Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 12:02:36 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σοβιετική militaria  (Αναγνώστηκε 5016 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Perunas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2014, 02:41:54 μμ »

Αγαπητοι φίλοι,

Ονομάζομαι Γιωργός και είμαι στο Στέκι καινούργιος.
Ασχολουμε με την σοβιετική militaria αρκετά χρόνια, συγκεγκριμένα συλλέγω στολές, παρελκόμενα, παράσημα και μετάλια όχι μόνο από την ΕΣΣΔ αλλά και από τις αλλές διαλυθείσες σοσιαλιστικές δημοκρατίες (Αν. Γερμανία, ΟΣΔ της Γιουγκοσλαβίας κτλ).
Ζω στο εξωτερικό (Πολωνία) και θα ηθέλα να ρωτησω το φόρουμ δύο πραγματα.

Είναι στη χωρα μας διαδεδομένη η συλλογή αντικειμένων militaria (υπάρχουν σημεία πώλησης με γνώστες του αντικειμένου, κάποιοι υποτυπώδεις κατάλογοι κτλ);

Υπάρχουν στο φόρουμ άλλοι χρήστες με παρόμοιο συλλεκτικό ενδιαφέρον;

Γενικά έιμαι στην διαθεση σας για οποισδηποτε πληροφορία με αντικειμενα των συλλογων με προελευση από τις προαναφερθεισες χώρες.

Φιλικότατα,
Γιώργος
Καταγράφηκε

«Omnia mundi fumus et umbra»
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2014, 03:39:36 μμ »

Γεια σου Γιώργο και καλώς ήρθες στο Στέκι!

Ενδιαφέρον στην Ελλάδα υπάρχει, όμως το χόμπι είναι αρκετά πίσω. Υπάρχουν εξαιρετικές συλλογές, συνήθως όμως μένουν στην αφάνεια, ενώ αντίστοιχα δεν υπάρχει αρκετή κι επαρκής πληροφόρηση, με αποτέλεσμα αρκετοί συλλέκτες είτε να αγοράζουν πλαστά είτε να πληρώνουν μεγάλα ποσά για κάποια αντικείμενα.

Κατάλογοι δεν υπάρχουν, ούτε καν υποτυπώδεις, πέρα από μερικές εξαιρέσεις, όπως αυτός του Γ. Στρατουδάκη. Σημεία πώλησης αποκλειστικά για militaria υπάρχουν (2 ή 3) πρέπει όμως να ξέρεις τι αγοράζεις (όπως και στο εξωτερικό εξ άλλου).

Στο φόρουμ υπάρχουν χρήστες με παρόμοιο συλλεκτικό ενδιαφέρον, απ' όσο έχω δει όμως όχι αποκλειστικά στις πρώην σοσιαλιστικές χώρες. Έχω σκεφτεί αρκετά σοβαρά να αλλάξω το πεδίο της συλλογής μου σε αυτές, αλλά δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής. Έχοντας επενδύσει αρκετό χρόνο και χρήμα σε βρετανικά και ελληνικά αντικείμενα του Β' ΠΠ κυρίως, είναι λίγο δύσκολο να τα αφήσεις και να ξεκινήσεις απ' το μηδέν και πάλι...

Θα χαρώ πολύ να δω φωτογραφίες από τη συλλογή σου!

Φιλικά,
Γιώργος
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2014, 05:09:10 μμ »

μιλιταρια απο αυτες τις χωρες, πρωην γιουγκοσλαβια, βουλγαρια, ΕΣΣΔ, ανατολικη γερμανια θελουν μεγαλη προσοχη γιατι εχει πολλα πλαστα, ακομα και σε φτηνα μεταλλια και σηματα!

στα σοβιετικα υπαρχει και ποικιλια στα γνησια αναλογα με το που κοπηκαν! νομιζω αυτα που κοπηκαν μοσχα ειναι απλα και αυτα που κοπηκαν στο λενινγκραντ ειχαν γραματακια πανω στον κρικο...(LMD).

επισεις υπαρχουν αρκετες ποικιλιες στο σχεδιο κτλ... οπως και για το που προοριζοταν το μεταλλιο... πχ... σε αυτο που ειναι για την γεννηση του Λενιν... μπορει να μοιαζουν αλλα αλλο ηταν για τους πολιτες-μελη του κομματος, αλλο για στρατιωτικους, αλλο για ξενους που του αποξεμηθηκε (ειναι και το δυσκολοτερο απο τα 3).

μπορεις να δεις διαφορα εδω....

http://www.soviet-medals-orders.com/index.shtml
Καταγράφηκε
Perunas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2014, 06:05:48 μμ »

NMS & Giorgo_P

Σας ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις σας.
Βρισκώ το φορουμ εξαιρετικά ενδιαφέρον και η ποικιλία των θέματων κάνει θετική εντυπωση.
Όπως ήδη έγραψα ασχολούμε αρκετά χρόνια (ήδη 19) με το θέμα αλλα αποκλειστικά στην Πολωνία και Ρωσία.Εδώ οι συλλεκτες αυτης ακριβως της περιοχής και της περιόδου είναι αρκετοι και ιδιαιτερα έμπειροι.
Θα συμφωνησω απόλυτα με τον  NMS. Τα αντίγραφα βρίθουν. Αυτό συναιβει για δύο κυριως λόγους. Ο πρωτος είναι η απαγόρευση εμπορίας των σοβιετικών μιλιταρια από τις αρχές της Ρωσίας (ή μαλλον ποιο σωστά η εφαρμογη του νόμου που προυπηρχε) και το δεύτερο είναι η οικονομική αναπτυξη που επιτρεπει στους πολίτες να μην πουλουν οικογενειακά κειμηλία.
Με ενδιαφερει να γνωριζω πως είναι τα πραγματα στην Ελλαδα σε ότι αφορά τη θεματική αυτή.

Giorgo_P, τι φωτογραφίες θα σε ενδιέφεραν περισσότερο. Στολές ή παρασημα;

NMS, ένα εκπληκτικο ιστολογιο αλλα στα ρωσικά ειναι αυτό:
http://mondvor.narod.ru/

Φιλικά Γιώργος,


Καταγράφηκε

«Omnia mundi fumus et umbra»
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2014, 07:05:46 μμ »

Giorgo_P, τι φωτογραφίες θα σε ενδιέφεραν περισσότερο. Στολές ή παρασημα;

Τα πάντα!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2014, 07:07:30 μμ »

Γιωργο καλοσορισες και απο μενα, υπαρχει φυσικα ενδιαφερον στο φορουμ για αντικειμενα μιλιταρια! Οχι αρκετο, αλλα υπαρχει.
Ανοιξε θεματα με συλλεκτικα αντικειμενα που εχεις στη συλλογη σου και γραψε μας δυο λογια για το καθε τι..  Χαμόγελο
Και εγω κανω μιλιταρια, αλλα οχι συγκεκριμενη συλλογη καποιας περιοδου, προτιμω αντικειμενα 19ου αιωνα αλλα δεν λεω οχι σε κοματια του 2ου και 1ου παγκοσμιου. Κυριως παρακολουθω στο εβαυ Αγγλικα, Αμερικανικα και Γερμανικα ειδη! Ρωσικα δεν εχω υποψιν μου, δεν τα κοιταζω καν, οποτε θα χαρω να δω την συλλογη σου..!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Perunas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:33:48 μμ »

Τα πάντα λίγο δύσκολο αλλά ένα μικρό πορτ-πουρί με μεγάλη μου χαρά!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2014, 10:43:32 μμ από Perunas » Καταγράφηκε

«Omnia mundi fumus et umbra»
Perunas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2014, 10:44:37 μμ »

και λίγο ακόμη....
Καταγράφηκε

«Omnia mundi fumus et umbra»
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:14:33 μμ »

Υπέροχες στολές και σε πολύ καλή κατάσταση! Συγχαρητήρια!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Perunas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 15



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:27:15 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Μη ξεχνάμε βέβαια είναι και πολύ νεότερες πριν 25 χρονια ήταν σε χρήση - για την Ρωσία, οι σοβιετικές στολές υπήρχαν μέχρι το 1993) από ότι οι δικές σου. (είδα το εκπληκτικό σου ιστολόγιο - σημαντικότατη δουλεία)

Φιλικά
Γιώργος

PS Επισυνάπτω και κάποιες στολές από την Αν. Γερμανία.

Καταγράφηκε

«Omnia mundi fumus et umbra»
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:29:51 μμ »

ομορφες συλλογες. θα μπορουσες ομως να βαλεις μεγαλυτερες φωτο να θαυμασουμε καλυτερα? Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2014, 11:36:19 μμ »

(είδα το εκπληκτικό σου ιστολόγιο - σημαντικότατη δουλεία)

Ευχαριστώ για τα σχόλια Γιώργο!

Και οι ανατολικογερμανικές στολές είναι πολύ όμορφες. Προς αυτήν την κατεύθυνση θα ήθελα να κινηθώ αν το έπαιρνα τελικά απόφαση...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences