Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:24:52 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2eyro το ιδιο χρωμα το μεσα και το εξω ολο ασημι  (Αναγνώστηκε 10021 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:06:47 μμ »

Σιγουρα απλα επειδη το εχω δει ολες της ωρες δεν αλλαζει.. Σαρκασμός .θα το βγαλω και μερα να το δουμε ολοι μαζι και να εχουν τον νου τους οσοι τα μαζευουν για να υπαρχει ενα μπορει να υπαρχει και αλλο.εγω το εχω απο το 2004 και το κρατησα γιατι οταν το ειδα καταλαβα οτι κατι εχει γινει λαθος..

Το κερμα εχει φαει φλασια και δεν φιανεται τιποτα. Μαλλον χυσοχρωμο φαινεται παρα ασημενιο.
Βγαλε μια καλη με φως ημερας και αν εχεις ζυγαρια ακριβειας δωσε βαρος απο το οποιο θα φανει λογικα αν ειναι καλπικο .......
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:13:15 μμ »

Παντως  στο errorcoins.eu δειχνει ενα αυστριακο και ενα γερμανικο με το ιδιο προβλημα.απο οτι κατάλαβα αυτά δεν προορίζονταν για κυκλοφορία,τους ξεφυγαν.και διαβασα κάπου αλλού ότι δεν θθεωρούνται κανονικά νομίσματα αλλά τα ονομάζουν pre-coins
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:19:22 μμ »

Εχουμε καποιο link;;;;

Κατα την αποψη μου δεν παιζει η ερμηνεια του Κωστα καθως ο ορειχαλκος δεν αντιδρα στα οξεα οπως επιδρα στα επιχαλκωμενα νομισματα(π,χ μονολεπτα),οπου φευγει εντελως η επιχαλκωση και μενει το σιδερο.(αφορα κερματα που τα ελκει ο μαγνητης)
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:22:47 μμ »

Δειτε διαφορα με το ιδιο φως δωματιου ελληνικο-ιταλικο στεφανι..σιγουρα φενεται περιεργο απλα ειναι πολλα νομισματα ευρω που εχουν περασει απο τα χερια μας με διαφορα σφαλματα μικρα και ποιο μεγαλα και δεν τα προσεχει κανεις..οι λογοι βεβαια ειναι επειδη δεν μπορουμε ακομα να γνωριζουμε τα σφαλματα που υπαρχουν ..
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:24:51 μμ »

Ελληνικο- ιταλικο στεφανι
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:25:49 μμ »

Εχουμε καποιο link;;;;

Κατα την αποψη μου δεν παιζει η ερμηνεια του Κωστα καθως ο ορειχαλκος δεν αντιδρα στα οξεα οπως επιδρα στα επιχαλκωμενα νομισματα(π,χ μονολεπτα),οπου φευγει εντελως η επιχαλκωση και μενει το σιδερο.(αφορα κερματα που τα ελκει ο μαγνητης)


http://www.errorcoins.eu/plancheterrors.html
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:26:20 μμ »

EλληνοΓαλλικο ειναι το διευρο Γλώσσα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:29:17 μμ »

Εχουμε καποιο link;;;;

Κατα την αποψη μου δεν παιζει η ερμηνεια του Κωστα καθως ο ορειχαλκος δεν αντιδρα στα οξεα οπως επιδρα στα επιχαλκωμενα νομισματα(π,χ μονολεπτα),οπου φευγει εντελως η επιχαλκωση και μενει το σιδερο.(αφορα κερματα που τα ελκει ο μαγνητης)


http://www.errorcoins.eu/plancheterrors.html



Ευχαριστω φιλε!!!!!
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:34:41 μμ »

Για ελληνικο παντως δεν λεει κατι..οταν μου επιστρεψουν την ζυγαρια μου θα το δω και θα σας πω..βεβαια παραδειγματα εφοσον υπαρχουν παει να πει οτι δεν ειναι πλαστο..ετσι πιστευω τουλαχιστον
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:39:51 μμ »

Λογικά θα είναι ελάχιστα πιο ελαφρύ το δικό σου
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:47:26 μμ »

 δεν φενεται να σας εδειχνα τα γραμματα γυρο απο το στεφανι που φενεται και εκει μεσα το κιτρινο γυρο γυρο...γνωριζουμε μηπως κομματια που μπορει να υπαρχουν απο της αλλες χωρες?
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 20, 2013, 10:45:27 πμ »

Καλημερα σε ολους.καμια αλλη πρωινη γνωμη για τα 2 ευρω περιμενω..και αν εχει ακουσει καποιος κατι παρομοιο σε φιλανδικο νομισμα ευρω,οχι ελληνικο με s.ευχαριστω
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 20, 2013, 11:42:10 πμ »

το νομισμα σου ειναι απλα επιχρυσωμενο... κατι που ειναι πολυ κοινο σε γερμανια! το κανουν καποιες εταιριες και τα πουλανε μετα σαν συλλεκτικα επιχρυσωμενα.... δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ισα ισα που ειναι καταστρεμμενο...
φυσικα αν σου αρεσει... το κρατας! κι εγω θα το κρατουσα... ετσι εχω ενα φενιχ γερμανικο του 1950 που το ειχαν επιχρυσωσει για νομισμα καλης τυχης τοτε...

τα λαθη στο σιτε που εδωσε ο φιλος ειναι τελειως διαφορετικα! ακομα και το νομιχρωμο που εχει... αν το προσεξεις στην πισω μερια... δεν ειναι το ιδιο! απλα πραγματα! αν φαινεται το χωρισμα των δισκων (και δεν ειναι φτιαχτο..), το νομισμα δεν μπορει να ειναι μονοχρωμο! και το ευρω και το 2ευρω αποτελουνται απο 2 δισκους.. τον εσωτερικο και τον εξωτερκο... τους ενωννουν και μετα χτυπανε το σχεδιο! οποτε....

τα περισσοτερα λαθη απο αυτα.. κατα την αποψη μου ειναι φτιαχτα απο κανενα υπαλληλο του νομισματοκοπειου για να βγαλει κανενα φραγκο! και παλι λεω οτι ειναι δικη μου αποψη... οκ; και λεω τα περισσοτερα... οχι ολα!!
και αναφερομαι σε αυτα τα τρελλα λαθη... οχι τα μικρολαθακια που υπαρχουν κατα χιλιαδες σε ολες τις χωρες και πια τα περισσοτερα τα ονομαζουμε ποικιλιες!!

υπαρχουν error νομισματα μικρα του ευρω.. δεν θυμαμαι αν ειναι των 1 ή 2 σεντ που εικαζεται οτι τα εκοψα η μαφια... και πουλιωνταν για αρκετες χιλιαδες ευρω σε συλλεκτες (αν θυμαμαι καλα... 20.000 ευρω το ενα), απλα γιατι ειχε 2 ιδιες πλευρες (την κοινη οψη). δεν καταλαβαινες που βγηκαν.. αλλα ηταν ιταλικα και η ιταλια ειχε κανει νομο που απαγορευε ακομα και την κατοχη τους! αν ειχες καποιο ησουν παρανομος και μπορουσαν να σε κατηγορησουν για συνδεσεις με την μαφια, για πλαστογραφια κτλ! ησουν υποχρεωμενος να τα παραδωσεις προς καταστροφη! τωρα τελευταια αλλαξαν τον νομο νομιζω...

αλλο που ειναι σιγουρα οκ σαν λαθος.. κατ εμε ειναι το μονολεπτο με την ατελη επιχαλκωση! το λεω γιατι εχω ελληνικο 5 λεπτο ετσι και ηταν σε σακουλακι starter kit...
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 20, 2013, 02:00:15 μμ »

Καλησπερα.φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντ.σου αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ακριβως ετσι..το νομισμα δεν λεω οτι ειναι σφαλμα ουτε το εβαλα για να το πουλησω και προσπαθω να ανεβασω την τιμη με διαφορους τροπους.απλα το εβαλα να το δουμε ολοι μαζι και ο καθε ενας να πει την γνωμη του οπως και γινεται..με φιλο που μιλησα χθες μου ειπε οτι εχει 1 ευρω απο φιλανδια 2002 εαν δεν κανω λαθος και ειναι το ιδιο απλα ειναι στην ουσια το αντιστροφο.δεν ξερω θα το παρω να το δω και τα λεμε παλι.σιγουρα ο χρονος θα δειξει το τι ειναι πραγματικα..φιλικα Σπυρος.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 20, 2013, 02:12:42 μμ »

το νομισμα σου ειναι απλα επιχρυσωμενο... κατι που ειναι πολυ κοινο σε γερμανια! το κανουν καποιες εταιριες και τα πουλανε μετα σαν συλλεκτικα επιχρυσωμενα.... δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ισα ισα που ειναι καταστρεμμενο...
φυσικα αν σου αρεσει... το κρατας! κι εγω θα το κρατουσα... ετσι εχω ενα φενιχ γερμανικο του 1950 που το ειχαν επιχρυσωσει για νομισμα καλης τυχης τοτε...

τα λαθη στο σιτε που εδωσε ο φιλος ειναι τελειως διαφορετικα! ακομα και το νομιχρωμο που εχει... αν το προσεξεις στην πισω μερια... δεν ειναι το ιδιο! απλα πραγματα! αν φαινεται το χωρισμα των δισκων (και δεν ειναι φτιαχτο..), το νομισμα δεν μπορει να ειναι μονοχρωμο! και το ευρω και το 2ευρω αποτελουνται απο 2 δισκους.. τον εσωτερικο και τον εξωτερκο... τους ενωννουν και μετα χτυπανε το σχεδιο! οποτε....

τα περισσοτερα λαθη απο αυτα.. κατα την αποψη μου ειναι φτιαχτα απο κανενα υπαλληλο του νομισματοκοπειου για να βγαλει κανενα φραγκο! και παλι λεω οτι ειναι δικη μου αποψη... οκ; και λεω τα περισσοτερα... οχι ολα!!
και αναφερομαι σε αυτα τα τρελλα λαθη... οχι τα μικρολαθακια που υπαρχουν κατα χιλιαδες σε ολες τις χωρες και πια τα περισσοτερα τα ονομαζουμε ποικιλιες!!

υπαρχουν error νομισματα μικρα του ευρω.. δεν θυμαμαι αν ειναι των 1 ή 2 σεντ που εικαζεται οτι τα εκοψα η μαφια... και πουλιωνταν για αρκετες χιλιαδες ευρω σε συλλεκτες (αν θυμαμαι καλα... 20.000 ευρω το ενα), απλα γιατι ειχε 2 ιδιες πλευρες (την κοινη οψη). δεν καταλαβαινες που βγηκαν.. αλλα ηταν ιταλικα και η ιταλια ειχε κανει νομο που απαγορευε ακομα και την κατοχη τους! αν ειχες καποιο ησουν παρανομος και μπορουσαν να σε κατηγορησουν για συνδεσεις με την μαφια, για πλαστογραφια κτλ! ησουν υποχρεωμενος να τα παραδωσεις προς καταστροφη! τωρα τελευταια αλλαξαν τον νομο νομιζω...

αλλο που ειναι σιγουρα οκ σαν λαθος.. κατ εμε ειναι το μονολεπτο με την ατελη επιχαλκωση! το λεω γιατι εχω ελληνικο 5 λεπτο ετσι και ηταν σε σακουλακι starter kit...

Ειπε στο πρωτο ποστ οτι ειναι χρωμα ασημι ,και οχι χρυσο.
Τρωμε τον Χριστο μας ανουσια  δηλαδη για κατι που καν δεν φαινεται στην φωτο.

Αντε καλημερα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences