Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 06:04:09 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εμφανιση στοκ στην αγορα  (Αναγνώστηκε 23302 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 06, 2013, 10:23:37 πμ »

giannist νομίζω υπερβάλεις για τα 250+ για μια Δήμητρα AU55.Μπορεί να έτυχε σε κάποιο έμπορο...αλλά δεν νομίζω να ζητάνε τόσα γενικά.Πριν ένα χρόνο έμπορος μου έδινε στα 300 MS62!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 06, 2013, 10:39:14 πμ »

σιγουρα 250 ευρω μας ζητησε πρωτη τιμη(ηταν και γνωστο μελος της ιστοσελιδας μας μαζι,και ο εμπορος απο τους πλεον σοβαρους!)σιγουρα θα επεφτε σημαντικα αν εβλεπε οτι οντως θα το αγοραζαμε!αν τυχαινε ομως ενας νεος η απειρος συλλεκτης?πιστευεις οτι δεν θα γινοταν η συναλλαγη?παντως και με τα MS βλεπω οτι για να πιανουν καλη τιμη,περα των σπανιωτητων πρεπει να περνα το 63-64!σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 06, 2013, 10:46:14 πμ »

Βρε παιδια?
Ειδικα εσυ Ηλια?
Εισαι συλλεκτης ετσι?
Στοκαρεις?
Στοκαρεις!!!
Το ξερω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Το μυριζωμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αληθεια για πες μου και για πειτε μου ΟΛΟΙ εσεις ποσα τσουβαλια 1 σεντς 2,5 10 λεπτα 1 ευρω 2 ευρω κτλ κτλ εχετε βαλει στην ακρη?
Ποσα τσουβαλια?
Μονον δυο ξερω στην Αθηνα που το εκαναν αυτο αρχικα και μετα βγηκαν και ξεπουλουσαν!!
Κουτες με starter-kits που αρχικα φυλαχθησαν οι περισσοτερες μετα αρχισαν να ξεπουλουνται!!
Και σε περιοδο που δεν υπηρχε κριση!!
Αλλα να σας πω κατι?
Και οσες παρεμενουν ακομα αγγιχτες οταν οι συλλογες αυτες φτασουν στα χερια των κληρονομων εσεις τι   λετε??
Δεν θα τις σκουντηξουν στην αγορα για να παρουν το παραδακι??
Εδω εχουμε κατι το διαφορετικο!!
ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ!!
Και για νομισματα που θα επρεπε να ειχαν πουληθει πριν απο τεσσερις γενειες πισω!! (καθε γενεια υπολογιζετε ανα 20-5ετια περιπου διοτι εαν εγω κλεισω τα ματια μου στα 65 χρονια πχ η κορη μου θα ειναι 35 χρονων οταν θα παρει την συλλογη στα χερια της)
Δεν γινετε τσουβαλια να ειναι στα χερια ασχετων!!
Εμενα αυτο κανεις δεν θα μου το βγαλει απο το μυαλο!!
Άλλο συλλέκτης ρε Γιώργη και άλλο να βάλω στην άκρη πράγματα 3000€ ας πούμε και να τα θάψω.
Μη τα μπερδεύουμε τα πράγματα.
Ξέρουμε όπως είπε και ο Γιάννης ποιά είναι τα σπάνια και καλά κομμάτια.
Το έχω ξαναπέι και το λέω πάλι, βρείτε μου τάλιρο 1930 MS66 και πείτε μου πόσο πουλιέται.
Νομίζετε ότι σε 3 χρόνια από τώρα θα βρίσκουμε 5άρες '95 MS66 με 150€?
Πείτε μου πόσο κοστίζει σήμερα ένα πενηνταράκι '83 MS65 με δεδομένο ότι είχαν πέσει κάμποσα κομμάτια στο πρόσφατο παρελθόν.
Οι τιμές πέφτουν και ορθά πέφτουν σε νομίσματα που βρίσκονται παρτίδες, πείτε μου όμως σε 5-10 χρόνια αν θα τα βρίσκουμε τόσο εύκολα.
Και δε μιλάω για Ευρώ γιατί εκεί είναι μία τελείως διαφορετική ιστορία με άλλα μεγέθη και τεράστιο συλλεκτικό κύκλο.
Λίγα είναι τα δύσκολα Ελληνικά νούμερα αλλά θα εκτοξευτούν στο μέλλον, όποιος μου φέρει μασούρια 5λεπτα 2004 Ελληνικά με 20€ τα αγοράζω όλα.
Ξέρετε τι σημαίνει 220.000 τεμάχια τιράζ για νόμισμα που συλλεκτικά απευθύνεται παγκόσμια?
Τα Ελληνικά δίευρα με την Ευρώπη που έχουν τιράζ σε κάποιες χρονιές 30.000 τεμάχια νομίζετε ότι θα τα βρίσκετε τσάμπα σε 10 χρόνια από τώρα?
Ασημένια δεκάευρα αναμνηστικά 2006-2007 ας πούμε που κόπηκαν μόλις πριν 6 χρόνια πόσο τα βρίσκετε τώρα και τι υπεραξία έχουν πάρει μέσα σε αυτά τα χρόνια?
Μασούρια δισκοβόλου που είναι και εκατομμύρια πόσο τα αγοράζετε?
Όλες οι εποχές έχουν σπανιότητες και δύσκολα κομμάτια.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Το αν ο γιος σου θα τα σκοτώσει εξαρτάται από το πως τον έχεις γαλουχήσει και τι κουβαλάει μέσα στο κεφάλι του, αν καταλάβω ότι δεν θα σεβαστεί το κόπο και την προσπάθεια που έκανα θα τα φάω εγώ ο ίδιος σε ταξίδια και γούστα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 06, 2013, 11:14:16 πμ »

συμφωνω απολυτα με τον Ηλια.εκτος των αναμνηστικων,προυφ,κλπ,ολα τα ελληνικα σε κορυφαιες καταστασεις η σπανια,παντα θα αξιζουν το αντιτιμο που πρεπει!σε αντιδιαστολη φερειπιν με τις αργυρες χουντες η τα τριανταρικα και αλλα που ενω παλαιωτερα ειχαν καποια αναλογη τιμη σημερα απαξιωθηκαν τελειως,και πουλιωνται για μεταλλο!χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 06, 2013, 11:27:50 πμ »

Τα ασημένια 10€ 2006-7 τα βρίσκεις 45-50 ευρώ.+ οτι μπορείς να τα παραγγείλεις απο την ΤΤΕ στα 40€.Και μιλάμε μόνο για 5.000 τεμάχια και σε μια 6ετία δεν έχουν ανέβει καθόλου!

Γενικά πολύ λίγα ελληνικά ευρώ έχουν αποκτήσει κάποια αξία.(τα μπλίστερ και τρίπτυχα του 2007,το μπλίστερ 2002,τα 10€ 2011.Ίσως ξεχνάω και κανένα.Δεν μιλάω για χρυσά)
Και όλα αυτά είναι μπλίστερ κτλ..άσε που οι πιο πολλοί έτσι θέλουν τα ευρώ και όχι μεμονωμένα.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 06, 2013, 12:25:44 μμ »


αν καταλάβω ότι δεν θα σεβαστεί το κόπο και την προσπάθεια που έκανα θα τα φάω εγώ ο ίδιος σε ταξίδια και γούστα.


Ακριβώς αυτό έκανα !!! διότι ο γιος μου έχει άλλα ενδιαφέροντα.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 06, 2013, 12:51:14 μμ »

Σημαντικο ρολο παιζουν, στις παρτιδες που βγαινουν, ειναι η ποσοτητα αν ειναι 100-150 τμχ, προσκαιρα διαταρασει την τιμη, ομως πιστευω, οτι ειναι ευκολα αφομοιωσιμα απο τους συλλεκτες, οποτε για τους νεοεισερχομενους, στα επομενα χρονια παλι δυσκολα θα ειναι γι'αυτους.
Προβλημα για ενα νομισμα ειναι, μην σκασει παρτιδα 2-3000 τμχ
 Μιλω για τα ελληνικα δεδομενα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 06, 2013, 12:58:52 μμ »

Hλια δεν με καταλαβαινεις.
Δεν μιλησα για σπανια νομισματα.
Τα ταληρα του 30 και η πενταρες του 94+95 δεν ηταν σπανια κομματια για την εποχη τους!!
Σημερα (μεχρι χτες) εαν τα ευρισκες σε μσ66 επρεπε να σκασεις χιλιαρικο για να τα αποκτησης!!
Και σημερα ολοι περιμενουμε να τα βρουμε με 100 πλεον ευρω διοτι ΥΠΗΡΧΑΝ τσουβαλια!!
Που υπηρχαν τα τσουβαλια?
Διοτι εγω πιστευω οτι σε χερια κληρονομων παλιων συλλεκτων δεν υπηρχαν!!

Και σαν παραδειγμα εφερα τα αρχικα ευρω οπου ηξερα ατομο που στοκαρε ολοκληρο παταρι με νομισματα και μετα αρχισε σιγα σιγα να το ξεπουλαει ο ιδιος .
Και ο ιδιος να μην το πουλουσε θα το ξεπουλουσε η επομενη γεννια.
Οχι μετα απο τεσσερις γεννιες?

Τελος παντων , εγω προσωπικα ενω θελω πλεον να αγοραζω μονο καλα νομισματα απο εδω και εμπρος επειδη κατι μου μυριζει θα ειμαι πολυ φειδωλος στο που δινω τα λεφτα μου!!
Ηδη εχω αρχισει και αποσυρομε απο τα νομισματα (οχι πως σταματαω να ενδιαφερομε) και περιμενω να δω την καταληξη που θα εχει αυτη η ιστορια του Ελληνικου νομισματος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 06, 2013, 01:01:29 μμ »

Τα ασημένια 10€ 2006-7 τα βρίσκεις 45-50 ευρώ.+ οτι μπορείς να τα παραγγείλεις απο την ΤΤΕ στα 40€.Και μιλάμε μόνο για 5.000 τεμάχια και σε μια 6ετία δεν έχουν ανέβει καθόλου!

Γενικά πολύ λίγα ελληνικά ευρώ έχουν αποκτήσει κάποια αξία.(τα μπλίστερ και τρίπτυχα του 2007,το μπλίστερ 2002,τα 10€ 2011.Ίσως ξεχνάω και κανένα.Δεν μιλάω για χρυσά)
Και όλα αυτά είναι μπλίστερ κτλ..άσε που οι πιο πολλοί έτσι θέλουν τα ευρώ και όχι μεμονωμένα.
Φίλτατε αν έχεις ΔΙΑΣ,ΔΙΟΝ και ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΔΡΥΜΟΥΣ με 45€ ή όποιος άλλος διαθέτει ευχαρίστως να τα πάρω.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 06, 2013, 01:05:02 μμ »


αν καταλάβω ότι δεν θα σεβαστεί το κόπο και την προσπάθεια που έκανα θα τα φάω εγώ ο ίδιος σε ταξίδια και γούστα.


Ακριβώς αυτό έκανα !!! διότι ο γιος μου έχει άλλα ενδιαφέροντα.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Άγια έκανες κυρ Νίκο.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 06, 2013, 01:50:23 μμ »

Δηλαδή ρε Γιώργο (Ηρακλειώτη, χρόνια μας πολλά παρεπιπτώντως) τί σου μυρίζει σχετικά με τα μασούρια- παρτίδες που βγαίνουν στην αγορά? Αν έχεις κάποια υποψία, κάποια θεωρία άλλη γιατί δεν την εκθέτεις?
'Οσον αφορά την μελλοντική αξία των κομματιών αυτών θα το θέσω ώς εξεις...
 Πριν από κάποια χρόνια όταν βγήκε στην αγορά η παρτίδα των 50λ του 1883 αγόραζες raw το κομμάτι περίπου στα 400-500 ευρώ κι όλα έγραφαν ms64 και πάνω στις πιστοποιήσεις. Για βρες σήμερα 4-5 χρόνια μετά, ms65 με ένα 500άρικο και πες μου πού το βρήκες να πάρω και εγώ κανένα...
 Το ίδιο έγινε και με τις δραχμές του 1910 πριν κανένα χρόνο, όλες γράφανε ms65-66 και πωλούντω 150-200 ευρώ. Τέλειωσε το μασούρι, κρύφτηκαν ξανά οι δραχμές και η τιμή ξαναπήρε τον ανήφορο...
 
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 06, 2013, 01:51:39 μμ »

http://www.ebay.com/itm/Greece-5-Drachmai-1930-PCGS-MS66-BU-KM71-1-FINEST-KNOWN-/251235216378?pt=US_World_Coins&hash=item3a7ec92bfa

5 δραχμές 1930,σε MS-66 το πουλάει 200 ευρώ εδώ και πάνω από 3 μήνες και δεν το αγοράζει κανείς.
Ήδη έχει δεχτεί 9 προσφορές.Και σε αυτήν την τιμή κανείς δεν θα το πάρει.
Για τα νομίσματα 5 λεπτά 1895,σε MS66,κανείς δεν είπε για 150 ευρώ.Εγώ είπα ότι πουλιούνται στα 250-300.
Πούλησε προχτές ο κύριος Ποδάρας με 280 ευρώ,εδώ στο στέκι.
Ακόμη περιμένω να μου πει κάποιος πόσο πουλιώταν τα 5 λεπτά 1895,σε MS66 πριν από 5 χρόνια.Να κάνουμε μια σύγκριση βρε αδερφέ.  Κλείσιμο ματιού
Όταν κάνεις συλλογή με Ελληνικά νομίσματα,και πέσει στην αγορά μασούρι,εννοείται ότι θα τρέξεις από τους πρώτους να πάρεις 5 λεπτά 1895 σε MS66 με 300 ευρώ.Όλοι οι μεγαλοσυλλέκτες και μη έχουν κάνει αναβάθμιση και τα έχουν πάρει.Εννοείται ότι σε 5 χρόνια δεν θα βρίσκεις 5 λεπτά 1895,σε MS66.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 02:03:52 μμ από strataras » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 06, 2013, 02:05:47 μμ »

Eiναι παρα πολλοι αυτοι που επι χρονια  στοκαριζαν διαφορα  νομισματα . Ελληνες και ξενοι!!!!
Οσοι αποσκοπουσαν σε   σχετικα βραχυπροθεσμο κερδος και σε καλο μεροκαματο απο καποια καλα κομματια πουλοντας σταδιακα,  σπευδουν τωρα ανησυχοι  να τα ξεπουλησουν προσπαθοντας φυσικα να εχουν το καλυτερο δυνατο κερδος, πριν τα πραγματα γινουν χειροτερα.
Κοινα νομισματα και χαμηλες καταστασεις στην κυριολεξια σκονωνται
Τα ευροπουλα ειναι αλλη ιστορια . Οποιος εχει μασουρια 5λεπτα του 4 Ηλια  δεν ειναι καροιδο να τα βγαλει στην φορα τωρα.  Ηδη αγγιζει τα 20 ευρω η εξαδα του 4, Τα μονα παντελως αφαντα!!
Μετα απο μια δεκαετια και αναλογα το στοκ θα κανει καλη δουλεια........

 
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 06, 2013, 02:50:40 μμ »

Παράθεση
Στάλθηκε από: pepos
Εισαγωγή παράθεσης
Παράθεση από: iceman στις Σήμερα στις 12:27:50 μμ
Τα ασημένια 10€ 2006-7 τα βρίσκεις 45-50 ευρώ.+ οτι μπορείς να τα παραγγείλεις απο την ΤΤΕ στα 40€.Και μιλάμε μόνο για 5.000 τεμάχια και σε μια 6ετία δεν έχουν ανέβει καθόλου!

Γενικά πολύ λίγα ελληνικά ευρώ έχουν αποκτήσει κάποια αξία.(τα μπλίστερ και τρίπτυχα του 2007,το μπλίστερ 2002,τα 10€ 2011.Ίσως ξεχνάω και κανένα.Δεν μιλάω για χρυσά)
Και όλα αυτά είναι μπλίστερ κτλ..άσε που οι πιο πολλοί έτσι θέλουν τα ευρώ και όχι μεμονωμένα.
Φίλτατε αν έχεις ΔΙΑΣ,ΔΙΟΝ και ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΔΡΥΜΟΥΣ με 45€ ή όποιος άλλος διαθέτει ευχαρίστως να τα πάρω.

Φίλε pepo ούτε έμπορος είμαι ούτε νομίσματα στοκάρω.Εγώ παίρνω ένα για τη συλλογή μου.Οπότε δυστυχώς δεν έχω να σου πουλήσω.Μπορείς όμως να μπεις στη σελίδα της ΤΤΕ και να πας στη φόρμα εξ αποστάσεως παραγγελίας.Επίσης και στο @@@@@@   θα βρεις σε 2-3 πωλητές.Στα 45-50 πάντα.Αν ψάξεις και σε άλλα site ή σε εμπόρους σίγουρα θα βρεις σ αυτές τις τιμές.Δεν σου έγραψα για τα νομίσματα αυτά για να σου κάνω τον έξυπνο.Απλά απέκτησα κάποια απο αυτά πρόσφατα και ξέρω που παίζει η τιμή τους.2 χρόνια τώρα πάντα εκεί τα βλέπω.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 06, 2013, 03:03:37 μμ »

Παράθεση
Στάλθηκε από: pepos
Εισαγωγή παράθεσης
Παράθεση από: iceman στις Σήμερα στις 12:27:50 μμ
Τα ασημένια 10€ 2006-7 τα βρίσκεις 45-50 ευρώ.+ οτι μπορείς να τα παραγγείλεις απο την ΤΤΕ στα 40€.Και μιλάμε μόνο για 5.000 τεμάχια και σε μια 6ετία δεν έχουν ανέβει καθόλου!

Γενικά πολύ λίγα ελληνικά ευρώ έχουν αποκτήσει κάποια αξία.(τα μπλίστερ και τρίπτυχα του 2007,το μπλίστερ 2002,τα 10€ 2011.Ίσως ξεχνάω και κανένα.Δεν μιλάω για χρυσά)
Και όλα αυτά είναι μπλίστερ κτλ..άσε που οι πιο πολλοί έτσι θέλουν τα ευρώ και όχι μεμονωμένα.
Φίλτατε αν έχεις ΔΙΑΣ,ΔΙΟΝ και ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΔΡΥΜΟΥΣ με 45€ ή όποιος άλλος διαθέτει ευχαρίστως να τα πάρω.

Φίλε pepo ούτε έμπορος είμαι ούτε νομίσματα στοκάρω.Εγώ παίρνω ένα για τη συλλογή μου.Οπότε δυστυχώς δεν έχω να σου πουλήσω.Μπορείς όμως να μπεις στη σελίδα της ΤΤΕ και να πας στη φόρμα εξ αποστάσεως παραγγελίας.Επίσης και στο 124####   θα βρεις σε 2-3 πωλητές.Στα 45-50 πάντα.Αν ψάξεις και σε άλλα site ή σε εμπόρους σίγουρα θα βρεις σ αυτές τις τιμές.Δεν σου έγραψα για τα νομίσματα αυτά για να σου κάνω τον έξυπνο.Απλά απέκτησα κάποια απο αυτά πρόσφατα και ξέρω που παίζει η τιμή τους.2 χρόνια τώρα πάντα εκεί τα βλέπω.
Τα νομισματα τα αργυρα  ΔΙΑΣ ΔΙΟΝ ειναι πολυ αδικημενα στη τιμη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences