Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 10:47:37 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΕΥΡΩΝΙΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 7415 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 09:48:34 μμ »

εχει και αλλα εκτος απο τα 3 που ειπα???ειναι μικρες οι φωτογραφιες που εχεις ανεβασει και δεν μπορω να βρω αλλα!!αν θελεις πες μας τι αλλο εχει??
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:01:38 μμ »

 Στο βέλγικο το 50λεπτο τι παράξενο είδες?
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:03:37 μμ »

Δώρα έχει ένα σπάσιμο στο Ε του ΕΥΡΩ ,ο δίσκος του ο εσωτερικός έχει μεγαλύτερο κενό απο τα αλλα και τα άλλα είναι αυτά που είδες εσύ δηλαδή στη μέση της ευρώπης (μέταλο) μπικίνι και πάνω απο το πόδι του ταύρου.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:11:45 μμ »

Το 50λεπτο Βελγίου 'εχει μέταλο πάνω στα μαλλιά πάνω και κάτω απο τη μύτη και στη βάση του λαιμού. το 20 λεπτο στα μαλλιά τα γυαλιά και αναμεσα στο λαιμό και το μετάλιο (κύκλος). το ίδιο και το δεκάλεπτο μόνο που είναι εντονο στο στόμα και στον κύκλο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:28:02 μμ »

φιλε μου... καποια ειναι ποικιλιες, καποια μικρολαθακια που πιθανον να τα ονομαζουν οι ξενοι κι αυτα ποικιλιες.. και καποια δεν ειναι απολυτος τιποτα!


1) τα 5 λεπτα που εχεις δεν ειναι τιποτα! το νομισμα εχει παρει υγρασια.. ειχε αρχισει να βγαζει σκουρια και καποιος το καθαρισε! συντομα θα αρχισει να φουσκωνει το χαλκινο περιβλημα απο την σκουρια.. και οταν πια θα σκασει... το νομισμα θα αχρηστευτει!

2) ειναι η ποικιλια η λεγομενη μπικινι! ειναι μια απο τις πολλες ποικιλιες που εχουν βρεθει! δεν το λεμε λαθος γιατι υπαρχουν πολλα ιδια! για την σκουρια... ή εγινε απο επαφη με αλλο νομισμα ή δεν ξερω... ψαξτο μην ειναι πλαστο! ναι υπαρχουν πλαστα!

3) το βελγικο... εχει σφαλματακια αλλα ειναι κατι κοινο.. υπαρχουν και χειροτερα.. και μιας και ειναι κοινο και υπαρχουν κι αλλα.. πιθανον να το εχουν σαν ποικιλια!

4) το 50λεπτο το ελληνικο... δεν βλεπω κατι! εχει ενα αποχρωματισμο.. και απλα ειναι τριμμενο στο προσωπο με επαφη με αλα νομισματα ή με αλλη επιφανεια γενικα! δεν ειναι κατι...

5) το 50 λεπτο του βελγιου... ισχυει οτι και στο 20 λεπτο του βελγιου... τετοια υπαρχουν πολλα!

6) το ελληνικο 20 λεπτο... σφαλματακι που μπορει να μην του δινουν καν σημασια καποιοι συλλεκτες.. μαλλον ειναι lamination error... οχι κατι τρελλο.. αλλα κρατα το.. δεν ειναι κακο.. εχω κι εγω ενα 50 λεπτο με λιγες γραμμες

7) το διλεπτο... ειναι μια απο τα ιδια με το 5λεπτο! εδω εσκασε κατω και βγηκε η σκουρια!

να ξερεις οτι στα 1,2,5 σεντ, λογο του οτι ειναι απο χαλυβα που το εχουν επιχαλκωσει... ειναι πολυ ευαισθητα στο νερο και την υγρασια! ετσι εχουμε φαινομενα σαν αυτα που εχεις αλλα και πολυ χειροτερα με το νομισμα αν ειναι για λιγο διαστημα εκτεθειμενο στην ατμοσφαιρα.. (πχ.. να εχει πεσει σε καποιο χωραφι..), να παραμορφωνεται τοσο πολυ που να μην το δεχονται καν στις συναλλαγες ή να μενει μονο οσιδερενιος δισκος γεματος σκουρια, ενω το χαλκινο περιβλημα εχει μερικως ή ολικως εξαφανιστει!

ναι μεν υπαρχουν λαθη στα ευρω.. αλλα πολλα ειναι τοσο ευκολα που τα λενε πια ποικιλιες! αν δεις αλα λαθη θα κατακαβεις διαφορα... εχω δειξει καποια βαρβατα σε φιλο συλλεκτη και χρηστη του φορουμ...  απο ελειψη επιχαλκωσης (το νομισμα ηταν μεσα σε σταρτερ κιτ!), μεχρι αποφλιωση, ή δισκο που του ελειπε κομματι (οχι κλιπαρισμενο!!!) κτλ.. χαμος! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 11:00:08 μμ »

Φίλε NMS σέβομαι την άποψή σου γιατί πάντα δίνεις σοβαρές και εμπεριστατωμένες  απαντήσεις σε όλα σχεδόν τα μέλη του στεκιού. Αυτό που λές με τη σκουριά το διάβασα και σε κάποιο άλλο ποστ αυτές τις μέρες και φαίνεται το πιο λογικό για το διλεπτο που ανέβασα μιας και είναι μαύρο στα σημεία αυτά. Το άλλο όμως ειναι φωτεινό και το παρατήρησα με ένα παιδικό μικροσκόπιο που έχω .Δεν εχει ίχνη σκουριάς . Το δεύτερο που ήθελα να πω είναι με το πενηντάλεπτο που δείχνει απο το κεφάλι του Βενιζέλου εως την άκρη σαν να είναι χαραγμένο περιμετρικά δηλαδή σαν να μη τυπώθηκε κανονικά .
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 01:15:16 πμ »

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια! Χαμόγελο

στο διλεπτο φαινονται και τα σκασιματα στο χαλκινο περιβλημα του νομισματος! εχει ηδη αρχισει να μετρα ο χρονος αντιστροφα γι αυτο! Λύπη

το πενταλεπτο.. ειναι πολυ πιθανο να μην βλεπεις κατι τωρα. γιατι εκει λογικα το καθαρισαν..... μπορει ν ηταν κατι εξωτερικο μπορει και να ειχε βγει κατι απο καποο ραγισμα ή αδυνατο σημειο του περιβληματος! ετσι το καθαρισαν με λιγο λεμονι αλλα και με κατι αιχμηρο και μεταλικο!

το λεω γιατι το εχω καθαρισει καποια κι εγω! Κλείσιμο ματιού το στιγμα εκει που εινι αλλο χρωμα.. δειχνει που ηταν το προβλημα...

για το 50 λεπτο... σορρυ.. δεν βλεπω κατι.. αλλα αν θεωρεις οτι κατι υπαρχει.. και συναμα το εχεις ελεγξει με αρκετα αλλα ιδια.. και το βλεπεις διαφορετικο... το κρατας φυσικα!!! οτι διαφορετικο, το κραταμε!
απλα να εχεις στο νου σου οτι (αναφερομαι γενικα...) αποχρωματισμοι στα νομισματα συμβαινουν (ακομα και με καθαρισμο....)... και δεν ειναι λαθη, αν τα νομισματα εχουν μεινει σε θαλασσα... θα δεις τρελλα πραγματα.. στο μεταλλο... αλλα παλι δεν ειναι λαθη, τα 1,2,5 σεντ εχουν το παθητικο με την υγρασια κτλ... και τα φουσκωματα του μεταλου δεν ειναι λαθη..., να προσεχεις πολυ τα κερματα γιατι υπαρχουν δυστυχως και πλαστα, και μικροσφαλματακια υπαροχυν πολλα...αλλα αρκετα απο αυτα ειναι ανευ αξιας ή τα ονομαζουν ποικιλιες! παρολα αυτα.. οτι βρεις απο αυτα διαφορετικο.... μαζευε το! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 01:22:23 μμ »

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου φίλε μου ΝΜς απλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για τις μικρές αξίες 1,2,5 να τα κρατάω. Τα υπόλοιπα παράξενα τα κρατάω και βλέπουμε όταν γεράσω μπορεί να αποκτήσουν κάποια αξία. Καλό μεσημέρι Παναγιώτης
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences