Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 01:58:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: γερμανικο φαναρι  (Αναγνώστηκε 2821 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostasgarry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« στις: Μάιος 13, 2014, 05:09:11 μμ »

καλησπερα σε ολους.εχω στην κατοχη μου ενα ειδος φακου σε σχημα Γ απο μπροστα ανοιγει το καπακι με το τζαμι και το αναβεις, απο κατω μερια εχει δοχειο για καποιο υγρο,μαλλον πετρελαιο και στη μεση χερουλι σπαστο για να το κρατας.Θα ηθελα να μου πειτε πωσ λεγεται και αν εχει καποια  αξια . Ευχαριστω
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2014, 05:14:40 μμ »


..Χωρις φωτο..πως?!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2014, 05:15:48 μμ »

 Φϊλε μου μήπως λες το φανάρι που είχαν οι ανθρακωρύχοι, τον φανό ασετυλίνης?
Χρειάζεται μια φωτογραφία γιατί και εγώ έχω ένα
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2014, 05:21:54 μμ »

Φιλε μας

αν ειναι αυτο που νομιζω,ειναι γερμανικο του δευτερου παγκοσμιου και ειναι μια κοινη λαμπα. Απο την πισω μερια εχει ενα αλλουμινενιο μερος (σαν κρεμασταρι) στην κατω του μερια εχει μια σβαστιγκα, αλλα για να τη δεις θελει μεγενθυντικο φακο.

Αν μαντεψα σωστα και ειναι αυτο που σου ειπα η αξια του ειναι καπου 120 ευρω για ενα αρτιο και καπου 20-30 ευρω για ενα μετριο.

Εχω ενα τετοιο αλλα το εχω σε δυσπροσιτο σημειο οποτε λιγο δυσκολο να το κατεβασω να το φωτογραφισω τωρα να το δεις.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
kostasgarry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2014, 05:41:42 μμ »

θα προσπαθησω να το βγαλω φωτογραφια γιατι δεν τα καταφερνω ,αλλα μοιαζει μπροστα σαν τα φαναρια που ειχαν τα καρα τοτε, λιγο μικροτερο βεβαια.
Καταγράφηκε
kostasgarry
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2014, 06:58:56 μμ »

Φιλε μας

αν ειναι αυτο που νομιζω,ειναι γερμανικο του δευτερου παγκοσμιου και ειναι μια κοινη λαμπα. Απο την πισω μερια εχει ενα αλλουμινενιο μερος (σαν κρεμασταρι) στην κατω του μερια εχει μια σβαστιγκα, αλλα για να τη δεις θελει μεγενθυντικο φακο.

Αν μαντεψα σωστα και ειναι αυτο που σου ειπα η αξια του ειναι καπου 120 ευρω για ενα αρτιο και καπου 20-30 ευρω για ενα μετριο.

Εχω ενα τετοιο αλλα το εχω σε δυσπροσιτο σημειο οποτε λιγο δυσκολο να το κατεβασω να το φωτογραφισω τωρα να το δεις.
Φιλε μας

αν ειναι αυτο που νομιζω,ειναι γερμανικο του δευτερου παγκοσμιου και ειναι μια κοινη λαμπα. Απο την πισω μερια εχει ενα αλλουμινενιο μερος (σαν κρεμασταρι) στην κατω του μερια εχει μια σβαστιγκα, αλλα για να τη δεις θελει μεγενθυντικο φακο.

Αν μαντεψα σωστα και ειναι αυτο που σου ειπα η αξια του ειναι καπου 120 ευρω για ενα αρτιο και καπου 20-30 ευρω για ενα μετριο.

Εχω ενα τετοιο αλλα το εχω σε δυσπροσιτο σημειο οποτε λιγο δυσκολο να το κατεβασω να το φωτογραφισω τωρα να το δεις.
αυτο ειναι το βρηκα πατωντασ lamp haeckel που αναγραφεται επανω.Τωρα μηπως ξερεις να μου πεις επειδη εχει μια μικρη οξειδωση και θελω να την καθαρισω με τι?και αν θα χασει ετσι την οποιαδηποτε αξια της?
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2014, 07:11:57 μμ »

Ειδες μαντεψια???  Σαρκασμός 

Mην το καθαρισεις, πιθανον βεβαια να εχει λαδια κλπ, μοναχα ζημια θα κανεις.

Δες ενα στο εβαυ να παρεις μια ιδεα http://www.ebay.com/itm/German-WW2-Bakelite-Lantern-/271472521730?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f3505f202

Αν μπορεσεις βαλε φωτος!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences