Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:44:16 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 lepto 1879.  (Αναγνώστηκε 18380 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 02:07:21 μμ »

Οπως συζητουσα με εναν φιλο εχθες το βραδυ, αυτο http://www.ma-shops.com/wallinmynt/item.php5?id=6080&lang=en

πρεπει να ειναι στα χρηματα του  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 02:17:43 μμ »

Το έχει αρκετό καιρό εκεί.  Πάντως μην τρελαθούμε. 
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 06:01:38 μμ »

Ναι Αντώνη αναφέρομαι στο 1833. Όντως το είδα απο κοντά και εχω άποψη. Αν και σωστά λέει ο Δημήτρης οι  χαρακιες είναι adjustment marks εντούτοις δεν είναι πανάκεια δηλαδή κόβουν βαθμό. Παρόλα αυτά ούτε σε αυτές αναφέρθηκα. Tο νόμισμα είχε πολλά hairlines και σημάδια και που δεν φαίνονται στην φωτογραφία. Έχει επισης ένα θαμπό χρωμα και θα παρατηρήσατε ότι δεν έχει καθόλου lustre γυαλάδα δηλαδή. Του λείπει επίσης γενικά αυτο που οι Αμερικάνοι λένε eye appeal και πιθανόν να συμφωνείτε ακόμα και απο την φωτογραφία.
Ενδιαφέρθηκα αρχικά και εγω αλλα αφού το είδα το απέρριψα, ούτε που καθησα να το περιμένω.
Κατα την γνώμη μου αν μου το πρόσφεραν raw θα το έλεγα το πολυ 58 αν δεν έβγαινε UNC details surface hairlines.
Γενικά εχω να πω ότι παρατηρώ ένα "grade inflation" και στις δυο εταιρείες.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 06:53:21 μμ »

Ναι Αντώνη αναφέρομαι στο 1833. Όντως το είδα απο κοντά και εχω άποψη. Αν και σωστά λέει ο Δημήτρης οι  χαρακιες είναι adjustment marks εντούτοις δεν είναι πανάκεια δηλαδή κόβουν βαθμό. Παρόλα αυτά ούτε σε αυτές αναφέρθηκα. Tο νόμισμα είχε πολλά hairlines και σημάδια και που δεν φαίνονται στην φωτογραφία. Έχει επισης ένα θαμπό χρωμα και θα παρατηρήσατε ότι δεν έχει καθόλου lustre γυαλάδα δηλαδή. Του λείπει επίσης γενικά αυτο που οι Αμερικάνοι λένε eye appeal και πιθανόν να συμφωνείτε ακόμα και απο την φωτογραφία.
Ενδιαφέρθηκα αρχικά και εγω αλλα αφού το είδα το απέρριψα, ούτε που καθησα να το περιμένω.
Κατα την γνώμη μου αν μου το πρόσφεραν raw θα το έλεγα το πολυ 58 αν δεν έβγαινε UNC details surface hairlines.
Γενικά εχω να πω ότι παρατηρώ ένα "grade inflation" και στις δυο εταιρείες.

k.Γιώργο νομίζω ότι αυτό που λέτε αποτυπώθηκε στην τιμή του νομίσματος. Εκλεισε διπλάσσιο και λίγο παραπάνω απ'ότι ένα τίμιο au58 αλλά λιγότερο από ένα πραγματικό ΜΣ62+ όπως αυτό του maison palombo πρόπερσι.
Επίσης είναι σύνηθες το γεγονός ένα νόμισμα να είναι au 58  - ms 62 και να πηγαινοέρχεται pcgs/ngc και πίσω με διαφορετικούς βαθμούς. Την μια 58αρι , την άλλη 62αρι και τούμπαλιν. Αφού είμαστε οι ίδιοι οι συλλέκτες που πληρώνουμε μεγάλη υπεραξία όταν περάσει το κατόφλι του 58 καλά να παθουμε!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 08:01:57 μμ »

Βασίλη ,
Στον φίλο σου, που μου είπες πως θα το χτύπαγε αλύπητα ,του είπες τα ανωτέρω....... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 08:06:44 μμ »

Βασίλη ,
Στον φίλο σου, που μου είπες πως θα το χτύπαγε αλύπητα ,του είπες τα ανωτέρω....... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Σαρκασμός

Παναγιώτη το νόμισμα ούτε που το έκανα κλικ να το ανοίξω να το δω καλύτερα σε zoom, το ξέρεις πως απεχθάνομαι τα χρυσά. Απλα μου ειπε πως θα το χτυπήσει για να το πάρει, του είπα καλή τύχη και αυτό ήταν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences