Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:45:20 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πως αρχίσατε την συλλογή σας και ποιο είναι το πιο αγαπ  (Αναγνώστηκε 17875 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 30, 2014, 06:01:19 μμ »

Συμφωνω με τον Δημητρη(Ποδαρα)!!!!Συλλεκτης δεν γινεσαι αλλα γεννιεσαι!!!Χαιρετω,γιαννης.

Αφού συμφωνείται  Κλείσιμο ματιού να γράψετε και εσείς Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 30, 2014, 07:56:16 μμ »

Καλησπέρα κι από μένα! Η δική μου περίπτωση είναι λίγο "δύσκολη" για όποιον είναι στο περιβάλλον μου... Και θα εξηγηθώ!
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου μαζεύω... ο,τιδήποτε μαζεύεται! Έχω πολλές, χαζές κάποιες, συλλογές: Ζάχαρες (τις μερίδες που έχουν στις καφετέριες), ευχούληδες (οι παλιότεροι ίσως τους έχουν ακούσει), πιπίλες (διακοσμητικές για το λαιμό), τηλεκάρτες, ζάρια, πορσελάνινες κούκλες, αρωματάκια, πορσελάνινα κουτάκια, βαμμένα περίεργα αυγά, σχεδόν όλες τις συλλογές της de agostini, πετρώματα, δίσκους, μέχρι καιτα πολύχρωμα χαρτάκια που δίνανε παλιά τα διόδια μάζευα! Έχω κουβάδες συλλογές από κοχύλια και άπειρα άλλα που ούτε καν τα θυμάμαι!
Γενικά με λέτε και ρακοσυλλέκτη... Ό,τι βρω και μου αρέσει (κυρίως παλιό) το μαζεύω... Τα γραμματόσημα τα πήρα από τη μαμά μου που τα μάζευε από φοιτήτρια και βαριέται να τα ταξινομήσει.
Τα νομίσματα τα μάζευε ο παππούς μου. Λίγο πριν πεθάνει, του τα πήρε ο θείος μου και μας έκανε τη "χάρη" να μας δώσει ό,τι ήταν διπλό. Για χρόνια τα είχε η μαμά μου παραχωμένα σε ένα ντουλάπι. Πέρισυ που παντρεύτηκα, οι γονείς μου πήγαν σε μικρότερο σπίτι (για να μείνει η κανακάρα στο μεγάλο) και δεν χωρούσαν όλα τους τα πράγματα. Έτσι κάποια που δεν τα θέλανε μείνανε εδώ. Μεταξύ αυτών και τα νομίσματα. Είχαν μείνει λοιπόν ξεχασμένα στην αποθήκη, ανάμεσα σε εκατομμύρια πράγματα και όλο έλεγα ότι κάποια στιγμή θα ασχοληθώ... Προ 3 μηνών μας έδωσε η πεθερά μου ένα κουτί με νομίσματα που είχε ξεχάσει ο άντρας μου στο πατρικό του. Και έτσι μας ξύπνησε το μικρόβιο... Να τα ταξινομήσουμε, να δούμε τι λείπει και να αρχίσουμε να καλύπτουμε τρύπες... Όσο για το αγαπημένο μου... ένα βενετσιάνικο χρυσό που είχα βρει στο δρόμο! Είναι το γούρι μου... Αυτά τα λίγα από μένα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:29:27 μμ »

Συμφωνω με τον Δημητρη(Ποδαρα)!!!!Συλλεκτης δεν γινεσαι αλλα γεννιεσαι!!!Χαιρετω,γιαννης.

Αφού συμφωνείται  Κλείσιμο ματιού να γράψετε και εσείς Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
  Θα ηθελα να γραψω αλλα θα βαρεθειτε!!!παντως στο Πρωτο κτιριο της ΠΝΕ ειχε γινει θεμα τοτε(1978)γιατι σε νεαρη Ηλικια(Ανηλικος) πουλαγα Λιρες.Παντως ειχα σημαντικη Βοηθεια απο Συγγενικο μου Προσωπο και Συλλεκτη,που μου εμαθε αρκετα για να προχωρησω!!!Χαιρετω την Παρεα!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:40:29 μμ »

Μακάρι να γράψετε. Και εγώ ανήλικος είμαι Μεγάλο χαμόγελο αλλά δεν πουλάω λίρες Γλώσσα

Περιμένουμε όλοι!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:50:48 μμ »

Μακάρι να γράψετε. Και εγώ ανήλικος είμαι Μεγάλο χαμόγελο αλλά δεν πουλάω λίρες Γλώσσα

Περιμένουμε όλοι!!! Χαμόγελο
Αγαπητε μου οι Λιρες ηταν Δικες Μου!!!και ο Συγγενης μου,ηταν ΔΙΠΛΑ Μου!!!!!!σε Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:52:48 μμ »

Εντάξει απλά γράψτε άμα έχετε το χρόνο και άμα θέλετε Κλείσιμο ματιού.

Φιλικά,
Συνονόματος Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:57:38 μμ »

Εντάξει απλά γράψτε άμα έχετε το χρόνο και άμα θέλετε Κλείσιμο ματιού.

Φιλικά,
Συνονόματος Μεγάλο χαμόγελο
να σαι καλα!!! και καλον Μηνα!!!γιαννης.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 01, 2014, 02:29:48 μμ »

Ξεκινησα σχετικα μικρος, (9 ετων) με τα γραμματοσημα Ελλαδας τα οποια ακομα ειναι η μεγαλη μου αγαπη και αποτελουν την πληρεστερη και ακριβοτερη συλλογη μου και αυτη στην οποια αφιερωνω την περισσοτερη ενεργεια.
Ξεκινησα με ενα album oπου συγκεντρωνα τα τρεχοντα της εποχης σε αθλιες καταστασεις.
Ξεφυγα πολυ γρηγορα απο το αρχικο και ερασιτεχνικο αυτο σταδιο με την βοηθεια του πατερα μου (ο οποιος ειχε απο πολυ παλιοτερα το "μικροβιο"), συνεχισαμε με τις σειρες της Ελλαδας απο το 1924 και τις εκδοσεις της Κρητικης Πολιτειας. Ενημερωθηκαμε για την κατασταση της εποχης, πηραμε καταλογους, ειδαμε εκθεσεις, δικτυωθηκαμε, στησαμε βιβλιοθηκη, μαθαμε...Για παρα πολλα χρονια συλλεξαμε αρκετο υλικο και εκτος γραμ/μων οπως χαρτονομισματα Ελλαδας, ξενα γραμματοσημα, ΦΠΗΚ Ελλαδας, καρτ-ποσταλ Κρητικης Πολιτειας και πολλα αλλα τα οποια κουραζομαι να γραψω και αρκετα απο τα οποια (τα λιγοτερο σημαντικα) δεν θυμαμαι καν..
20 χρονια αργοτερα, οι συλλογες βρισκονταν σε χαωδη κατασταση. Ουσιαστικα αταξινομητες, χωρις αρχη-μεση-τελος, χωρις σκοπο, ασυναρτητες, χωρις σοβαρη στοχοθετηση, χωρις καμια σοβαρη προοπτικη. Υπηρχαν καλα και πολυ καλα κομματια μεσα στον χαμο αλλα δεν τους ειχε δωθει η ευκαιρια να αξιοποιηθουν και να αναδειχθουν, οι συλλογες ηταν ερασιτεχνικα στημενες.
Απο την κατασταση αυτη πηρα την αποφαση εγω αρκετα χρονια πριν να βγαλω τις συλλογες (τις σημαντικοτερες και πιο ενδιαφερουσες απο αυτες) και να τις ταξινομησω/οργανωσω/στοχοθετησω με συστηματικο τροπο, καποιος επρεπε να βαλει μια ταξη και οι συλλογες επιτελους να στηθουν σωστα. Ηταν μια μεγαλη, δυσκολη αλλα αναγκαια αποφαση που ηθελε παρα πολυ σκεψη και παρα πολυ δουλεια, στοχοθετηση, σοβαρες και πολλες φορες πολυ δυσκολες να παρθουν αποφασεις.
Εκτοτε, ασχοληθηκα κυριως με τις συλλογες εκεινες που ενδιεφεραν περισσοτερο εμενα, δλδ τα κλασικα γραμ/μα Ελλαδας (1861-1906), τα γραμ/μα Κρητικης Πολιτειας, τα χαρτονομισματα της ΤτΕ, τα κρητικα καρτ-ποσταλ εποχης Κρητικης Πολιτειας. Τα γραμματοσημα Ελλαδας και Κρητης ειναι στημενα με τον παραδοσιακο τροπο δλδ σε μορφη σειρων. Παραλληλα ειχα χρονια πριν την τυχη να μυηθω στα ΜΚΕ απο εναν καλο φιλο και βαθυ γνωστη του θεματος ο οποιος με βοηθησε ουσιαστικα και στον σχηματισμο συλλογης/μελετης. Απο τοτε συλλεγω σχεδον αποκλειστικα ΜΚΕ. Περιγραφω μαλλον αναλυτικα τον τροπο που συλλεγω ΜΚΕ εδω: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=9522.msg154855#msg154855

Εκτος απο την ταξινομηση και την οργανωση των συλλογων εκλεισα και αρκετα σημαντικα κενα απο αυτα που ειχα σε διαφορους τομεις κανοντας αγορες. Κενα τετοια κλεινω μεχρι και σημερα, πολυ επιλεκτικα και στοχευμενα. Κατεχω ακομα κυριολεκτικα ατελειωτο συλλεκτικο υλικο για ταξινομηση/τακτοποιηση και σχηματισμο δευτερευοντων συλλογων... Δεν προκειται να τελειωσει ποτε, ειναι τοσα πολλα που μαλλον δεν θα τα πιασω ποτε αφου δεν εχω τον χρονο και ταυτοχρονα δεν με πολυενδιαφερουν. Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να τα πουλησω αφου θα πρεπει να παρατησω την δουλεια μου και την ζωη μου και να αφοσιωθω αποκλειστικα σε αυτο αν θελω να το κανω σωστα.

"Αγαπημενα κομματια", πολυ δυσκολα θα μπορουσα να επιλεξω καποια...Το "αγαπημενο μου κομματι" ειναι μαλλον παντα εκεινο που εχω στο στοχαστρο για να αποκτησω συντομα. Δυσκολα θα μπορουσα να επιλεξω καποιο ως "αγαπημενο κομματι" διοτι τις συλλογες και τα συλλεκτικα προτιμω να τα βλεπω συνολικα, ως ολοκληρωμενα θεματα και προσπαθειες με αρχη-μεση και τελος και οχι ως μεμονωμενα κομματια.
Μου λειπουν ελαχιστα παρα πολυ δυσκολα ελληνικα γραμματοσημα για να κλεισω την συλλογη μου, στους τομεις που με ενδιαφερουν. Το ιδιο και στα χαρτονομισματα της ΤτΕ. Ξερω πως συνεχιζοντας με υπομονη και μεθοδικοτητα ειναι βεβαιο πως θα επιτυχω τον στοχο μου, η εποχη εξαλλου ειναι χρυση για αγορες και το κλεισιμο των κενων. Το πιο δυσκολο κομματι κατα την γνωμη μου ειναι το να μπορει ο συλλεκτης να παραμενει παντα συγκεντρωμενος στον στοχο του, να μην παρασυρεται σε ασκοπες αγορες και να χανει χρονο ανοιγοντας καινουργια κεφαλαια για τα οποια στην πραγματικοτητα δεν ενδιαφερεται η δεν μπορει να ακολουθησει, να μελετησει και να ολοκληρωσει. To "πασαλειμμα" φερνει χαος, οι συλλογες θελουν ταξη.

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2014, 03:00:52 μμ από Helios » Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:04:09 μμ »

Το πιο δυσκολο κομματι κατα την γνωμη μου ειναι το να μπορει ο συλλεκτης να παραμενει παντα συγκεντρωμενος στον στοχο του, να μην παρασυρεται σε ασκοπες αγορες και να χανει χρονο ανοιγοντας καινουργια κεφαλαια για τα οποια στην πραγματικοτητα δεν ενδιαφερεται η δεν μπορει να ακολουθησει, να μελετησει και να ολοκληρωσει. To "πασαλειμμα" φερνει χαος, οι συλλογες θελουν ταξη.
Πολύ βασικό.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 01, 2014, 07:10:23 μμ »

Γενικά με λέτε και ρακοσυλλέκτη...
αυτό το nickname είναι πιασμένο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 01, 2014, 07:16:32 μμ »

Να προσθέσω το σημαντικότερο, ότι από το 1993 αναζητώ μανιωδώς κάθε βιβλίο - έκδοση - περιοδικό σε κάθε του έκδοση που αφορά το Νεοελληνικό νόμισμα με αποτέλεσμα σήμερα να έχω πιθανότατα την πληρέστερη βιβλιοθήκη τέτοιων βιβλίων.  Μου λείπει η Α' έκδοση του Πυλαρινού 1973 (μόνο νομισμάτων γιατι το "νομίσματα-γραμματόσημα" του 1973 το έχω) για να κλείσω.  Καμάρι της συλλογής μου η δερματόδετη πρωτότυπη έκδοση της μελέτης του Υπουργειο Οικονομικών του 1932 για το Ελληνικό νόμισμα.        
Μπράβο Δημήτρη. Φοβερή συλλογή. Πολύ θα ήθελα να την δω κάποια στιγμή .... Και εγώ προσπαθώ να να φτιάξω μια αξιοπρεπή βιβλιοθήκη για ελληνικά συλλεκτικά (νομίσματα, χαρτονομίσματα και γραμματόσημα).
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:29:28 μμ »

Η δικη μου ιστορια...
Γεναρης 2004......σε ενα παλιοσπιτο 1.600 κατοχικα χαρτονομισματα....εκεινη την ημερα νομιζα οτι ξεχρεωσα τα παντα  Σαρκασμός...μετα φυσικα πηρα μια ιδεα οτι ουτε για την τηλεοραση απο τον κοτσοβολο δεν εφταναν, και ετσι τα εβαλα σε μια σακουλα στην αποθηκη...αποφασισα να τα ξεθαψω παλι  και ναμαι εδω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:31:42 μμ »

Η δικη μου ιστορια...
Γεναρης 2004......σε ενα παλιοσπιτο 1.600 κατοχικα χαρτονομισματα....εκεινη την ημερα νομιζα οτι ξεχρεωσα τα παντα  Σαρκασμός...μετα φυσικα πηρα μια ιδεα οτι ουτε για την τηλεοραση απο τον κοτσοβολο δεν εφταναν, και ετσι τα εβαλα σε μια σακουλα στην αποθηκη...αποφασισα να τα ξεθαψω παλι  και ναμαι εδω  Κλείσιμο ματιού

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο συντομο και περιεκτικοτατο!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:37:28 μμ »

Η δικη μου ιστορια...
Γεναρης 2004......σε ενα παλιοσπιτο 1.600 κατοχικα χαρτονομισματα....εκεινη την ημερα νομιζα οτι ξεχρεωσα τα παντα  Σαρκασμός...μετα φυσικα πηρα μια ιδεα οτι ουτε για την τηλεοραση απο τον κοτσοβολο δεν εφταναν, και ετσι τα εβαλα σε μια σακουλα στην αποθηκη...αποφασισα να τα ξεθαψω παλι  και ναμαι εδω  Κλείσιμο ματιού

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο συντομο και περιεκτικοτατο!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

+1
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 02, 2014, 11:57:25 μμ »

Η δικη μου ιστορια...
Γεναρης 2004......σε ενα παλιοσπιτο 1.600 κατοχικα χαρτονομισματα....εκεινη την ημερα νομιζα οτι ξεχρεωσα τα παντα  Σαρκασμός...μετα φυσικα πηρα μια ιδεα οτι ουτε για την τηλεοραση απο τον κοτσοβολο δεν εφταναν, και ετσι τα εβαλα σε μια σακουλα στην αποθηκη...αποφασισα να τα ξεθαψω παλι  και ναμαι εδω  Κλείσιμο ματιού
αν ήταν όμως κανένας γκαζοντενεκές με λίρες από την κατοχή δεν θα ήσουν εδώ  φιλαράκι  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences