Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:27:51 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί φωτογραφιών  (Αναγνώστηκε 2791 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 11:42:41 πμ »

Σε άλλη συζήτηση έγινε παρενθεντικά αναφορά στο μέγεθος των φωτογραφιών που μπορούμε να ανεβάζουμε στο φόρουμ, και θάθελα να κάνω μια διόρθωση γιατί αυτό που γράφτηκε δεν είναι ακριβές και μπορεί να μπερδέψει τους χρήστες:

Ασχετο αλλα 200ΚΒ δεν ειναι το μινιμουμ στις φοτο?
Το ανεβοκατεβαζω Γιαννη!! Συνηθως το βαζω στα 150, καποιες φορες καποια μελη δεν ξερουν πως να μειωσουν τις φωτο και το ειχα παει στα 200 και εμεινε εκει.
Στα 200 η φωτο ειναι πολυ μεγαλη και μας ανοιγει ολη την οθονη με αποτελεσμα να μην βλεπουμε ολο το αντικειμενο!!
Απο δοκιμες εχω δει οτι οι φωτο των 80 ως 120 ειναι οι ποιο ομορφες και ευκολοδουλευτες και εμφανισημες μεσα στο φορουμ!!

Κατ' αρχήν το μέγεθος μιας φωτογραφίας δεν έχει πάντα σχέση με το "βάρος" της. Το βασικό στοιχείο που καθορίζει πόσο μεγάλη θα φαίνεται σε μια οθόνη, είναι οι διαστάσεις της σε pixels και όχι το μέγεθος σε kb. Μία φωτογραφία μπορεί να είναι τεράστια αλλά να έχει λίγα kb (συνεπώς θα έχει το πρόβλημα εμφάνισης που είπε ο Γιώργος) ή μπορεί να είναι μικρή μεν αλλά τεράστια σε μέγεθος (άρα να μην μπορεί να ανέβει στο φόρουμ). Το κρίσιμο μέγεθος δεν είναι τα kb αλλά τα pixels - δηλαδή οι διαστάσεις της (πλάτος επί ύψος). Γι' αυτό και όλα τα φόρουμ δίνουν επιλογή στον admin να ορίσει είτε διαστάσεις, είτε μέγεθος, είτε και τα δύο. Κατά τη γνώμη μου (και με βάση την εμπειρία μου) οι πιο σωστές ρυθμίσεις είναι: οι διαστάσεις μέχρι το 800x600 pixels, και το μέγεθος μέχρι 250 kb. Εχοντας αυτές τις επιλογές, και μεγάλη γκάμα φωτογραφιών μπορείς να ανεβάσεις, αλλά και σχεδόν όλοι οι χρήστες θα μπορούν να τις δουν εύκολα στις οθόνες τους χωρίς να χρειάζεται να κάνουν σκρολ* (πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά).


* Εδώ να διευκρινίσω ότι δεν βλέπουν όλοι αυτό που βλέπεις εσύ Γιώργο στην οθόνη σου, γιατί ο κάθε χρήστης έχει διαφορετικές ρυθμίσεις στη δικιά του (ανάλυση), ή έχει διαφορετικό μέγεθος οθόνη, ή διαφορετικό browser, κλπ κλπ, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να καλύψεις σωστά όλες τις περιπτώσεις αλλά μόνο κάποιο μεγάλο μέρος από αυτές (αλλιώς βλέπει κάποιος τις σελίδες του φόρουμ και τις φωτό με μεγάλη οθόνη και αλλιώς τις βλέπει κάποιος με μικρή - και το ίδιο ισχύει ανάλογα το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί και τις ρυθμίσεις εμφάνισης που έχει.

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 12:04:00 μμ »

Και ένα παράδειγμα για να το καταλάβετε:
Οι δύο επόμενες φωτο είναι ολόιδιες. Μόνο που η μία είναι περισσότερα kb από την άλλη. Παρ' όλ' αυτά έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις και φαίνονται ίδιες σε μέγεθος όταν τις ανοίξετε.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 12:11:54 μμ »

Δείτε τώρα και τις 2 επόμενες:
Αυτή που φαίνεται μικρότερη σε μέγεθος, είναι μεγαλύτερη σε kb.
Και αυτή που όταν την ανοίγεις φαίνεται μεγαλύτερη στην οθόνη σου, είναι σημαντικά μικρότερη σε kb.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 04:36:28 μμ »

Αγαπητε Κωστα ωραια τα παραδειγματα σου (αν και δεν ξερω πως τα καταφερνεις) αλλα εγω θα σου πω κατι απλο. Βγαζω μια φωτο και την μεταφερω στον υπολογιστη. Μου την δειχνει 700 kb και οταν την ανοιξω με την <Ζωγραφικη> των windows ειναι τεραστια. Πηγαινω λοιπον εκει που λεει μεσα στην ζωγραφικη εκει που λεει <εικονα - αλλαγη μεγεθους>  αλλαζω το μεγεθος κατα 70% μικροτερο η εικονα μικραινει και τα kb μικραινουν και αυτα!!
Τωρα αυτον τον δρομο εμαθα αυτον ακολουθω!!
Αν μπορεις εσυ να διδαξεις τα μελη με προγραμματα που να τα εχει ηδη ο υπολογιστης τους να κανουν καλυτερη διαμορφωση στις φωτογραφιες τους οριστε το ποστ ειναι ετοιμο!!
Το ανοιξε ο Κωστας Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 04:54:31 μμ »

Γιώργο, αν πρόσεξες η αναφορά μου δεν περιέχει το πως μπορεί κάποιος να επεξεργαστεί μια εικόνα γιατί δεν ήταν αυτό το θέμα μου, αλλά το πόσα kb πρέπει να ορίσεις σαν όριο και τι σχέση έχει αυτό με το μέγεθος των εικόνων. Ολα τα παραπάνω τα έγραψα για να σου εξηγήσω ότι δεν χρειάζεται να μικραίνεις το όριο κάτω από τα 250 kb γιατί δεν κερδίζεις τίποτα έτσι στην εμφάνιση των εικόνων (αυτή η επιλογή υπάρχει στα εργαλεία του admin μόνο για να περιορίζει το "φόρτωμα" της βάσης δεδομένων -dadabase). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω:

..Κατά τη γνώμη μου (και με βάση την εμπειρία μου) οι πιο σωστές ρυθμίσεις είναι: οι διαστάσεις μέχρι το 800x600 pixels, και το μέγεθος μέχρι 250 kb. Εχοντας αυτές τις επιλογές, και μεγάλη γκάμα φωτογραφιών μπορείς να ανεβάσεις, αλλά και σχεδόν όλοι οι χρήστες θα μπορούν να τις δουν εύκολα στις οθόνες τους χωρίς να χρειάζεται να κάνουν σκρολ* (πάνω-κάτω, δεξιά-αριστερά)..

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences