαζεύει μπιτόνια αν δείτε τα βίντεο του τι ανάλυση τους λες και μιλάει για γραμματόσημα ή νόμισμα.

Δεν μπορώ να πω οτι δεν είναι συλλέκτης και ότι δεν ιντριγκάρομαι με τη συλλογή του ή δε μπορώ να τη σεβαστώ παρόλο που ξέρω οτι παίζει να μην έχει δώσει και φράγκο για να τα μαζέψει όλα αυτά
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2015, 11:51:59 πμ »

αγαπητέ heretic77 φάσκεις και αντιφάσκεις, εκτός κι αν ωρίμασες κι άλλαξες γνώμη γιατί, θυμάμαι, υποστήριζες με πάθος τα αντίθετα απ' οτι λες τώρα (και κατ' επέκταση τον φίλο σου Helios).
Αφορμή του θέματος εκείνου ήταν να επανέλθει ο Sac στο φόρουμ και να αλλάξει και το λογότυπό του.
Χαίρομαι όταν ξεκαθαρίζεται η υποκειμενικότητα του συλλέγειν!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2015, 12:11:55 μμ »

Πολύ φιλοσοφικός είσαι σήμερα σύντροφε. Αλλά δεν είναι ασυνήθιστο...

Μια εύστοχη παρατήρηση του heretic είναι ότι τα νομίσματα είναι από τη "φύση" τους πιο μονοδιάστατα από άλλα είδη. Ίσως αυτό με μπερδεύει εμένα και δυσκολεύομαι να "συντονιστώ".

Από την άλλη όμως... Λέει ο haros για το "αντικείμενο του πόθου". Αν πάμε στα στρατιωτικά είδη, προφανώς θα υπάρχουν συγκεκριμένα "αντικείμενα του πόθου", αλλά... όταν ο giorgos_p ψάχνει φωτογραφίες, (υποθέτω) δεν ξέρει τι θα βρει από πριν. Ίσως βρει κάτι ενδιαφέρον, ίσως δεν βρει τίποτα. Δηλαδή, ο συλλέκτης δεν ψάχνει πάντα κάτι "συγκεκριμένο".

...ίσως (επαναλαμβάνω) τα νομίσματα είναι από τη φύση τους τόσο μονοδιάστατα και συγκεκριμένα και δεν υπάρχουν οι δυνατότητες "ποικίλων" συλλογών, ίσως οι Έλληνες συλλέκτες νομισμάτων τα έχουν κάνει μονοδιάστατα...

Να συνδέσω εδώ το θέμα των κουτιών και του αμερικάνικου τρόπου σκέψης. Οι Αμερικάνοι έχουν μια καταπληκτική ικανότητα να βάζουν τάξη στο χάος. Όλα όσα κάνουν είναι χρήσιμα εργαλεία, αλλά δεν θα πρέπει να τα χρησιμοποιούμε λανθασμένα. Άλλωστε, δεν φταίνε τα εργαλεία, όταν εμέις τα χρησιμοποιούμε λάθος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2015, 12:26:22 μμ από sac » Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:20:02 μμ »

..............
Να συνδέσω εδώ το θέμα των κουτιών και του αμερικάνικου τρόπου σκέψης. Οι Αμερικάνοι έχουν μια καταπληκτική ικανότητα να βάζουν τάξη στο χάος. Όλα όσα κάνουν είναι χρήσιμα εργαλεία, αλλά δεν θα πρέπει να τα χρησιμοποιούμε λανθασμένα. Άλλωστε, δεν φταίνε τα εργαλεία, όταν εμέις τα χρησιμοποιούμε λάθος.

Κάποτε η 3Ε όταν προσπάθησε να βάλει ένα από τα πρώτα ERP, ζήτησε από τους δημιουργούς του, να αλλάξουν πολλά πράγματα (τα περισσότερα λάθος) με την αιτιολογία ότι ήταν η μεγαλύτερη και σπουδαιότερη εταιρεία στην Ελλάδα, άρα σωστοί.

Οι Αμερικανοί διακατέχονται από την ίδια εμμονή.

Όμως ότι βάζουν τάξη στο χάος (με δικτατορίες και "κουτάκια"), είναι και αυτό μια άποψη. Σεβαστή;....σίγουρα όχι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 15, 2015, 01:46:38 μμ »

Νίκο, είσαι offside. Όχι μόνο δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τους Αμερικάνους (εδώ), αλλά να... ερευνήσω την επίδρασή τους στην (έτσι κι αλλιώς) μονοδιάστατη οπτική των Ελλήνων συλλεκτών κερμάτων (ή των συλλεκτών ελληνικών κερμάτων).
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 15, 2015, 02:50:16 μμ »

Δε ξερω Νεστορ34 σε ποιο ποστ αναφερεσαι, παντως τα λεγομενα μου αντιπροσωπευουν αποκλειστικα εμενα και μονο.
Αν εννοεις τη γνωμη μου για τις καινουριες εκδοσεις και τις σειρες 60 εως σημερα, πιστευω ακραδαντα οτι ειναι λογω των απιστευτων τιραζ τους εντελως εκφυλισμενες. Αυτο δεν εχει να κανει καθολου με την ουσια του ποστ αυτου. Και ποτε δεν υποστηριξα οτι δεν αξιζει να τα συλλεγουμε, υποστηριξα ομως οτι ειναι υπερτιμημενες, δεν εχουν μεγαλλο συλλεκτικο ενδιαφερον λογω του οτι κυκλοφορουν σε εκατομμυρια και λογω του οτι γενικως δεν υπαρχει κατι ενδιαφερον σε αυτες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:21:01 μμ »

Είπα να το αποφύγω... αλλά θα το πω.

"Διαμαρτύρεται" ο Helios ότι του "σβερκώνονται" κάποιοι νέοι συλλέκτες και του τα "πρήζουν". Μα... αν τους απαντήσει κάτι σε στυλ: "Όπως δεν μπορώ να σου πω εγώ τι είδους γυναίκα θα παντρευτείς, έτσι δεν μπορώ να σου πω και τι θα συλλέξεις. Βρες μια γυναίκα που να αισθάνεσαι ωραία μαζί της και βρες και έναν συλλεκτικό τομέα που να αισθάνεσαι ωραία μαζί του. Και... να τα αντέχει και η τσέπη σου (και τη γυναίκα και τη συλλογή). Αν δεν σε γεμίζει εσένα (και η γυναίκα και η συλλογή), τι να σου πει ο Α και ο Β; (Μόνο κάποιος πολύ κοντινός σου άνθρωπος που σε ξέρει καλά μπορεί να σε συμβουλέψει.)"

"Πράγματι, ο Ορφέας έχει μια πολύ αξιόλογη σύζυγο που όλοι τον θαυμάζουμε για αυτό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ψάξεις να βρεις κι εσύ μια ίδια."

(Συγγνώμη για την προσωπική αναφορά, ειδικά που πρόκειται για κυρία...)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 15, 2015, 03:34:15 μμ »

Νομιζω οτι δεν εχει γινει κατανοητο το ολο σκεπτικο του ποστ αυτου.
Το θεμα μου δεν ειναι αν αξιζει καποιος  να κανει μια συλλογη απο φθηνα αντικειμενα η οχι. Οτι θελει κανει ο καθενας. Αυτο ειναι αδιαπραγματευτο.
Τονισα ομως οτι πολλες φορες κανοντας μια φαινομενικα φθηνη συλλογη μπορει τελικα το συνολο της να αποκτησει υπεραξια λογω των ιδιαιτεροτητων που ανεφερα παραπανω.
Το να συλλεξεις ολη την περιοδο 60-σημερα ειναι ωραιο ως συλλογη, αλλα δεν εχει συλλεκτικα κατι ιδαιτερο ως ενδιαφερον. Αν ομως πχ συλλεξει κανεις ολες τις σφραγιδες της δεκαετιας του 80 πχ, αυτο αυτοματα δινει στη συλλογη μια ιδιαιτεροτητα και μια δυσκολια στην αποκτηση της.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences