Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 12:29:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστα είδους ''γαλόνια'' Υπαξιωματικού του ΒΕΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 3580 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 30, 2015, 06:11:56 μμ »

     Ξεφυλλίζοντας ένα βιβλίο το οποίο αφορούσε τοπική ιστορική καταγραφή των επαγγελμάτων, βιομηχανιών, είδα αυτή την φωτογραφία που αναρτώ. Η φωτογραφία απεικονίζει έναν Έλληνα Υπαξιωματικό με το βαθμό του Επιλοχία. Επικοινώνησα με τον συγγραφέα του βιβλίου και μου γνωστοποίησε ότι η φωτογραφία είναι από την εποχή που ο συγκεκριμένος εικονιζόμενος ήταν στην Μέση Ανατολή και στον ΒΕΣΜΑ. Η στρατιωτική του ιστορία συνεχίστηκε και είχε ενταχθεί στην ΙΙΙ ΕΟΤ, μετά την διάλυση των 2 Ελληνικών Ταξιαρχιών στην Μέση Ανατολή.

    Το αξιοπερίεργο στην φωτογραφία είναι τα σιρίτια του βαθμού του που δεν ακολουθούν τα Βρετανικά ούτε Ελληνικά πρότυπα. Θα έλεγα ότι είναι μάλλον στα πρότυπα του Ιταλικού στρατού με κάποια παραμόρφωση. Είναι 3 το πρώτο και το τελευταίο είναι ίδιου χρώματος και το μεσαίο άλλο χρώμα. Σύμφωνα με τον Ελληνικό στρατό είναι Επιλοχίας και με τον Βρετανικό Λοχίας.

    Η φωτογραφία είναι σκαναρισμένη από το βιβλίο .....    
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2015, 06:42:36 μμ »

Ενδιαφέρον.

Στη Μ. Ανατολή και στα μέτωπα της Β. Αφρικής και της Ιταλίας παρατηρούνται πολλά διακριτικά τα οποία κατασκευάζονταν τοπικά, σε μικρές βιοτεχνίες, μεμονωμένους ράφτες κτλ. Σ' αυτά παρατηρούνται μέχρι και κραυγαλέες αποκλίσεις από τα προβλεπόμενα στους κανονισμούς, αλλά και χαρακτηριστικά γνωρίσματα της βιαστικής κατασκευής στο χέρι, με ασυμμετρίες κτλ. Πιθανόν να πρόκειται για κάτι τέτοιο.

Από την άλλη, είναι δυσδιάκριτο στη φωτο που βλέπω εγώ τουλάχιστον, αλλά ίσως να φαίνεται καλύτερα στο βιβλίο. Διακρίνω κάτι σαν σχέδια με μελάνι ( ; ) πάνω από την αριστερή τσέπη του χιτωνίου. Υπάρχει η περίπτωση αυτά να είναι εκ των υστέρων ζωγραφισμένα με το χέρι πάνω στην πρωτότυπη φωτογραφία λες; Ίσως ο εικονιζόμενος να μην είχε άλλες (καθαρές) φωτογραφίες από τη θητεία του πέρα από αυτήν, με διαφορετικό βαθμό και ίσως να θέλησε να αποτυπώσει τον τελικό του βαθμό έστω και με αυτόν τον τρόπο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2015, 07:07:29 μμ »


     Γιώργο από το βιβλίο φαίνεται μάλλον σαν ''λαδιά'' λέρωμα δηλαδή πάνω από την αριστερή του τσέπη.

     Όλα όμως είναι πιθανά και η υπόθεση σου να ισχύει ......
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2015, 11:55:47 μμ »

Τώρα που το κοιτάω καλύτερα και σε διαφορετική οθόνη, μου φαίνεται ότι οι πτυχές του μανικιού διακρίνονται μέσα από το χρώμα του διακριτικού. Ίσως να με ξεγελούν τα μάτια μου βέβαια...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2015, 05:44:46 μμ »

   
      Πάντως φαίνονται πολύ συμμετρικά για να είναι ζωγραφισμένα μεταγενέστερα στην φωτογραφία, ή θα φαινόταν ένα τύπου βούλιαγμα από τον στυλό πάνω της.

      Πιστεύω ότι είναι φτιαγμένα με παραγγελία, εκτός κανονισμού όπως είπες ......
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:18:07 μμ »

Δεν ξέρω γιατί η συμμετρία δε δικαιολογείται σχεδιαστικά. Από την άλλη μπορεί να μην είναι στυλό, αλλά πένα ή πενάκι, με το μελάνι να ρέει και να μην επικαλύπτει πλήρως, δημιουργώντας ένα ημιδιαφανές στρώμα, που αφήνει διακριτές τις σκιές.

Ποιος ξέρει... απέχει πολύ από το να είναι απόλυτη η γνώμη μου, εξ άλλου.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 01, 2015, 06:44:26 μμ »


     Δεν γίνεται αλλιώς εφόσον δεν είναι τα προβλεπόμενα μόνο απόψεις μπορούμε να εκφέρουμε, οι οποίες όλες έχουν βάσεις λογικής.....
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2015, 11:49:19 μμ »


     Τελικά πιστεύω ότι βρήκα άκρη με μυστήρια αυτά ''γαλόνια''. Βρέθηκε συλλέκτης που έχει αντίστοιχα στην συλλογή του είναι ιδιοκατασκευή από ραφείο μετά τον πόλεμο και μάλιστα έχουν μικρά κουμπάκια που μπαίνουν κουμπωτά για να αφαιρούνται για να μπορεί να πλυθεί η στολή χωρίς αυτά. Γι' αυτό φαίνονται οι πτυχώσεις από κάτω όπως παρατήρησε ο Γιώργος.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 09, 2015, 08:29:11 μμ »

Με τη φούρια αυτών των ημερών βλέπω πράγματα και ξεχνάω αν τα είδα ή αν έχω απαντήσει...  Σαρκασμός

Όντως ήταν συνηθισμένο να χρησιμοποιούνται αφαιρούμενα διακριτικά, ειδικά με τις θερινές (ή τροπικές αν προτιμάτε) στολές, καθώς όπως είπε και ο Πάνος, ήταν πιο πρακτικά για το πλύσιμο. Παρατηρείται επομένως συχνά αυτά να έχουν μικρά, μεταλλικά κουμπάκια ή να κουμπώνουν με καρφίτσες.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences