Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 10:36:02 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση ελληνικων και ξενων νομισματων  (Αναγνώστηκε 5799 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:32:14 μμ »

Οι 2 οι λιρες ειναι χρονολογιας 1908 και αυτη ειναι συνιθισμενη??

Εξαρτάται. .. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Silad
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:16:58 μμ »

ειναι ιδιεσ με αυτη που ανεβασα φιλε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Silad
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:34:29 μμ »

Εκανα το κολπο που μου ειπατε με το μαγνητη αλλα με απορια διαπιστωσα πως σχεδον ολα τα νομισματα μου δεν κολλουσαν παρα μονο λιγα αλλα μ φαινεται αδυνατον να ειναι σχεδον ολα ασημενια... Απορία

τα φωτα σας...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:47:56 μμ »

Κουδουνατα... Σαρκασμός Σαρκασμός
https://www.youtube.com/watch?v=NS-EcBMchZ8

https://www.youtube.com/watch?v=r396vrEfLw4
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
siroast
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 87


Magnanimi Pretium


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2014, 01:35:09 πμ »

Εκανα το κολπο που μου ειπατε με το μαγνητη αλλα με απορια διαπιστωσα πως σχεδον ολα τα νομισματα μου δεν κολλουσαν παρα μονο λιγα αλλα μ φαινεται αδυνατον να ειναι σχεδον ολα ασημενια... Απορία

τα φωτα σας...

Καλησπέρα,
Καταρχάς αν και δεν ξέρω τι μαγνήτη χρησιμοποιείτε είναι καλύτεροι οι μαγνήτες που προέρχονται από φυσικό μαγνητίτη (έλκουν πολύ πιο αποτελεσματικά οποιοδήποτε αντικείμενο που μπορεί να μαγνητιστεί) (για παράδειγμα με έναν απλό μαγνήτη το 2 ευρώ δεν "κολλάει πάνω του ενώ με έναν φυσικό μαγνητίτη "κολλάει" άμμεσα. Επίσης το τεστ με τον μαγνήτη κατά την άποψή μου είναι τελείως αμφίβολο καθώς οποιοδήποτε υλικό αντιδρά όταν βρίσκεται σε μαγνητικό πεδίο φυσικά κάποια υλικά σε ελάχιστο βαθμό. Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται διαμαγνητισμός και έτσι ορισμένα υλικά όπως ο μόλυβδος, ο άργυρος (ασήμι), ο χαλκός, ο γραφίτης, το βισμούθιο, ο υδράργυρος, το αντιμόνιο ακόμη και το νερό αντιδρούν αισθητά όταν εκτίθενται σε μαγνητικό πεδίο, δημιουργώντας πεδίο αντίθετης διεύθυνσης (αντιστέκεται δηλαδή στο υφιστάμενο πεδίο). Έτσι συχνά παρατηρείται όταν ένα αργυρό νόμισμα έρθει σε μικρή απόσταση με μαγνητίτη το νόμισμα να απωθείται σε πολύ μικρό βαθμό αλλά παρατηρήσιμο. Το ίδιο παρατηρείται και με μία ράβδο των 10 ozt ασημιού αν πλησιάσει πολύ κοντά ένας μαγνήτης θα νοιώσουμε αντίδραση στο χέρι.
Τέλος ένας τρόπος για να καταλάβετε αν είναι αργυρά είναι από την θερμική τους αγωγιμότητα, καθώς ο άργυρος έχει την μεγαλύτερη θερμική αγωγιμότητα από όλα τα άλλα στοιχεία, οπότε αν έρθει σε επαφή με κάποιο θερμότερο ή ψυχρότερο σώμα θα πρέπει να φθάσει στην ίδια θερμοκρασία σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα από ότι ένα αντίστοιχο που είναι από σίδηρο.
Φιλικά,
Edmund
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:25:53 πμ »

Όπως βλέπεις εδώ που έμπλεξες θα έχεις πολλούς τρόπους να διαλέξεις . Εγώ θα σου συστήσω για τα Ελληνικά σου νομίσματα αυτόν το Κατάλογο που έχει δημιουργηθεί από μέλος στο "Στέκι ¨μας, που έχει όλα τα Ελληνικά νομίσματα και αναφέρεται εκεί από τι είναι. http://www.mycoins.gr/ , και για τα ξένα σ' αυτό.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:43:45 πμ »

Φίλε μου μην το ψάχνεις και κουράζεσαι .Απο τα Ελληνικά μονο το 20δραχμο του 1960 ειναι ασημένιο 0.835
ασήμι .Τώρα απο τα ξένα δεν ξέρω να σου .Μπές εδώ και κοίτα μονος σου.Ειναι πολύ εύκολο να τα βρείς.:
 http://en.numista.com/catalogue/index.php
Καταγράφηκε
Silad
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 22, 2014, 02:03:53 μμ »

ευχαριστω για τις απαντησεις σας..ουτως η αλλως καταλαβα οτι και ασημενια να ειναι,ειναι πολυ κοινα για να εχουν αξια.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Silad
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 22, 2014, 04:41:06 μμ »

Οι 2 οι λιρες ειναι χρονολογιας 1908 και αυτη ειναι συνιθισμενη??

Εξαρτάται. .. Στριφογύρισμα ματιών

απο τι εξαρταται φιλε μου?? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences