Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 02:40:22 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δεν ξέρω πιο είναι το θέμα  (Αναγνώστηκε 3065 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Ιανουάριος 14, 2015, 07:13:03 μμ »

Ο σκοπός μου είναι καθαρός και σαφής. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα με τους Παϊσιους (νομίζω ότι ήταν τρεις και δεν ξέρω ποιος είναι ποιος).

Με ενδριαφέρει μόνο το κατά πόσον η σάτιρα (ή σάτυρα) θρησκευτικών πεποιθήσεων κλπ είναι ή δεν είναι αξία της δημοκρατίας και "δημοκρατικό κεκτημένο".

Παρόλο που δεν έγραψα τίποτα στο θέμα του Charlie Hebdo, ψιλο-χοντροσυμφωνώ ότι το θέμα ξεφτιλίστηκε με την εμπλοκή πολιτικών και δημοσιογράφων. Το θέμα του Παϊσιου διακωμωδήθηκε χωρίς την εμπλοκή πολιτικών και δημοσιογράφων.

Δεν με απασχολούν καθόλου οι Παϊσιοι, όσοι κι αν είναι. Αλλά τους σκοπούς μου δεν θα τους "ανακαλύπτει" όποιος θέλει.

...σιγά μη με βγάλεις και "μασόνο"...

ΥΓ Υπάρχει μια ανορθογραφία στο "πιο" του τίτλου.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 07:16:34 μμ »

Είναι Δημοκρατικό κεκτημένο στο πλαίσιο μιας Λογοκριμένης Δημοκρατίας.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 07:38:17 μμ »

Η σατιρα ειναι.
Η υβριστικη μεχρι αηδιας προσβολη εθνικων η θρησκευτικων συμβολων δεν ειναι.
Αν πεις οτι ο ταδε θεος , η στην συγκεκριμενη περιπτωση προφητης, τον παιρνει πατοκορφα και ειναι μια κραγμενη αδερφη (οπως δηλωνει το επιμαχο σκιτσο των Γαλλων για τον Μωαμεθ, εχουν δημοσιευσει και χριστιανικο αντιστοιχο με παρτουζα Πατρος, Υιου και αγιου πνευματος), οι φανατικοι Χριστιανοι θα σου φερουν κανα πλακατ στο κεφαλι, οι δε φανατικοι μουσουλμανοι θα σου φυτεψουν μια ωραια σφαιρα να εχεις να πορευεσαι.
Οι μη φανατικοι θα δυσαρεστηθουν και θα αηδιασουν αλλα δεν θα κανουν τιποτα, οι δε αθεοι απλως θα αδιαφορησουν.
Απλα πραγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2015, 08:10:39 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:07:41 μμ »

Κύριοι,

Αν θέλετε να συζητήσετε για τη σάτυρα, για τη σάτιρα ή για κάποιον από τους Παϊσιους, ζητήστε από τον Αντώνη να ξεκλειδώσει τα αντίστοιχα θέματα. Εγώ έγραψα αυτό εδώ για να "αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας", ότι αυτό για το οποίο με κατηγόρησε το έβγαλε από το μυαλό του.

Αν πάλι θέλετε να συνεχίσετε κάποα από τις συζητήσεις αυτές εδώ, δεν έχω αντίρρηση. Διαχωρίζω μόνο τη θέση μου ότι ο σκοπός μου ήταν να διαμαρτυρηθώ και όχι να ανοίξω εδώ οποιαδήποτε συζήτηση.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:12:59 μμ »

"Με ενδριαφέρει μόνο το κατά πόσον η σάτιρα (ή σάτυρα) θρησκευτικών πεποιθήσεων κλπ είναι ή δεν είναι αξία της δημοκρατίας και "δημοκρατικό κεκτημένο"."

Αυτο ρωτησες και απαντησα, ολα τα υπολοιπα δεν.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 08:31:46 μμ »

Κύριοι,

Αν θέλετε να συζητήσετε για τη σάτυρα, για τη σάτιρα ή για κάποιον από τους Παϊσιους, ζητήστε από τον Αντώνη να ξεκλειδώσει τα αντίστοιχα θέματα.

Εγώ έγραψα αυτό εδώ για να "αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας", ότι αυτό για το οποίο με κατηγόρησε το έβγαλε από το μυαλό του.[/color]



Σιγα μη σε περασα και στρατοδικειο . Γλώσσα

Εκλεισα το θεμα και εσυ αμέσως κανεις πασα και με λινκ ωστε να συνεχιστει σε αλλη ενοτητα ....και οπως ειδες εγινε με τον φιλο Λουκυ Λουκ.
Ασε βρε Γιωργο ...πες τα σε κανα αλλο αυτα  Κλείσιμο ματιού

Τελος παντων δικο μου λαθος που ξεκινησα το θεμα του Παισιου , επρεπε να φανταστω την καταληξη.
Συγνωμη , δε θα το ξανακανω.


Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 09:40:05 μμ »

Τελικά συνεχίζουμε ή όχι τη συζήτηση;

Θέλω να γράψω για το Βούδα (and "...the chocolate box" / Cat Stevens).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 09:40:56 μμ »

@ANTONIO Το έχω ξαναπεί, εδώ μέσα μαθαίνω πράγματα για τον εαυτό μου που δεν τα ήξερα. Σήμερα έμαθα... τι σκοπό είχα.

@haros Συγγνώμη για την παρεξήγηση. Με την αίρεση ότι... κάποιοι άλλοι μπορεί να ξέρουν καλύτερα τις προθέσεις μου από εμένα (δεν εννοώ εσένα):

Έγραψα στο τόπικ του Charlie ότι με αφορμή το θέμα του Παϊσιου θα μπορούσαμε να μιλήσουμε πιο "χειροπιαστά" για το θέμα της σάτιρας των θρησκευτικών πεποιθήσεων κλπ. Ο Αντώνης πιστεύει ότι ήθελα να συνεχίσουμε τη συζήτηση για τον Παϊσιο τον ίδιο. Και άνοιξα το παρόν για να διαμαρτυρηθώ.

Αν ο Αντώνης δεν θέλει να συζητήσουμε για τίποτα από όλα αυτά, δεν τρέχει και τίποτα...

Τέλος πάντων, έχω μπερδευτεί κι εγώ. Ας σε διαφωτίσουν αυτοί που με ξέρουν καλύτερα από μένα...
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 20, 2015, 05:41:10 μμ »

Κύριοι,

Αν θέλετε να συζητήσετε για τη σάτυρα, για τη σάτιρα ή για κάποιον από τους Παϊσιους, ζητήστε από τον Αντώνη να ξεκλειδώσει τα αντίστοιχα θέματα.

Εγώ έγραψα αυτό εδώ για να "αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας", ότι αυτό για το οποίο με κατηγόρησε το έβγαλε από το μυαλό του.[/color]



Σιγα μη σε περασα και στρατοδικειο . Γλώσσα

Εκλεισα το θεμα και εσυ αμέσως κανεις πασα και με λινκ ωστε να συνεχιστει σε αλλη ενοτητα ....και οπως ειδες εγινε με τον φιλο Λουκυ Λουκ.
Ασε βρε Γιωργο ...πες τα σε κανα αλλο αυτα  Κλείσιμο ματιού

Τελος παντων δικο μου λαθος που ξεκινησα το θεμα του Παισιου , επρεπε να φανταστω την καταληξη.
Συγνωμη , δε θα το ξανακανω.






Μη το ξανακανης θα σε μαλωσω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences