Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 03:59:22 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Gold Eagle 10$ 1898 - Λίρα 1911 C  (Αναγνώστηκε 4063 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 23, 2016, 10:30:36 πμ »

Κανα 10αρικακι πανω απο τα αλλα νομισματοκοπεια ισως Χρηστο.

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 23, 2016, 12:07:07 μμ »

Καλημέρα Μιχάλη!
Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι θα με ενδιέφερε περισσότερο η προσέγγιση στη γνησιότητα και όχι τόσο στην αξία των 10$
Έχοντας επίγνωση των δυσκολιών που έχουν τα Αμερικάνικα κομμάτια, ανεβάζω κάποιες ακόμα φωτό (η ποιότητά τους δυστυχώς δεν είναι πολύ καλή).
Η όποια παρατήρηση μπορεί να γίνει επί αυτών είναι επιμορφωτική και ιδιαίτερα καλοδεχούμενη!


Γεια σου Χρήστο!

Λοιπόν, πριν τις νέες φωτογραφίες ήμουν στο φίφτυ φίφτυ, μετά από αυτές είμαι στο 85 -15 υπέρ της γνησιότητας, πρέπει να λάβουμε βέβαια υπόψιν το ότι 100 τοις 100 δεν μπορούμε να είμαστε σε καμία περίπτωση σίγουροι από φωτογραφίες και πολύ περισσότερο σε αμερικάνικα νομίσματα, που όπως πολύ ορθά έγραψε ο Δημήτρης υπάρχουν κόπιες ζωγραφιά.

Στις πρώτες φωτογραφίες δεν μπορούσα να πάρω μετρήσεις από τα σταθερά σημεία, στις δεύτερες που ανέβασες κατάφερα να πάρω και ο μέσος όρος τους δίνει σωστά τις μετρήσεις γνησίων, μόνο το motto με "πετάει" έξω και πιο συγκεκριμένα το "trust" εκέι ψάχτηκα μήπως υπάρχει αδύναμο πάτημα μήτρας, και βρήκα πως ο οπισθότυπος χτυπήθηκε από ταλαιπωρημένη μήτρα, την ίδια που χτυπήθηκε και αυτό το πιστοποιημένο που ταυτοποιήθηκε με το δικό σου από τα ίδια σπασίματα μήτρας:










Οπότε και τελικά, η δική μου εκτίμηση είναι πως από αυτές αυτές τις φωτογραφίες κατά πολύ μεγάλο ποσοστό το νόμισμά σου φαίνεται ότι είναι γνήσιο, μεγαλύτερο ποσοστό μπορείς να λάβεις από μένα αν το εξετάσω μόνο στο χέρι μου αγαπητέ μου φίλε.

Αυτά από μένα  Χαμόγελο



Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 23, 2016, 06:27:29 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την τεκμηριωμένη (όπως πάντα) κατάθεση γνώμης φίλε Μιχάλη.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences