Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 10:09:58 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εμφανιση στοκ στην αγορα  (Αναγνώστηκε 23332 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 05, 2013, 11:39:20 μμ »

Βαλε και καμμια πενταρα του 36 να τις δειχνεις μια μια του Κωστα να μαθει μετα να κανει πλακες,,,,

Επ... σας παρακολουθώ...
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 05, 2013, 11:46:23 μμ »

Θελω να συμπληρωσω κιολας οτι σε εναν καφε που ηπιαμε με φιλους εδω μεσα που μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι ατομο που κατειχε πολλα κοματια απο συγκεκριμενη ημερομηνια ελεγε οτι θα τα δωσω ολα και γιατι να κραταω εγω τις τιμες ψηλα?θα τα δωσω και τελος,,,,ας εχουν ολοι τετοια...και ειχε δικιο




Ώπααα...
Ακόμη δεν σλαμπαρίστηκαν τα Πεντάλεπτα του 1894,για να βγουν στην αγορά,εμφανίστηκαν και άλλα μασούρια!
Τι σας είπα;
Δεν θα προλαβαίνουμε να τα τουφεκάμε ! ! !   Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 05, 2013, 11:47:36 μμ »

Τα μασουράκια απο το 70 και μετά δεν θα γίνουν ποτέ θησαυρός.Υπάρχουν ακριβή στοιχεία,οργανωμένη συλλεκτική κοινότητα και η κατάσταση στη χώρα(ακόμα και τώρα) είναι πολύ πιο σταθερή.+ ότι τα περισσότερα έχουν και αρκετά μεγάλο τιράζ σε σχέση με τα προηγούμενα.

Όσον αφορά τις καλές αγορές: Απο την "τεράστια πείρα" Στριφογύρισμα ματιών μου στα συλλεκτικά πιστεύω πως στα ξεκινήματα είναι καλό να έχεις περιορισμένο μπάτζετ.Θα σε γλιτώσει απο το να πληρώσεις χρυσό κομμάτια που δεν μπορείς να αξιολογήσεις ακόμα σωστά και κυρίως να αποφύγεις πάρα μα πάρα πολλές αγορές του τύπου, θα πάρω αυτό προς το παρόν για να το αλλάξω σε λίγο που θα βρω καλύτερο.Επίσης αρχικά έχουμε πολλές τρύπες στη συλλογή και προσπαθούμε να τις γεμίσουμε γρήγορα γιατί μας πιάνει μανία.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αγοράσουμε κομμάτια που είναι μέτρια αλλά ως "νέοι" τα υπερεκτιμάμε! Οπότε η έλλειψη χρημάτων σε αρχικά στάδια δεν είναι τόσο κακή.

Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 05, 2013, 11:51:59 μμ »

Θελω να συμπληρωσω κιολας οτι σε εναν καφε που ηπιαμε με φιλους εδω μεσα που μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι ατομο που κατειχε πολλα κοματια απο συγκεκριμενη ημερομηνια ελεγε οτι θα τα δωσω ολα και γιατι να κραταω εγω τις τιμες ψηλα?θα τα δωσω και τελος,,,,ας εχουν ολοι τετοια...και ειχε δικιο




Ώπααα...
Ακόμη δεν σλαμπαρίστηκαν τα Πεντάλεπτα του 1894,για να βγουν στην αγορά,εμφανίστηκαν και άλλα μασούρια!
Τι σας είπα;
Δεν θα προλαβαίνουμε να τα τουφεκάμε ! ! !   Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
Στρατο ηθελα να ηξερα ,τα προηγουμενα που εμφανιστηκαν εισαι σιγουρος οτι του τελειωσαν?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 05, 2013, 11:53:24 μμ »

Τα μασουράκια απο το 70 και μετά δεν θα γίνουν ποτέ θησαυρός.Υπάρχουν ακριβή στοιχεία,οργανωμένη συλλεκτική κοινότητα και η κατάσταση στη χώρα(ακόμα και τώρα) είναι πολύ πιο σταθερή.+ ότι τα περισσότερα έχουν και αρκετά μεγάλο τιράζ σε σχέση με τα προηγούμενα.

Όσον αφορά τις καλές αγορές: Απο την "τεράστια πείρα" Στριφογύρισμα ματιών μου στα συλλεκτικά πιστεύω πως στα ξεκινήματα είναι καλό να έχεις περιορισμένο μπάτζετ.Θα σε γλιτώσει απο το να πληρώσεις χρυσό κομμάτια που δεν μπορείς να αξιολογήσεις ακόμα σωστά και κυρίως να αποφύγεις πάρα μα πάρα πολλές αγορές του τύπου, θα πάρω αυτό προς το παρόν για να το αλλάξω σε λίγο που θα βρω καλύτερο.Επίσης αρχικά έχουμε πολλές τρύπες στη συλλογή και προσπαθούμε να τις γεμίσουμε γρήγορα γιατί μας πιάνει μανία.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να αγοράσουμε κομμάτια που είναι μέτρια αλλά ως "νέοι" τα υπερεκτιμάμε! Οπότε η έλλειψη χρημάτων σε αρχικά στάδια δεν είναι τόσο κακή.


Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις και κάποια μασούρια είναι δύσκολα.
Πριν από το '70 μαζεύεις και σειρές.
Υπάρχουν δηλαδή ενδιαφέροντα πράγματα για αποθυσαυρισμό.
Θυμίζω ένα μασουράκι δεκάρικα του 1980 που είχε βγάλει προς πώληση ο Μιμάκος πριν από κάμποσο καιρό.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 06, 2013, 12:02:21 πμ »

Δεν αμφιβάλλω ότι σε 100 χρόνια η αξία τους θα αυξηθεί και σε κάποια κομμάτια αρκετά.Αλλά δεν θα γίνουν σπανιότητες. Δεν θα είναι ότι τα νομίσματα Όθωνα και Γεωργίου σήμερα.Αυτό θέλω να πω.Δύσκολο να κάνεις πλούσιους τους απογόνους με αυτά.

**Πλάκα πλάκα δεν έχω 50δρχ 1994 στη συλλογή μου.  Ντροπή Ντροπή Ντροπή
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 06, 2013, 12:24:05 πμ »

Θελω να συμπληρωσω κιολας οτι σε εναν καφε που ηπιαμε με φιλους εδω μεσα που μπορουν να το επιβεβαιωσουν οτι ατομο που κατειχε πολλα κοματια απο συγκεκριμενη ημερομηνια ελεγε οτι θα τα δωσω ολα και γιατι να κραταω εγω τις τιμες ψηλα?θα τα δωσω και τελος,,,,ας εχουν ολοι τετοια...και ειχε δικιο
Ποια είναι αυτή η ημερομηνία εάν επιτρέπεται;
Φιλε Φανη δεν θα ηθελα να ειμαι εγω αυτος που θα το πει,,,υπηρχαν πολλοι μπροστα στην κουβεντα,,,,εγω δευτερη φορα τον εβλεπα τον ανθρωπο,,,την πρωτη τον ειχα δει πεντε λεπτα,,,,,
Κανένα πρόβλημα Θανάση. Απλώς αναρωτήθηκα αν αναφερόσουν στο 5λ του 94 ή σε άλλη ημερομηνία.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 06, 2013, 12:28:34 πμ »

Δεν αμφιβάλλω ότι σε 100 χρόνια η αξία τους θα αυξηθεί και σε κάποια κομμάτια αρκετά.Αλλά δεν θα γίνουν σπανιότητες. Δεν θα είναι ότι τα νομίσματα Όθωνα και Γεωργίου σήμερα.Αυτό θέλω να πω.Δύσκολο να κάνεις πλούσιους τους απογόνους με αυτά.

**Πλάκα πλάκα δεν έχω 50δρχ 1994 στη συλλογή μου.  Ντροπή Ντροπή Ντροπή
Είμαι πάντως σίγουρος ότι υπήρξαν εκείνη την περίοδο άνθρωποι που κράτησαν και τάληρα του Γεωργίου ας πούμε, επί το πλείστον ξένοι γιατί τότε στην Ευρώπη υπήρχαν έμποροι νομισμάτων και συλλέκτες.
Ποτέ δεν ξέρεις την πορεία ενός νομίσματος και ειδικά αν έχει μικρό τιράζ, ένα μασούρι 5λεπτα Ελληνικά του 2004 κάτω από 25-30 ευρώ δεν το βρίσκεις πόσο μπορεί να έχει σε 20 χρόνια?
Δεν μιλάμε για 100.
Και το πενηντάρικο του '94 που λες σίγουρα θα είναι ένα σεβαστό ποσόν εάν φτάσει στι δισσέγγονό σου.
Τώρα βέβαια δεν είναι τίποτα αλλά αυτό είναι το καλό, το βάζεις στην άκρη και ξεχνάς ότι το έχεις.
 
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 06, 2013, 12:39:23 πμ »

Το θέμα είναι πως αν κρατάει 1-2 μασουράκια το 10% των συλλεκτών πάλι θα είναι άπειρα.Τέλος πάντων ο χρόνος θα δείξει.Έχουμε φύγει απο το θέμα και δεν είναι σωστό.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 06, 2013, 02:43:14 πμ »

Οι παρτιδες ειναι απο μη συλλεκτες.  Ειχαν ενα σακι στο υπογειο και τωρα νε την κριση αποφασισαν να το βγαλουν.  Το καλο ειναι οτι λογω κρισης θα βγουν ολα αυτα στην επιφανεια.



Αυτά είναι τα σακιά που είπε και ο κ. Ποδάρας!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
Έχει για όλους,οοορμάτεεε! ! !  Σαρκασμός  Σαρκασμός  Σαρκασμός

http://www.ebay.com/itm/Giant-LOT-more-than-1550-coins-10-Lepta-1969-UNCIRCULATED-/181132764463?pt=US_World_Coins&hash=item2a2c5aa52f

You are bidding on an original bank bag containing more than 1550 uncirculated 10 lepta coins from 1969.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 06, 2013, 07:50:15 πμ »

Βρε παιδια?
Ειδικα εσυ Ηλια?
Εισαι συλλεκτης ετσι?
Στοκαρεις?
Στοκαρεις!!!
Το ξερω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Το μυριζωμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αληθεια για πες μου και για πειτε μου ΟΛΟΙ εσεις ποσα τσουβαλια 1 σεντς 2,5 10 λεπτα 1 ευρω 2 ευρω κτλ κτλ εχετε βαλει στην ακρη?
Ποσα τσουβαλια?
Μονον δυο ξερω στην Αθηνα που το εκαναν αυτο αρχικα και μετα βγηκαν και ξεπουλουσαν!!
Κουτες με starter-kits που αρχικα φυλαχθησαν οι περισσοτερες μετα αρχισαν να ξεπουλουνται!!
Και σε περιοδο που δεν υπηρχε κριση!!
Αλλα να σας πω κατι?
Και οσες παρεμενουν ακομα αγγιχτες οταν οι συλλογες αυτες φτασουν στα χερια των κληρονομων εσεις τι   λετε??
Δεν θα τις σκουντηξουν στην αγορα για να παρουν το παραδακι??
Εδω εχουμε κατι το διαφορετικο!!
ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ!!
Και για νομισματα που θα επρεπε να ειχαν πουληθει πριν απο τεσσερις γενειες πισω!! (καθε γενεια υπολογιζετε ανα 20-5ετια περιπου διοτι εαν εγω κλεισω τα ματια μου στα 65 χρονια πχ η κορη μου θα ειναι 35 χρονων οταν θα παρει την συλλογη στα χερια της)
Δεν γινετε τσουβαλια να ειναι στα χερια ασχετων!!
Εμενα αυτο κανεις δεν θα μου το βγαλει απο το μυαλο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 06, 2013, 09:34:05 πμ »

παλι βλεπω οτι η κουβεντα γυρνα σε γνωστα και χιλιοειπομενα συμπερασματα!ολοι γνωριζουμε ποια ειναι τα σπανια,ποια υψηλης καταστασεως ειναι ακριβα,αν υπαρχουν σε ολες τις καταστασεις?ολα τα λεγομενα νορμαλ νομισματα και τι στοκ υπαρχουν!χωρις ομως χρονο,κοπο(τρεξιμο)και ΧΡΗΜΑ,καλη νεοελληνικη συλλογη δεν γινετε!!!!(εκτος αν συναμα εισαι και εμπορος?).οσο για τις πιστοποιησεις,ξερω οτι οι λεγομενοι μεγαλοσυλλεκτες δεν πιστοποιουν τα νομισματα τους,εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων!!!!ολοι οσοι ασχολουνται πανω απο 4-5 χρονια σοβαρα με το νομισμα ξερουν τι γινετε πιστευω!η αν θελουν ας κανουν συγκριτικες μελετες και τα πορισματα βγαινουν μονα τους!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 06, 2013, 09:40:37 πμ »

To ωραιο ειναι (και δεν παει προσωπικα καπου συγκεκριμενα αυτο) οτι οι πιο πολλοι που λενε οτι η συλλογη θελει χρημα για να χτιστει, οι ιδιοι την εχουν χτισει παμφθηνα συγκριτικα με μας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 06, 2013, 09:52:39 πμ »

οσο για τους παλαιους συλλεκτες που μερικοι τους απαξιωνουν(μπερδευωντας τους με μικροσυλλεκτες σε αγνοια,που γιαλιζαν και κατεστρεφαν πατινες η πουλαγαν οσο ηθελαν)μακαρι να ξαναεβλεπα ομορφα και σπανια νομισματα στην κατασταση που κοπηκαν!!!(και φυσικα οχι ντιπαρισμενα)παντα υπηρχε η σωστη γνωση και διατηρηση μιας συλλογης!υπαρχουν προσπεκτους απο δημοπρασιες πριν 20-30-40 χρονια που δειχνουν προς πωληση θησαυρους,σε τελειες καταστασεις.τωρα οπως λεει και ο δημητρης(Ποδαρας),αναγκαστικα βγαινουν θαμενες συλλογες!λογω κρισης,θανατου των συλλεκτων,η πωληση λογω γηρατος!ξαναχαιρετω,γιαννηςτ.υγ.οι παλιοι θα θυμουνται ΒU,ταλληρα,κλπ οθωνα,γεωργιου που σημερα ειναι ελαχιστα η δεν βρισκωνται συχνα,και ειναι και απλησιαστα για εναν μετριο συλλεκτη!οπως δραχμες,διδραχμα,χαλκινα,χρυσα,κλπ.μην κρινετε μερικοι οταν δεν ειστε σιγουροι για κατι!η δεν εχετε δει ολο το εργο!σε μια δημοπρασια της πνε αγορασα με καλο φιλο δημητρα au55,36ευρω!αν πας να την αγορασεις σε καταστημα πιστοποιημενη,σου ζητανε το λιγωτερο 250 ευρω.προσφορα και ζητηση?στοκαρισμα?γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 10:04:11 πμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 06, 2013, 10:01:14 πμ »

To ωραιο ειναι (και δεν παει προσωπικα καπου συγκεκριμενα αυτο) οτι οι πιο πολλοι που λενε οτι η συλλογη θελει χρημα για να χτιστει, οι ιδιοι την εχουν χτισει παμφθηνα συγκριτικα με μας.
σε αυτο συμφωνω!ετυχε να αγορασω πολλα φθηνα νομισματα γιατι ετρωγα μια εποχη ολην την αθηνα να ψαχνω!να αγοραζω να πουλαω,να αναβαθμιζω,κλπ!σημερα?απο το αμπαυ?ενα και αν?τον μηνα,η τις ελληνικες δημοπρασιες.οσο για τους εμπορους νομισματων ας το αφησουμε!εκτος απολυτου αναγκης δεν δουλευει κανεις παρολιν την κριση με κερδος τουλαχιστον 100τοις%.οποιος αμφιβαλει ας κανει την λεγομενη βολτα στα μαγαζια!(ας κουβαλα μαζι του γαζες,μπενταντιν,αιμοστατικα,κλπ.μερικες φορες οι πληγες ειναι βαθιες απο το σφαξιμο-ευκαιρια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2013, 10:21:03 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences