Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 09:57:22 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ  (Αναγνώστηκε 2641 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:52:42 πμ »

Λέτε να γίνει καμμιά ΑΝΑΤΡΟΠΗ,και να μας γλύφουν όλοι στην Ευρώπη για τον Ενεργειακό μας Θησαυρό Απορία Απορία

*********************************************************************************************
Λίγα χιλιόμετρα από τα ελληνοτουρκικά σύνορα τον Έβρο, στην Ανατολική Θράκη, η έγκυρη αμερικανική στατιστική υπηρεσία ενέργειας, ΕΙΑ, υποστηρίζει ότι έχει εντοπιστεί ένα από τα μεγαλύτερα κοιτάσματα shale gas στον κόσμο. Αλλά και στο ελληνικό τμήμα της Θράκης, το Ινστιτούτο Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών (ΙΓΜΕ), που έκανε μια προκαταρκτική γεωλογική μελέτη, θεωρεί ότι υπάρχει συγγένεια με τα τουρκικά πετρώματα και ότι η πιθανότητα ύπαρξης σχιστολιθικού αερίου είναι κάτι παραπάνω από μεγάλη.

Το θέμα είναι γνωστό στην πολιτική ηγεσία του ΥΠΕΚΑ, η οποία, αν και το παρακολουθεί στενά, θεωρεί ότι, επί του παρόντος, πρέπει να τηρηθούν χαμηλοί τόνοι. Παρά τη «ρεαλιστική» προσέγγιση, ωστόσο, του Γιάννη Μανιάτη –ο ίδιος ως υφυπουργός παρήγγειλε τη μελέτη του ΙΓΜΕ–, η εξαιρετικά πιθανή ύπαρξη κοιτασμάτων σχιστολιθικού αερίου στη Θράκη συνιστά μια από τις μεγαλύτερες ενεργειακές προκλήσεις που μπορεί να «ξαναγράψει» από την αρχή τις ενεργειακές και γεωπολιτικές ισορροπίες στην ευρύτερη περιοχή της Ν.Α. Ευρώπης.

Η πιθανή ύπαρξη σχιστολιθικού αερίου στη Θράκη έχει τεράστια οικονομική και γεωστρατηγική σημασία. Η εκμετάλλευση του shale gas στις ΗΠΑ έχει ήδη αλλάξει το τοπίο στην αμερικανική οικονομία για τις επόμενες δεκαετίες, ενώ η Ουάσινγκτον ενθαρρύνει καθοριστικά τις προσπάθειες και της Ευρώπης να εισαγάγει στο ενεργειακό της μείγμα το σχιστολιθικό αέριο και πετρέλαιο, προκειμένου να μειωθεί η εξάρτηση από τις ρωσικές εισαγωγές. Η Ρωσία δεν έχει κρύψει την ανησυχία της απέναντι στο ενδεχόμενο να αμφισβητηθεί η κυριαρχία της στην ενεργειακή αγορά, που αποτελεί τον μεγαλύτερο και πιο προσοδοφόρο πελάτη της.

Με την ενθάρρυνση των ΗΠΑ, άλλωστε, η Ε.Ε. αποφάσισε στην πρόσφατη σύνοδο κορυφής του Μαΐου να βάλει στην επίσημη ενεργειακή της ατζέντα το shale gas, με το Συμβούλιο να αναθέτει στην Κομισιόν την εκπόνηση μελέτης σκοπιμότητας για τις οικονομικές και περιβαλλοντικές επιπτώσεις από την εκμετάλλευση του σχιστολιθικού αερίου και πετρελαίου στην Ε.Ε.

Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:05:16 πμ »

Ποια ειναι η πηγη σου Παναγιωτη;Στην λεσχη δεν πηγες για ψωνια σημερα; Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:20:36 πμ »

Ποια ειναι η πηγη σου Παναγιωτη;Στην λεσχη δεν πηγες για ψωνια σημερα; Σαρκασμός

Η πηγή σε πείραξε,ορίστε το link
http://www.capital.gr/News.asp?id=1835011
Λέσχη & Ψώνια: Όχι δεν πήγα,Παραιτήθηκα. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:21:50 πμ »

εγώ αν εμενα Αθήνα Παναγιώτη θα ειχα νοικιάσει γκαρσονιερα στην Μιαούλη για να πηγαίνω καθε κυριακή.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:29:03 πμ »

εγώ αν εμενα Αθήνα Παναγιώτη θα ειχα νοικιάσει γκαρσονιερα στην Μιαούλη για να πηγαίνω καθε κυριακή.
Όταν έρχεσαι να μου λές,να κατεβαίνω κ εγώ.Πηγαίνω στη λέσχη συχνά, αλλά ρε Βασίλη είδες τι παίχτηκε την προηγούμενη Κυριακή με τους 2 στον καφέ, κατεβαίνω να κάνω το κέφι μου ,να δω κανά ωραίο κομμάτι να γουστάρω ,να μιλήσω με φίλους κ να κάνω μισό πακέτο τσιγάρα με τον καφέ για να χαλαρώσω.Τώρα να ακούω τον έναν να βρίζει τον άλλον και να είμαι έτοιμος να δω πιθανό αγώνα πυγμαχίας,άστο καλύτερα, 15 χρόνια κάθε μέρα τα βλέπω κ με το παραπάνω.
Υ.Γ: Φυσικά δεν είναι κάθε Κυριακή έτσι,ως επί το πλείστον η παρεούλα περνάει τέλεια.άλλα την προηγούμενη Κυριακή ,ξενέρωσα............Θα μου περάσει φυσικά αφού θέλω τη νομισματική μου δόση.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 14, 2013, 10:52:14 πμ »

nai , και εγώ ξενερωσα λίγο αλλά δεν ασχολούμαι. Οκ, θα σε πάρω αδερφέ όταν ξανανέβω  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 14, 2013, 12:11:58 μμ »

εγώ αν εμενα Αθήνα Παναγιώτη θα ειχα νοικιάσει γκαρσονιερα στην Μιαούλη για να πηγαίνω καθε κυριακή.
Όταν έρχεσαι να μου λές,να κατεβαίνω κ εγώ.Πηγαίνω στη λέσχη συχνά, αλλά ρε Βασίλη είδες τι παίχτηκε την προηγούμενη Κυριακή με τους 2 στον καφέ, κατεβαίνω να κάνω το κέφι μου ,να δω κανά ωραίο κομμάτι να γουστάρω ,να μιλήσω με φίλους κ να κάνω μισό πακέτο τσιγάρα με τον καφέ για να χαλαρώσω.Τώρα να ακούω τον έναν να βρίζει τον άλλον και να είμαι έτοιμος να δω πιθανό αγώνα πυγμαχίας,άστο καλύτερα, 15 χρόνια κάθε μέρα τα βλέπω κ με το παραπάνω.
Υ.Γ: Φυσικά δεν είναι κάθε Κυριακή έτσι,ως επί το πλείστον η παρεούλα περνάει τέλεια.άλλα την προηγούμενη Κυριακή ,ξενέρωσα............Θα μου περάσει φυσικά αφού θέλω τη νομισματική μου δόση.
Eνα θα σου πω μονο ....το πολυ τσιγαρο βλαπτει Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 14, 2013, 02:17:31 μμ »

Λέτε να γίνει καμμιά ΑΝΑΤΡΟΠΗ,και να μας γλύφουν όλοι στην Ευρώπη για τον Ενεργειακό μας Θησαυρό Απορία Απορία


μπαααααα,πιθανοτερο ειναι να μας ξεφτυλισουν και να μας υποβαθμισουν περισσοτερο για να φανε τζαμπα...οτι προσπαθουν τοσο καιρο,απλα εχουν αλλο ενα κινητρο τωρα... Κλείσιμο ματιού Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:46:45 μμ »

Παναγιώτη, Βασίλη, και τα λοιπά παιδιά. Εγω θα είμαι Ελλάδα 13-23 Σεπτεμβρίου λόγω δουλειάς και για να δω τους δικούς μου στον Ωρωπό με τους οποιους, λόγω απόστασης, εχω καιρό να βρεθώ. Έχω κανονίσει να δω τον φίλο τον Νίκο (Σεντούκι) την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου και μετά να με φέρει στη Λέσχη. Δεν έχω έρθει ποτέ. Θα χαρώ πάρα πολύ να σας γνωρίσω και να τα πούμε απο κοντά αν εκείνη την Κυριακή βρεθειτε στη Λέσχη. Μέχρι τότε .. καλά να περνάτε και χωρίς εντάσεις.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences