Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 09:51:06 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Mα@κακες  (Αναγνώστηκε 19533 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:10:06 μμ »

+ άπειρο
Πιο πολύ απ΄όλα μου άρεσαν αυτά:
"3. Ο γείτονάς μου με κορόιδευε που είχα τα λεφτά μου κατατεθειμένα με 0,025% επιτόκιο. Αυτός τα είχε σε ομόλογα, και έπαιρεν 6%. Τώρα τα έχασε. Φταίει το Κράτος. Θέλει τα λεφτά του πίσω."
"4. Ο φίλος μου δανείστηκε σε Ελβετικά Φράγκα, (άσχετα εάν δεν πλήρωσε καμιά δόση) και τώρα επιβαρύνθηκε τις συναλλαγματικές διαφορές. Φταίνε οι τράπεζες. Θέλει τα λεφτά του πίσω."
Κατά τα άλλα όταν τα λέμε είμαστε κακοί και χαιρέκακοι.

Τελικά σε μερικούς είναι πολύ δύσκολο να αναλάβουν την ευθύνη  
της πράξης τους , της υπογραφής τους , της ψήφου τους .
Πάντα κάποιος άλλος φταίει.


Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 01:55:18 μμ »

  Η λογικη "ας προσεχαν" οταν αφορα τους αλλους, ειναι πολυ της μοδας (παντα ηταν εδω που τα λεμε), αυτο που ισως ομως σας διαφευγει ειναι οτι οταν ενα προβλημα αφορα αρκετους πολιτες, ενα ευνομουμενο κρατος πρεπει να φροντισει για την επιλυση του με καποιον τροπο.
  Αν παμε στην λογικη του "ας προσεχαν" σε οτι δεν μας αφορα αμεσα, ισως βρεθουμε προ εκπληξεων για κατι που θα μας αφορα εμας τους ιδιους.
  Ειχαν αγορασει καποιοι ομολογα του Ελληνικου δημοσιου και κουρευτηκαν?- ας προσεχαν, αφου ηξεραν τι μπορντελο ειναι αυτη η χωρα.
  Ειχαν παρει καποιοι στεγαστικο δανειο (εχοντες τοτε δουλεια και εισοδηματα που το δικαιολογουσαν απολυτα)?- ας προσεχαν, θα επρεπε να ξερουν οτι θα βρεθουν με μισο μισθο η ανεργοι.
  Θα συμφωνησω οτι την υπογραφη του πρεπει να προσεχει κανεις που την βαζει, καθως και οτι θα επρεπε να γνωριζουν το ρισκο οσοι επαιρναν δανεια σε Ελβετικα φραγκα (νομιζω η Eurobank τα μοιραζε και τα διαφημιζε αφειδως μια εποχη), αλλα αυτο το "ας προσεχαν" που λετε, μου καθεται καπως..

  Με την ιδια λογικη, οι ανθρωποι που χωθηκαν τοσα χρονια στο Ελληνικο δημοσιο, θα επρεπε να παιρνουν το 1/10 του μισθου που επαιρναν τις καλες εποχες, και να απολυθουν οι μισοι, μιας και ο εργοδοτης τους φαληρισε.
Δεν βλεπω ομως να γινεται κατι τετοιο, δεν βλεπω κανεναν ΔΥ να λεει "ας προσεχα που επελεξα για εργοδοτη το Ελληνικο Δημοσιο", αντιθετα βλεπω το κρατος να προσπαθει να τους προστατευσει οσο μπορει και να μην τους δωξει ομαδικα, δημιουργωντας ακομα μεγαλυτερο κοινωνικο προβλημα.
  Ας ειμαστε λοιπον φειδωλοι, γιατι στην Ελλαδα της χρεοκοπιας, ο κοινωνικος αυτοματισμος εχει παραγινει..
  Και καποια στιγμη, καποιος αλλος θα πει "ας προσεχε" και για εμας.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:19:08 μμ »

Δημήτρη , είμαι δημόσιος υπάλληλος , νοσηλευτής εργαλιοδότης χειρουργείου , δημοσίου νοσοκομείου.
Υπέστην μείωση 40% στο συνολικό ετήσιο εισόδημά μου. Το κατανοώ και το αποδέχομαι στα πλαίσια της ουσιαστικής (αλλά ανεπίσημης) πτωχεύσεως του κράτους που είναι ο εργοδότης μου.
Επίσης είμαι υπέρ της αξιολόγησης των δημ. υπαλλήλων και της αμοιβής τους σύμφωνα με την παραγωγικότητα και την αποδοτικότητά τους.
Επίσης είμαι υπέρ της άρσης της μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων και της απόλυσης των αργόμισθων , των επιζήμιων και των επικίνδυνων (ειδικά στον χώρο της υγείας οι επικίνδυνοι πρέπει να φύγουν άμεσα).
Επίσης με συνειδητή επιλογή υπέγραψα παραίτηση από το ιδιωτικό νοσοκομείο "Παπαγεωργίου" Θεσσαλονίκης και μπήκα σε άλλο , δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Με προσωπική ευθύνη και συνειδητή επιλογή (και αρκετή μελέτη) τοποθετώ το μικρο , πενιχρό , οικονομικό μου περίσσευμα  εκεί που θεωρώ ότι είναι καλύτερα και ασφαλέστερα.

Σε κάθε περίπτωση ο άνθρωπος έχει την ευθύνη των πράξεών του , των παραλείψεών του , της υπογραφής του και της ψήφου του.

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.  
Και επίσης "δεν ήξερες , δεν ρώταγες;;;"  (προφανώς το β' ενικό πρόσωπο  δεν πάει προσωπικά σε σένα)



Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:36:04 μμ »

Βασικα αυτο που μου φαινεται λιγο χυδαίο ειναι οτι εξαγγέλουν μέτρα για καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους το κόστος των οποίων θα μετακυλήσει επάνω μου και σε κάθε Έλληνα φορολογούμενο. Δηλαδή αυτοί θα καρπωθούν με την εκλογή τους στο Κοινοβούλιο αλλα εγω και εςεις θα πληρώςουμε τον λογαριασμό.. Και νομίζετε οτι κόπτονται και συμπονούν αυτούς τους δανειολήπτες; Την ψήφο τους θέλουν και τιποτα αλλο.


Αν ειναι τίμιοι ας επωμισθούν τα κόμματα αυτο το κόστος. Κηδείες με ξένα κολυβα κανω και εγω.


Και αν υπαρχει έστω και ένας απο αυτούς τους 70.000 που δεν ήξερε το ρίσκο, τι να πω...απλα δεν το πιστευω.



Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:48:17 μμ »

Γιώργο , ευελπιστώ ότι είναι μόνο προεκλογικές εξαγγελίες οι οποίες δεν θα εφαρμοσθούν όποιος και να εκλεγεί. Βασικά δεν θα τους αφήσει η τρόικα.

Ρεαλιστικά μιλώντας , πιστεύω ότι θα γίνει το ακριβώς αντίθετο , ότι δηλαδή θα απελευθερωθούν οι πλειστηριασμοί κατοικιών.

Δεν θα 'ναι άλλωστε η πρώτη φορά στην Ελλάδα , που άλλα εξαγγέλει ένα κόμμα και μετά κάνει το ακριβώς αντίθετο.

( Π.χ. "Λεφτά υπάρχουν". Και τώρα που με ψηφήσατε σας βάζω σε μνηνόνιο και κόβω τους μισθούς σας. )
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 02:55:14 μμ »

Λεπτά θέματα πιάσαμε.

Ένα τελευταίο σχόλιο από μένα. Κυρίως για την άποψη ότι μας φταίνε πάντα οι άλλοι.

Η εξειδίκευση και το επάγγελμα, για αυτό υπάρχει. Ο ειδικός, που τον πληρώνεις για μια δουλειά, είναι υπεύθυνος για την υπηρεσία που σου προσφέρει. Και ο τραπεζίτης και ο πολιτικός που τους πληρώνουμε το ίδιο πράγμα είναι. Αν μου βάλει αέριο ο Χανιώτης και μετά από 2 μήνες δεν λειτουργεί, φταίω εγώ ή ο Χανιώτης? Αν ο εργολάβος μου φτιάξει την οικοδομή και αρχίζει να μπάζει, να πέφτουν σοβάδες, φταίω εγώ ή ο εργολάβος? Αν ο Μιχάλης μαζεύοντας τα εργαλεία από την εγχείρηση ξεχάσει κανά ψαλίδι μέσα, φταίω εγώ που κοιμάμαι ή ο Μιχάλης?

Ε πως να το κάνουμε οι τραπεζικοί σύμβουλοι έχουν ευθύνη. Ο Παπαντωνίου και ο Σημίτης που λέγαν μπείτε στο χρηματιστήριο έχουν ευθύνη. Το κράτος που διαφήμιζε τα ομόλογα έχει ΕΥΘΥΝΗ. Για αυτό πληρώνονται, για να κάνουν την δουλειά τους σωστά. Και το χειρότερο είναι ότι ο Χανιώτης αν δεν κάνει σωστά την δουλειά του δεν θα έχει δουλειά μετά. Τους τραπεζίτες και τους πολιτικούς τι τους κάναμε? Που πέσαν έξω? Εφάπαξ 150.000 και σύνταξη μια ζωή 5000. Φυσικά δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε και όλα, χρειαζόμαστε τους επαγγελματίες στο είδος τους να μας βοηθήσουν. 

Φιλικά.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:00:06 μμ »

Μιχάλη,

Μιλώντας με ενα φίλο προχθές απο εδώ μεσα  μου ειπε "δεν εχω πια όνειρα"! Στεναχωρέθηκα πολυ. Άνθρωπος χωρις όνειρα ειναι άνθρωπος χωρις ελπίδα.

Βαρέθηκα αυτη η ελπίδα να γίνεται εμπόριο στην αγορά βρόμικων ψήφων. Αυτοί που μας έταζαν την σκότωσαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2015, 03:12:20 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:02:34 μμ »

Λεπτά θέματα πιάσαμε.

Ένα τελευταίο σχόλιο από μένα. Κυρίως για την άποψη ότι μας φταίνε πάντα οι άλλοι.

Η εξειδίκευση και το επάγγελμα, για αυτό υπάρχει. Ο ειδικός, που τον πληρώνεις για μια δουλειά, είναι υπεύθυνος για την υπηρεσία που σου προσφέρει. Και ο τραπεζίτης και ο πολιτικός που τους πληρώνουμε το ίδιο πράγμα είναι. Αν μου βάλει αέριο ο Χανιώτης και μετά από 2 μήνες δεν λειτουργεί, φταίω εγώ ή ο Χανιώτης? Αν ο εργολάβος μου φτιάξει την οικοδομή και αρχίζει να μπάζει, να πέφτουν σοβάδες, φταίω εγώ ή ο εργολάβος? Αν ο Μιχάλης μαζεύοντας τα εργαλεία από την εγχείρηση ξεχάσει κανά ψαλίδι μέσα, φταίω εγώ που κοιμάμαι ή ο Μιχάλης?

Ε πως να το κάνουμε οι τραπεζικοί σύμβουλοι έχουν ευθύνη. Ο Παπαντωνίου και ο Σημίτης που λέγαν μπείτε στο χρηματιστήριο έχουν ευθύνη. Το κράτος που διαφήμιζε τα ομόλογα έχει ΕΥΘΥΝΗ. Για αυτό πληρώνονται, για να κάνουν την δουλειά τους σωστά. Και το χειρότερο είναι ότι ο Χανιώτης αν δεν κάνει σωστά την δουλειά του δεν θα έχει δουλειά μετά. Τους τραπεζίτες και τους πολιτικούς τι τους κάναμε? Που πέσαν έξω? Εφάπαξ 150.000 και σύνταξη μια ζωή 5000. Φυσικά δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε και όλα, χρειαζόμαστε τους επαγγελματίες στο είδος τους να μας βοηθήσουν. 

Φιλικά.
Oλες οι αποψεις εχουν βαση..εχουν επιχειρηματα
Αλλα αυτη εδω του Δημητρη ..νομιζω(προσωπικα) οτι εχει τα περισσοτερα
Καλη συνεχεια
ΥΓ..ουτως η αλλως τα δανεια εχουν βαρεσει κανονι..μικρη η σημασια ειτε ειναι σε ευρο ειτε σε φραγκο
Κατα τα αλλα συμφωνω οτι η αποτομη "εννοια" για τους δανειοληπτες φραγκου...ειναι προσκαιρη ...αχρηστη..και προεκλογικη...
Το προβλημα ειναι μακραν ..βαθυτερο
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:10:48 μμ »

Λεπτά θέματα πιάσαμε.

Ένα τελευταίο σχόλιο από μένα. Κυρίως για την άποψη ότι μας φταίνε πάντα οι άλλοι.

Η εξειδίκευση και το επάγγελμα, για αυτό υπάρχει. Ο ειδικός, που τον πληρώνεις για μια δουλειά, είναι υπεύθυνος για την υπηρεσία που σου προσφέρει. Και ο τραπεζίτης και ο πολιτικός που τους πληρώνουμε το ίδιο πράγμα είναι. Αν μου βάλει αέριο ο Χανιώτης και μετά από 2 μήνες δεν λειτουργεί, φταίω εγώ ή ο Χανιώτης? Αν ο εργολάβος μου φτιάξει την οικοδομή και αρχίζει να μπάζει, να πέφτουν σοβάδες, φταίω εγώ ή ο εργολάβος? Αν ο Μιχάλης μαζεύοντας τα εργαλεία από την εγχείρηση ξεχάσει κανά ψαλίδι μέσα, φταίω εγώ που κοιμάμαι ή ο Μιχάλης?

Ε πως να το κάνουμε οι τραπεζικοί σύμβουλοι έχουν ευθύνη. Ο Παπαντωνίου και ο Σημίτης που λέγαν μπείτε στο χρηματιστήριο έχουν ευθύνη. Το κράτος που διαφήμιζε τα ομόλογα έχει ΕΥΘΥΝΗ. Για αυτό πληρώνονται, για να κάνουν την δουλειά τους σωστά. Και το χειρότερο είναι ότι ο Χανιώτης αν δεν κάνει σωστά την δουλειά του δεν θα έχει δουλειά μετά. Τους τραπεζίτες και τους πολιτικούς τι τους κάναμε? Που πέσαν έξω? Εφάπαξ 150.000 και σύνταξη μια ζωή 5000. Φυσικά δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε και όλα, χρειαζόμαστε τους επαγγελματίες στο είδος τους να μας βοηθήσουν. 

Φιλικά.
Oλες οι αποψεις εχουν βαση..εχουν επιχειρηματα
Αλλα αυτη εδω του Δημητρη ..νομιζω(προσωπικα) οτι εχει τα περισσοτερα
Καλη συνεχεια
ΥΓ..ουτως η αλλως τα δανεια εχουν βαρεσει κανονι..μικρη η σημασια ειτε ειναι σε ευρο ειτε σε φραγκο
Κατα τα αλλα συμφωνω οτι η αποτομη "εννοια" για τους δανειοληπτες φραγκου...ειναι προσκαιρη ...αχρηστη..και προεκλογικη...
Το προβλημα ειναι μακραν ..βαθυτερο

Είπαμε...και το καζινο διαμημίζεται...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:23:11 μμ »

Λεπτά θέματα πιάσαμε.
...   ... Αν μου βάλει αέριο ο Χανιώτης και μετά από 2 μήνες δεν λειτουργεί, φταίω εγώ ή ο Χανιώτης? Αν ο εργολάβος μου φτιάξει την οικοδομή και αρχίζει να μπάζει, να πέφτουν σοβάδες, φταίω εγώ ή ο εργολάβος? Αν ο Μιχάλης μαζεύοντας τα εργαλεία από την εγχείρηση ξεχάσει κανά ψαλίδι μέσα, φταίω εγώ που κοιμάμαι ή ο Μιχάλης?
Ε πως να το κάνουμε οι τραπεζικοί σύμβουλοι έχουν ευθύνη. Ο Παπαντωνίου και ο Σημίτης που λέγαν μπείτε στο χρηματιστήριο έχουν ευθύνη. Το κράτος που διαφήμιζε τα ομόλογα έχει ΕΥΘΥΝΗ. Για αυτό πληρώνονται, για να κάνουν την δουλειά τους σωστά. Και το χειρότερο είναι ότι ο Χανιώτης αν δεν κάνει σωστά την δουλειά του δεν θα έχει δουλειά μετά. Τους τραπεζίτες και τους πολιτικούς τι τους κάναμε? Που πέσαν έξω? Εφάπαξ 150.000 και σύνταξη μια ζωή 5000. Φυσικά δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών, αλλά δεν μπορούμε να τα ξέρουμε και όλα, χρειαζόμαστε τους επαγγελματίες στο είδος τους να μας βοηθήσουν.  
Φιλικά.
Γι' αυτό ακριβώς τα μετράμε και τα ξαναμετράμε  όλα πριν κλείσουμε περιτόναιο  Κλείσιμο ματιού . Ψαλίδια , λαβιδες , βελόνες ραμμάτων και κυρίως γάζες. Αν είναι κάτι λειψό ζητούμε ακτινογραφία επί κλίνης πριν ξυπνήσει ο άρρωστος. Αν φύγει ο ασθενής με εργαλείο ή με γάζα στην κοιλιά φυσικά και φταίω!
Έχουν γίνει παρόμοια δικαστήρια (όχι στο νοσοκομείο μας ευτυχώς  Κλείσιμο ματιού )

Το φυσικό αέριο τοποθετείται με εγγύηση 1 έτους νομίζω. Αν έχει πρόβλημα ζητάς δωρεάν επισκευή.

Το εργολάβο που σου παραδίδει ετοιμόρροπη οικοδομή μπορείς να του κάνεις αγωγή και μήνυση.

Για τους πολιτικούς υπάρχει ο νόμος περί ευθύνης υπουργών , και τα ειδικά πολιτικά δικαστήρια.
Ο Άκης είναι μέσα , ο Μένιος Κουτσόγιωργας πέθανε μέσα στο δικαστήριο ως κατηγορούμενος, ο Τσοβόλας πλήρωσε πρόστημο , ο Αντρέας αθωώθηκε.
Για τον Παπακωνσταντίνου νομίζω έχει ξεκινήσει η διαδικασία.
Παλαιότερα είχαν απαγχονιστεί υπουργοί για ευθύνη στη μικρασιατική καταστροφή.

Για τους τραπεζικούς συμβούλους δεν ξέρω καθόλου τι καθεστώς ισχύει , απλά ξέρω ότι σε κάθε επενδυτική διαφήμιση απο κάτω γράφει με μικρά γράμματα "η επενδυση εμπεριέχει ρίσκο" ή "οι προηγούμενες αποδόσεις δεν εξασφαλίζουν τις μελλοντικές"

Φιλικά και απο μένα , καλό μεσημέρι.

Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 03:25:11 μμ »

Μιχαλη, προφανως και δεν με αφορα, μιας και δεν...ευτυχησα να εχω δανειο σε Ελβετικο.
Χαιρομαι για εσενα, αλλα μπορει μεν να εχεις μειωση 40% του μισθου, αλλοι στον ιδιωτικο τομεα δεν εχουν καθολου μισθο πια η ελευθεροι επαγγελματιες δεν εχουν που να γυρισουν το κεφαλι τους απο τις σφαλιαρες.
Παιδια δε με πανεπιστημιακη μορφωση παρακαλανε για κανα 500αρι μισθο οπου ναναι.
Προσωπικα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας, αλλα παρολα αυτα δεν ζηταω τον αποκεφαλισμο και ανασκολοπισμο ολων των δημοσιων υπαλληλων,οπως κανουν αρκετοι, με την λογικη οτι αφου το κρατος χρεοκοπησε, οι υπαλληλοι του ας την πληρωσουν εξ ολοκληρου, ας προσεχαν..
Ασχετα εαν ειναι προεκλογικη μπαρουφα η οχι, (που μαλλον ειναι), το κρατος θα επρεπε να λαβει μετρα ανακουφισης 70.000 ανθρωπων, που βρεθηκαν να τους πεφτει η πετρα στα ποδια απο το πουθενα.
(επιπροσθετως με τις υπολοιπες πετρες που εχουν πεσει σε ολους μας)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2015, 03:43:19 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 04:48:02 μμ »

Εγώ προσωπικά δε λέω 'ας πρόσεχαν' και δε λέω ότι το κράτος δε φταίει.

Λέω ότι υπάρχουν και ατομικές ευθύνες.
Που κανένας δεν αναλαμβάνει όταν χάνει, αλλά απολαμβάνει όσο κερδίζει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
anargiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 244


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 04:58:59 μμ »

akrivos file mou,tous paresire to kratos, ta kaimena, ta anilika, me 1300 euro ton mina diakopes bmw ke spitia 150 tetragonika ke alla pola, 6000 euro ton mina vgazo ke panta otan agorasa bar plirona,tous paresiran  hmmmmm,mono mia dikeologia ehoun agramatosini
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 05:49:36 μμ »

1)Σε πολλα νοσοκομεια εχουν χαθει ζωες,απο αμελεια και λαθη,και το εχουν σκεπασει.
2)Οι υπουργοι και στρατηγοι που δικαστηκαν για την μικρασιατικη καταστροφη,αθωωθηκαν ολοι με τελεσιδικη αποφαση πριν απο μερικα χρονια.Οσοι γνωριζουν ιστορια,ξερουν οτι δεν ηταν οι υπευθηνοι της καταστροφης.
3)Νομος περι ευθυνης υπουργων;Ξερω ενα καλυτερο με τον Τοτο.
4)Ο εργολαβος αν σου κανει μαπα δουλεια,κλεινει το γραφειο και βαραει πτωχευση.Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια.
5)Τωρα για τον Χανιωτη,παρακαλα να σου κανει μαπα δουλεια,να του παρεις μερικα χρυσα νομισματα σαν αποζημειωση. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 17, 2015, 06:00:46 μμ »

Τα εχουμε μπερδέψει γιατί ο καθένας γράφει ότι θέλει. Γενικά συμφωνώ με τον dimmarko.

Κώστα , ασφαλως και εχουμε ατομική ευθύνη Α Λ Λ Α όταν ο Παπαντωνιου έλεγε το 1999 'αγοραστε μετοχές το ΧΑΑ θα πάει 9000 μοναδες' ε όπως και το κανουμε φταίει. Και εντάξει, οι πολίτες πλήρωσαν το τίμημα καθώς τα χάσανε όλα, κανένα πρόβλημα δεν εχω, ο Γιάννος? Τίποτα ο Γιάννος??
Ολο βλέπω να πληρώνουμε όλοι μαζί οι πολίτες τις ατομικές μας ευθύνες αλλά οι πολιτικοί + οι τραπεζίτες δε βλέπω να πληρώνουν τίποτα.....

τέλος, η συζήτηση αφορούσε τις τράπεζες. Και όσον αφορά οποιαδήποτε συναλλαγή ΠΟΛΙΤΗ με ΤΡΑΠΕΖΑ ο πολίτης εχει δικαιολογημένη άγνοια. Το νομικό πλαίσιο ειναι δαιδαλώδες , το εχουν φτιάξει τόσο πολύπλοκο ώστε ο δανειολήπτης αδυνατεί να καταλάβει απλά πράγματα. Και στο Ελλάντα η εποπτική αρχή ξύνει τα @ρχίδια των τραπεζιτών , πάντα με το αζημίωτο.

Το ότι το παίζουμε μάγκες και ξερόλες όταν μας βγαίνει μία κίνηση είναι στην ιδιοσυγκρασία μας ως Ελληνες. Ωστόσο εχουμε και άλλα χειρότερα κουσούρια .... Εμεις πληρώνουμε πάντα, οι τραπεζίτες έχουν πληρώσει για τίποτα?Απορία Απορία? Εμείς τα χάσαμε όλα και θα ξεχρεώσουμε και τις τράπεζες!!!! Γιατί να μην τις ξεχρεωσέι ο φον Κωστόπουλος , και ο δον Λάσπης εεε Λάτσης? Γιατί???
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences