Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 10:36:22 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κερμα-νομισμα  (Αναγνώστηκε 5788 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 10:16:07 μμ »

Υπαρχει διαφορα μεταξυ κερματος και νομισματος??
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:10:31 μμ »

και ναι και οχι
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 01:36:40 μμ »

κέρμα το [kérma] Ο48 : μεταλλικό νόμισμα μικρής αξίας: Πορτοφόλι με θήκη για κέρματα. || αντίστοιχης μορφής αντικείμενο, που αντιπροσωπεύει ορισμένη αξία και διατίθεται για ειδική χρήση: Tηλεφωνικό ~. ~ για το παρκόμετρο. [λόγ. < αρχ. κέρμα]


νόμισμα το [nómizma] Ο49 : 1.μικρό κομμάτι από κράμα μετάλλων σε σχήμα δίσκου, με ορισμένο βάρος και περιεκτικότητα, το οποίο στις επιφάνειές του έχει επιγραφές, αριθμούς και παραστάσεις που δηλώνουν την αξία του και πιστοποιούν την κρατική εγγύηση με την οποία αυτό κυκλοφορεί ως χρήμα· (πρβ. κέρμα): H λίρα είναι χρυσό ~. Aσημένια / χάλκινα αρχαία νομίσματα. Bυζαντινά / μεσαιωνικά / σύγχρονα νομίσματα. Tο κέρμα είναι μεταλλικό ~ μικρής αξίας. Kόβω ~. Kοπή νομίσματος. Συλλογή νομισμάτων. Nοθευμένο* ~. || νόμισμα ή απομίμηση νομίσματος που βάζουν στη βασιλόπιτα για τον τυχερό: Φέτος μου έπεσε το ~ στο κόψιμο της βασιλόπιτας. ΦΡ η άλλη όψη / πλευρά του νομίσματος, η άλλη, η αντίθετη άποψη σε ένα ζήτημα. οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, για δύο πράγματα που στην πραγματικότητα είναι ίδια. 2α. το χρήμα που κυκλοφορεί με τη μορφή χαρτονομίσματος ή νομίσματος: Εκδίδω ~. Έκδοση / κυκλοφορία νομίσματος. Πλαστό / παραχαραγμένο / κίβδηλο ~. Παραχάραξη νομίσματος. Xάρτινο ~, χαρτονόμισμα, τραπεζογραμμάτιο. β. η βασική νομισματική μονάδα μιας χώρας: Tο ελληνικό ~ είναι η δραχμή, το αγγλικό η στερλίνα, το γαλλικό το φράγκο. Yποτίμηση / ανατίμηση / σταθεροποίηση των ευρωπαϊκών νομισμάτων έναντι του δολαρίου. Iσοτιμία του ελληνικού νομίσματος προς τα ξένα. Mέτρα για την προστασία του εθνικού νομίσματος. Σκληρό ~, ισχυρό. H μετατρεψιμότητα ενός νομίσματος. ΦΡ πληρώνω κπ. με το ίδιο ~, του ανταποδίδω κάποιο κακό που μου έκανε.

Ενδιαφερον ερωτημα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 01:46:02 μμ »

Βασικά είναι το ίδιο. Αλλά κάποιες φορές δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον όρο νόμισμα και κέρμα για το
ίδιο πράγμα. Πχ τα τόκεν,μάρκες. Μπορείς να τα πείς κέρματα αλλά δεν μπορείς να τα πείς νομίσματα.
Βασικά τα νομίσματα αναγράφουν αξία και εκδίδονται από χώρα κράτος κλπ. και μόνο!
Απλά. Ο Γιώργος έχει δίκιο. Κέρματα μπορούμε να τα πούμε όλα. Νομίσματα όμως όχι.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 01:47:57 μμ »

Νόμισμα (ή κέρμα) είναι ένα κομμάτι από σκληρό υλικό, συνήθως μέταλλο, που χρησιμοποιείται απο τα αρχαία χρόνια μέχρι σήμερα για εμπορικές συναλλαγές. Πριν την θέσπιση του χαρτονομίσματος κυκλοφορούσαν νομίσματα από πολύτιμα μέταλλα, όπως χρυσό και άργυρο τα οποία είχαν σημαντική αξία. Ωστόσο στις μέρες μας η χρήση των νομισμάτων περιορίζεται σε αγορές μικρής αξίας. Για να αναγνωρίζεται ένα αντικείμενο ως νόμισμα πρέπει να πληρεί τις εξής προδιαγραφές:

    Έχει τυποποιημένη μορφή, βάρος και σύσταση
    Είναι τυπωμένη πάνω σε αυτό η αρχή που το παράγει
    Εκδίδεται σε μεγάλες ποσότητες και χρησιμοποιείται ευρέως στις συναλλαγές.

Στις σύγχρονες κοινωνίες το νόμισμα μαζί με τα χαρτονομίσματα αποτελεί την πιο συνηθισμένη μορφή χρήματος. Δεν πρέπει να συγχέεται με το μετάλλιο.



Από τη Βικιπαίδεια
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%8C%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1_%28%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%29
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 01:51:01 μμ »

Ειχα βρει την σημειολογια νομισμα -κερμα σε ενα βιβλιο αλλα δεν το βρισκω,απο οτι θυμαμαι κερματα ονομαζουμε τα μικρης αξιας ,παραδειγμα στου ΓεωργιουΑ ονομαζονται κερματα ολα τα χαλκινα και νομισματα ολες οι υπολοιπες αξιες δηλαδη ασημενια χρυσα,αν κανω λαθος διορθωστεμε,επουδενι δεν λεμε ομως κερμα ενα ασημενιο και νομιζω οτι ουτε το αντιθετο κανονικα ,ασχετως που ολα τα λεμε νομισματα νομιζω οτι αυτο ειναι λαθος εντελως
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 01:59:04 μμ »

Παιδιά μην το ''πλατιάζεται'' το ερώτημα. Δεν ψάχνουμε ρητορική απάντηση.
Ψάχνουμε στην καθομιλουμένη και ευρέως χρήση αν κατάλαβα σωστά.
Όσο για την απάντηση στη βικιπεδία,είναι ελλιπής. Διότι και τα τόκεν,αυτά τα χαρακτηριστικά έχουν.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 02:16:31 μμ »

Όσο για την απάντηση στη βικιπεδία,είναι ελλιπής. Διότι και τα τόκεν,αυτά τα χαρακτηριστικά έχουν.
Δεν νομίζω πως έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά Μιχάλη, αφού δεν μπορείς να αναφέρεις σαν κάποια "αρχή", το μινιόν ή τον οτέ αλλά ούτε χρησιμοποιούνται "ευρέως" στις συναλλαγές... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 02:39:05 μμ »

Μιχάλη μην σκέπτεσαι μόνο τα Ελληνικά τόκεν. Υπάρχουν τόκεν που έχουν εκδοθεί από
επίσημη αρχή και έχουν ευρέως χρησιμοποιηθεί σε συναλλαγές. Βλέπε αγγλικά τόκεν σαν παράδειγμα.
Και πληρωμές ναυτικών με αυτά. Και μπορούσαν να τα ''εξαργυρώσουν'' σε οποιοδήποτε Αγγλικό λιμάνι
ή αποικία τους. Μιλάω πριν από 200 χρόνια περίπου. Νόμιμο ''νόμισμα''. Κάτι σαν αυτό περίπου.
 http://www.ebay.co.uk/itm/Liverpool-Halfpenny-Token-1791-Ship-/311491965448?hash=item48865e3208:g:b7YAAOSwgyxWVJXH

Ηταν ευρέως διαδεδομένα  και σχεδόν όλες οι ναυτικές Αγγλικές τότε εταιρείες είχαν τα δικά τους

Ποτέ δεν το ονόμασαν νόμισμα. Μάρκες τις έλεγαν.
Σήμερα εγώ προσωπικά θα τα έλεγα και κέρματα. Νόμισμα όμως όχι.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 02:47:41 μμ »

Ενδιαφέρουσα επισήμανση Μιχάλη, δεν την είχα υπόψη μου και σε ευχαριστώ, εγώ από τη μεριά μου μόνο τόκεν ή μάρκες θα τα έλεγα Σαρκασμός Σαρκασμός  Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 02:56:52 μμ »

 Δεν νομιζω οτι υπαρχει απολυτη απαντηση στο ερωτημα.
 Απο αποψη καθημερινης χρησης των ορων, οι συλλεκτες συνηθως αποκαλουμε " κερματα " τα μικροτερης ονομαστικης αξιας νομισματα (και ευτελους μεταλλου), ενω νομισματα αποκαλουμε τα μεγαλυτερης αξιας και ευγενους μεταλλου (ασημενια, χρυσα κλπ).
 Ομως ουτε αυτο ειναι απολυτο, ο καθενας χρησιμοποιει κατα το δοκουν τους ορους.
 Δεν ειναι λαθος να πεις π.χ. " εχω ενα νομισμα των 10 λεπτων "
 Το " νομισμα" δινει μεγαλυτερο " ειδικο βαρος" στο αντικειμενο, το "κερμα"  το υποτιμα καπως.

 Οσοι δεν ασχολουνται με τον συλλεκτισμο, "κερματα" αποκαλουν ολα τα μεταλλικα νομισματα .
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 03:01:10 μμ »

Ενδιαφέρουσα επισήμανση Μιχάλη, δεν την είχα υπόψη μου και σε ευχαριστώ, εγώ από τη μεριά μου μόνο τόκεν ή μάρκες θα τα έλεγα Σαρκασμός Σαρκασμός  Γλώσσα Γλώσσα

Και που να δείς πως τα μαζεύουν οι Αγγλοι και Καναδοί. Σαν λυσσασμένοι κάνουν!!
Κάποια σπάνια και δύσκολα φτάνουν πολύ ψηλά! τετραψήφια.
Δεν το ψάχνω. Αλλά κάποια φορά που μου άρεσαν κάποια καράβια(μαζεύω καράβια πλοία κλπ)
δεν μπόρεσα να τους πάρω ούτε ένα!! Τα κοπανάνε ασύστολα!!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 03:03:38 μμ »

Δεν νομιζω οτι υπαρχει απολυτη απαντηση στο ερωτημα.
 Απο αποψη καθημερινης χρησης των ορων, οι συλλεκτες συνηθως αποκαλουμε " κερματα " τα μικροτερης ονομαστικης αξιας νομισματα (και ευτελους μεταλλου), ενω νομισματα αποκαλουμε τα μεγαλυτερης αξιας και ευγενους μεταλλου (ασημενια, χρυσα κλπ).
 Ομως ουτε αυτο ειναι απολυτο, ο καθενας χρησιμοποιει κατα το δοκουν τους ορους.
 Δεν ειναι λαθος να πεις π.χ. " εχω ενα νομισμα των 10 λεπτων "
 Το " νομισμα" δινει μεγαλυτερο " ειδικο βαρος" στο αντικειμενο, το "κερμα"  το υποτιμα καπως.

 Οσοι δεν ασχολουνται με τον συλλεκτισμο, "κερματα" αποκαλουν ολα τα μεταλλικα νομισματα .


Οπότε ας καταλήξουμε τουλάχιστον στο εξής:
Κέρματα μπορούμε να τα ονομάσουμε όλα. Νομίσματα όμως όχι.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 03:09:56 μμ »

Δεν νομιζω οτι υπαρχει απολυτη απαντηση στο ερωτημα.
 Απο αποψη καθημερινης χρησης των ορων, οι συλλεκτες συνηθως αποκαλουμε " κερματα " τα μικροτερης ονομαστικης αξιας νομισματα (και ευτελους μεταλλου), ενω νομισματα αποκαλουμε τα μεγαλυτερης αξιας και ευγενους μεταλλου (ασημενια, χρυσα κλπ).
 Ομως ουτε αυτο ειναι απολυτο, ο καθενας χρησιμοποιει κατα το δοκουν τους ορους.
 Δεν ειναι λαθος να πεις π.χ. " εχω ενα νομισμα των 10 λεπτων "
 Το " νομισμα" δινει μεγαλυτερο " ειδικο βαρος" στο αντικειμενο, το "κερμα"  το υποτιμα καπως.

 Οσοι δεν ασχολουνται με τον συλλεκτισμο, "κερματα" αποκαλουν ολα τα μεταλλικα νομισματα .


Οπότε ας καταλήξουμε τουλάχιστον στο εξής:
Κέρματα μπορούμε να τα ονομάσουμε όλα. Νομίσματα όμως όχι.
Οτι ειναι τυπωμενο απο κρατικη αρχη (που εχει το δικαιωμα κοπης νομισματος) και εχει ονομαστικη αξια ειναι νομισμα.
Κερματα αποκαλουνται μερικες φορες τα νομισματα μικρης ονομαστικης αξιας.
Για το οτι αποκαλουνται 'κερματα' τα τοκεν, οι μαρκες κλπ δεν το ηξερα, αλλα δεν μου φαινεται σωστο εννοιολογικα.
Το οτι καποια τοκεν ειναι πανακριβα και συλλεκτικα, δεν αλλαζει κατι, εγω τοκεν τα ηξερα, οχι κερματα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 03:18:20 μμ »

Εννοιολογικά μπορεί να μην στέκει......αλλά θα πω ένα παράδειγμα.
Λέω.Έχω κάποια κέρματα για διάθεση. Και μέσα σε αυτά έχω και τόκεν και μάρκες και νομίσματα.
Πολλές φορές δεν το λέμε. Κλείσιμο ματιού Μπορεί να μήν είναι σωστό. Αλλά το χρησιμοποιούμε σαν όρο. Κέρματα.
Και εννοούμε τα πάντα.
Με αυτόν τον όρο το εννοώ εγώ,Δημήτρη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences