Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:28:00 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πληροφοριες Για Μεταλλια  (Αναγνώστηκε 2049 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 01, 2013, 12:56:21 πμ »

Θα ηθελα να με ενημερωσει καποιος σχετικα με τα μερη των μεταλλιων (παρασημων),τις διαφορες μεταξυ κανονικου και μινιατουρας,οπως επισης και τον τροπο καρφιτσωματος.εχω ενα απο εκεινα του πολεμου 40-41,με τον Γεωργιο Β',στο οποιο εχω παρατηρησει οτι η ταινια στην ακρη ειναι ''κομενη''?
αυτο εχει σαν αποτελεσμα αν την τραβηξει κανεις,να βγει η να αρχισει να ξεφτιζει..το εχω δει σε πολλα παρασημα..ετσι πρεπει να ειναι κανονικα?Οποιος εχει πληροφοριες-λινκ-φωτο που να μπορουν να βοηθησουν θα ηταν ευπροσδεκτα!
Ευχαριστω!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:00:12 μμ »

τα μεταλλια οπως και τα παρασημα,εχουν δυο μερη το μεταλλιο και η ταινια απο την οποια κρεμμεται,συν τις διεμβολες (χαλκινες πινακιδες) πανω στην ταινια, που μπορει να γραφουν 1940 ή το μερος στο οποιο δωθηκε μια μαχη επισης μεταλλικα αστερακια δφνη, στεμματα ή στα τωρινα ενος στρατιωτικου σχηματισμου.
Αν το ξεφτισμα στην ταινια σου, ειναι εκει που εχει κοπει η ταινια, δλδ μια ακρη και η αλλη, βρες ενα ψαλιδι ζικ- ζακ και κοψε ενα χιλιοστο ποιο κατω απο τα ξεφτια.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:10:32 μμ »

οι στρατιωτικοι  εκτος απο της επισημες στολες, τους εχουν και στολες για δεξιωσεις, τον γαμο τους, κατι σαν σμοκιν, που φοριεται με παπιγιον, εκει αντι να βαλουν τα παρασημα και τα μεταλλια τους, τα φορουν σε μινιατουρες και μονο αν εχουν ανωτερο ταξιαρχη η ταξιαρχη δλδ λαιμου, κρεμεται κατω απο το παπιγιον.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 01, 2013, 10:13:22 μμ »

μαλιστα φιλε μου!!ενδιαφερον οι πληροφοριες για τις μινιατουρες.σχετικα με τις ταινιες τους ομως,ολα ειναι ετσι ''χυμα'' στις ακρες τους? δεν θα επρεπε να εχει κατι που να το αποτρεπει απο το ξεφτισμα και να υποδηλωνει με καποιο τροπο οτι εκει τελειωνει καθως και να εχει την καρφιτσα οπου το κρεμανε?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences