Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:12:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βρεττανικές στολές 1938-1945  (Αναγνώστηκε 4767 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 19, 2013, 08:46:26 μμ »

Γεια σας!

Μετά τις ελληνικές και μερικές βρεττανικές στολές από τη συλλογή μου! Ελπίζω να τις βρείτε ενδιαφέρουσες!

Περισσότερες λεπτομέρειες από τις στολές μπορείτε να βρείτε στη σελίδα μου: http://ww2militaria.weebly.com/britishcommonwealth.html

Γιώργος

1) Πεζικάριος 1943-1945



2) Μοτοσυκλετιστής 1943-45



3) Πυροβολητής, 2nd Army Group Royal Artillery, Ιταλία, 1943-1945



4) Λοχαγός, 10th Royal Hussars



5) Η στολή που ο (τότε) Υπολοχαγός Archibald John Gutch φορούσε στην Παλαιστίνη, το 1938. Ο Gutch κέρδισε αργότερα τον Military Cross στη Νορμανδία. Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ: http://ww2militaria.weebly.com/major-archibald-john-gutch-mc.html



6) Αξιωματικός της SAS/SBS, Μεσόγειος, 1943-45







Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 28, 2013, 11:03:04 πμ »

Eντυπωσιακη συλλογη Γιωργο και τα περισσοτερα αντικειμενα σε πολυ καλη κατασταση. Συγχαρητηρια.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 28, 2013, 01:40:25 μμ »

πανεμορφη συλλογη....

να ρωτησω κατι;; οι τεραστιες μακρουλες παλασκες.. ειναι για γεμιστηρες bren;;
χμμ... ανοιγαν αναποδα απο τις αμερικανικου τυπου που εχουμε τωρα ε;; εννοω οτι το κουμπι στις παλασκες ειναι πανω και οχι κατω..

επισεις.. μια απορια με κατι που μου εκανε εντυπωση..... στην στολη των SAS... οι παλασκες ηταν στο στηθος;; αυτο δεν τους ενοχλουσε οταν ξαπλωναν στο εδαφος για καλλυψη;; μιας και στο στηθος εχουμε οστα.. δεν ειναι το ιδιο με την κοιλια που τωρα ειναι οι παλασκες... κι να σκεφτουμε οτι ειναι και ποιο μικρες τωρα...

απο την αλλη.. η θεση τους εκει... ειχε να κανει και με περεταιρω προστασια τους στηθους οχι λογικα ε;;
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2013, 01:34:32 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια iapwnas και NMS!

NMS, οι παλάσκες άνοιγαν όντως ανάποδα από αυτές που χρησιμοποιεί ο ΕΣ σήμερα. Είναι υποδείγματος 1937, (pattern '37) και η "επίσημη" ονομασία τους ήταν "pouches, basic". Υπήρχαν σε τρεις εκδόσεις, με μικρές διαφοροποιήσεις, τις Mk I, Mk II και Mk III. Δεν ήταν αποκλειστικά για τους γεμιστήρες του Bren, αλλά και για τους αντίστοιχους του Sten, τους τελαμώνες των φυσιγγίων, χειροβομβίδες και λίγο πολύ ό,τι προέβλεπε κάθε φορά ο φόρτος σε πυρομαχικά και φυσικά χωρούσε σε αυτές. Οι Βρεττανοί (και τα υπόλοιπα μέλη της Κοινοπολιτείας) μετέφεραν πυρομαχικά και για τα ομαδικά όπλα επάνω τους, γι' αυτό και το "τεράστιο, μακρουλό" μέγεθός τους.

Η στολή της SAS, δεν είναι από την άλλη αποκλειστικά της συγκεκριμένης μονάδας. Αποτελείται βασικά από το αντιανεμικό "Smock, Drab", το οποίο προβλεπόταν γενικά για όποια μονάδα θα το είχε ανάγκη ενίοτε ανάλογα με το πεδίο επιχειρήσεων, αλλά έγινε "διάσημο" από την SAS, την SBS και τον Ιερό Λόχο, στις επιχειρήσεις στο Αιγαίο και την Ιταλία. Χρησιμοποιήθηκαν επίσης 50 χρόνια αργότερα (!!!) από την SAS στον πρώτο Πόλεμο του Κόλπου.

Το ίδιο, οι φυσιγγιοθήκες που φαίνονται στο στήθος, είναι οι ίδιου υποδείγματος "Pouches, Utility", οι οποίες θεωρούνταν ακριβώς συμπληρωματικές προς τις "βασικές", σε περίπτωση που ο φόρτος πυρομαχικών θεωρούνταν πως πρέπει να είναι μεγαλύτερος. Αυτές είναι πιο ευρύχωρες και χωρούσαν ακόμη και βλήματα για το A/T Piat, καθώς και γεμιστήρες για το Α/Τ τυφέκιο Boys. Βάσει κανονισμού φέρονταν η μια μπροστά στο στήθος και η άλλη στην ωμοπλάτη, αλλά πολύ ήταν πολύ συνηθισμένο να φέρονται και οι δυο μπροστά "στην πράξη". Στην ουσία έτσι θα μπορούσε κανείς να δει ένα στρατιώτη να φέρει τέσσερις φυσιγγιοθήκες, "βασικές" και "συμπληρωματικές".

Σίγουρα δεν ήταν βολικές όταν έπεφτε κανείς για κάλυψη, αλλά είναι λογικό η άνεση (ή και η εργονομία) να "θυσιάζονται" μπροστά στις ανάγκες τροφοδοσίας των όπλων, ατομικών και ομαδικών. Για τις ειδικές δυνάμεις ήταν πολλές φορές προτιμότερη η χρήση των "συμπληρωματικών" φυσιγγιοθηκών στο στήθος, καθώς αυτές είχαν μεγαλύτερη χωρητικότητα και άφηναν ελεύθερη τη ζώνη στη μέση για να τοποθετηθούν εκεί πιστολοθήκες με τις φυσιγγιοθήκες τους, θήκες πυξίδων κτλ. Ακόμη, καθώς ενώνονταν οριζόντια με έναν ιμάντα στο κάτω μέρος τους και με έναν ακόμη στο επάνω, σε αντίθεση με τις "βασικές", οι οποίες συνδέονταν με την εξάρτυση με τους ιμάντες που σχημάτιζαν "Χ" στην πλάτη, ήταν πιο πρακτικές σε περίπτωση που ο στρατιώτης έφερε και το σακίδιο Bergen.

Δε νομίζω ότι θα σκέφτονταν ιδιαίτερα την προστασία του στήθους με αυτόν τον τρόπο, ειδικά αν λάβουμε υπ' όψιν ότι εκεί μέσα φέρονταν χειροβομβίδες, Α/Τ βλήματα κτλ.

Ελπίζω να απάντησα στις ερωτήσεις σου και χαρά μου να απαντήσω και σε άλλες, αν γνωρίζω!

Γιώργος
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 02:01:58 μμ »

"Ξέθαψα" μερικές κοντινές της στολής του Λοχαγού των 10th Royal Hussars (Prince of Wales Own).





Διακριτικά του Συντάγματος, υποδείγματος αξιωματικών, στα πέτα. Παρατηρήστε ότι είναι διαφορετικού κατασκευαστή και διαφέρουν ελαφρά μεταξύ τους!





Διακριτικά βαθμού και Συντάγματος στις επωμίδες





Κουμπιά με το έμβλημα του Συντάγματος





Ο τρόπος ανάρτησης των κουμπιών, για την εύκολη αφαίρεσή τους... στο πλύσιμο!



"Θηλιές" για την ανάρτηση των διεμβολών των μεταλλίων. Όπως φαίνεται ο συγκεκριμένος λοχαγός είχε παρασημοφορηθεί αρκετές φορές.



Το σημείο ανάρτησης του διακριτικού τραυματισμού στο αριστερό μανίκι



Το εσωτερικό, χωρίς φόδρα, για χρήση σε θερμά κλίματα

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 02:28:46 μμ »

πωπω Γιωργο με εστειλες!!! δεν το ηξερα αυτο για τα κουμπια! βρε ####το... και ειχα βρει κατω ενα κρικο μπρουτζινο.. ετσι και δεν ηξερα τι ηταν... αναρωτιωμουν αν ηταν απο κανενα παρασημο! που να φανταστω....

εξυπνο πολυ το κολπακι αυτο!!!

η στολη θυμιζει ελληνικες του 1950-60 ή μου φαινεται;το στυλ τουλαχιστον...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 02:54:37 μμ »

Οι θερινές στολές αξιωματικών από το '50 και μετά ήταν όντως βασισμένες στο συγκεκριμένο υπόδειγμα (Service Dress, Officers, Khaki Drill). Το ίδιο και οι χειμερινές στολές από το '36 και μετά ήταν βασισμένες στις βρετανικές υποδείγματος Service Dress, Officers.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Makedonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 21


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2014, 08:10:07 μμ »

Συγχαρητήρια,αξιόλογη συλλογή!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences