Ενδιαφέροντα βιβλία που διαβάσατε τελευταία...

<< < (2/18) > >>

Διηνέκης:
Να το βάλω κ εδώ μιας κ το ανέφερα σε άλλο θέμα... Ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχω διαβάσει και κατάφερα να κατανοήσω....η ανάγνωση του αλλά πολύ περισσότερα η κατανόηση του μου φάνηκε λες κ ανέβαινα έναν πνευματικό ανήφορο....αν είναι να διαβάσετε μόνο ένα βιβλίο ακόμα στη ζωή σας ,διαβάστε αυτό...

https://www.politeianet.gr/books/9789607948182-kazantzakis-nikos-kazantzaki-askitiki-205686?gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlO11t25PYnZOZ9pYwZTrTetE4-4RjQlVrATJfPXkia285vXgjB50CcaAgrjEALw_wcB

johneko:
Εχει εντοπίσει  κανείς  κάποια έκδοση απο την "θεία κωμωδία" (κόλαση του δάντη, κτλ) που να είναι κατανοητή ή να διαβάζεται σχετικά ευκολα;

Εννοείται στα ελληνικά :-) Μην προτείνετε καμια αγγλική ή ιταλική εκδοση και τρελαθούμε τελείως :o :o

Διηνέκης:
Η πιο καλή έκδοση της κόλασης είναι αυτή που έχει μεταφράσει ο Καζαντζάκης....δεν είναι δύσκολος ο λόγος τους,απλά είναι ιδιόρρυθμος....

johneko:
Παράθεση από: Διηνέκης στις Ιανουάριος 15, 2020, 02:46:29 μμ

Η πιο καλή έκδοση της κόλασης είναι αυτή που έχει μεταφράσει ο Καζαντζάκης....δεν είναι δύσκολος ο λόγος τους,απλά είναι ιδιόρρυθμος....


Δεν θα αντέξω το πολυτονικο σε 700 σελίδες :(

golden kostas:
Παράθεση από: Διηνέκης στις Ιανουάριος 15, 2020, 02:36:03 μμ

Να το βάλω κ εδώ μιας κ το ανέφερα σε άλλο θέμα... Ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που έχω διαβάσει και κατάφερα να κατανοήσω....η ανάγνωση του αλλά πολύ περισσότερα η κατανόηση του μου φάνηκε λες κ ανέβαινα έναν πνευματικό ανήφορο....αν είναι να διαβάσετε μόνο ένα βιβλίο ακόμα στη ζωή σας ,διαβάστε αυτό...

https://www.politeianet.gr/books/9789607948182-kazantzakis-nikos-kazantzaki-askitiki-205686?gclid=Cj0KCQiAjfvwBRCkARIsAIqSWlO11t25PYnZOZ9pYwZTrTetE4-4RjQlVrATJfPXkia285vXgjB50CcaAgrjEALw_wcB


δεν το εχω διαβασει όμως νομιζω είναι ο μονος συγγραφεας που διατελεσε και υπουργος παιδειας και φυσικα <ευλογισε> τα γενια του......από πολύ εως αρκετα, τον θεωρω ισως και λιγο υπερεκτιμημενο σε σχεση π.χ με τον μυριβηλη, θα πει καποιος άλλη πενα ο ενας άλλη ο άλλος ισως πιο λυρικος ο καζαντζακης πιο <πεζος> ο στρατης μυριβηλης με αλλα θεματα καταπιανοταν ο ενας με αλλα ο άλλος
να λοιπον που το θεμα με τα βιβλια εχει ανταποκριση και βλεπω και καλους φιλους όπως ο μπαμπης που κανουν σχολιασμούς  :)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα