Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 10:16:15 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση περί εκτύπωσης χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 7252 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:37:02 μμ »

Πέρνα μια βόλτα από το σπίτι, να το εξηγήσεις και στη μητέρα μου. (Φτιάχνει ωραία σουτζουκάκια. :-) )

Αν και δεν λεω ποτε οχι σε σουτζουκακια  Σαρκασμός..
Εσυ θα της το εξηγησεις,εσυ θα της δειξεις,στην αναγκη εσυ θα κανεις τις συναλλαγες
Ουτε εγω θα το κανω,ουτε ο Δραγασακης

Φυσικα θα μπορουσε να υπαρχει μια ανοχη για μικρου υψους συναλλαγες,ωστε να μπορει να πηγαινει ενας ηλικιωμενος στην λαικη και ο λαϊκαριος να μην εχει "μηχανακι" αλλα οσο το ανοιγεις το πραμα τοσο ακυρωνεις το μετρο...
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:46:56 μμ »

Πιστευω οτι αυτο που δυναται να υπερ- απλοποιησει τα πραγματα ειναι το ηλεκτρονικο χρημα
Θα εχεις μια prepaid-debit-whatever και ολες οι συναλλαγες θα γινονται με αυτην και το PIN σου
Εγω στην θεση τους αυτο θα εκανα,απολυτο ban στο cash το οποιο θα επρεπε να το πας στην τραπεζα και να το παρει αυτη στην κρατικα ρυθμιζομενη ισοτιμια

Πέρνα μια βόλτα από το σπίτι, να το εξηγήσεις και στη μητέρα μου. (Φτιάχνει ωραία σουτζουκάκια. :-) )

ερχομαι εγω αλλα θελω διπλη μεριδα
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 03:50:18 μμ »

απο τα χερακια της σεβαστης μητερας θα ηθελα και γω μια μεριδα παρακαλω αλλα ξεχωριστα απο τον Λεωνιδα γιατι αυτος θα μου τη φαει την μεριδα μου
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:22:31 μμ »

Πιστευω οτι αυτο που δυναται να υπερ- απλοποιησει τα πραγματα ειναι το ηλεκτρονικο χρημα
Θα εχεις μια prepaid-debit-whatever και ολες οι συναλλαγες θα γινονται με αυτην και το PIN σου
Εγω στην θεση τους αυτο θα εκανα,απολυτο ban στο cash το οποιο θα επρεπε να το πας στην τραπεζα και να το παρει αυτη στην κρατικα ρυθμιζομενη ισοτιμια

Πέρνα μια βόλτα από το σπίτι, να το εξηγήσεις και στη μητέρα μου. (Φτιάχνει ωραία σουτζουκάκια. :-) )

ερχομαι εγω αλλα θελω διπλη μεριδα

-Και που λετε κυρια Μαιρη μου, η χρηση της debit card την σημερον ημεραν...εχετε λιγο αλατακι;
Ειναι κατι εφικτο μεν αλλα προσοχη να δωθει στο οτι....μηπως υπαρχει σημερινο ψωμακι να βουταω;
Τι λεγαμε;Α ναι,εχετε την καρτα που λεγαμε,και την κρατατε σφιχτα,με προσοχη.
-Του διαβολου πραματα ειναι αυτα,δεν τα θελω εγω. Θυμός
-Σας κατανοω...μηπως θα μπορουσατε να καθαρισετε και να τηγανισετε πατατουλες;
Κρατατε που λετε την καρτα...μα,κοιτα να δεις,τελειωσε το πιατο,γεια στα χερακια σας,βαλτε αλλη μια μεριδα αν δεν σας κουραζω,και αν υπαρχουν ντολμαδακια γιαλαντζι δεν θα πω οχι,αν θελετε περιμενω να τα τυλιξετε,δεν βιαζομαι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 04:43:05 μμ »

Με μόνο διαφοροποίηση ότι τη λένε Βασιλική...

Ο χρόνος που χρειάζεται να τυπωθούν τα χαρτονομίσματα είναι μικρός. Αλλά δεν χρειάζεται κάποιος χρόνος για να ενημερωθεί ο κόσμος κλπ;

Και βέβαια, χρειάζεται χρόνος για να στηθούν και να δοκιμαστούν ένα σωρό πράγματα...

Φυσικά όλα αυτά ισχύουν, αλλά χρειάζεται χρόνος, όπως έλεγα και στην αρχή. Οι μισοί Έλληνες θα καταλάβουν γρήγορα, ένα 30% θα χρειαστεί τον χρόνο του και 20% δεν θα καταλάβουν ποτέ.

Η κυρα-Βάσω π.χ. χρειάστηκε 1-2 χρόνια να "συντονιστεί" με το ΑΤΜ. :-)

Παράλληλα, υπάρχουν και αντί-666 κλπ, αλλά άσ' τους αυτούς...



-Του διαβολου πραματα ειναι αυτα,δεν τα θελω εγω. Θυμός
Εδώ μάλλον θα απαντήσει: Στην Αμαλιάδα δεν είχαμε τέτοια πράγματα, αν είχαν στον Πύργο ή στην Πάτρα, δεν ξέρω...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:00:59 μμ από sac » Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 05:22:58 μμ »

Θεωρω οτι η αγοραπωλησια με ψηφιακο χρημα θα ειναι τελικα πιο ευκολη
Θυμαμαι τον εαυτο μου να προσπαθει να υπολογισει ρεστα σε EUR οταν εγινε η αλλαγη και να χανω την μπαλα...λες και δεν μπορουσα να κανω αριθμητικη επιπεδου δημοτικου
ΟΚ συνηθισα πολυ γρηγορα,αλλα θεωρω οτι ψηφιακα δεν θα υπηρχε καν θεμα,εκτος φυσικα απο το θεμα οτι δεν θα ειχαμε ιδεα αν αγοραζουμε ακριβα ή φτηνα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 08:05:24 μμ »

Αγαπητέ Βάγγο, θα σε παραπέμψω εδώ:

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=19858.msg254866

Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό με τα δέματα, τις επιστολές, τη "δηλωμένη αξία", τις Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ, τα "σκέτα" ΕΛΤΑ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences