Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 03:26:58 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρελαση 25ης Μαρτιου.  (Αναγνώστηκε 28648 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 24, 2014, 01:05:25 μμ »

Μπουκετωσες βαθμοφορους και απολυθηκες με μονο 107 μερες φυλακη ποια ηταν αυτη η καταπληκτικη μοναδα?Σε ρωταει ενας ανθρωπος που υπηρετησε παρα κατι 11000 ημερες γιατι πραγματι εχει ενδιαφερον.Συμφωνω απολυτα μαζι σου και πιστευω και το συνολο των φιλων εδω οτι κανεις μας δεν εχει προθεση να σκοτωσει κανενα(σταματησα να οδηγω για 2 χρονια γιατι μου πεταχθηκε ενα γατακι το οποιο το σκοτωσα)αλλα δεν ευχομαι και σε κανενα να σηκωσει μια μερα το κεφαλι και να τους δει ναρχονται...τοτε θαναι αργα
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 24, 2014, 01:44:38 μμ »

Διαφωνώ κάθετα με τις περισσότερες επισημάνσεις, περί χρησιμότητας της σρατιοτικής θητείας. Θεωρείτε πως είναι χάσιμο χρόνου η θητεία, και παθαίνετε κατάθλιψη και μόνο στο άκουσμα της λέξης στρατός, παρόλο που κυκλοφορείτε με πολιτική ενδυμασία, έχετε στο στρατόπεδο τα Ι.Χ αυτοκίνητα σας, τρώτε σε πιάτα σε τραπεζαρία, και πολλά άλλα προνόμια που στην εποχή μου ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν πιστεύαμε ότι θα πραγματοποιηθούν, άσε που υπηρετήσαμε και 24 μήνες !!!

Εγώ γεννήθηκα στην Κωνσταντινούπολη και έτσι είχα δυο ιπηκότητες, τουρκική και ελληνική, Έπρεπε λοιπόν να υπηρετήσω στον τουρκικό αρατό, αυτό βέβαια δεν το ήθελα με τίποτα, έτσι πήρα το τρένο και μέχρι τα σύνορα ταξίδεψα με το τουρκικό διαβατήριο, μόλις περάσαμε στην Ελλάδα παρουσίασα το ελληνικό διαβατήριο που μου είχε προμηθέψει το ελληνικό προξενείο.

Στην Ελλάδα είχα δικαίωμα σαν έλληνας του εξωτερικού να εξαγοράσω την θητεία μου με ένα ευτελές ποσόν, δεν το έκανα και κατατάχτηκα εθελοντικά, στην αρχή με στείλανε στο Όρος Μπελλες στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα για να συντηρούμε τα πολυβολεία που υπήρχαν από τον Β, Παγκόσμιο πόλεμο, εκεί έπρεπε να σας είχα να δείτε τη εστί βερίκοκο Απορία  εκεί κάθισα 6 μήνες.

Κατόπιν κατόρθωσα και με πήραν στη στρατιωτική μουσική στο Γ, Σώμα Στράτου, εκεί ολοκληρώθηκα σαν μουσικός, και εξάσκησα το επάγγελμα επί 35 χρόνια. Συνεπώς, καταρρίπτεται η θεωρία ότι είναι χάσιμο χρόνου, σε πολλούς τομείς μπορεί κάποιος να βελτιωθεί σημαντικά στο στρατό, αρκεί να έχει όρεξη, και το σπουδαιότερο από όλα είναι η αυτοπειθαρχία που την κουβαλάμε για τον υπόλοιπο βίο μας.

Και μια Φώτο από τη στρατιωτική μουσική, επάνω δεξιά ο πρώτος, είναι ο συνθέτης Γιώργος Χατζηνάσιος, ο δεύτερος είναι ο καθηγητής πανεπιστημίου, ο περίφημος Πρωτοπρεσβύτερος πατήρ Γεώργιος Μεταλληνός (Έπαιζε Σαξόφωνο)

Κάτω σειρά, πρώτος αριστερά είναι ο μαέστρος και συνέγραφες Δημήτρης Νήρας, και δεύτερος είμαι εγώ.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 24, 2014, 01:55:01 μμ »

Ευτυχως η δυστυχως, εμεις οι συλλεκτες εχουμε μια ιδιαιτερη και μαλλον αρκετα στενη σχεση με την Ιστορια, τουλαχιστον πιο στενη απο την σχεση που οι υπολοιποι ανθρωποι εχουν με αυτην.
Απο την μελετη λοιπον της Ιστοριας αλλα και απο την απλη παρατηρηση της ανθρωπινης συμπεριφορας γενικοτερα αποδεικνυεται περιτρανα πως, δυστυχως, ο πολεμος ειναι αληθινο και αναποσπαστο κομματι του πολιτισμου του ανθρωπου αλλα και ενα μεσον προοδου σε τελικη αναλυση καθως το νεο κτιζεται παντα πανω στις σταχτες του παλιου. Ανεξαρτητα απο το τι πιστευει ο καθενας μας για το θεμα και εντελως ανεξαρτητα απο τις πολιτικες πεποιθησεις του καθε ενος, ο στρατος ηταν, ειναι και θα ειναι παντα απαραιτητος, τουλαχιστον οσο η γη αυτη συνεχιζει να γυριζει. Αυτες ολες οι "μοδατες" ιδεες περι "αφοπλισμου", "Ειρηνης" και ολα αυτα τα περιεργα μπορει να ακουγονται καπως ομορφα και ευχαριστα αλλα.. μεχρι εκει. Το πεπρωμενο του ανθρωπου ειναι ενας ατελειωτος πολεμος.

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 24, 2014, 02:02:09 μμ »

ellinas ...
αν και το πρωτο πραγμα που εμαθα ηταν να μην δινω αναφορα για τα στρατιωτικα ,θα σου πω...,υπηρετησα στην 96 ΜΕΘ στην χιο για 17 μηνες περιπου +2 στο κεντρο συν την φυλακη  στην Συρο στο 521 Τ/Π
οσο για τον ''βαθμοφορο'' σιγα τα μπρόκολα... ΟΠΥ ηταν... μια ζωη στα δανεικα,και στο καρφωμα επαγγελματιες γλυφτες,ρεμπελα ρεμαλια που δεν τους αρεσε ο ορος ''εργασια'' και απλα καταταχτηκαν,μια ζωη η ιδια φραση''ρε φιλαρακι εχεις να με καβατζάρεις ένα πεντοχιλιαρο και όταν πληρωθω θα στα δωσω''.... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Αναποφασιστικότητα.τελικα εκανα 22 μηνες περιπου ενώ μας ειχε πιασει το τοτε 20μηνο και μετα 18μηνο,και να φανταστείς ότι ειχα περασει ΥΕΑ και δεν πηγα λογο ιδεολογιας αλλα και παραπανω μηνων υπηρεσίας.... Μεγάλο χαμόγελο Λύπη
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 24, 2014, 02:08:43 μμ »

Νικο ( Helios) κατά καποιο τροπο ετσι είναι ,αλλα δεν καταλαβαινω την λογικη του να σου ανατινάξω το σπιτι σου,που σου αρεσει και ζεις ειρηνικα με την οικογενεια σου,να σκοτωσω ένα η καποια μελη της οικογενειας σου ,απλα για να φτιαξω ένα υποτιθεμενο καλλυτερο σπιτι....
εχεις ακουσει για τα ψυχολογικα των πολεμων το συνδρομο Κυπρου...περσικου...σεβιας...κορεας βιετναμ...ψυχολογικα και κοκα...το ραμπο ειχε μονο μια αληθινη σκηνη αυτή με το κιτρινο απολυτηριο (δεν εβρισκε δουλεια),το πλατουν ειχε πολλες...!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 24, 2014, 07:17:50 μμ »

εαν θες ειρήνη προετοιμάσου για πόλεμο.
Η φύση όλων των πλασμάτων στην γη εμπεριέχει τον πόλεμο σε μεγάλο βαθμό.
Τι σχέση έχουν τα παραπάνω με την θητεία στον Ε.Σ.; Μπορεί και καμία...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 24, 2014, 09:10:50 μμ »

Έχεις δίκιο Νέστορα...μερικές φορές ξεφεύγουμε και λέμε άλλα αντ' άλλων...πάντως παλαιότερα ήταν περήφανος κάποιος να υπηρετήσει στον στρατό, σήμερα που έχουν εξευτελήσει και ισοπεδώσει τα πάντα οι οπαδοί της παγκοσμιοποίησης βρίσκουν έδαφος στα πάντα...βλέπουμε και τα αποτελέσματα στα καθημερινάδικα της τηλεόρασης με τους κάθε λογής ντιγκιντάκηδες να γίνονται για τη νεολαία μας το πρότυπό τους...χώρια το κάθε λογής π.......ι που μας το παίζει και φίρμα...   
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 25, 2014, 12:36:51 πμ »

Χα,χα, Honest και Νίκο είστε εκπληκτικοί όπως τα λέτε, συμφωνώ και με τους δύο σας.
Για αρκετούς άντρες ο στρατός σήμαινε ευκαιρία για να δουν νέα μέρη και να κάνουν νέες φιλίες και αυτά φυσικά εχουν μια αξία, αλλά την αξία αυτήν δε νομίζω ότι τη μοιράζεται και ο στρατός ο ίδιος, του οποίου ο (ιερός) σκοπός είναι η προστασία της εδαφικής ακεραιότητας και όχι η σύναψη φιλιών, η προσφορά επαγγελματικών ευκαιριών κλπ. Ολα αυτά τα θετικά πρέπει να αποδοθούν μάλλον σε ένα περιβάλλον πολύμηνης συνύπαρξης πολλών ανθρώπων παρά στο στρατό τον ίδιο. Είναι δυνατόν 1-2 χρόνια από τη ζωή μας να μην κάνουμε φιλίες, οπουδήποτε κι αν βρεθούμε; Για μένα ο στρατός ήταν το θέατρο του παραλόγου, όσο και αν γνώρισα καλούς φίλους και την πανέμορφη Λέσβο.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 25, 2014, 12:38:23 πμ »

σαλονικο,(το ονομα σου?) σε ποιο μερος ησουν και ποτε?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 25, 2014, 09:50:34 πμ »

Κάτι σχετικό για την ημέρα

http://www.onalert.gr/stories/o_kseshkomos_toy_GenoysOlh_h_Istoria_ena_ekplhktiko_ntokimanter
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:07:06 πμ »

στην φωτογραφία του κ. Νικου (chrysos) από πάνω ο πρώτος απο αριστερά δεν ειναι ΙΔΙΟΣ  ο Γιάννης ο Milou ρε παιδιά ή η ιδέα μου είναι ΑπορίαΑπορία? Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Ρε Γιαννάκη δεν γερνάς εσυ καθόλου??? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:16:10 πμ »

στην φωτογραφία του κ. Νικου (chrysos) από πάνω ο πρώτος απο αριστερά δεν ειναι ΙΔΙΟΣ  ο Γιάννης ο Milou ρε παιδιά ή η ιδέα μου είναι ΑπορίαΑπορία? Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Ρε Γιαννάκη δεν γερνάς εσυ καθόλου??? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
+1
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:22:02 πμ »

Α ρε Βασιλη με τσακωσες!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πισω στην καρεκλα εχω ακουμπισμενη και την τσαντα με τις λιρες Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Δυστυχως τοτε δεν υπηρχαν θυριδες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δεν γερναω και το μυστικο ειναι το εξης:Καθε πρωι βραζω 5 ελισαβετ και πινω το ζουμι τους Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:26:51 πμ »

Α ρε Βασιλη με τσακωσες!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πισω στην καρεκλα εχω ακουμπισμενη και την τσαντα με τις λιρες Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Δυστυχως τοτε δεν υπηρχαν θυριδες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Δεν γερναω και το μυστικο ειναι το εξης:Καθε πρωι βραζω 5 ελισαβετ και πινω το ζουμι τους Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
+100000!
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:32:20 μμ »

στην φωτογραφία του κ. Νικου (chrysos) από πάνω ο πρώτος απο αριστερά δεν ειναι ΙΔΙΟΣ  ο Γιάννης ο Milou ρε παιδιά ή η ιδέα μου είναι ΑπορίαΑπορία? Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη


Χα χα χα, αυτός ο χοντρούλης φαντάρος. έγινε ο μετέπειτα διευθυντής του μουσικού σώματος στρατού.

Και μερικές σημερινές φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences