Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 03:49:48 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα πώλησης ειδών για συλλέκτες στην Κύπρο  (Αναγνώστηκε 6673 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 09, 2014, 08:33:07 μμ »

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα! Είμαι νέος στην παρέα σας (όχι νέος συλλέκτης) και προσωρινά ζω Κύπρο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρώ στην Κύπρο κάποιο κατάστημα που να πουλάει χάρτινες θήκες για νομίσματα. Έχω ψάξει ήδη αρκετά αλλά δεν βρήκα κάπου. Σας ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2014, 09:01:21 μμ από Erasitexnis » Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 09, 2014, 10:10:02 μμ »

το μονο καταστημα που ειχα δει εγω οσο ημουν κυπρο φανταρος ηταν κοντα στην λυδρας στην λευκωσια σε ενα στενο.... απεξω στην βιτρινα ειχε μερικα νομισματα και γραμματοσημα....
ηταν στην οδο ρηγενης που ειναι καθετη της λυδρας

https://www.google.gr/maps/dir/35.1694406,33.3595473/Central+Bus+Station,+Nicosia/@35.1705786,33.3604831,270m/data=!3m1!1e3!4m8!4m7!1m0!1m5!1m1!1s0x14de17508969a8f1:0xd53370e229852f3f!2m2!1d33.358828!2d35.17057?hl=el
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 07:38:12 πμ »

Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε Greenday. Όμως, όσο και αν έψαξα στο διαδίκτυο για την ύπαρξη κάποιου σχετικού καταστήματος στην Ρηγαίνης (για να μην πάω άδικα από Λεμεσό) δεν βρήκα κάτι. Υποθέτω πως θα ήταν κάποιο παλαιοπωλείο που απλά πούλαγε και νομίσματα-γραμματόσημα. Ψάχνω ειδικά για χάρτινες θήκες για νομίσματα (π.χ της Prinz ή της Leuchtturm). Παλιά Λεμεσό τις έβρισκα στο βιβλιοπωλείο του Ιωαννίδη αλλά τώρα έκλεισε. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι ας μου πεί.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 09:59:57 πμ »

ΚΥΝΗΓΑΡΗΣ ΗΛΙΑΣ

Τηλ. +35722662005
eliastamps@cytanet.com.cy

Έχει το κατάστημα που σου είπε πιο πάνω ο φίλος greenday.


 
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 10:37:34 πμ »

Ευχαριστώ για την πληροφορία φίλε Greenday. Όμως, όσο και αν έψαξα στο διαδίκτυο για την ύπαρξη κάποιου σχετικού καταστήματος στην Ρηγαίνης (για να μην πάω άδικα από Λεμεσό) δεν βρήκα κάτι. Υποθέτω πως θα ήταν κάποιο παλαιοπωλείο που απλά πούλαγε και νομίσματα-γραμματόσημα. Ψάχνω ειδικά για χάρτινες θήκες για νομίσματα (π.χ της Prinz ή της Leuchtturm). Παλιά Λεμεσό τις έβρισκα στο βιβλιοπωλείο του Ιωαννίδη αλλά τώρα έκλεισε. Αν κάποιος φίλος γνωρίζει κάτι ας μου πεί.
ο Ηλίας έχει Leuchtturm, τηλεφώνησε του όμως να δεις αν έχει αυτά που σε ενδιαφέρουν.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 02:27:05 μμ »

ειχα δει κατι νομισματα απεξω να εχει το μαγαζι....αλλα παρολαυτα δεν ετυχε να μπω ποτε μεσα να δω εαν εχει χαρτακια κτλπ... στην τελικη αγορασε απο το ebay εαν δν βρεις....
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2014, 06:00:10 μμ »

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Βρήκα το Ηλία και εξυπηρετήθηκα! Καλό απόγευμα!
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 10:02:57 πμ »

 Ειχα βρει ενα καταστημα με συλλεκτικα στην Λαρνακα (το 1990 οταν ημουν Καταδρομεας στην 35 ΜΚ) απλα δεν γνωριζω αν υπαρχει μεχρι σημερα.Ηταν στον πρωτο 'η τον δευτερο παραλληλο δρομο της παραλιακης οδου και το ειχε ενας ηλικωμενος κυριος.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 10:48:58 πμ »

Μου αρέσει που όλη η ΕΛΔΥΚ έχει μαζευτεί εδώ! Γενικά στην Κύπρο όπως διαπιστώνω υστερούμε πολύ σε καταστήματα για εξειδικευμένα χόμπυ. Ακόμη και ένα μαγαζί με είδη μοντελισμού που ήξερα στη Λεμεσό έκλεισε....χαλια
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 03:57:38 μμ »

  Εκτος θεματος αυτο που γραφω.
Οι Καταδρομεις της 35 Μ Κ δεν ανηκουν στην ΕΛΔΥΚ αλλα στο ΓΕΕΦ λογω του γεγονοτος οτι αποτελουν την συνεχεια της Α' ΜΑΚ που κρατησε το αεροδρομιο της Λευκωσιας παρα την εντολη να το αφησουν.Η Μοιρα εχει δωριστει στην Κυπρο.
    Θυμαμαι  οτι λιγο μετα που πηγαμε στην Κυπρο και μετατραπηκαμε σε Εθνοφρουρους βγηκε ενα τραγουδι για τον Εθνοφρουρο - δεν θυμαμαι καλα τα λογια αλλα σε καποιο σημειο ελεγε στην κοπελια του, που ειχε προβληματακια μαζι της, ο Εθνοφρουρος..
  ''Κι εσυ στην λευτερη την ζωνη το παιζεις ανετη και μονη''
Απο τοτε εχω να το ακουσω...
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 06:49:48 μμ »

Φίλε KVASSOS τι μου θύμησες τώρα;;;!!! Το τραγούδι λέγεται "Είμαι εθνοφρουρός" του Βάσου Βασιλείου!
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 06:53:16 μμ »

 Εκτος θεματος αυτο που γραφω.
Οι Καταδρομεις της 35 Μ Κ δεν ανηκουν στην ΕΛΔΥΚ αλλα στο ΓΕΕΦ λογω του γεγονοτος οτι αποτελουν την συνεχεια της Α' ΜΑΚ που κρατησε το αεροδρομιο της Λευκωσιας παρα την εντολη να το αφησουν.Η Μοιρα εχει δωριστει στην Κυπρο.
    Θυμαμαι  οτι λιγο μετα που πηγαμε στην Κυπρο και μετατραπηκαμε σε Εθνοφρουρους βγηκε ενα τραγουδι για τον Εθνοφρουρο - δεν θυμαμαι καλα τα λογια αλλα σε καποιο σημειο ελεγε στην κοπελια του, που ειχε προβληματακια μαζι της, ο Εθνοφρουρος..
  ''Κι εσυ στην λευτερη την ζωνη το παιζεις ανετη και μονη''
Απο τοτε εχω να το ακουσω...

γιαυτο και εμεις ειχαμε αλλες ταυτοτητες (οχι αυτες τις ελλαδος) αλλα και αλλες απο το πεζικο (κτλπ) που ηταν στην κυπρο.....  και φυσικα γραφανε πανω γενικο επιτελιο εθνικης φρουρας (17 ιουλιου εφυγα απο κυπρο)... Το τραγουδι παντως δεν το ξερω !
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 07:01:59 μμ »

Παλιό αγαπημένο τραγούδι....επειδή όπως καταλαβαίνω όλοι ήμασταν-ε σε κάποιο ειδικό σώμα ας μην επεκταθούμε άλλο σε λεπτομέρειες...δεν ξέρεις ποτέ ποιος διαβάζει κάτι
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 07:05:20 μμ »

Παλιό αγαπημένο τραγούδι....επειδή όπως καταλαβαίνω όλοι ήμασταν-ε σε κάποιο ειδικό σώμα ας μην επεκταθούμε άλλο σε λεπτομέρειες...δεν ξέρεις ποτέ ποιος διαβάζει κάτι
σωστα
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 08:55:16 μμ »

Φίλε KVASSOS τι μου θύμησες τώρα;;;!!! Το τραγούδι λέγεται "Είμαι εθνοφρουρός" του Βάσου Βασιλείου!


Σ΄ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
Είμαι Εθνοφρουρός - Βάσος Βασιλείου Αλεξάνδρου


Παντως το τραγουδι εχει γραφτει νωριτερα και οχι το 1992 -γιατι το 1990 το ακουσα...
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences