Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:19:52 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ΕΥΡΩ 2002 ΣΦΑΛΜΑ!!!  (Αναγνώστηκε 14063 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 26, 2010, 02:16:05 μμ »

Αυτο που βλεπετε παρακατω ειναι 2 ευρω του 2002 απο ενα μονο μεταλλο!! Δεν ειναι διαχωρισμενο σε Χαλκονικελιο το εξωτερικο (ασημι χρωματισμος) και τρια στρωματα ορειχαλκου-νικελιο-ορειχαλκος (κιτρινος χρωματισμος) !!Το μεταλλο του ειναι παραξενο κραμα ελαφρυ αλλα οχι αλουμινιο..Σαν νομισμα οταν το βαλω πανω σε ενα κανονικο 2ευρω εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις το ιδιο περιπου παχος!! Η οδοντωση του ειναι κανονικη και εχει χαραγμενο το <Ελληνικη Δημοκρατια> !!Προσωπικα ειμαι 100% συγουρος οτι ειναι απο γνησια μητρα!! Η ιστορια εχει ως εξης---> Φιλος και μελος του φορουμ ειναι υπευθηνος σε μεγαλη τραπεζα εδω στο Ηρακλειο. Μια μερα λοιπον παει ενας πελατης και παραπονιετε σε μια ταμια οτι στο μασουρι που του εδωσαν ειχε μεσα αυτο το νομισμα!!! Για να μην δημιουργηθει θεμα ο φιλος βγαζει απο την τσεπη του δυο ευρω τα δινει στον πελατη και παιρνει το νομισμα στα χερια του!! Θελοντας ομως να μαθει τι συμβαινει και επειδη ειναι στον τραπεζικο χωρο πηγαινει μια μερα στην τραπεζα της Ελλαδος κρατοντας το στα χερια να μαθει πως εγινε!!Ο υπαληλος της τραπεζης του λεει  ενταξει βρε φιλε οριστε 2 ευρω και αφησε το να παει για καταστροφη!!! Εκεινη την στιγμη (ευτυχως) του ερχετε η ιδεα του φιλου και το αρπαζει απο τον γκισε και του λεει ενταξει μωρε δυο ευρω ειναι ας τα χασω να το εχω για ενθυμιο!! Το παιρνει και πηγαινει προς την εξοδο και καθως παει να βγει τον σταματα ο ταμιας και του λεει ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΟ και σου δινω 500 ευρω!!Τοτε την ψυλιαστικε την δουλεια οτι κατι καλο ειχε στα χερια του!! Τελικα τωρα μετα απο 8 χρονια αφου γνωριστηκαμε μου το εδωσε να το εξετασω!!Το κακο ηταν οτι ο φιλος δεν ειχε ιδεα απο προφυλαξη νομισματων και επειδη του μαυρισε λιγο προσπαθησε να το καθαρισει κανοντας του αρκετη ζημια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2010, 02:21:29 μμ »

Οι φωτογραφιες μου δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα σκοπευω να το παω σε φωτογραφο γνωστο να μου βγαλει καλυτερης αναλυσης!! Παρακατω σας δειχνω και την οδοντοση του νομισματος και διακρινοντε και τα αναγλυφα γραμματα της Ελληνικης Δημοκρατιας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2010, 02:25:17 μμ »

Βγαίνουν μερικές φορές στο εβαυ παρόμοια νομίσματα, δες το παρακάτω
http://cgi.ebay.de/2-Euro-Fehlpraegung-2002-G-Verpraegung-kein-Bimetall_W0QQitemZ300410955663QQcmdZViewItemQQptZM%C3%BCnzen_Medaillen?hash=item45f1e3678f
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2010, 02:36:40 μμ »

Μιχαλη το νομισμα αυτο που μας δειχνεις ειναι απο δυο μερη!!Κοιταξε το καλα... Εδω εχουμε ενα νομισμα απο ενα και μονο μεταλλο!!δεν υπαρχει εσωτερικος , εξωτερικος κυκλος!! Εχω αρχισει εδω και μερες τις ερευνες πριν σηκωσω το θεμα!! Δεν ηθελα να σηκωσω κατι σαν σπανιοτητα και τελικα να μας βγει πατατα.... Κατα τα λεγομενα του φιλου (που δεν εχω κανεναν λογω να τον αμφισβητισω διοτι και οικονομικη επιφανεια εχει μεγαλη και δεν εχει σκοπο να το πουληση) επειδη οπως ειπα υπαγετε στον τραπεζικο χωρο ρωτησε πανω στην Αθηνα και εμαθε οτι ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ  περασαν περιπου 25-30 μεταλλικοι δισκοι απο το πιεστηριο αλλο το πηραν εγκαιρα ειδηση και σταματησαν!!
Υ.Γ το κατα λαθος το εβαλα με κεφαλαια διοτι εχουμε ακουση και στο παρελθον για τετοια λαθη στο νομισματοκοπειο που βγαιναν μετα απο την πισω πορτα και πουλιωταν σε πορωμενους συλλεκτες σε τιμες χαβιαρι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2010, 02:45:20 μμ »

Ναι το ξέρω, απλά δεν βρήκα κάτι πιο παραπλήσιο αυτήν την στιγμή στο εβαυ.
Οι τιμές για τα μονομεταλικ  που κλείνουν στο εβαυ είναι υψηλές, γιατί είναι σπάνια.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2010, 02:49:24 μμ »

Αν βρεις κατι και αν ειναι και Ελληνικη κοπη καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις!! Αυτο το θεμα των μονομεταλλικων 2ευρων προσωπικα μου κινησε την περιεργεια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
stispan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 08:34:43 μμ »

Γεια σας...
Εχω βρει και εγω κατι παρομοιο μονο που εχει κοψιμο αλλα ειναι παρακεντρο.


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 09:09:40 μμ »

Γεια σου και σενα!! Καλως ηρθες στην παρεα μας!! Το νομισμα εχει καποια καλα στοιχεια λαθους
αλλα θα περιμενω να μπει και ο Μιχαλης ο  margiriou  να μας πει και αυτος την αποψη του μια και τα Ευρω
ειναι το παθος του!!
Υπαρχει και κατι που με προβληματιζει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 10:50:02 πμ »

Γιώργιο με σφάλματα δεν πολύ ασχολούμαι, τώρα από την φωτο δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά αν και μου φαίνεται κάπως περίεργο το εσωτερικό τμήμα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 11:43:09 πμ »

Και μενα απο τις φωτο μου φαινεται λιγο περιεργο αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι το νομισμα εχει υποστει επεξεργασια.Δηλαδη καποιος εβγαλε το μεσα τμημα  και μετα επειδη δεν μπορουσε να το ξανατοπεθετησει τροχισε την πανω ακρη(κεφαλι ευρωπης) και το ξαναεβαλε.Κατι αλλα δεν μπορω να δω.Ειναι και πολυ κακες οι φωτο και μπορει να μου διαφευγει κατι που θα καταλαβαινα αν ειχα live το νομισμα στα χερια μου.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:20:32 μμ »

Τέτοια σφάλματα υπάρχουν στα ευρώ.  Οι γκρατζουνιές με απασχολούν μόνο, κατά τα άλλα είναι πιθανότατα σφάλμα.  Έχω ασχοληθεί εκτενώς με τα σφάλματα στα ευρώ.  Έχουν αρκετό ενδιαφέρον.  Όρίστε και ένα monometallic σφάλμα από τη συλλογή μου (πιστοποιημένο MS63). 
Καταγράφηκε

CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:37:55 μμ »

Τα περισσότερα είναι πειραγμένα!
Όπως το παρακάτω που έχω!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 12:51:37 μμ »

Αυτό του έχουν γυρίσει απλώς το εσωτερικό ανάποδα.
Καταγράφηκε

CELHEL50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 216


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 01:30:59 μμ »

Αυτό είναι ένα εξαιρετικό σφάλμα!!!
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 01:50:52 μμ »

καλησπερα αγαπητοι φιλοι ... θα ηθελα να ακουσω  την αποψη οσων ασχολουνται με ποικιλιες - λαθη ευρω για την συγκεκριμενη ποικιλια ... φιλικα μιμις
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences