Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 01:12:32 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μεταλλιο Αντιστασης 1941-45  (Αναγνώστηκε 18522 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:17:52 μμ »

στο συρταρωτο... το εθνοσημο βλεπει στις μεγαλες παραλληλες του κουτιου.. κι οχι σαν εδω που βλεπει στις μικρες...

αυτο που εβαλες μονο του ειναι απο τα φθαρμενα;; γιατι βλεπω (οτι μπορω να δω... γιατι στο μεγαλωμα δεν ειναι καθαρες οι φωτο...), αρκετη φθορα και ξεφτια...

για να τα φωτογραφιζεις.... τα πηρες.. ή τα ειχες.. σωστα; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:23:19 μμ »

πήρα 10 κομμάτια και άφησα ανοιχτή την πόρτα για τα υπόλοιπα, χωρίς δέσμευση, αν τα έχει ακόμη. Μέσα σ΄αυτα που μου έδωσε ειναι και δυο συρταρωτά. Μερικά έχουν ίχνη πρασινίλας ενω μερικά λαμποκοπάνε, όπως και τα κουτιά τους. Υπάρχει διαφορά και φοβάμαι μην ειναι κάλπικα για να ειναι τόσο καλοδιατηρημένα. Όπως και να χει 50 ευρώ έδωσα, δεν βαριέσαι.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:26:39 μμ »

τα μεταλλια του Β τυπου... κοπηκαν απο το 1982 και μετα! οποτε δεν εχουν ιδιαιτερη φθορα! λογικα θα λαμπουν!

αν... θα με ενδιεφερε ενα στην καλυτερη δυνατη κατασταση και μεταλλιου και ταινιας... με καλο κουτι μαλλον σαν αυτο που εβγαλες φωτο τωρα..

εικαζω οτι το κουτι αυτο... ειναι απο τα πρωτα... και αργοτερα εβγαλαν τα ποιο νεα.. τα συρταρωτα... που λογικα εχουν και την φιρμα αυτου που εκανε τα κουτια... του Μιχαλα... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:31:54 μμ »

αδερφέ, ενα-ενα μας τα λες, με το τσιγκέλι στα βγάζουμε. Γιατι μου φαινόταν πολυ περίεργο να ειναι τόσο λαμπερά και ήθελα να διαλέξω τα πιο μπαγιάτικα αλλα ευτυχώς μου τα δωσε στην τύχη
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:33:48 μμ »

τσιγκελι απο τον Νικο?
δεν εχεις δει τσιγκελια μουφαινετε,,,,φερμουαρ κλειστο,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 22, 2013, 11:08:34 μμ »

ο στρατουδακης στον καταλογο του... εχει αλλο κουτι... ιδιο με αυτο που εβαλες.. αλλα το κοβω λιγο ποιο ανοικτο μπλε.. και ο θυραιος στην μεση... στο δικο σου ειναι λιγο προς τα πανω.. αλλα γενικα πρεπει να γινονταν πολλες παραγγελιες σε κουτια...

θα μου πεις... λεπτομερειες... που ισως στα μεταλλια δεν μετρανε ιδιαιτερα... δεν ξερω.... αλλα... Κλείσιμο ματιού

ενα ενα τα λεω;; χαχαχαχα  μιλας για του ποτε ειναι το μεταλλιο; μα.. επρεπε να δω ποιο ειναι! ο πρωτος τυπος ειναι απο το 1948 μεχρι το 1982.. και ο τυπος Β  απο μετα το 1982 μεχρι.. μαλλον στις μερες μας!


Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:38:09 πμ »

μαλιστα!λοιπον φιλε νεστωρα,κρατα ενα πρωτου τυπου με κουτι και ενα δευτερου τυπου με ''σπιρτοκουτο'' για μενα..και τα 2 σε οσο καλυτερη κατασταση μπορεις..μαζεψε και ''παραγγελιες'' απο τους αλλους και κανε την αγορα! Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 23, 2013, 01:55:45 πμ »

Κωστα.. ολα οσα εχει ειναι δευτερου τυπου...   μονο το κουτι αλλαζει σε αυτα που εχει...

ο τυπος εχει να κανει με το μεταλλιο... και την στιγμη που ολα γραφουν ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ... ειναι Β τυπου!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 23, 2013, 02:09:30 πμ »

Κωστα.. ολα οσα εχει ειναι δευτερου τυπου...   μονο το κουτι αλλαζει σε αυτα που εχει...

ο τυπος εχει να κανει με το μεταλλιο... και την στιγμη που ολα γραφουν ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ... ειναι Β τυπου!

απο τα 10 που πηρε...αν στα αλλα 40 που οπως λεει υπαρχουν ακομα,υπαρχουν και τετοια μεσα?η ολα,και τα 50 ειναι τετοια?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:13:58 μμ »

όλα ειναι β τύπου, αυτα που έχω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:17:26 μμ »

όλα ειναι β τύπου, αυτα που έχω.

αυτα που εχεις..τα υπολοιπα ιδια ειναι?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:30:18 μμ »

χαχαχαχα τωρα σε επιασα Κωστα! Κλείσιμο ματιού αν τα υπολοιπα εχουν μεσα και του Α τυπου... χμμ... ναι ετσι...κι εμενα θα με ενδιαφερε... χαχαχαχαχα

χμμ... σιγα σιγα πρεπει να μαζεψω τουλαχιστον καποια απο τα φτηνα ελληνικα μεταλλια...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 23, 2013, 12:32:50 μμ »

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού αντε ντε να συνεννοηθουμε λιγο γιατι νομιζα οτι το ελεγα με λαθος τροπο και δεν με καταλαβαινετε!! Γλώσσα Γλώσσα εγω παλι,παρολο που δεν ασχολουμαι με μεταλλια,δεν θα ελεγα οχι σε μια τετοια τιμη  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 23, 2013, 05:00:02 μμ »

δεν τα κοίταξα ενα προς ενα αλλα το πιθανότερο ειναι να ειναι όλα του ίδιου τύπου
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences