Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 09:18:20 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απαντήσεις στα ερωτηματά σας  (Αναγνώστηκε 7392 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:05:55 μμ »

Άνθρωποι των νομισμάτων καλησπέρα σας!Πριν απαντήσω σε κάποια ερωτήατά σας θα ήθελα να διευκρινίσω το τι έγινε με το mini gold.ξεκινώντας τη μακέτα του νομίσματος προκειμένου να πάει για έγκριση,και ψάχνοντας στο internet κάποια στοιχεία για την Τίρυνθα,εμφανίστηκαν διάφορες εκδοχές ορθογραφίας του τοπονυμίου·Η αρχική μακέτα έγινε με την ορθογραφική εκδοχή<<Τύρινθα>>Ερωτώντας λοιπόν για το ποιά εκδοχή είναι σωστή,αλλάξαμε την μακέτα γιατί επικρατέστερη εκδοχή ειναι Τύρινθα!Εν συνεχεία και απο δικό μου λάθος όταν έγινε η υλοποίηση του νομίσματος στον υπολογιστή,πέρασα κατα λάθος το παλιό αρχείο με την "λανθασμένη"ορθογραφία Κατα διαβολικη σύμπτωση,δεν το αντιλήφθηκε κανεις,κατα τη διαδικασία των ελέγχων.προφανως συνετέλεσε στο λάθος και η μορφή της λέξεως και οτι πρόκειται για τοπονύμιο.Εν πασει περιπτώσει για το λάθος αυτό αναλαμβάνω την ευθύνη! Εδώ δράττομαι της ευκαιρίας να πω οτι το Νομισματικό πρόγραμμα είναι υλοποίηση και μεράκι λίγων ανθρώπων που πιστεύουμε σε αυτό και το αγαπάμε.
  Πρέπει να γνωρίζετε οτι έχω παλέψει πάρα πολύ για να επιβάλλω την εικαστική μου άποψη στις διάφορες επιτροπές εγκρίσεων.Θα μπορούσα να είμαι ένας δημόσιος υπάλληλος να κάνω τα τυπικά, να βγαίνει ενα νόμισμα το χρόνο όπως παλιά και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Ουτε λάθη ούτε σκοτούρες! Το ιδίωμα του Έλληνα όμως ειναι στα καλά να δοξαστούμε όλοι σχετικοί και αςχετοι και στα κακά και άτυχα να βρίσκουμε αποδιοπομπαίους τράγους!!Εγω όμως και οι άνθρωποι που συνεργάζομαι
 θα συνεχίσουμε δυναμικά να φτιάχνει η Ελλάδα προϊόντα!Σε εμένα έλαχε ο κλήρος να φτιάχνω νόμισματα γιατι αυτή είναι η δουλειά μου.Συγχωρήστε μου τα λάθη και με τη στήριξη σας δώστε μου δύναμη να συνεχίσω!
  Βάζω τέλος σε αυτό το θέμα και Έρχομαι στα άλλα ερωτήματά σας.Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και το 2014 και θα είναι παρόμοιο μέτο φετεινό και δουλεύουμε με γρήγορους ρυθμούς για την υλοποίηση του.Δεν μπορώ όμως να αποκαλύψω λεπτομέρειες πριν τις επίσημες ανακοινώσεις του υπουργείου οικονομικών,γιατι δεσμεύομαι με το απόρρητο.
   
 
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:18:01 μμ »

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και το 2014 και θα είναι παρόμοιο μέτο φετεινό και δουλεύουμε με γρήγορους ρυθμούς για την υλοποίηση του
Δηλαδή να υποθέσουμε χονδρικά:
α. 2 - 3 ασημένια σειρά "αρχαίοι φιλόσοφοι"
β. 1 μίνι χρυσό
γ. 1 -2 χρυσά
δ. 2 αναμνηστικά δίευρα
ε.  Σειρά PROOF
Πάντως αν είναι σαν τα φετινά (tirage και σχεδιασμός) ας ελπίσουμε να ξεκινήσουν μετά το Πάσχα που θα έχουμε χρήμα! Ε, ρε ξενύχτι που προβλέπεται πάλι!  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:29:32 μμ »

Κάπως έτσι με κάποιες μικρές διάφορες θα ειναι το προγραμμα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:38:25 μμ »

Αγαπητε Γιωργο ,

αν και γενικα δεν ειμαι φαν των αναμνηστικων κοπων, δηλωνω θαυμαστης της δουλειας που κανατε τα τελευταια χρονια.
Η ερωτηση περι του λαθους ΔΕΝ ηταν μομφη προς εσενα, ουτε ζητησε κανεις να βρεθει ο φταιχτης.

Ισα ισα που πολλοι συλεκτες "παρακαλανε" να εχουν στην συλλογη τους ενα νομισμα με error  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:38:45 μμ »

K.Σταματόπουλε/γιώργο χαίρομαι ειλικρινά που "εκτίθεστε" όχι σε ότι αφορά το mini, που η εύκολη λύση για εσάς θα ήταν δε φταίω εγώ, αλλα στη συνολική συμμετοχη σας στο forum.
Τη στήριξη την έχετε από πολλούς εξ ημών τουλάχιστον από συζητήσεις που έχω με αλλα μέλη.
Όσο αφορά το 2014 παράκληση όχι άλλες εκδόσεις.
Το mini δε με συγκινεί προσωπικά σα νόμισμα το βλέπω σα "τρυπα" που απλά κλείνεις στη συλλογή
Τα 3 ασημένια τα θεωρώ πολλά,2 καλά είναι απλώς αυξήστε έστω λίγο το "τιραζ" γιατί δυστυχώς σα λαός είμαστε..
Αντίστοιχα μειώστε σε "τιραζ" τη proof και λίγο το χρυσό όπως και τη τιμή του να γίνουν πιο ελκυστικά.
Το 5euro καλή κίνηση και φαντάζομαι το επόμενο θα έχει να κάνει με τη προεδρία.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:00:02 μμ »

Γιατί βρε Γρηγόρη τόσο αρνητικός με το mini gold; Εμένα προσωπικα μου αρεσει πολυ. Λάθος ήταν το μεγάλο τιράζ του 2012.

Επίσης θα συμφωνήσω ειναι λάθος τα μεγάλα τιράζ στις proof κασετίνες.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:08:19 μμ »

Το Τύρινθα είναι λάθος και σε καμία περίπτωση δεν είναι η ορθή 'επικρατέστερη γραφή'. Επίσης δεν υπάρχουν διάφορες εκδοχές, υπάρχει μόνο σωστό και λάθος. Είναι αρχαίο όνομα και γράφεται Τίρυνθα.
Για να μην τα ξαναγράφω όλα, μπορείτε να διαβάσετε το άλλο θέμα για το σφάλμα του ονόματος.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11437.0

Δεν είμαι άνθρωπος που χαϊδεύω αυτιά, αποδέχομαι ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα και σίγουρα αναπόφευκτα. Η ανάληψη της ευθύνης όμως, με το κλασσικό 'αναλαμβάνω την ευθύνη... και τέλος καλό όλα καλά', μου θυμίζει τον βασικότερο λόγο απαξίωσης των Πολιτικών. Η ανάληψη της ευθύνης, προσδίδει σ' αυτόν που την αναλαμβάνει, ακόμη μεγαλύτερες ευθύνες : Τη διόρθωση του λάθους και την μη επανάληψή του.

Όσο για τα μελλοντικά σχέδια, σίγουρα από άποψη θέματος και αισθητικής, δεν τίθεται κάποιο θέμα. Αλλά όσων αφορά την 'πολιτική' του υπουργείου, και τον τρόπο διαχείρισης εκ μέρους της ΤΤΕ, εκεί θα μου επιτρέψετε να πω ότι απευθύνονται σε εμπόρους και όχι σε συλλέκτες. Άρα δεν μου πέφτει λόγος.

Καλή συνέχεια, αναμένουμε τα αναμφιβόλως καταπληκτικά δημιουργήματά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:20:27 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:09:45 μμ »

φάνη δε με χαλάει σα σχεδίαση και ειδικά σα θέμα....απλά λόγου του μεγέθους του και όρασης? πρέπει να πάρω λούπα να το δω καλά.αντίστοιχο πρόβλημα έχω και με τα μικρά πχ του όθωνα Αναποφασιστικότητα ενώ το τεταρτάκι και η μιση είναι τα ίδια με το τάλιρο δε τα ευχαριστιέμαι στο χέρι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:30:22 μμ »

Σε αυτο Γρηγόρη δεν έχεις και άδικο, αλλά και τα μικρά έχουν την ... χάρη τους
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 12:52:41 πμ »


Τα mini είναι πιο όμορφα νομίσματα.......και ανάλογα με την θεματολογία τους,
περίεχουν και τον ανάλογο βαθμό δυσκολίας......σχεδίασης και χάραξης.
Αυτή είναι η μαγεία, αυτών των νομισμάτων.
Αυτά είναι τα καμάρια των χαρακτών.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 01:18:21 πμ »

Φιλε Γιωργο προσωπικα αλλα και πολυς κοσμος που εχω συζητησει σε στηριζουμε προχωρα μπροστα και συνεχισε να δημιουργεις αριστουργηματα τραβωντας στον τομεα σου την Ελλαδα μας μπροστα γιατι το εχω ξαναπει υπαρχει και αυτη η Ελλαδα της δημιουργιας της προοδου της εργατικοτητας του ταλεντου και ποιος ξερει μπορει να εμπνευστουν και αλλοι να προσδεθουν στο αροτρο οποτε ειναι σιγουρο οτι η χωρα θα αρχισει την ανυψωση μια ωρα γρηγοροτερα....ο αγαπημενος μου πατερας ελεγε οποιος δουλευει σκληρα θα κανει και λαθη ο μονος που δε θα κανει λαθος ποτε ειναι αυτος που τεμπελιαζει
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 12:50:58 μμ »

Tα μίνι χρυσά του 2012 και 2013 είναι φανταστικά νομίσματα και γοητεύουν πολλούς από εμάς.
Επίσης είναι ένα φτηνό χρυσό νόμισμα,που μπορούν πολλοί να το αγοράσουν και να φτιάξουν
συλλογή. Ενώ το κανονικό χρυσό είναι για λίγους.Λόγο των χρημάτων απόκτησης.
Προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει συνέχεια στο μίνι και μάλιστα με τα ίδια αντίστοιχα θέματα.
Επίσης να ξέρετε κύριε Σταματόπουλε ότι έχετε την αμέριστη συμπαράσταση όλων μας.
Μην σας πτοεί τίποτα.Ο συλλεκτικός κόσμος του νομίσματος είναι μαζί σας.
Καινοτομήστε και θα είμαστε στο πλευρό σας. Η ιστορία ''γράφετε'' από ανθρώπους!
Και εμείς σαν συλλέκτες,οι φύλακες του δικού σας έργου. Είμαστε αυτοί που θα παραδώσουμε
την ιστορία στους επόμενους.
Σας εύχομαι καλές γιορτές,να έχετε υγεία και ευτυχία. Και οι εμπνεύσεις σας να δίνουν χαρά σε
όλους εμάς που αγαπάμε το έργο σας.   
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 01:47:50 μμ »

Τα είπες όλα Μιχάλη...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 03:52:46 μμ »

Μπράβο ρε Μιχάλη, όπως είπε και ο Διονύσης τα είπες όλα!!!
Μόνο η ΤτΕ να μην κάνει τόσο μεγάλο νέο νομισματικό πρόγραμμα και δυσκολευτούν πολλοί συλλέκτες.Αυτό πρέπει να το λάβει υπόψην της η διοίκηση της ΤτΕ, διαφορετικά πολλοί θα σταματήσουν την συλλογή αναμνηστικών και πάλι χαμένοι τέλος-τέλος θα είναι η τράπεζα.Ειδικά με τα χρυσά θέλει ιδιαίτερη προσοχή στο πόσα διαφορετικά θα εκδοθούν και με ποια τιμή...είτε είναι mini είτε όχι...
Τώρα όσον αφορά τον χαράκτη μας έχω να πω ότι αναβάθμισε τα τελευταία χρόνια όπως και να το κάνουμε την νομισματική μας ιστορία.   
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 03:07:26 πμ »

Εύχομαι σε όλους σας καλές γιορτές και μια καλύτερη και δημιουργική χρονιά,πάνω απ´ολα με υγεία αλλά και με νέα αποκτήματα στις συλλογές σας.Σας ευχαριστω όλους για την επικοινωνία σας και την υποστήριξη στο Νομισματικό πρόγραμμα που δείχνετε.λαμβανω σοβαρά υπό όψιν μου όλες τις παρατηρήσεις σας που θα μπορούσαν να βελτιώσουν το πρόγραμμα και να το κάνουμε καλύτερο.Στις δύσκολες εποχές που ζούμε το μόνο αντίδοτο ειναι η αλληλεγγύη,και η προσπάθεια ο καθένας απο την πλευρά του να αποδείξει ότι Ελλάδα δεν ειναι ενας άχρηστος διεφθαρμένος λαός που κάποιοι δήθεν σωτήρες ξένοι "φίλοι" μας προσπαθούν να παρουσιάσουν!
 Δεν θα μακρυγορήσω άλλο,γιατι θα έχουμε την ευκαιρία όσο είμαστε καλά απο αυτόν εδώ το χώρο να πούμε περισσότερα.Επισης θέλω να ευχαριστήσω και να ευχηθώ καλή χρόνια ιδιαίτερα στους διαχειριστές αυτού του forum για την πολυ καλή δουλειά τους,θυσιάζοντας πολυ απο τον ελεύθερο χρόνο τους γι'αυτό εδώ το βήμα που μας δίνεται!Καλες γιορτές και πάλι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences