Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 07:35:11 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΙΟΔΙΑ  (Αναγνώστηκε 4988 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:03:48 μμ »

Καλημερα στην παρεα.Λογος ιδιαιτερος και επειγον με αναγκασε αυθημερον να παω Θεσσαλονικη και να επιστρεψω.Σημερα που εκατσα λιγο μετρησα τα αποκομματα των διοδιων και η αθροιση μου εβγαλε πηγαινε - ελα ποσο 61,40 ευρω.Δεν ειναι υπερβολικο βρε παιδια;
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:10:49 μμ »

Νόμιμη ΛΗΣΤΕΙΑ.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:21:53 μμ »

Καλημερα στην παρεα.Λογος ιδιαιτερος και επειγον με αναγκασε αυθημερον να παω Θεσσαλονικη και να επιστρεψω.Σημερα που εκατσα λιγο μετρησα τα αποκομματα των διοδιων και η αθροιση μου εβγαλε πηγαινε - ελα ποσο 61,40 ευρω.Δεν ειναι υπερβολικο βρε παιδια;
Εχεις αναρωτηθει ποτε ποιο ποσοστο απο την βενζινη που πληρωσες για να κανεις αυτη την διαδρομη ειναι φοροι?
Η ποιο ποσοστο απο τα 3,5 ευρω που δινεις για ενα πακετο τσιγαρα ειναι φοροι?
Απο παντου μας τα αρπαζουν, δεν υπαρχει λογικη σε αυτα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:25:27 μμ »

Καλημερα στην παρεα.Λογος ιδιαιτερος και επειγον με αναγκασε αυθημερον να παω Θεσσαλονικη και να επιστρεψω.Σημερα που εκατσα λιγο μετρησα τα αποκομματα των διοδιων και η αθροιση μου εβγαλε πηγαινε - ελα ποσο 61,40 ευρω.Δεν ειναι υπερβολικο βρε παιδια;
Αν είναι αυτός του υποθέτω, λάθος σου. Που να μη σου το έλεγα. Σε έτρωγε η τσέπη σου...
Καλά λένε ο βήχας και το χρήμα δεν κρύβονται.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:34:52 μμ »

Καλημερα στην παρεα.Λογος ιδιαιτερος και επειγον με αναγκασε αυθημερον να παω Θεσσαλονικη και να επιστρεψω.Σημερα που εκατσα λιγο μετρησα τα αποκομματα των διοδιων και η αθροιση μου εβγαλε πηγαινε - ελα ποσο 61,40 ευρω.Δεν ειναι υπερβολικο βρε παιδια;
Αν είναι αυτός του υποθέτω, λάθος σου. Που να μη σου το έλεγα. Σε έτρωγε η τσέπη σου...
Καλά λένε ο βήχας και το χρήμα δεν κρύβονται.
Δεν μπορουσες να κανεις τιποτα καλε μου Θαναση........σου εχω στειλει πμ
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:45:10 μμ »

Ισως και να μπορούσα... Πάντως την ώρα που ήσουν στο ξενοδοχείο εγώ λίγο παραπάνω ξεπροβοδούσα τη σύζυγο για Αθήνα. Σου έστειλα κι εγώ π.μ. Ο.Κ.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 01:55:13 μμ »

Ισως και να μπορούσα... Πάντως την ώρα που ήσουν στο ξενοδοχείο εγώ λίγο παραπάνω ξεπροβοδούσα τη σύζυγο για Αθήνα. Σου έστειλα κι εγώ π.μ. Ο.Κ.
που να το ηξερα ηταν πολυ αργα για να σε παρω τηλεφωνο.....θα την επαιρνα μαζι μας αν το ηξερα
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:18:05 μμ »

Καλημερα στην παρεα.Λογος ιδιαιτερος και επειγον με αναγκασε αυθημερον να παω Θεσσαλονικη και να επιστρεψω.Σημερα που εκατσα λιγο μετρησα τα αποκομματα των διοδιων και η αθροιση μου εβγαλε πηγαινε - ελα ποσο 61,40 ευρω.Δεν ειναι υπερβολικο βρε παιδια;

+ 1000 Το έχουν καταντήσει αηδία, ξέρω πάρα πολύ καλά την διαδρομή τουλάχιστον μέχρι όξω από την Λαμία, στρίβοντας για Μπράλο-Πάτρα ... κοινώς κλέφτες, νόμιμοι κλέφτες μπορούμε να πούμε ...
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 06:30:15 μμ »

Πάντως σε άλλες χώρες του εξωτερικού (π.χ. Γαλλία, Ιταλία) τα διόδια είναι πολύ πιο τσουχτερά. Έχουν το νόημά τους τα διόδια, κάποιος πρέπει να πληρώσει για τους καλούς δρόμους και τις υπηρεσίες που προσφέρονται (οι οποίες είναι αρκετά καλές για τα ελληνικά δεδομένα).
Καταγράφηκε
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 06:54:31 μμ »

Καλημερα στην παρεα.Λογος ιδιαιτερος και επειγον με αναγκασε αυθημερον να παω Θεσσαλονικη και να επιστρεψω.Σημερα που εκατσα λιγο μετρησα τα αποκομματα των διοδιων και η αθροιση μου εβγαλε πηγαινε - ελα ποσο 61,40 ευρω.Δεν ειναι υπερβολικο βρε παιδια;
Εχεις αναρωτηθει ποτε ποιο ποσοστο απο την βενζινη που πληρωσες για να κανεις αυτη την διαδρομη ειναι φοροι?
Η ποιο ποσοστο απο τα 3,5 ευρω που δινεις για ενα πακετο τσιγαρα ειναι φοροι?
Απο παντου μας τα αρπαζουν, δεν υπαρχει λογικη σε αυτα.
Αν πηγαινανε ολα αυτα  διοδια και οι φοροι στο κρατος θα ελεγα να παει στα κομματια.Αλλα να πηγαινουν τοσα λεφτα στις τσεπες ιδωτων και μεγαλοεργολαβων αυτο δεν μπορω να το χωνεψω.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 06:58:26 μμ »

Και να είχαμε και δρόμους...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 07:06:34 μμ »

Πάντως σε άλλες χώρες του εξωτερικού (π.χ. Γαλλία, Ιταλία) τα διόδια είναι πολύ πιο τσουχτερά. Έχουν το νόημά τους τα διόδια, κάποιος πρέπει να πληρώσει για τους καλούς δρόμους και τις υπηρεσίες που προσφέρονται (οι οποίες είναι αρκετά καλές για τα ελληνικά δεδομένα).
Oι μεγαλοκαρχαριες εκτος απο το να τα αρπαζουν και να επιστρεφουν στο κρατος ελαχιστα εχουν και τεραστιες υποχρεωσεις που δεν τηρουν.Συντηρηση οδοστρωματος ,φωτισμος , τουαλλετες σε συχνα πυκνα σημεια και συντηρηση  της εναλλακτικης διαδρομης .Μιλαμε για δρομους οπου σε ποσοστο 80-90% προυπηρχαν έλλειπε ο Μαλιακός και τα Τέμπη (που λείπουν ακόμα... )! πριν τους παραχωρησει ο σουφλιας με ενα νομο σε ιδιωτες
Αλλά, ακόμα και σε δρόμους που έγιναν εξ'αρχής με παραχώρηση όπως η Αττική οδός, ο ιδιώτης έχει βάλει γύρω στο 10% του κόστους!
Καταγράφηκε
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 07:18:49 μμ »

Πάντως σε άλλες χώρες του εξωτερικού (π.χ. Γαλλία, Ιταλία) τα διόδια είναι πολύ πιο τσουχτερά. Έχουν το νόημά τους τα διόδια, κάποιος πρέπει να πληρώσει για τους καλούς δρόμους και τις υπηρεσίες που προσφέρονται (οι οποίες είναι αρκετά καλές για τα ελληνικά δεδομένα).
Oι μεγαλοκαρχαριες εκτος απο το να τα αρπαζουν και να επιστρεφουν στο κρατος ελαχιστα εχουν και τεραστιες υποχρεωσεις που δεν τηρουν.Συντηρηση οδοστρωματος ,φωτισμος , τουαλλετες σε συχνα πυκνα σημεια και συντηρηση  της εναλλακτικης διαδρομης .Μιλαμε για δρομους οπου σε ποσοστο 80-90% προυπηρχαν έλλειπε ο Μαλιακός και τα Τέμπη (που λείπουν ακόμα... )! πριν τους παραχωρησει ο σουφλιας με ενα νομο σε ιδιωτες
Αλλά, ακόμα και σε δρόμους που έγιναν εξ'αρχής με παραχώρηση όπως η Αττική οδός, ο ιδιώτης έχει βάλει γύρω στο 10% του κόστους!

Διαφωνώ Μεγάλο χαμόγελο Είχα πολύ καιρό να κατέβω από Θεσσαλονίκη Αθήνα. Κατέβηκα το καλοκαίρι και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το επίπεδο του δρόμου και των υπηρεσιών. Παλιά κατέβαινα πολύ συχνά και ίδια μεγαλες διαφορές. Ο Μαλιακός είναι 100% τελειωμένος, τα Τέμπη σε πολύ μεγάλο βαθμό αλλά δεν έχουν παραδοθεί ακόμα. Δεν μιλάω για την Εγνατία, που έχουν τρυπήσει όλη την Πίνδο, Θεσσαλονίκη - Γιάννενα σε δύο ωρίτσες χαλλλλαρά, με μόλις 6 ευρώ διόδια.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:29:16 μμ »

Μια μικρη διευκρινηση• στη Γαλλια,τα διοδια ειναι 6€ ανα 100 χιλιομετρα,και το οδικο δικτυο τους δεν συγκρινετε με το δικο μας.Στην Ιταλια ειναι περιπου 5,5€ ανα 100 χιλιομετρα και η autostrada δεν υπαρχει στα ελληνικα προτυπα.Δεν θελω να πω για πιο βορειες χωρες,γιατι θα μας πιασει καταθλιψη αν κανουμε συγκριση.(οποιος εχει οδηγησει στην autobahn καταλαβαινει τι εννοω).Και στη βενζινη,εχεις 64% φορους υπερ κρατους,και απο το 2016 η πρωτη φορα αριστερα σκεφτεται να τους αυξησει.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:26:45 μμ »

....υπαρχουν και χειροτερα,Κορινθου-Πατρας
Για να παω στο χωριο,τον εχω φαει με το κουταλι...μονες λωριδες με κωνους(τουλαχιστον μια δεκαετια εκει οι κωνοι) και αμα τυχει και καμια νταλικα μπροστα.....60-70 χιλ. Max.....
Και διοδια γεφυα Ριου-Αντιριου 13,90 Θυμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences