Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:42:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΤΑΛΙΟ ΖΑΠΠΑ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α  (Αναγνώστηκε 2143 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Απρίλιος 13, 2013, 03:11:28 μμ »

Καλησπερα σε ολους. Εχω βρει προς πωληση το μεταλλιο αυτο, το δυσκολο το μεγαλο μεγεθος, ολοχρυσο. Θα ηθελα μια εκτιμηση της τιμης του, κατασταση VF/aXF.

ΥΓ Τιμη δεν μπορω να αναφερω, δυστυχως γιατι υπαρχει ενας φιλος εμπορος που ενδιαφερεται και αυτος (εγω τον πηγα να το δει, δεν ξερω ομως εαν εκανα καλα  Σαρκασμός  ) Αμα το παρει χαλαλι του, αλλωστε δεν ειμαι τωρα για τοσο μεγαλες αγορες.

Σας ευχαριστω!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2013, 09:47:20 μμ »

βλεπε δημοπρασια Π.Ν.Ε. 109, Lot. No 63
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2013, 07:17:46 πμ »

Ευχαριστω πολυ!  Χαμόγελο Προσεξα ομως οτι αυτο της ΠΝΕ γραφει Β ταξεως ενω αυτο που εχω δει γραφει Α, μηπως αυτο της ΠΝΕ ειναι το μικρο μεγεθος??
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2013, 12:00:07 μμ »

Αυτό δεν το γνωρίζω, καλύτερα να ρωτήσεις στην Π.Ν.Ε.
Γιατί το λογικό είναι το χρυσό να είναι Α' τάξεως και το άργυρο, Β'τάξεως.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2013, 11:22:04 μμ »

Χαμόγελο ....

τα μεταλλια (τον καιρο του Οθωνα αναφερονται ως νομισματοσημα....αλλα γενικα μεταλλια ειναι... και υπαρχουν και τον καιρο του Γεωργιου Α΄) αυτα ηταν σε χρυσο, σε ασημι, σε χαλκο και υπηρχαν και επαινοι!

εχει ημερομηνια.. και νομιζω οτι το ΑΩΟ ειναι το 1870.

κατ αρχην... τα Ολυμπια ηταν καθε 4 χρονια αλλα ηταν "γενικοι διαγωνισμοι".... ηταν για καθε λογεις προιοντα... βιομηχανιας, γεωργιας, κτηνοτροφιας... κατι σαν εμποροπανηγυρι αλλα παραλληλα υπηρχαν και αθλητικοι αγωνες, και οπως αναφερεται στο διαταγμα της εποχης... και δημοτελεις γυμνικοι αγωνες!
πρωτη φορα εγιναν το 1859 με την χρηματικη ενισχυση του Ζαππα... γι αυτο βλεπουμε και το ονομα τους στα μεταλλια!


τωρα για τα μεταλλια... συμφωνα με το διαταγμα....

"Οι αγωνες θελουσι διαιρεισθαι εις στεφανιτας και χρηματιτας. εις τους πρωτους θελουσιν απονεμεσθαι νομισματοσημα, κατα γενη μεν, χρυσα πρωτης και δευτερας ταξεως, διακρινομενα κατα παχος και διαμετρον, κατ΄ειδη δε, επισεις δυο ταξεων, αργυρα και χαλκα και επαινοι."

εδω λοιπον βλεπουμε οτι και της πρωτης αλλα και της δευτερας ταξεως ηταν χρυσα.. αλλα διεφεραν σε παχος και διαμετρο! εκει ειναι η διαφορα αναμεσα στο δικο σου και της ΠΝΕ..... Χαμόγελο


Πηγη..."Ο χαρακτης Κονραντ Λανγκε, το εργο του και τα Οθωνικα μεταλλια" του Πανου Ταζεδακη.
ειναι στην ανατυπωση του αρθρου που δημοσιευτηκε στο περιοδικο Νομισματικα Χρονικα (τευχος 7) 1988 κατοπιν αδειας του εκδοτου και διανεμοταν δωρεαν στο μελη τη ΠΝΕ.

***ευχαριστω πολυ τον Φιλο Ορφεα που μου εστειλε το βιβλιαρακι... για να διαβασω και να μαθω.. και τωρα να μπορω να βοηθαω... ξερωντας που να ψαξω... Κλείσιμο ματιού




Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences