Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 11:58:11 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: NGC registry και πτυχια  (Αναγνώστηκε 11423 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hermes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18


Αίνου


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 07, 2014, 01:17:38 μμ »

Συγχαρητήρια Ανάργυρε και μπράβο .
μπορείς να μας πληροφορήσεις εμάς τους νέους πως μπορουμε να πιστοποιήσουμε κάπια νομίσματα και τις διαδικασίες ?  Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος στα ελληνικά ?
Γνωρίζεις κάποια εταιρεία εδώ η άτομο που αναλαμβάνει την διαδικασία αυτή ?
Πολλές απορίες σαν νέος εχω ,μα πάρα πολλές  Απορία
Καταγράφηκε

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 07, 2014, 01:23:54 μμ »

http://www.ngccoin.com
Η αποστολή νομισμάτων στην  NGC, είναι πολυ εύκολη υπόθεση και μπορεί ο κάθε συλλέκτης να το κάνει μόνος του (για να αποφύγει παρεξηγησεις του στυλ αλλα νομισματα εστειλα αλλα πήρα πισω!!!).
Καλό είναι να συγκεντρώσει αρκετά κομμάτια ώστε να αποσβέσει τα έξοδα αποστολής και επιστροφής των νομισμάτων.  Το κόστος αποστολής με ΕΛΤΑ  είναι χαμηλό με συστημένη επιστολή το κόστος δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ  (περίπου 5-7 ημέρες για να φτάσει Αμερική) .
Η επιστροφή γίνεται με USPS και πάει ανάλογα με τα νομίσματα (συνήθως $20-$25 ανά αποστολή).

Η διαδικασία είναι η εξής:

1) Να γίνεις μέλος με $39 το χρόνο
https://www.collectors-society.com/join/join.aspx

2) Συμπληρώνεις το online τιμολόγιο από την σελίδα της NGC με τα νομίσματα που θέλεις να στείλεις, το εκτυπώνεις και το βάζεις μαζί με τα νομίσματα στον φάκελο.
http://www.ngccoin.com/

Η πιστοποίηση με την πιο φθηνή κατηγορία στοιχίζει $19 ανά νόμισμα (περίπου 15 ευρώ) και κάνουν περίπου 20 ημέρες να πιστοποιηθούν.

Για όποιον βιάζεται  υπάρχουν και πιο ακριβες κατηγορίες. Ο τιμοκατάλογος είναι εδώ:
http://www.ngccoin.com/services/services.aspx
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Hermes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18


Αίνου


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2014, 01:31:45 μμ »

http://www.ngccoin.com
Η αποστολή νομισμάτων στην  NGC, είναι πολυ εύκολη υπόθεση και μπορεί ο κάθε συλλέκτης να το κάνει μόνος του (για να αποφύγει παρεξηγησεις του στυλ αλλα νομισματα εστειλα αλλα πήρα πισω!!!).
Καλό είναι να συγκεντρώσει αρκετά κομμάτια ώστε να αποσβέσει τα έξοδα αποστολής και επιστροφής των νομισμάτων.  Το κόστος αποστολής με ΕΛΤΑ  είναι χαμηλό με συστημένη επιστολή το κόστος δεν ξεπερνάει τα 5 ευρώ  (περίπου 5-7 ημέρες για να φτάσει Αμερική) .
Η επιστροφή γίνεται με USPS και πάει ανάλογα με τα νομίσματα (συνήθως $20-$25 ανά αποστολή).

Η διαδικασία είναι η εξής:

1) Να γίνεις μέλος με $39 το χρόνο
https://www.collectors-society.com/join/join.aspx

2) Συμπληρώνεις το online τιμολόγιο από την σελίδα της NGC με τα νομίσματα που θέλεις να στείλεις, το εκτυπώνεις και το βάζεις μαζί με τα νομίσματα στον φάκελο.
http://www.ngccoin.com/

Η πιστοποίηση με την πιο φθηνή κατηγορία στοιχίζει $19 ανά νόμισμα (περίπου 15 ευρώ) και κάνουν περίπου 20 ημέρες να πιστοποιηθούν.

Για όποιον βιάζεται  υπάρχουν και πιο ακριβες κατηγορίες. Ο τιμοκατάλογος είναι εδώ:
http://www.ngccoin.com/services/services.aspx




Μορφέα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,  και τους συνδέσμους που μου αναφέρεις .
Σίγουρα εχω να μελετήσω πολύ  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 07, 2014, 02:22:32 μμ »

Ειναι εξαιρετικα χρησιμες οι πληροφοριες και μπραβο.
Μαλιστα η ngc εχει μικρο απαιτουμενο αριθμο νομισματων ανα κατηγορια (5),και μπορεις να υποβαλλεις πολλες κατηγοριες μαζι στην ιδια αποστολη.
Το μονο που με ειχε κολωσει καποτε και δεν το ξεκινησα, ειναι το γεγονος οτι στα αποστελει πισω ασφαλισμενα και ,υποθετω, με κατι ταμπλελες ΝΑ στο πακετο πανω με την αξια ασφαλισης τους.
Τι παιζει ομως με το τελωνειο αν το σταματησουν βλεποντας την αξια ασφαλισης?
Εχει καποιος πειρα να μας πει??
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 07, 2014, 05:00:27 μμ »

Δημήτρη καμια δεκαριά φορές έχω στείλει δεν έιχα ποτέ θέμα με δασμούς και τελωνεία κατευθειαν σπιτι συστημενο το κουτακι.Σου προτείνω να στελνεις μονος για να χεις το κεφαλι σου καθαρό και ήρεμο.Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο στειλε προσωπικο μηνυμα ή σου στελνω το τηλ μου και μιλάμε..

Φιλικά πάντα Θοδωρής
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 07, 2014, 05:03:52 μμ »

Εφόσον από το τιμολόγιο προκύπτει ότι τα νομίσματα επιστρέφονται, δεν υπάρχει θέμα δασμών. Τώρα να βρεθεί κανένας βαρεμένος να βάλει δασμούς στην αξία της πιστοποίησης, είναι πολύ ακραίο.

(Το γενικότερο ενδεχόμενο να υποχρεωθείς να αποδείξεις στους τελωνειακούς ότι δεν είσαι ελέφαντας, ποτέ δεν αποκλείεται, βέβαια.)
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 07, 2014, 05:24:48 μμ »

Συνήθως αναφέρουν "returned goods" άρα δεν προκύπτει πρόβλημα.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1059



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 07, 2014, 06:44:41 μμ »

Ειναι εξαιρετικα χρησιμες οι πληροφοριες και μπραβο.
Μαλιστα η ngc εχει μικρο απαιτουμενο αριθμο νομισματων ανα κατηγορια (5),και μπορεις να υποβαλλεις πολλες κατηγοριες μαζι στην ιδια αποστολη.
Το μονο που με ειχε κολωσει καποτε και δεν το ξεκινησα, ειναι το γεγονος οτι στα αποστελει πισω ασφαλισμενα και ,υποθετω, με κατι ταμπλελες ΝΑ στο πακετο πανω με την αξια ασφαλισης τους.
Τι παιζει ομως με το τελωνειο αν το σταματησουν βλεποντας την αξια ασφαλισης?
Εχει καποιος πειρα να μας πει??

Ναι, δεν υπαρχει προβλημα στην επιστροφη των συστημενων απο την Αμερικη, ειναι με διαφορα η ασφαλεστερη μεθοδος ταχυδρομησης (αλλα σιγουρα οχι η ταχυτερη) κι ουτε αξια αναγραφεται πανω στον φακελο. Αλλοι προτιμουν να στελνουν η να παραλαμβανουν (απο Ευρωπη) με κουριερ, εγω παλι τα αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι για πολλαπλους λογους  (περαν των γνωστων προβληματων των τελωνειων, εχω ακουσει και ουκ ολιγες πονεμενες ιστοριες πακετων Φεντεξ ανοιγμενων με αδειο περιεχομενο, και στην Ελλαδα και στην Αμερικη οπου το μονο που δεν κανει ο υπαλληλος ειναι να χτυπησει το κουδουνι και να περιμενει τον παραληπτη να το παραλαβει και να υπογραψει...) και αδιαφορω για την ταχυτητα εφοσον δεν ειμαι εμπορος.

Η υποθετικη περιπτωση που αναφερει ο sac, μου συνεβη μια και μονο φορα, αλλα η επιστροφη εγινε στο Λονδινο, οχι στην Ελλαδα, γιατι τοτε εμενα εκει. Πανε πολλα χρονια, αλλα ο υπαλληλος της Royal Mail ηταν ιδιαιτερα εξυπηρετικος και με κατανοηση, παρ'οτι δυσκολευοταν να αντιληφθει για ποιο λογο ειχα στειλει ΔΙΚΑ μου νομισματα τα οποια τωρα επιστρεφονταν. Τελος παντων, καταλαβε δεν καταλαβε, ακολουθησε τους κανονισμους κατα γραμμα, και μου χρεωσε ενα πολυ μειωμενο ΦΠΑ 5% στο κοστος της πιστοποιησης (20 τεμαχια χ $10 = $200 χ 5% = $10 σε λιρες Αγγλιας), ηταν μαλιστα ενα πακετο με μικρα σλαμπ Ανακς, αρα μιλαμε για 1999-2002.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 07, 2014, 06:49:37 μμ »

Η υποθετικη περιπτωση που αναφερει ο sac, μου συνεβη μια και μονο φορα, αλλα η επιστροφη εγινε στο Λονδινο, οχι στην Ελλαδα, γιατι τοτε εμενα εκει. Πανε πολλα χρονια, αλλα ο υπαλληλος της Royal Mail ηταν ιδιαιτερα εξυπηρετικος και με κατανοηση, παρ'οτι δυσκολευοταν να αντιληφθει για ποιο λογο ειχα στειλει ΔΙΚΑ μου νομισματα τα οποια τωρα επιστρεφονταν. Τελος παντων, καταλαβε δεν καταλαβε, ακολουθησε τους κανονισμους κατα γραμμα, και μου χρεωσε ενα πολυ μειωμενο ΦΠΑ 5% στο κοστος της πιστοποιησης (20 τεμαχια χ $10 = $200 χ 5% = $10 σε λιρες Αγγλιας), ηταν μαλιστα ενα πακετο με μικρα σλαμπ Ανακς, αρα μιλαμε για 1999-2002.

Ο Κάρολος και ο Φρειδερίκος! Κι ύστερα λέμε για τους Έλληνες...
Καταγράφηκε
Hermes
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 18


Αίνου


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 08, 2014, 08:17:38 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Κάπου διάβασα οτι θα δημιουργηθεί και στην Γερμανία παράρτημα της NGC .
Aραγε θα είναι καλύτερα για να στέλνει όποιος θέλει   Απορία
Καταγράφηκε

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 09, 2014, 09:48:57 μμ »

Συγχαρητήρια Ανάργυρε και πάντα τέτοια!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences