Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 04:51:48 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες  (Αναγνώστηκε 2169 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« στις: Μάιος 02, 2012, 09:02:03 πμ »

Γνωρίζει κάποιος να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες γι΄αυτό το θέμα;
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2012, 09:32:33 πμ »

ειναι ενα φακελλος ιδιωτικης εκτυπωσεως,με σφραγιδα πρωτης ημερας κυκλοφοριας,για την επισημοποιηση της ελλαδος(1979)σαν δεκατο μελος της εοκ.αυτοι οι φακελοι κυκλοφορουσαν την εποχη της παντοκρατοριας του φιλοτελισμου, στον συλλεκτικο χωρο.σχεδον καθε φιλοτελικος ομιλος η εμπορος, εβγαζαν τετοιους φακελους, πιο πολυ για τα μελη τους οι φιλοτελικες ενωσεις ,η τους πελατες τους, οι εμποροι φιλοτελικων ειδων!!!οπως σημερα η καλυτερα λιγα χρονια πριν, το νομισμα(αναμνηστικες σειρες,ιδιωτικης κοπης).υπαρχουν τεραστιοι αριθμοι, τετοιων φακελων και ποικιλιες,μιας και σχεδον σε καθε περιοχη υπηρχε και ενας ενεργος συλλογος.το περιεργο ειναι οτι μερικες φορες, συναντουμε τετοιους ιδιωτικους φακελους με σραγιδα πρωτης ημερας κυκλοφοριας και με σφραγιδα των ελτα,με πολυ ομορφες και καλλιτεχνικες ιδιωτικες σφραγιδες του γεγονοτος,αλλα τα γραμματοσημα που εχουν επανω οι φακελοι, δεν εχουν σχεση με το γεγονος!!!!η αποτομη καμψη του γραμματοσημου,οπως και της τηλεκαρτας,εδωσε σε πολλους το εναυσμα, να γινουν συλλεκτες νομισματων,που ισως ειναι το αρχαιοτερο συλλεκτικο ειδος!!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimoς
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2012, 11:44:49 πμ »

Ευχαριστώ Γιάννη για τον κόπο σου να μου πεις δυο πράγματα.
Καταγράφηκε

<Κάνω δίαιτα 30 μέρες. Μέχρι στιγμής, έχω χάσει 15 μέρες>
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences