Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 08:13:48 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετά την καταστροφή τι ακολουθεί;  (Αναγνώστηκε 20609 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 14, 2015, 09:06:00 μμ »

και για να δωσω και μια αλλη οπτικη διασταση γιατι μαζευουνε τον χρυσο.Περα απο την στηριξη των μελλοντικων νομισματων που θα προκυψουν γιατι αυτη τη στιγμη λογω κινας και ρωσιας ειναι αδυνατη η παγκοσμιοποιηση,ειναι ο ελεγχος του πληθυσμου.Μεσω του χρηματος μπορουνε να σε ελεγχουν κυριως αν ειναι σε αυλη μορφη.Σκεψου πως καποια στιγμη αλα τα δυτικα κρατη δινουν διορια 1 μηνα για να καταθεσεις τα χρηματα σου στην τραπεζα γιατι μετα θα καταργηθει η φυσικη τους μορφη.Αρα να τα κρατησεις κρυμμενα σε ψυγεια και ντουλαπια δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα.θα αναγκαστεις να τα καταθεσεις και αρα θα ξερουνε τι εχει και δεν εχει ο καθενας μας και μετα θα μας εχουνε πληρως ελεγχομενους.Με τον χρυσο οτι νομο και να βγαλουνε δεν μπορουνε να σε αναγκασουνε να τον φανερωσεις γιατι απλουστατα δεν ειναι σε αυλη μορφη αλλα χειροπιαστος.Αυτη την ανεξαρτησια που δινει ο χρυσος φοβουνται και για αυτο προσπαθουνε να μαζεψουνε τον χρυσο απο τους ιδιωτες.

Σοβαρά πιστεύετε ότι ο χρυσός δεν είναι ελεγχόμενος; Τι οικονομική αντίληψη είναι αυτή; Τα διαμάντια το ίδιο. Τεράστιες ακτές της Ν. Αφρικής φυλάγονται για να μην μαζεύουν τα διαμάντια...
Εάν αμολήσουν τα αποθέματα χρυσού που υπάρχουν στα ορυχεία, πιο πολύ θα αξίζει το κάρβουνο.

Από που μάθατε ρε παιδιά τα οικονομικά; Στο καφενείο;

Γιώργο, σωστά διατύπωσες το θέμα των ΗΠΑ και το χρέος τους. Ξέρεις γιατί είναι η πιο "κραταιά" οικονομία; απλούστατα διότι αυτή η χώρα μπορεί να βουλιάξει τις υπόλοιπες. Αυτό που λέω δεν είναι πολιτική. Είναι η πραγματική, σημερινή οικονομία.

Κύριοι, το χρήμα ή ο πλούτος που δημιουργείται είναι ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ !!!! Όταν κόβετε μια επιταγή μεταχρονολογημένη (και δεν έχετε εκείνη τη στιγμή καταθέσεις)  δημιουργείτε ΧΡΗΜΑ και μάλιστα ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ. Με λίγα λόγια ΚΟΒΕΤΕ ΧΡΗΜΑ!!! Μάλιστα με το χρήμα αυτό ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΣΟ ΧΡΥΣΟ Ή ΛΙΡΕΣ ΘΕΛΕΤΕ!!!! Η επιταγή στηρίζεται στη δύναμη της αξιοπιστίας σας. Το ίδιο και το δολάριο. Στη δύναμη των ΗΠΑ.

Γιώργο δεν έχεις το θεό σου. Μάζευε τα μαργαριτάρια!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 14, 2015, 09:06:52 μμ »

Θα πάω κατευθείαν στην απάντηση της ερώτησης, δεν ξέρω. Μόνο λογικές εικασίες μπορώ να κάνω, τουλάχιστον για το δικό μου σκεπτικό λογικές και ο καθένας να εκθέσει το σκεπτικό του και να κάνουμε μια ωραία κουβεντούλα.

Εκτός από εμάς και αυτών που έχουμε επιλέξει να κυβερνούν, το μόνο που θα συνεχίσει να υπάρχει θα είναι τα έθνη και λογικά και αυτά με μια άλλη μορφή από αυτή που ξέρουμε εμείς σήμερα.

Σίγουρα καθώς ο κόσμος προχωράει και εξελίσσετε, εξελίσσονται και τα κοινωνικά και οικονομικά συστήματα. Κάποτε κάνανε ανταλλαγές προιόντων και αυτή ήταν η οικονομία σήμερα έχεις μετρητά απο χαρτί ή κάποιο μέταλλο και άυλο νόμισμα (μέσω καρτών, συναλλαγματικών κλπ.)

Θεωρώ πως με τα χρόνια αυτό που ονομάζουμε ευρωπαική ένωση θα έχει αλλάξει ή θα έχει σταματήσει να υπάρχει καθώς δε θα ικανοποιεί τους σκοπούς για τους οποίους δημιουργήθηκε. Το ίδιο ισχύει και για το νόμισμα το ευρώ. Βέβαια το ευρώ είναι ενα πολύ νέο νόσμισμα σε σχέση με άλλα δυνατά νομίσματα και έχει και μια ιδιαιτερότητα οτι δεν είναι ενός κράτους αλλά μιας ένωσης κρατών. Οπότε το θεωρώ λίγο άτοπο να βγάζουμε τόσο νωρίς αν ένα νόμισμα είναι σωστό ή λάθος.

Σίγουρα έχει τα προβλήματα τους όπως και κάθε νέο νόμισμα, ακόμα και αν αυτό λεγόταν δραχμή, φοίνικας ή δε ξέρω εγώ πως αλλιώς .

Για να κάνω και μερικές εικασίες πιστεύω οτι πολλά χρόνια αργότερα δεν θα υπάρχει νόμισμα όπως το ξέρουμε, θα υπάρχουν πιστωτικές μονάδες σε ψηφιακή μορφή. Είτε σε μορφή κάρτας, είτε κάποια στιγμή απλα θα βάζεις τον αντίχειρα σου σε έναν υποδοχέα και θα πληρώνεις τα ψώνια σου.

Γιατί πιστεύω κάτι τέτοιο? γιατί παρατηρώ πόσο γρήγορα η τεχνολογία έχει αλλάξει πολλές πτυχες της ζωής μας και ένα απο αυτό είναι η πληροφορία. Δε θα σας πάω μακριά με το παράδειγμα μου, απλά σκεφτείτε έσας την περίοδο του 80 με αρχές 90. Αν γινόταν κάτι θα το μαθαίνατε την επόμενη μέρα μέσω της εφημερίδας, αλλιώς στην τηλεόραση στο δελτίο των 8 και το πιο γρήγορο ήταν το ραδιόφωνο.

Σήμερα μια διάσκεψη στην Ευρώπη γίνεται και τη στιγμή που γίνεται εμείς αραγμένοι στη παραλία μας και με τα δάκτυλα μας βλέπουμε σε πραγματικό χρόνο τις ενημερώσεις των ανθρώπων που είναι στη διάσκεψη (μέσω tweet). Η πληροφορία πια τρέχει με ασύλληπτους ρυθμούς και ο έλεγχος της (δεν εννοώ λογοκρισία, αλλά απο μας να τη διαβάσουμε) γίνεται όλο και πιο δύσκολος. Δεν είναι τυχαίο που οι εφημερίδες με το ζόρι πουλάνε μερικές χιλιάδες φύλλα και το tweeter κάνει πάταγο γιατί απλά scrolareis 2 γραμμές και μαθαίνεις ότι συμβαίνει στον κόσμο.

Όπως εξελίσσεται η πληροφορία το ίδιο εξελίσσεται και οι κοινωνία και η οικονομία. Για τα καλά έχουν μπεί στη ζωή μας οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Τώρα πια κάνουμε και συναλλαγές πιο καθημερινές όπως το σουπερ μάρκετ ηλεκτρονικά. Φανταστείτε πόσο πιο εύκολα θα είναι για τη νέα γενιά, που όποιος έχει ανιψάκια ή μικρά παιδιά στον κύκλο του θα δουν τι χειρίζονται τα tablet λες και γεννήθηκαν με αυτά. Οπότε το σενάριο του ηλεκτρονικού χρήματος δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 14, 2015, 10:02:31 μμ »



Σοβαρά πιστεύετε ότι ο χρυσός δεν είναι ελεγχόμενος; Τι οικονομική αντίληψη είναι αυτή; Τα διαμάντια το ίδιο. Τεράστιες ακτές της Ν. Αφρικής φυλάγονται για να μην μαζεύουν τα διαμάντια...
Εάν αμολήσουν τα αποθέματα χρυσού που υπάρχουν στα ορυχεία, πιο πολύ θα αξίζει το κάρβουνο.

Από που μάθατε ρε παιδιά τα οικονομικά; Στο καφενείο;

Γιώργο, σωστά διατύπωσες το θέμα των ΗΠΑ και το χρέος τους. Ξέρεις γιατί είναι η πιο "κραταιά" οικονομία; απλούστατα διότι αυτή η χώρα μπορεί να βουλιάξει τις υπόλοιπες. Αυτό που λέω δεν είναι πολιτική. Είναι η πραγματική, σημερινή οικονομία.

Κύριοι, το χρήμα ή ο πλούτος που δημιουργείται είναι ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ !!!! Όταν κόβετε μια επιταγή μεταχρονολογημένη (και δεν έχετε εκείνη τη στιγμή καταθέσεις)  δημιουργείτε ΧΡΗΜΑ και μάλιστα ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ. Με λίγα λόγια ΚΟΒΕΤΕ ΧΡΗΜΑ!!! Μάλιστα με το χρήμα αυτό ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΣΟ ΧΡΥΣΟ Ή ΛΙΡΕΣ ΘΕΛΕΤΕ!!!! Η επιταγή στηρίζεται στη δύναμη της αξιοπιστίας σας. Το ίδιο και το δολάριο. Στη δύναμη των ΗΠΑ.

Γιώργο δεν έχεις το θεό σου. Μάζευε τα μαργαριτάρια!
[/quote]ρε ξερεις ποσες λιρες μπορει να εχω εγω κρυμμενες η ξερει το κρατος?αυτο δεν σου λεει τιποτα?τα λογιστικα και αεριτζηδικα χρηματα που ηξερες τελειωσαν.Ελα εμενα να μου κοψεις επιταγη για να σου πουλησω καποιο προιον και θα παρεις μουτζες για να μην σου πω τιποτα πιο χοντρο.και αφου το παιζεις εξυπνος σε προκαλω δημοσια να σου κοψω μια επιταγη των 10.000 η 20.000 ευρω και να μου δωσεις τις αντιστοιχες λιρες.και για το δολλαριο που λες θα δουμε σε πολυ λιγο καιρο πιος θα ειναι χαμενος.εγω με τις λιρες και τα ασημικα η εσυ με τα δολλαρια?και μαθε και κατι ξερολα,οταν εγω αγοραζα δολλαρια με ισοτιμια 1.40 με το ευρω και τα πουλουσα στο 1.20 εσυ κοιμοσουνα.και ονειρεψου τωρα την ξεφτισμενη υπερδυναμη που δεν παραγει πλεον ουτε τσιχλες.Μονο στρατιωτικα ειναι υπερδυναμη αλλα στρατιωτικα ειναι και η ρωσια.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 14, 2015, 10:29:53 μμ »

17 tris aep to sapaki 2-3 tris h arkoyda......poy ti paragei? aerio kai orykta kata 70%?
to sapaki me 17 tris aep ti paragei? Αναποφασιστικότητα
me ygeia ayrio se oloys kai apo tetarth ta ypoloipa.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 15, 2015, 02:09:43 πμ »

(Κάτι άλλο είχα γράψει εδώ, αλλά... το μουτζούρωσα...) :-((

Αυτό το κέρδος του μπορεί να το κάνει ό,τι θέλει. Μπορεί να το φάει στα μπουζούκια, να το μετατρέψει σε λίρες ή να το μετατρέψει σε μπρόκολα. "Οικονομία" δεν είναι αν θα μετατρέψει το κέρδος του σε λίρες ή σε μπρόκολα, "οικονομία" είναι πού θα βρει "συρμαγιά" (κεφάλαιο) να αγοράσει αλεύρι και πού θα βρει αγορά να πουλήσει τυρόπιτες.

Θα... συμπληρώσω και αυτό. Όποιος έχει λίρες στην άκρη, προφανώς χαίρεται με τα capital controls, γιατί δημιουργούνται συνθήκες μαύρης αγοράς και οι λίρες του μπορεί να πάρουν ακόμα μεγαλύτέρη αξία.

Όποιος έχει μαγαζί, όμως, δεν χαίρεται με τα capital controls, γιατί του δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα (τα είπαμε).

Ποιο είναι το ζητούμενο; Τι γίνεται με αυτούς που έχουν λίρες ή τι γίνεται με αυτούς που έχουν μαγαζιά;(ΟΚ, υπάρχουν και κάποιοι που έχουν και μαγαζιά και λίρες. Αυτοί ας αποφασίζουν πρώτα οι ίδιοι ποιο είναι το ζητούμενο για τον εαυτό τους.)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2015, 02:37:00 πμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 15, 2015, 02:19:31 πμ »

Θυμάμαι ότι προ ημερών είχα αναφέρει τη λέξη "συνάλλαγμα" και πάλι πήγες κατευθείαν στο αντίστοιχο χρηματοπιστωτικό προϊόν. Άλλο πράγμα όταν χρειάζεσαι χρήμα σε οποιαδήποτε μορφή (μετρητά, συνάλλαγμα, επιταγή, χρυσός) για να βγάλεις μεροκάματο και άλλο πράγμα τα αντίστοιχα χρηματοπιστωτικά πρόϊόντα (ή όπως λέγονται, τέλος πάντων).

Συγγνώμη που θα το πω έτσι, αλλά... αρχίζω να πιστεύω ότι είμαστε μια χώρα σαράφηδων που βλέπει το χρήμα (οποιασδήποτε μορφής) μόνο ως εμπόρευμα και όχι ως χρηστικό αντικείμενο.

Με διάθεση υπερβολής, θα ρωτήσω και τον Μιχάλη:
εμπορικό ισοζύγιο με μικρό πλεόνασμα,
Τι θα εξάγουμε, αγαπητέ μου; Χρηματοπιστωτικά προϊόντα; Ελβετία του... παλιού καιρού θα γίνουμε;
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 15, 2015, 09:03:54 πμ »



Σοβαρά πιστεύετε ότι ο χρυσός δεν είναι ελεγχόμενος; Τι οικονομική αντίληψη είναι αυτή; Τα διαμάντια το ίδιο. Τεράστιες ακτές της Ν. Αφρικής φυλάγονται για να μην μαζεύουν τα διαμάντια...
Εάν αμολήσουν τα αποθέματα χρυσού που υπάρχουν στα ορυχεία, πιο πολύ θα αξίζει το κάρβουνο.

Από που μάθατε ρε παιδιά τα οικονομικά; Στο καφενείο;

Γιώργο, σωστά διατύπωσες το θέμα των ΗΠΑ και το χρέος τους. Ξέρεις γιατί είναι η πιο "κραταιά" οικονομία; απλούστατα διότι αυτή η χώρα μπορεί να βουλιάξει τις υπόλοιπες. Αυτό που λέω δεν είναι πολιτική. Είναι η πραγματική, σημερινή οικονομία.

Κύριοι, το χρήμα ή ο πλούτος που δημιουργείται είναι ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΞΙΕΣ !!!! Όταν κόβετε μια επιταγή μεταχρονολογημένη (και δεν έχετε εκείνη τη στιγμή καταθέσεις)  δημιουργείτε ΧΡΗΜΑ και μάλιστα ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ. Με λίγα λόγια ΚΟΒΕΤΕ ΧΡΗΜΑ!!! Μάλιστα με το χρήμα αυτό ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΣΟ ΧΡΥΣΟ Ή ΛΙΡΕΣ ΘΕΛΕΤΕ!!!! Η επιταγή στηρίζεται στη δύναμη της αξιοπιστίας σας. Το ίδιο και το δολάριο. Στη δύναμη των ΗΠΑ.

Γιώργο δεν έχεις το θεό σου. Μάζευε τα μαργαριτάρια!
ρε ξερεις ποσες λιρες μπορει να εχω εγω κρυμμενες η ξερει το κρατος?αυτο δεν σου λεει τιποτα?τα λογιστικα και αεριτζηδικα χρηματα που ηξερες τελειωσαν.Ελα εμενα να μου κοψεις επιταγη για να σου πουλησω καποιο προιον και θα παρεις μουτζες για να μην σου πω τιποτα πιο χοντρο.και αφου το παιζεις εξυπνος σε προκαλω δημοσια να σου κοψω μια επιταγη των 10.000 η 20.000 ευρω και να μου δωσεις τις αντιστοιχες λιρες.και για το δολλαριο που λες θα δουμε σε πολυ λιγο καιρο πιος θα ειναι χαμενος.εγω με τις λιρες και τα ασημικα η εσυ με τα δολλαρια?και μαθε και κατι ξερολα,οταν εγω αγοραζα δολλαρια με ισοτιμια 1.40 με το ευρω και τα πουλουσα στο 1.20 εσυ κοιμοσουνα.και ονειρεψου τωρα την ξεφτισμενη υπερδυναμη που δεν παραγει πλεον ουτε τσιχλες.Μονο στρατιωτικα ειναι υπερδυναμη αλλα στρατιωτικα ειναι και η ρωσια.
[/quote]

Προφανώς χάνεις χρόνο ΡΕ να διαβάζεις και να μην καταλαβαίνεις ΡΕ. ΡΕ έγραψα ότι χρειάζεται και αξιοπιστία ΡΕ. Επειδή ΡΕ έχεις αγένεια την μπερδεύεις ΡΕ με την αξιοπιστία; Μάθε στον εαυτό σου να διαβάζει πριν προκαλέσεις ΡΕ τον άλλον. Γιατί ΡΕ το μάζεμα των λιρών δεν έχει εφαρμογή ΡΕ ούτε στη σύγχρονη οικονομίαΡΕ ούτε στη Μαρξιστική ΡΕ ούτε πουθενά αλλού ΡΕ.

Το ότι είμαι ΞΕΡΟΛΑΣ μπροστά σε έναν κακομαθημένο άσχετο και αμόρφωτο σαν εσένα, ούτε λόγος ΡΕ.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 15, 2015, 09:59:56 πμ »

Τέλος πάντων, εγώ θα συμπληρώσω αυτό που προσπάθησα να γράψω τη νύχτα και βγήκε άλλα αντ' άλλων...

Ο "μέσος", "φυσιολογικός" άνθρωπος για την οικονομία είναι αυτός που έχει ένα μαγαζί και πουλάει τυρόπιτες. Αγοράζει αλεύρι, τυρί, αλάτι, νερό κλπ και φτιάχνει τυρόπιτες και τις πουλάει. Δεν είναι αυτός που έχει ένα κομπόδεμα και σκέφτεται πώς θα το προστατέψει ή πώς θα το αυγατίσει.

Αυτη την ανεξαρτησια που δινει ο χρυσος φοβουνται και για αυτο προσπαθουνε να μαζεψουνε τον χρυσο απο τους ιδιωτες.
Σε αυτόν που πουλάει τυρόπιτες τι είδους ανεξαρτησία προσφέρει ο χρυσός;



Σχετικά με τις επιταγές που αναφέρει ο Νίκος: Το να ανταλλάξεις "χρήμα με χρήμα", δηλαδή επιταγές με λίρες, πράγματι δεν φαίνεται να έχει νόημα. Όπως δεν θα είχε νόημα "να σου δώσω τυρόπιτες, να μου δώσεις μπουγάτσες". (Βέβαια, σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις θα μπορούσε να έχει νόημα. Αλλά είναι "ειδικές" περιπτώσεις.)

Η μεταχρονολογημένη επιταγή χρησιμεύει στο εξής: Χρειάζομαι αλεύρι, νερό, αλάτι και τυρί για να φτιάξω τυρόπιτες, αλλά δεν έχω λεφτά. "Δημιουργώ" λεφτά μέ την επιταγή (όπως το λέει ο Νίκος) και τα δανείζω στον εαυτό μου. Πληρώνω τις πρώτες ύλες με το "αερόχρημα" που δημιούργησα και μετά από έξι μήνες, που θα έχω πουλήσει τις τυρόπιτες, εξοφλώ την επιταγή (δηλαδή το δάνειο προς τον εαυτό μου). Ή κάπως έτσι.

Από τα χρήματα που εισέπραξα από τις τυρόπιτες εξόφλησα την επιταγή, πλήρωσα άλλες υποχρεώσεις και (ίσως) μου έμεινε και κάποιο κέρδος. Αυτό το κέρδος μπορώ να το φάω στα σκυλάδικα, μπορώ να το μετατρέψω σε λίρες ή μπορώ να το μετατρέψω σε μπρόκολα. Αυτό όμως είναι άλλη συζήτηση. Δεν έχει σχέση με την "ανάπτυξη" και την "πραγματική οικονομία". (Συνέχεια η Απάντηση #34.)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 15, 2015, 10:18:07 πμ από sac » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 15, 2015, 10:00:31 πμ »

Αααα πάω να φτιάξω φραπέ  Άνεση
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 15, 2015, 10:28:34 πμ »

Προσθέτω και αυτό:

Με τα υπόλοιπα 10.950.000 πολίτες τι γίνεται;
(Αν πούμε ότι 50.000 πολίτες έχουν αρκετό χρυσό για τα επόμενα 30-40 χρόνια...)

Ας πρόσεχαν. Ας πρόσεχαν πως διαχειρίζονται το χρήμα.
Και δεν γίνομαι κακος .

Άκουσα ότι όταν επιβλήθηκαν τα capital controls πολλές γυναίκες πήγαιναν σε μεγάλα καταστήματα καλυντικών της Θεσσαλονίκης και αγόραζαν καλυντικά για 1000 κ 1500€ (μετρητό) φοβούμενες μη ξεμείνουν από κρέμες νυκτός!
Θα τις λυπηθώ ;
Όχι βέβαια , ας πρόσεχαν πως διαχειρίζονται το χρήμα τους.

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.

Βρε Μιχάλη, με τον τυροπιτά τι γίνεται; Είναι δυνατό να έχει στοκάρει 5-6 χιλιάδες λίρες για να αγοράζει αλεύρι για τα επόμενα είκοσι χρόνια;

Και... ελπίζοντας ότι δεν θα παρεξηγηθείς, θα γίνω λίγο πιο επιθετικός.
Απάντηση: Πληθωριστική δραχμή μέχρι να σταματήσουμε να δανειζόμαστε , να αρχίσουμε να παράγουμε , σε πρώτη φάση για να καλύψουμε τις ανάγκες μας ως χώρα , και σε δεύτερη φάση να αρχίσουμε να εξάγουμε κιόλας. Αυτή η διαδικασία γνωρίζω καλά ότι θα έχει επίπονη φτώχεια , αλλά είναι ο μόνος τρόπος να ξυπνήσει από το λήθαργο ο εθισμένος στην υπερκατανάλωση με δανεικά ελληνικός λαός.
Από τη μια λες να απο-εθιστούμε από τον καταναλωτισμό, από την άλλη το μυαλό σου πάει κατευθείαν στην κατανάλωση και όχι στην παραγωγικότητα.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 15, 2015, 10:49:49 πμ »

Εμένα παραμένει ακόμα η απορία μου πως θα παράγουμε και τι παραγωγή θα κάνουμε ενώ δεν έχουν τόσο μεγάλες πεδιάδες. Ναι έχουμε 2-3 μεγάλες αλλά έχει δεί κανείς σε τι εκτάσεις γίνονται παραγωγές? Παραγωγικό μοντέλο ναι αλλά ρε παιδία απο το πρώτο νόμισμα έως σήμερα εξάγαμε ποτέ τίποτα? Δεν έχουμε εκτάσεις να παράγουμε τόσες ποσότητες ώστε να καταναλώνονται και εσωτερικά αλλά και να εξάγουμε

Οι αρχές της οικονομίας είναι πολύ απλές. Όσο λιγότερο παράγεις (μικρές εκτάσεις) και όσο η ζήτηση αυξάνεται (δηλαδή ο πλυθησμός) και δε σας πάω μακρία βάλτε μόνο την Ελλάδα, τόσο πιο ακριβά γίνονται τα προιοντα.


Αυτοί που στοκάρουν χρυσό είναι λίγοι. Όταν έρθει και η ώρα να τον ρευστοποιήσουν κατα πάσα πιθανότητα θα τον ανταλλάξουν για ένα καρβέλι ψωμί και αυτό γιατί οι περισσότεροι απο αυτούς δεν έχουν τις διασυνδέσεις η τις γνωριμίες να πουλήσουν το χρυσό εκει που πρέπει.

Αυτός που θα συνεχίσει να υπάρχει θα είναι αυτό που συνεχίζει να μεταπιεί κάτι, πχ να παίρνει το αλεύρι και να το κάνει ψωμί.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 15, 2015, 11:42:50 πμ »


[/quote]

Προφανώς χάνεις χρόνο ΡΕ να διαβάζεις και να μην καταλαβαίνεις ΡΕ. ΡΕ έγραψα ότι χρειάζεται και αξιοπιστία ΡΕ. Επειδή ΡΕ έχεις αγένεια την μπερδεύεις ΡΕ με την αξιοπιστία; Μάθε στον εαυτό σου να διαβάζει πριν προκαλέσεις ΡΕ τον άλλον. Γιατί ΡΕ το μάζεμα των λιρών δεν έχει εφαρμογή ΡΕ ούτε στη σύγχρονη οικονομίαΡΕ ούτε στη Μαρξιστική ΡΕ ούτε πουθενά αλλού ΡΕ.

Το ότι είμαι ΞΕΡΟΛΑΣ μπροστά σε έναν κακομαθημένο άσχετο και αμόρφωτο σαν εσένα, ούτε λόγος ΡΕ.
[/quote]ασχετος εισαι εσυ αμορφωτο γουρουνι.οποτε θες ελα να συναντηθουμε και αν εχεις ######α μαιντανε της δεκαρας πες τα μου face to face.Ηλιθιε βλακα ε βλακα.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 15, 2015, 11:52:41 πμ »

Με διάθεση υπερβολής, θα ρωτήσω και τον Μιχάλη:
εμπορικό ισοζύγιο με μικρό πλεόνασμα,
Τι θα εξάγουμε, αγαπητέ μου; Χρηματοπιστωτικά προϊόντα; Ελβετία του... παλιού καιρού θα γίνουμε;

Να στρώσουμε τον κ@λ# μας κάτω , να δουλέψουμε , να παράγουμε , να έχουμε για μας και μετά να εξάγουμε.
Τουλάχιστον σε τομείς όπως η γεωργία , η αλιεία , η κτηνοτροφία , ο τουρισμός.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 15, 2015, 11:59:34 πμ »

Και... ελπίζοντας ότι δεν θα παρεξηγηθείς, θα γίνω λίγο πιο επιθετικός.
Απάντηση: Πληθωριστική δραχμή μέχρι να σταματήσουμε να δανειζόμαστε  ... να ξυπνήσει από το λήθαργο ο εθισμένος στην υπερκατανάλωση με δανεικά ελληνικός λαός.

Από τη μια λες να απο-εθιστούμε από τον καταναλωτισμό, από την άλλη το μυαλό σου πάει κατευθείαν στην κατανάλωση και όχι στην παραγωγικότητα.


Όχι δεν πάει στην κατανάλωση , από που , απ΄τα λεγόμενά μου , το συμπεραίνεις αυτό;
Ίσως κατάλαβες λάθος.

Συμφωνείς και συ ότι πρέπει να απο-εθιστούμε από τον καταναλωτισμό
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=254.0
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2010, 01:39:40 πμ »
Συμφωνώ και εγώ.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 15, 2015, 12:07:00 μμ »

εξάγαμε ποτέ τίποτα? Δεν έχουμε εκτάσεις να παράγουμε τόσες ποσότητες ώστε να καταναλώνονται και εσωτερικά αλλά και να εξάγουμε

Τώρα το λες σοβαρά αυτό;

Εμένα παραμένει ακόμα η απορία μου πως θα παράγουμε και τι παραγωγή θα κάνουμε ενώ δεν έχουν τόσο μεγάλες πεδιάδες. Ναι έχουμε 2-3 μεγάλες αλλά έχει δεί κανείς σε τι εκτάσεις γίνονται παραγωγές? ... ... πιο ακριβά γίνονται τα προιοντα.

Είναι βέβαια αλήθεια ότι όσο μεγαλύτερες είναι οι καλλιεργίσιμες εκτάσεις τόσο πέφτει το κόστος παραγωγής.

Σε συμφέρει δλδ να έχεις 100 στρέμματα μαζεμένα , παρά 150 "σπασμένα" σε 4 - 5 σημεία.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences