Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 05:49:25 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πως αρχίσατε την συλλογή σας και ποιο είναι το πιο αγαπ  (Αναγνώστηκε 17873 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:32:28 πμ »

Η δικη μου ιστορια...
Γεναρης 2004......σε ενα παλιοσπιτο 1.600 κατοχικα χαρτονομισματα....εκεινη την ημερα νομιζα οτι ξεχρεωσα τα παντα  Σαρκασμός...μετα φυσικα πηρα μια ιδεα οτι ουτε για την τηλεοραση απο τον κοτσοβολο δεν εφταναν, και ετσι τα εβαλα σε μια σακουλα στην αποθηκη...αποφασισα να τα ξεθαψω παλι  και ναμαι εδω  Κλείσιμο ματιού
αν ήταν όμως κανένας γκαζοντενεκές με λίρες από την κατοχή δεν θα ήσουν εδώ  φιλαράκι  Μεγάλο χαμόγελο

παλι εδω θα ηταν να εισαι σιγουροσ
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:33:37 πμ »

Η δικη μου ιστορια...
Γεναρης 2004......σε ενα παλιοσπιτο 1.600 κατοχικα χαρτονομισματα....εκεινη την ημερα νομιζα οτι ξεχρεωσα τα παντα  Σαρκασμός...μετα φυσικα πηρα μια ιδεα οτι ουτε για την τηλεοραση απο τον κοτσοβολο δεν εφταναν, και ετσι τα εβαλα σε μια σακουλα στην αποθηκη...αποφασισα να τα ξεθαψω παλι  και ναμαι εδω  Κλείσιμο ματιού

ρε παπαρα τι τηλεωραση θελεις προχθες εβλεπα μια 32αρα με 209 ευρω
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 03, 2014, 10:39:59 πμ »



οτι κερμα και να εβρισκα η μακαριτισα η γιαγια μου το μαζευε οποτε και εγω για να βρω την ησυχια μου ξεκινησα να μαζευω χαρτονομισματα τα οποια τα αντιπαθουσε

τελικα οταν μας αφησε καλη της ωρα η τσαντα που τα εβαζε χωρηστηκε τυχαια (τα 20αρια &30αρια τα πηραν οι αλλοι ασημενια) και εγω τα 3 καποδιστριακια τα 10 οθωνακια και αρκετα γεωργακια που ειχε
Καταγράφηκε

iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 03, 2014, 11:39:40 πμ »

Η δικιά μου ιστορία ξεκινάει το 2000. Μαθητής δημοτικού τότε είχα πάει να παίξω στο σπίτι ενός φίλου μου. Και κάποια στιγμή έρχετε ο πατέρας του και μας λέει να μας δείξει τη συλλογή νομισμάτων του. Τα νομίσματα ήταν όλα κοινά, κυκλοφορημένα, χρονολογικά ήταν απο το 60 και μετά και οργανωμένα σε ένα ντοσιέ. Παρόλα αυτά εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το όλο πράγμα. Απο το ίδιο βράδυ έψαχνα σπίτι για παλιά κέρματα και την επόμενη μέρα πήγα σε βιβλιοπωλείο και αγόρασα ντοσιέ και διαφάνειες. Απο τότε δεν σταμάτησα να μαζεύω κέρματα. Στην αρχή ότι μου χάριζαν γνωστοί απο ταξίδια κτλ, στη συνέχεια αγόραζα διάφορα Ελληνικά χρέπια και ξένα αργυρά. Πλέον έχω κατασταλάξει στο τι μου αρέσει και θέλω να μαζεύω. Συλλέγω μόνο Νεοελληνικά νομίσματα σε καλές καταστάσεις και βιβλία-καταλόγους σχετικά με τα νομίσματα αυτά. Η μοναδική μου 'παρασπονδία' είναι η αγορά κανενός 2€ απο άλλες χώρες αλλά σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς. 
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:51:31 μμ »

Εγω απο μικρος θυμαμε εκανα συλλογη δραχμων (κερματα μονο).Θυμαμε περιμενα το καλοκαιρι που κατεβεναν τα φιλαρακια μου απο αθηνα μαζευομασταν και δειχναμε ο ενας τον αλλον τα αποκτηματα μας.Εγω βεβαια ειχα πλεονεχτημα λογο τουρισμου διοτι μαζευα και ξενα.
Το μοναδικο προβλημα που ειχα και εχω Σαρκασμός Σαρκασμός ηταν οτι δεν ημουν ποτε οργανωμενος,ολα τα εβαζα σε ενα συρταρι.Τοτε ομως δεν υπηρχε ουτε ιντερνετ ουτε τιποτα για να πληροφορηθουμε!!
Εντομεταξυ ειχα και μια μεγαλη συλλογη απο 5000 δισκους Ελληνικους και ξενους,τους αγοραζε ο πατερας μου οταν ειμασταν αυστραλια.Απο αυτην την συλλογη εχουν σωθει μονο 4 κομματια και αυτα γιατι τα ειχα χαρισει σε μια γκομενα!!
Η συλλογη μου καταστραφηκε οταν εφυγα φανταρος απο τα μικροτερα ξαδερφια μου και την μικρη αδερφη μου,Οι δισκοι γινικαν φριζμπι και τα κερματα χαθηκαν ολα (εκτος απο μερικα).
οσο ελειπα φανταρος ο πατερας μου πουλησε 2 τζουμποξ που ειχαμε τα οποια τα πηρε ενα παιδι απο δω και τωρα θελει 3000 ευρω για να μου δωσει το ενα.
Ειχα νευριασει και σταματησα να συλλεγω,ειχα τσακωθει με τον πατερα μου και την μανα μου επειδη οσο ελειπα δεν προσεχαν τα πραγματα μου.
το μικροβιο ομως ειναι στο αιμα και δεν φευγει.
Ξανααρχισα παλι να μαζευω διαφορα αλλα και παλι δεν ειχα βοηθεια απο πουθενα,κανενας εδω στο νησι δεν ασχολειτε με νομισματα!!
Αποφασισα να ψαξω στο ιντερνετ για διαφορα πραγματα (για κατι λιρες και κατι χρυσα απο την γιαγια μου) και πεφτω πανω στο στεκι.Ηταν η εποχη με τα κατοχικα και τοτε που εγιναν σηριαλ τα κατοχικα του Χανιωτη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εκανα εγγραφη και αρχισα το διαβασμα.
Θυμαμε ακομα το πρωτο τηλ. που ειχα και η πρωτη αγορα απο τον Αντωνη (tonig).μετα πηρα κατοχικα απο τον Χανιωτη και ετσι κολησα ο παπαρας με ολους εσας τους παπαρες.
Επισης θυμαμε τον πρωτο καφε στην Καλλιθεα με Χανιωτη Λεο Νεστορα,Γιωργο.
Ηταν αναγκη να ανεβαζετε φωτο απο νομισματα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Το καλο απο αυτην την ιστορια ειναι οτι εκανα φιλαρακια!!Ποτε δεν περιμενα οτι απο το κολημα του συλλεγειν θα εκανα καλους φιλους!!
Ξεχασα να πω οτι το αγαπημενο μου νομισμα ειναι ενα τεταρτακι 1834 χφ40.βεβαια εχω και κατι ταληρακια αγαπημενα αλλα το συγκεκριμενο δεν το αλλαζω με τιποτα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2014, 01:29:03 μμ από lefmaggos » Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 03, 2014, 01:19:22 μμ »

Οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα  απο πιτσιρικι μαζευα τα παντα :
γραμματοσημα ,νομισματα ,τηλεκαρτες ,χαρτοσημα.
Ποτε οργανωμενα και με ταξη .
Καπου στα 15 μου τα κανα ολα στην ακρη και πριν 3-4 χρονια(στα 30 μου) εψαχνα μανιωδως την παλια συλλογη νομισματων ,που ποτε δεν την βρηκα τελικα διοτι πρεπει να χαθηκε στην μετακομιση απο Αθηνα Ηρακλειο .
Την ιδια χρονια εγινε και ο γαμος μου και χρειαστηκε να εκτιμησω κατι λιρες  Σαρκασμός Σαρκασμός,οποτε βρηκα το στεκι .
Ξεκινησα με λιρες και παρα πολλες ουγκιες ασημι
Ολα αυτα  μετα απο μηνες φυγανε  διοτι εμπλεξα με τα Ελληνικα (αρρωστια ομως Απορία),εχω παρει αμετρητες πατατες και μυαλο δυσκολευομαι να βαλω  Σαρκασμός
Απο κει και περα μαζευα τα παντα .
Τωρα κυριως μαζευω Οθωνα και κακως ασχοληθηκα με Παυλο -Κωνσταντινο .
Τον Καποδιστρια τον αποφευγω σαν τον διαολο  διοτι αν ξεκινησω ειμαι αρρωστακι  8)και θα κολλησω .
Τελος προσπαθω σιγα σιγα  να φτιαξω και μια καλη νομισματικη βιβλιοθηκη . Χαμόγελο

Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:53:42 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα και ακόμα ωραιότερο ότι το άνοιξε ένας ανήλικος φίλος (κατά τα λεγόμενά του).
Το δικό μου πρώτο νόμισμα ήταν ένα γαλλικό ασημένιο πεντόφραγκο που μου έδωσε ο παππούς μου όταν ήμουν 12-13 χρονών, το οποίο πίστευα ότι άξιζε τουλάχιστον μια περιουσία. Το συλλεκτικό μικρόβιο όμως το είχα από πολύ μικρός, όταν μάζευα χαρτάκια με ποδοσφαιριστές. Στη συνέχεια μάζευα κάρτες με παίκτες του ΝΒΑ τις οποίες παράγγελνα από το τηλέφωνο κατευθείαν από την Αμερική με σπαστά αγγλικά τότε (ακόμα πρέπει να γελάνε αυτοί με τους οποίους μιλούσα). Το 2000 άρχισα τη συλλογή νεοελληνικών νομισμάτων και από τότε ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτά (μέχρι να με κλείσουν φυλακή). Το αγαπημένο μου νόμισμα είναι.....αυτό που δεν έχω.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 08, 2014, 09:09:56 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα και ακόμα ωραιότερο ότι το άνοιξε ένας ανήλικος φίλος (κατά τα λεγόμενά του).
Το δικό μου πρώτο νόμισμα ήταν ένα γαλλικό ασημένιο πεντόφραγκο που μου έδωσε ο παππούς μου όταν ήμουν 12-13 χρονών, το οποίο πίστευα ότι άξιζε τουλάχιστον μια περιουσία. Το συλλεκτικό μικρόβιο όμως το είχα από πολύ μικρός, όταν μάζευα χαρτάκια με ποδοσφαιριστές. Στη συνέχεια μάζευα κάρτες με παίκτες του ΝΒΑ τις οποίες παράγγελνα από το τηλέφωνο κατευθείαν από την Αμερική με σπαστά αγγλικά τότε (ακόμα πρέπει να γελάνε αυτοί με τους οποίους μιλούσα). Το 2000 άρχισα τη συλλογή νεοελληνικών νομισμάτων και από τότε ασχολούμαι αποκλειστικά με αυτά (μέχρι να με κλείσουν φυλακή). Το αγαπημένο μου νόμισμα είναι.....αυτό που δεν έχω.

Πολύ ενδιαφέρον! Χαμόγελο
________________________________________________________________________________________________________________

Ανήλικος τώρα είμαι. Όπως αρκριβώς λέτε και εσείς 12-13 χρονών αρχίσατε, οπότε δεν νομίζω τα 14-15 να 'ναι κάτι άλλο κι ας κάποιοι με αντιμετωπίζαν σαν να είμαι εξωγηίνος... Στριφογύρισμα ματιών Υπάρχουν άτομα τα οποία μπορούν να σας το επιβεβαιώσουν, ενώ αν είστε από Αθήνα σύντομα (εγώ θα ήθελα και μετά από ψήσιμο στους γονείς  :-\μου, καθώς η Π.Ν.Ε. ανήλικους δεν αφήνει Απορία) ίσως μιας και το θέλω πολύ, να έρθω. Το θέμα είναι πως εγώ άρχισα χάρη στο στέκι! Έκπληξη και ότι αντι να προσπαθώ να κλείσω τρύπες του Γεωργίου, κλείνω τρύπες της Γ'Δημοκρατίας και άντε και κανα Παύλο... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 08, 2014, 10:54:07 μμ »

Καλέ μου φίλε δεν αμφισβητώ το ότι είσαι ανήλικος. Απλά επειδή δεν σε γνωρίζω προσωπικά έγραψα αυτό το "κατά τα λεγόμενά του". Όσο για τις τρύπες που προσπαθείς να κλείσεις στη συλλογή σου, έχεις πολλά χρόνια συλλογής μπροστά σου και σου εύχομαι να έχεις υγεία και να τα μαζέψεις όλα.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 09, 2014, 05:47:22 μμ »

και μια συμβουλη μιας και εισαι ανηλικος ακομα  Κλείσιμο ματιού
ΑΛΛΑΞΕ ΟΜΑΔΑ ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 09, 2014, 05:55:17 μμ »

και μια συμβουλη μιας και εισαι ανηλικος ακομα  Κλείσιμο ματιού
ΑΛΛΑΞΕ ΟΜΑΔΑ ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ

που και που λες σοφες κουβεντες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 09, 2014, 05:56:36 μμ »

Απο το δημοτικό μάζeυα 'τυχeς' που τις κολλάγαμe σe άλμπουμ . Παντα eιχα όλο το άλμπουμ eκτός από eναν μπάσταρδο ποδοσφαιριστή που ήταν πιο σπάνιος και απο το 40δραχμο 52. Θυμαμαι πολλeς φορeς να παρακαλώ τους γονeίς μου να πουλήσουμe το σπιτι μας κλαίγοντας μe λυγμούς και να αγοράσουμe 'τύχeς'.
Στο γυμνασιο ασχολήθηκα μe τα βινύλια (λατρeύω prog rock, psych , classical, opera) μeτά γραμματόσημα και τώρα μe την μeγαλύτeρη ορμή μου στα κeρματα.
Νιώθω πολύ τυχeρός γιατί μeτα απο τα συναισθήματα που μπορeί να σe κανeι να νιώσeις μία γυναίκα , τα συναισθήματα eνοσ συλλeκτικού αντικeιμeνου eιναι ανeίπωτα.

π.σ. Ακόμα πeριμeνω πότe θα γίνeι δικό μου το σπίτι για να το σπρώξω και να πάρω νομίσματα. ΖΗΤΩ ΤΟ ΝΟΙΚΙ! ! ! ! ! !
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 09, 2014, 06:42:18 μμ »

Είσαι σίγουρος οτι θα σου δώσουν το σπίτι;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 09, 2014, 06:48:45 μμ »

dum spiro spero...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 09, 2014, 06:54:19 μμ »

dum spiro spero...
Τασούλα ( & Κίτσος) - Έχεις ξεφύγει!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences